ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Лівія: перемир’я без миру

14 Січня 2020
Лівія: перемир’я без миру

Переговори в Москві щодо припинення вогню у Лівії, які відбулися 13 січня, не принесли очікуваних результатів. У рамках зустрічі угоду, що конкретизує умови припинення вогню в Лівії, підписала лише одна сторона, повідомляє Deutsche Welle. Свої підписи під документом поставили лише керівник лівійського уряду національної єдності Фаїх Сарадж і голова Вищої держради уряду національної єдності Лівії Халед аль-Мішра. Натомість їхні опоненти — командувач Лівійської національної армії (ЛНА) Халіфа Хафтар і голова лівійського парламенту, що засідає в місті Тобрук, Акила Салех, не стали підписувати угоду. За словами глави МЗС РФ Лаврова, Хафтар попросив час на вивчення документа. Проте телеканал Al Arabiya повідомив з посиланням на самого Хафтара, що запропонований генералу варіант документа ігнорував низку вимог ЛНА.

Зустріч у Москві відбувалася за посередництва глав МЗС та оборони Росії й Туреччини. Під час переговорів у Москві Сарадж і Хафтар навіть не сиділи за одним столом. Сам текст угоди, копію якого має у своєму розпорядженні інформагенція AFP, передбачає «необмежене в часі припинення бойових дій» у Лівії. Крім того, сторони збройного протистояння повинні уможливити безпечний розподіл гуманітарної допомоги.

На сьогодні в Лівії зберігається двовладдя. На заході країни у столиці Тріполі перебуває сформований за підтримки ООН уряд національної єдності. Натомість на сході, у місті Тобрук, розташований парламент. Влада у цій частині країни функціонує незалежно від Тріполі та спирається на самопроголошену Лівійську національну армію (ЛНА) на чолі з Халіфою Хафтаром. Він отримує військову підтримку з боку Єгипту та Об’єднаних Арабських Еміратів.

Проте неабияку підтримку у прагненні отримати владу в Лівії Хафтар отримує з Москви. Генерал у 1978-1979 роках як представник військової еліти Лівії навчався в СРСР і знає російську мову. Впродовж останніх років він неодноразово відвідував Москву і проводив переговори з міністром оборони РФ Сергієм Шойгу. Востаннє лівійський генерал приїздив до російської столиці у листопаді 2018 року. На його зустрічі із главою міноборони РФ був присутній і бізнесмен Сергій Пригожин, якого пов’язують з приватною військовою компанією «Вагнер».

Російський слід у лівійській війні підтвердив наприкінці минулого року президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, який підтримує уряд національної єдності Лівії. Під час спільної пресконференції з президентом Тунісу Каїсом Саїдом Ердоган заявив, що у Лівії нині перебувають дві тисячі бійців російської приватної військової компанії (ПВК) «Вагнер».

— Для чого і чому сьогодні в Лівії перебувають п’ять тисяч найманців із Судану та дві тисячі найманців з ПВК «Вагнер»? Що вони там роблять? — поставив тоді запитання Ердоган.

Нагадаємо, перемир’я в Лівії, яке було запропоноване Туреччиною та Росією, набуло чинності в ніч на 12 січня. Майже відразу сторони конфлікту звинуватили один одного в порушенні домовленостей. Після того, як Хафтар покинув Москву, в околицях Тріполі відновилися активні бої.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Мітки:
Новини світу та України