ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Створення військ територіальної оборони: досвід Польщі

Публікації
Прочитаєте за: 4 хв. 25 Листопада 2019, 19:39

Протягом кількох останніх місяців у ЗМІ поширюється чимало інформації про скасування призову до війська і розвиток системи територіальної оборони. На цьому неодноразово наголошував і Міністр оборони України. За його словами, за нормального розвитку тероборони відпаде потреба в призові. А головне завдання тероборони – зробити життя агресора настільки нестерпним, щоб він відмовився від ідеї окупації.

WOT поступово стає важливим елементом системи державної безпеки та оборони

У світі є достатньо прикладів, коли держава розподіляє функції оборони між регулярним військом та підрозділами територіального захисту. При цьому останні є справжніми бойовими одиницями, здатними швидко відреагувати на ту чи іншу загрозу. До таких держав належать, зокрема, Швеція, Фінляндія, Естонія, Латвія, Литва, Швейцарія. Але сьогодні мова піде про Польщу, яка почала формувати сили територіальної оборони близько трьох років тому.

Нині війська територіальної оборони (Wojska Obrony Terytorialnej – WOT) Польщі нараховують майже 22 тисячі солдатів. І цей новий тип збройних сил продовжує нарощувати спроможності. Хоча полякам, поки що, не всі задумані плани вдалося реалізувати, але WOT поступово стає важливим елементом системи державної безпеки та оборони.

Війська територіальної оборони офіційно почали діяти з 1 січня 2017-го відповідно до Закону від 16 листопада 2016 року про внесення змін до Закону про загальний обов’язок захисту Республіки Польща та деяких інших актів.

Польські війська тероборони покликані наситити бойове середовище по всій країні в умовах загрози війни і підтримувати регулярні війська. Також вони відіграють важливу роль у протидиверсійній боротьбі. А в мирний час місією WOT є підтримка системи реагування на кризи, що вже мало місце під час повені навесні 2019-го.

Відкрито навчальний центр для військ тероборони

Загалом війська тероборони мають налічувати 17 бригад, по одній у кожному воєводстві, за винятком Мазовецького, де таких бригад буде дві. Вже йде підготовка добровольців у дванадцяти бригадах у тринадцяти воєводствах.

Інша важлива особливість WOT – запровадження новації – територіальної військової служби. Як правило, солдати військ територіальної оброни, які раніше не служили, проходять шістнадцятиденну базову підготовку, а потім навчаються за системою вихідних загалом три роки (індивідуальне та спеціалізоване навчання). Це означає, що час підготовки довший, ніж у регулярних військах, але навчання може відбуватися, поки солдати тероборони виконують звичайні професійні обов’язки у цивільному житті. Це має вирішальне значення з огляду на добровольчий характер формування.

Важливим є і той факт, що створення бригад тероборони по всій країні та впровадження нових форм військової служби має призвести до збільшення кількості людей, які проходять військовий гарт чи зацікавлені в професійній службі. У перспективі це дозволить заповнити «прогалину», утворену в резервній системі після скасування строкової служби. Хоча це може бути не єдиним засобом відновлення резервів.

Також створюється і система підготовки кадрів для військ тероборони. Зокрема в червні цього року офіційно відкрито навчальний центр для WOT в Торуні.

Війська територіальної оборони співпрацюють і з Силами оборони кіберпростору. Командування WOT усе ширше проводить міжнародне співробітництво, зокрема, з Національною гвардією США. Це стосується, серед іншого, підготовки до нетрадиційної діяльності, яка має бути важливим чинником стримування.

– Нині у військах тероборони майже 22 тисячі солдатів, і до кінця року планується залучити на службу ще кілька тисяч. Про готовність служити у WOT заявили близько 40 тисяч осіб. Але це набагато більше, ніж навчальні можливості формування, – говорить речник командування військ територіальної оборони підполковник Марек Пєтрзак.

53 тисячі солдатів – результат, якого прагнуть

Треба сказати, що у 2016 році представники керівництва Міністерства національної оборони заявили: війська тероборони до 2019-го досягнуть 35000, а то й 53000 солдатів. Проте, на переконання польських експертів, ці припущення стали надто оптимістичними, тому і не виконані за такий короткий час. Але в кінцевому підсумку війська територіальної оборони все ж налічуватимуть 53 тисячі солдатів.

Для якісного навчання війська тероборони забезпечують і новим обладнанням. «Символом» формування повільно стає гвинтівка MSBS/Grot, прийнята на озброєння у 2017 року. Для потреб WOT придбано значну кількість сучасного індивідуального, оптоелектронного обладнання і засобів зв’язку.

На озброєння сил тероборони надходять і нові транспортні засоби, пістолети VIS100, допоміжне озброєння (кулемети та снайперські гвинтівки). А незабаром WOT отримають безпілотники FlyEye та легкі міномети LMP-2017.

З іншого боку, війська територіальної оброни не позбавлені негараздів, які в принципі, стосуються технічної модернізації всіх збройних сил Польщі. Мова йде про систематичне забезпечення позашляховиками і сучасну протитанкову зброю.

Однак, за словами експертів, війська територіальної оборони поступово стають важливим елементом системи безпеки. Хоча їх будівництво дещо повільніше триває, ніж передбачалося, але вони, безумовно, сприятимуть значному зміцненню військової спроможності Польщі в цілому.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Міноборони відкрило 14-й рекрутинговий центр

Міноборони відкрило 14-й рекрутинговий центр

Уповноважений представник Міністерства оборони України з питань рекрутингу Олексій Бежевець розповів про відкриття в Україні чергового рекрутингового центру для залучення громадян на службу в Сили оборони України, а також про результати роботи мережі цих центрів.

Сухопутні війська показали, як нищать ворога на сході

Сухопутні війська показали, як нищать ворога на сході

Оператори ударних дронів вразили російські позиції та техніку, а штурмові групи успішно атакували окупантів.

Олександр Сирський: Під загрозою залишається найбільша в Європі АЕС — Запорізька

Олександр Сирський: Під загрозою залишається найбільша в Європі АЕС — Запорізька

Головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Олександр Сирський у роковини аварії на Чорнобильській АЕС нагадав, що за 38 років після тієї трагедії російські окупаційні війська ставлять світ перед небезпекою нової атомної катастрофи.

У МОУ спрогнозували долучення нових країн до «Рамштайну»

У МОУ спрогнозували долучення нових країн до «Рамштайну»

Речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін анонсував долучення до засідань Контактної групи з питань оборони України (формат «Рамштайн») нових країн, які готові допомогти Україні у захисті від російського агресора.

Дві людини загинуло внаслідок обстрілу Білопілля на Сумщині

Дві людини загинуло внаслідок обстрілу Білопілля на Сумщині

Одна місцева мешканка загинула на місці, друга померла у швидкій дорогою до лікарні.

На Львівщині викрили групу лікарів, яка торгувала інвалідністю

На Львівщині викрили групу лікарів, яка торгувала інвалідністю

Організована група лікарів заробляла на документах, необхідних для отримання інвалідності.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Бойовий медик (за контрактом ЗСУ)

від 20100 до 120000 грн

Вінниця

Вінницький РТЦК та СП

Снайпер

від 25000 до 125000 грн

Покровськ

107 ОБТРО м. Маріуполь

Перекладач-інспектор прикордонної служби

від 21000 до 24000 грн

Мукачівський прикордонний загін

Водій, військовослужбовець

від 21000 до 21000 грн

Чернігів

Військова частина А7328

Водій категорії С – військовослужбовець

від 20100 до 120000 грн

Бориспіль

Троїцький ТЦК та СП

Зовнішній пілот, оператор безпілотних літальних апаратів

від 20000 до 120000 грн

Дніпро

128 ОБр Сил ТрО