ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Офіцер знає, ЩО робити, а сержант – ЯК

Прочитаєте за: 4 хв. 12 Листопада 2019, 19:40

АрміяInform продовжує розповідати про підготовку сержантів у вітчизняному війську. Наш кореспондент завітав до Центру підготовки сержантського складу Повітряних Сил ЗСУ.

Що таке «лідер на добу», чому для ефективного навчання важливо з повагою ставитись до курсанта і навіщо командиру відділення підтягуватись 17 разів, якщо норма передбачає 15, – читайте у нашому матеріалі.

Командир частини – сержант – унікальний випадок для України

– На курсах лідерства основний предмет навчання – віддання бойового наказу за системою TLP (процедура управління військами за натовськими стандартами. – Ред.). Тобто, щоб командири відділень могли зрозуміти замисел свого начальника. Окрім цього, вивчають «натовські» знаки для орієнтування на місцевості, – розповідає начальник Центру підготовки сержантського складу Повітряних Сил ЗСУ старшина Євген Чумак.

За його словами, курс лідерства базового рівня проводиться у Збройних Силах для здобуття воїнами знань рівня командира відділення. Наступний рівень – середній, який проводять для головних сержантів рот. Підвищений рівень – для головних сержантів батальйону. Курси вищого рівня – для головних сержантів бригад.

Зараз у Центрі підготовки вже 4 інструктори, які є його ж випускниками. Іще двох – очікують.

– У нашому навчальному центрі командир частини – сержант (мова про старшину Євгена Чумака). Це унікальний випадок для України. Та й для деяких країн НАТО. Бо, наприклад, у Литві командир школи підготовки – офіцер, – каже сержант-інструктор відділення організації навчального процесу Центру підготовки сержантського складу Повітряних Сил ЗСУ прапорщик Євген Ампа.

Він стверджує:такий успішний приклад надихає курсантів їхнього Центру.

– Для курсантів одне з практичних завдань – стати лідером на добу. Так вони навчаються мотивувати людей, управляти ними. Інструктор може дати впродовж дня якесь незручне завдання: наприклад, через 10 хвилин усі мають бути у спортивному одязі та йти на додаткове заняття з «фізо». А люди, припустимо, вже у звільнення пішли чи розійшлися по боксах. І ми дивимося, як лідер виконуватиме таке завдання, – розкриває методику навчання прапорщик Ампа.

Інструктор як старший брат

Сержант-інструктор констатує: їхній Центр підготовки відходить від старих стандартів. Інструктор тепер – не викладач, який приходить, дає матеріал і йде. Навпаки, інструктор для курсантів як старший брат.

– Він контролює дисципліну, дбає про техніку безпеки. Кожен курсант може попросити порадив нього, уточнити інформацію. Якщо щось не зрозуміло, жоден інструктор не відмовить розповісти ще раз… Наприкінці курсу пишеться відгук – анонімно солдат розповідає про те, які заняття запам’яталися. До речі, особливо відзначають шанобливе ставлення до них інструкторів. Не приховуватимемо, що далеко не в усіх частинах військові можуть так поспілкуватися зі своїм командиром. І людям подобається, що тут до них таке ставлення. Ось і весь секрет, – розповідає Євген Ампа.

Коли мова заходить про співпрацю командира і сержанта, Євген озвучує відомий вислів: «Офіцер знає, ЩО робити, а сержант – ЯК». І додає, що в навчальному центрі курсантів учать ефективно управляти на основі лідерства. А воно полягає в турботі про людей, індивідуальному підході до кожного підлеглого.

– Якщо вимагаєш щось від людей, то маєш бути зразком для них і на голову вище. Хочеш, щоб твої люди підтягувалися 15 разів, тоді маєш підтягтися мінімум 17… Ми вчимо курсантів: отримавши завдання,слід не боятися поставити командиру купу уточнюючих питань. Такі установки курсанти отримують уперше. І розуміють, що це їм стане в пригоді. Тому проблем із цікавістю до навчання ніколи не виникає.

«Дизель» переніс усіх жінок на власній спині

Окремо кореспондент АрміяInform поспілкувався з курсантами. Багато звертають увагу на смугу реакцій лідера, яку їм доводиться проходити. Смуга – це більше десяти ділянок, на кожній з яких є окреме завдання. Під час його виконання група не має права торкатись елементів, пофарбованих в чорний колір (стовпчики, стіни), і має дозвіл ставати на елементи жовтого кольору (спеціальні гірки, дошки, сходи тощо).

– Смуга тренує логіку, кмітливість, дає розуміння, які люди з тобою у групі. Важливо дізнатися: хто що може. Доводиться використовувати мускульну силу, вагу, зріст кожного. Було завдання, коли мені одному довелося переносити весь жіночий особовий склад на своїй спині, – згадує курсант із позивним «Дизель».

– Наприклад, командир ставить задачу:  ноші у певній локації смуги треба перенести  на протилежний бік, забрати пораненого й повернутись. На виконання – 15 хвилин… Доти ніколи не була на смузі реакцій. Її зробили за натовськими стандартами. Розвиває мислення, вимагає злагодженості групи, – ділиться враженнями курсантка Тетяна Муковоз.

– Служу з 2014 року. В мене досвід набагато більший, ніж у деяких колег, які тут зі мною. Навчався і з американськими інструкторами. Так от, на курсах у цьому Центрі половина інформації – цілком нова. І це гарний багаж знань, – додає «Дизель».

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram