Інформаційне агентство Міністерства оборони України
UA

Для навчання військовослужбовців створено вже 15 Центрів імітаційного моделювання

11 Вересня 2019
Для навчання військовослужбовців створено вже 15 Центрів імітаційного моделювання

— Ідеться про відповідне програмне забезпечення, що дає змогу в масштабах реального часу відтворювати події бою чи операції відповідно до тих умов, які закладає керівництво навчання. Тобто імітаційна модель дає можливість тим, хто навчається, по-справжньому відчути обстановку, що може бути характерна для того чи іншого виду бойових дій, — про це кореспондентам Інформаційного агентства АрміяInform розповів перший заступник начальника Головного управління підготовки Збройних Сил України полковник Ігор Подолян.

Крім імітаційного методу навчання, який застосовують у Центрах імітаційного моделювання, також використовують системи віртуального бойового середовища та ті, що імітують вогневий контакт. Ідеться про лазертаг та MILES. MILES, між іншим, з допомогою відповідного програмного забезпечення на деяких навчаннях об’єднується із JCATSом і дає змогу відображати на екранах управлінських структур дії підрозділів на місцевості в реальному часі.

Багато зроблено й у розвитку навчальних матеріально-технічних баз, де використовують вищезгадані системи. Зокрема для підготовки різних фахівців розроблено чимало тренажерів, які дають можливість навчати як одиночного військовослужбовця, так і екіпаж, взвод та навіть роту.

Навчальні тренажери активно використовують підрозділи під час першого етапу відновлення боєздатності, коли військовослужбовці займаються індивідуальною підготовкою, підвищуючи власний рівень фахової навченості.

— Починаючи з 2015 року, ми поступово нарощуємо подібні навчальні системи та тренажери. На сьогодні Навчальні центри забезпечені відповідним програмним забезпеченням, навчальними тренувальними комплексами та комп’ютерними багатофункціональними класами приблизно на 55 %, — зазначив полковник Ігор Подолян. — Нині працюємо над поповненням тренажерного парку авіаційних підрозділів. Окрім цього, є відповідні домовленості з цивільними структурами щодо використання їхніх тренажерів, зокрема вертольотів.

Як і в усіх розвинених арміях, у ЗСУ імітаційний метод навчання у підготовці військ використовують давно. Його було започатковано в Національному університеті оборони України імені Івана Черняховського, коли з допомогою американського уряду була встановлена система імітаційного моделювання JCATS. Згодом вона отримала відповідний розвиток і наразі у ЗСУ функціонує 15 Центрів імітаційного моделювання, які є в усіх видах нашого війська та навчальних закладах.

Застосування імітаційного методу навчання та тренажерів дає змогу заощаджувати державні ресурси (паливо та боєприпаси), зберігаючи моторесурс техніки, передусім, бойових машин.