ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Близько 700 тисяч гектарів Донбасу заміновано

Інтерв`ю Новини ООС
Прочитаєте за: 5 хв. 24 Вересня 2019, 19:05

…Житель одного з населених пунктів Донеччини Андрій Максименко не дожив до свого 13-річчя всього кілька днів. Разом із ним загинув 15-річний Кирило Коробов. А їхній ровесник Дмитро Тулуп дістав множинні осколкові поранення… Такі трагічні події далеко непоодинокі на Донбасі. Наші громадяни гинуть не тільки від куль російських найманців, а й від мін та інших боєприпасів, якими ворог нашпигував землю цього регіону. Нині в зоні мінного ризику перебувають кілька мільйонів українців. Через ворожі міни постраждало близько 130 дітей. Із них 27 — загинули, а понад 100 — зазнали ушкоджень різного ступеню. Також серед потерпілих близько 900 дорослих, з яких 270 — загиблих. Від цієї жахливої статистики крається серце…

Про ситуацію із замінуванням значної частини Донбасу кореспондентові АріміяInform розповів заступник начальника інженерних військ Збройних Сил України полковник Віктор Кузьмін.

«На звільнених територіях Донбасу наші сапери донині знаходять міни, виготовлені після 1991 року, коли Радянського Союзу вже не існувало»

— Вікторе Васильовичу, інженерним підрозділам на Сході України доводиться мати справу зі значною кількістю залишених бойовиками розтяжок, мін і невибухлих боєприпасів. До чого вдавалися окупанти, коли тікали зі звільнених українських міст?

— Справді, коли під натиском українського війська проросійські бойовики тікали, залишили після себе сотні тисяч мін, фугасів та інших вибухонебезпечних предметів. Ворог порушив не лише всі правила ведення бойових дій, що закріплені на міжнародному рівні, а й моральні. Хіба можна назвати людьми тих, хто встановлював міни у дитячих садках і маскував їх під дитячі іграшки… Окупанти добре знали, хто стане жертвою тих «сюрпризів».

Крім того, чимала кількість артилерійських снарядів і мін, випущених у районі бойових дій, не вибухають. І це, на думку багатьох фахівців, цілком закономірно, адже використані противником боєприпаси по 30–40 років зберігалися на складах та арсеналах із порушенням відповідних технологій. Росія, яка підтримує окупаційні адміністрації, всіляко заощаджує на них і вирішує проблеми утилізації своєї застарілої зброї, що є надто дорогим процесом. Наприклад, знешкодження одного артилерійського снаряда коштує 200–300 американських доларів. Тож для країни-агресора простіше постачати їх на Донбас, обстрілювати українських армійців, мирне населення і так знешкоджувати старі боєприпаси.

Україна серед 160 країн, які підписали Оттавську конвенцію, а також Конвенцію про заборону або обмеження застосування конкретних видів зброї, що завдають надмірних ушкоджень. Відповідно до міжнародних зобов’язань Україна знищила понад 2 мільйони заборонених до використання протипіхотних мін. Росії серед підписантів цієї Конвенції немає. Тому в неї розв’язані руки щодо постачання своїм сателітам на Донбасі таких мін. І це не припущення. На звільнених територіях Луганської та Донецької областей наші сапери донині знаходять міни, виготовлені після 1991 року, коли на політичній карті світу Радянського Союзу вже не існувало.

«За роки бойових дій групи розмінування очистили понад 4,5 тисячі гектарів території,
1 600 кілометрів доріг, виявили та знешкодили понад 260 тисяч одиниць вибухонебезпечних предметів»

— Чи можете назвати приблизну площу замінованої території Донбасу?

— Якщо говорити про територію, підконтрольну Україні, то це приблизно 700 тисяч гектарів: близько 560 тисяч у Донецькій області й майже 120 тисяч на Луганщині. Ці цифри приблизні, визначені на підставі тих даних, які надходять від груп розмінування та міжнародних неурядових організацій, які проводять нетехнічне обстеження. Залежно від сезону на цих територіях працюють щонайменше 50–60 груп розмінування на другому і третьому рубежах оборони. Перший рубіж поки що не розміновують, оскільки він перебуває під постійними обстрілами бойовиків.

— Не секрет, що найбільшу небезпеку для цивільних громадян і військових становлять саморобні вибухові пристрої.

— Так. Під час їхнього виготовлення застосовують промислові боєприпаси та речовини. Їхній термін придатності може становити до 15–20 років. Найбільше «нафарширована» такими вибухонебезпечними предметами сіра зона — територія, прилегла до лінії розмежування. І вороги, і відповідно наші захисники, щоб уберегтися від проникнення диверсантів, заміновують підходи до власних позицій. Найбільше мін, фугасів і розтяжок на стратегічно важливих напрямках.

— Пане полковнику, яку частину території очистили наші сапери?

— За 2018 рік групи розмінування, що діють у складі Збройних Сил України, очистили понад 425 гектарів землі та більше ніж 200 кілометрів доріг. Сапери працюють за надскладних умов, під обстрілами і навіть під водою, очищаючи дно річок. Найбільше цю роботу проводить у місцях, де влітку 2014-го точилися запеклі бої. І результат є. Під водою знешкоджено кілька тисяч мін і снарядів.

Загалом за весь період бойових дій групи розмінування очистили понад 4,5 тисячі гектарів території, 1 600 кілометрів доріг, виявили та знешкодили понад 260 тисяч одиниць вибухонебезпечних предметів.

— Підступна агресія РФ проти України забрала життя майже трьох тисяч наших вояків. Які втрати серед українських захисників від мінно-вибухових травм?

— Із початку бойових дій на Донбасі 1064 українських військових зазнали мінно-вибухових травм. На жаль, 234 воїни-герої загинули.

«Для очищення української землі від вибухонебезпечних предметів знадобиться не одне десятиліття»

— Історія свідчить: усі війни рано чи пізно закінчуються. Віримо і в нашу перемогу та мир на Донбасі. Скільки часу знадобиться для повного очищення української землі від вибухонебезпечних предметів?

— Для розв’язання цієї проблеми можуть знадобитися цілі десятиліття. Такого висновку дійшли в ООН. Із 700 тисяч гектарів, забруднених вибухонебезпечними предметами, лише 33 тисячі перевірено саперами та знищено понад 430 тисяч мін і фугасів. Найбільші зусилля з розмінування зосереджено на відновленні об’єктів інфраструктури.

Щодо повного очищення наших земель… На це запитання ніхто не може дати чіткої відповіді. Наприклад, на теренах Хорватії, Боснії і Герцеговини війна скінчилася більше ніж 20 років тому, а процес розмінування триває й досі. За висновками ООН: один рік бойових дій веде до 10 років очищення територій. Якщо бойові дії на Донбасі припиняться найближчим часом, то піротехнікам вистачить роботи на 50 років. На думку фахівців, для цього може знадобитися близько 800 мільйонів американських доларів. Водночас, за підрахунками експертів НАТО, — понад мільярд!

— Дякую за розмову.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Хочу жить