Чому ворог зосереджується саме тут? На це питання відповів військовий експерт Петро Черник. «Курський напрямок — це питання їхнього (рф — ред.) престижу, тому що от уже…
Що таке військовий резерв України й для яких завдань призначений? Як нині проходять службу резервісти і як їм отримати соціальний пакет? Про ці актуальні питання кореспонденту АрміяInform розповів начальник відділу впровадження служби в резерві мобілізаційного управління Головного управління персоналу Генерального штабу ЗС України полковник Михайло Щербіна.
— Михайле Юрійовичу, військовий резерв має практично кожна держава світу. Яка ситуація в Україні?
За останні 5 років для зміцнення військового резерву Україна зробила в рази більше, ніж упродовж 2006-2013 років
— Передусім військовий резерв — це безпека держави. В Україні службу у військовому резерві запроваджено у 2006-му. Утім до початку російської агресії про неї мало хто знав, окрім військових посадовців. Однак після анексії Криму та вторгнення в Україну батальйонно-тактичних груп армії РФ ця робота зазнала кардинальних змін. Стало зрозуміло: Україна постала перед викликами, які загрожують її існуванню як незалежної й суверенної держави. Не розкриваючи карт, скажу: лише в останні 5 років Україна для зміцнення військового резерву зробила в рази більше, ніж упродовж 2006-2013 років.
— Що маєте на увазі?
— У березні 2015-го парламент ухвалив закон, згідно з яким усіх звільнених військовослужбовців зараховують до оперативного резерву. Це — учасники бойових дій на сході України і солдати-строковики. Вони підписують відповідні контракти, і їх призначають на посади при військових частинах та підрозділах, де вони раніше служили.
Наприклад, сержант-контрактник два роки командував відділенням «енної» бригади, а потім звільнився з армії. Втім у країні настав час «Ч». Тоді звільненого військовослужбовця призвуть у його бригаду і до того ж підрозділу. Він обійме свою посаду чи іншу, яка за функціональними обов’язками практично не відрізнятиметься від попередньої. Такий підхід дасть змогу підтримувати Збройні Сили у постійній боєготовності, позбавить багатьох проблем, що існували в минулі мобілізаційні хвилі, створюючи армійський кадровий голод.
— Назвіть приблизну кількість резервістів в Україні?
— Натепер Україна має близько 200 тисяч резервістів.
— Людина, відслуживши рік, два чи три, у звичайному житті починає втрачати військові навички, які їй знадобляться…
Тривалість польового вишколу резервістів — 10–20 діб. Торік восени до військових навчань, наближених до бойових умов, залучили понад 10 тис. резервістів із десяти окремих бригад ЗСУ
— Тому їх і залучають до військових навчань. Тривалість такого вишколу — 10–20 діб, він максимально наближений до бойових умов. Наприклад, лише восени 2018-го до навчань залучили понад 10 тисяч резервістів з десяти окремих бригад ЗСУ.
— Військовий резерв України має оперативну і мобілізаційну компоненти. Чим вони відрізняються?
— Найбоєздатніший — оперативний. До нього входять учасники АТО/ООС, які підписали відповідні контракти з МО України. Нині він нараховує близько 200 тисяч осіб.
Інший — мобілізаційний — утворюють офіцери запасу. Зокрема випускники військових кафедр цивільних вишів. Вони комплектують частини стратегічного резерву і командні посади у територіальній обороні. Направляти таких людей в район ООС можна тільки за їхньої згоди.
— Хто може віддати наказ про мобілізацію резервістів і які обставини спонукають до цього?
— Ці рішення в компетенції Президента України — Верховного Головнокомандувача ЗСУ.
У разі загострення ситуації внаслідок широкомасштабного наступу ворога лише він може віддати наказ про мобілізацію резервістів. Тоді людей, включених до першої черги резерву, відправлять на доукомплектування частин у район ООС. А з другої черги поповнять лави тилових частин і підрозділів тероборони.
— Торік в Україні тривав правовий режим воєнного стану. Що за той період зроблено для підвищення боєготовності війська?
— Як кажуть, ще не висохло чорнило на президентському Указі, як почалися збори резервістів першої черги — чоловіків віком до 40 років. Усі пройшли різнопланову підготовку відповідно до посади.
— Що слід зробити тому, хто бажає стати резервістом?
— Головне — бажання. Потенційному резервісту треба зібрати необхідну інформацію про умови проходження такої служби в найближчому військкоматі (територіальному центрі комплектування). Там кожного вислухають і про все розкажуть. Якщо умови задовольнять, далі — медкомісія, яка визначить придатність до військової служби.
— За ким остаточне рішення про зарахування до військового резерву?
— Його ухвалює командир частини, у складі якої резервіст виконуватиме завдання. У разі згоди командира, укладають контракт між громадянином і державою, від імені якої виступає Міноборони. Документ регламентує правові відносини під час проходження служби в резерві. Один його примірник зберігають в особовій справі, другий — видають резервісту, а третій залишається в комісаріаті за місцем проживання.
— Хто має право проходити службу в резерві?
— Це громадяни України, які за станом здоров’я, професійними й моральними якостями придатні до військової служби, не досягли граничного віку перебування в запасі другого розряду (60 років — для рядового, сержантського, старшинського складу, молодшого і старшого офіцерського складу, 65 років — для вищого офіцерського складу) та проживають поблизу місця дислокації військової частини.
— Чим відрізняється служба резервіста від служби в запасі?
— Резервісти служать на добровільній основі, свідомо обираючи військову справу, укладають контракт і проходять планомірну підготовку. Резервісти прибувають до військової частини впродовж 24 годин. Натомість військовозобов’язаним запасу на це відводиться від 2 до 29 діб.
— Які соціальні гарантії надано резервістам?
— Резервіст забезпечений військовою формою, харчуванням і медичною допомогою на час зборів. За той час, коли громадянин перебував у військовій частині, йому виплачують середньомісячну зарплату за місцем роботи. Безробітні отримують мінімальну зарплатню за час перебування в частині. Вартість проїзду за прибуття в частину і повернення додому компенсують. За кожну добу перебування у частині, на польових зборах або навчаннях резервіст отримує добові. Також наприкінці кожного року їм виплачують грошову винагороду, розмір якої залежить від військового звання та посади. Наприклад, особи вищого офіцерського складу отримують 3 100 гривень, старші офіцери — 2 800, молодші офіцери — 2 500, прапорщики й мічмани — 2 200, сержантсько-старшинський і рядовий склад — 1 900 та 1 600 гривень відповідно.
Генеральний штаб ЗСУ вже підготував законопроєкт, що передбачає забезпечення резервістів соціальним пакетом. Він аналогічний соцпакету військовиків-контрактників
Зауважу, що Генеральний штаб ЗС України вже підготував законопроєкт, який передбачає забезпечення резервістів соціальним пакетом. Він аналогічний соцпакету військовиків-контрактників: безкоштовне медзабезпечення у військово-медичних установах, пільгове здобуття вищої освіти, врахування служби в резерві в обчисленні пенсії.
— Чи вивчаєте закордонний досвід?
Військовий резерв Україна формує з урахуванням найкращого світового досвіду та власних особливостей: історії, економічних можливостей держави та менталітету народу
— Звісно. Наприклад, у Данії до резерву зараховують добровольців віком 16–50 років. За потреби в мобілізації ця країна з понад 5-мільйонним населенням здатна у стислі терміни поставити в стрій близько 200 тисяч вишколених бійців. Чотиримільйонна Норвегія з регулярною армією в 34 тисячі осіб спроможна мобілізувати впродовж 24–72 годин 400 тисяч воїнів. А півмільйонна турецька армія, друга за чисельністю після США у НАТО, має найближчий резерв — понад 400 тисяч осіб.
Військовий резерв є в кожної країни. Свій резерв Україна формує з урахуванням найкращого міжнародного досвіду і власних особливостей: історії, економічних можливостей держави та ментальності народу.
Дякую за розмову!
Сергій ЗЯТЬЄВ, АрміяInform
@armyinformcomua
Вступна кампанія-2025 до вищих військових закладів освіти триває. Навчально-науковий інститут фізичної культури та спортивно-оздоровчих технологій Національного університету оборони України запрошує на навчання чоловіків та жінок, які прагнуть до спортивних звершень, готові служити країні та допомагати її захисникам.
Президент України Володимир Зеленський зустрівся у Києві з міністром оборони Німеччини Борисом Пісторіусом.
На відміну від українців, для яких повернення їхніх рідних з російського полону — це справжнє свято, громадяни рф звільненню своїх родичів радіють не дуже.
На Одещині затримали групу військовозобов’язаних чоловіків, намагалися втекти до Молдови.
Відбувся другий етап повернення з полону поранених українських бійців. «Сьогодні вдома — воїни нашої армії, нацгвардійці, прикордонники.
Співробітники Служби безпеки України зібрала доказову базу проти російського військового, який у жовтні 2024 року розстріляв двох цивільних мешканців Харківщини, після чого потрапив у полон Сил оборони.
від 21000 до 51000 грн
Степанівка, Сумська область
від 20000 до 25000 грн
Могилів-Подільський
Державна прикордонна служба України
Чому ворог зосереджується саме тут? На це питання відповів військовий експерт Петро Черник. «Курський напрямок — це питання їхнього (рф — ред.) престижу, тому що от уже…