Від самого початку широкомасштабного вторгнення «Яструби» ефективно й ефектно б’ють окупантів на сході та півдні України, застосовуючи широкий спектр безпілотних літальних апаратів — від…
З 1 вересня 2023 року Православна Церква України перейшла на Новоюліанський календар. З огляду на це низку державних свят, дати яких було встановлено з урахуванням українських культурних та релігійних традицій, перенесли на нові дати. Зокрема, так сталося із Днем захисників і захисниць України, дату якого — 14 жовтня — було свого часу обрано з огляду на дату Дня Українського козацтва, пов’язаного із релігійним святом Покрови Пресвятої Богородиці, яка є небесною покровителькою українських козаків.
Після календарної реформи віряни ПЦУ почали відзначати свято Покрови 1 жовтня, на цю дату офіційно перенесли як День Українського козацтва, так і День захисників і захисниць України. Тож цьогоріч українці вперше відзначили ці два свята в нову дату — 1 жовтня.
Існує ще одне відоме свято, яке традиційно відзначали 14 жовтня — це День Української Повстанської Армії. Його встановлення також почасти пов’язане із Днем Українського козацтва та святом Покрови Пресвятої Богородиці. Аргументи на користь того, чому День УПА подібно до згаданих свят не слід перенести на 1 жовтня, але й надалі відзначати його саме 14 жовтня, кореспонденту АрміяInform навів знаний дослідник історії Української Повстанської Армії, публіцист, політик і громадський діяч Володимир В’ятрович.

— Цьогоріч ми вперше святкували День захисників і захисниць України та День українського козацтва першого, а не чотирнадцятого жовтня. Чи варто також перенести на 1 жовтня День Української Повстанської Армії, чи його слід і надалі відзначати 14 жовтня?
— Перш за все хочу відзначити, що в Україні відбулося перенесення дат церковних свят, і я гаряче підтримую цю позицію українських Церков. Завдяки ній ми нарешті перейшли на Новоюліанський календар і будемо відзначати великі християнські свята разом з усім світом, а не разом із росією. Також зазначу, що я був серед тих депутатів, які підтримали законопроєкт, що передбачав перенесення Дня захисників і захисниць України до Дня Покрови Пресвятої Богородиці, який тоді, 2014 року, відзначали 14 жовтня. Після календарної реформи і переходу на Новоюліанський календар цілком закономірним стало перенесення цього свята на 1 жовтня.
Разом з тим як історик, який досліджує історію Української Повстанської Армії, я вважаю, що переносити також і дату створення Української Повстанської Армії буде неправильно. Саме ця дата, 14 жовтня, дуже чітко визначена в постанові Президії Української Головної Визвольної Ради (УГВР) 1947 року. В цьому документі датою заснування УПА визначено саме 14 жовтня, відтак переносити свято, міняти цю дату насправді може тільки президія УГВР, яка, очевидно, вже не існує.

Звичайно, в цій постанові УГВР, в другому її пункті, є певна прив’язка до свята Покрови. У першому пункті цього документа сказано, що днем створення Української Повстанської Армії вважається 14 жовтня, а в другому пункті зазначено, що цей день збігається зі святом Козацької Покрови. Отже, згадка про Покрову справді є, однак це був не єдиний мотив, чому за день створення УПА обрали саме 14 жовтня.
14 жовтня — це все ж історична дата, і відтак я не бачу підстав переносити цю історичну дату на інші дати в календарі. Тим паче, що і в документах Української Повстанської Армії після 1947 року є багато згадок про відзначення Дня створення Української Повстанської Армії саме 14 жовтня. Мова йде і про накази Головного Командування УПА до 1952 року, і про звернення УГВР тощо. Й у цих документах уже немає безпосередньої прив’язки до Покрови.
Тому я вважаю, що не буде нічого поганого, якщо ми будемо згадувати про Українську Повстанську Армію і 1 жовтня в контексті Дня захисників і захисниць України, зважаючи на те, що це один з етапів боротьби за незалежність України, й у цей день ми згадуємо і козацтво, й УПА, й Армію Української Народної Республіки. Водночас добре буде мати й окреме свято, коли власне була створена Українська Повстанська Армія — 14 жовтня.
Подібним чином Збройні Сили України ми згадуємо і в контексті Дня захисників і захисниць України 1 жовтня, й у контексті Дня Збройних Сил України 6 грудня. Отже, мені здається, що саме такий підхід буде найбільш раціональним і історично вивіреним.

— Ви згадали про інші мотиви, крім прив’язки до свята Покрови Пресвятої Богородиці, які визначали вибір 14 жовтня як дати заснування Української Повстанської Армії. Про що саме йдеться?
— Середина жовтня 1942 року — це саме той час, коли почали об’єднуватися великі повстанські загони, які створили єдину Українську Повстанську Армію. Маємо цікаві свідчення саме за той час. Є, зокрема, відомості про об’єднання великих повстанських груп у Сарнинському районі. Маємо також спогади тих людей, які були учасниками творення УПА. Одного з них я знав особисто — це Степан Семенюк, який згадує навіть конкретний день 14 жовтня, коли було оприлюднено наказ про початок збройної боротьби відділів Української Повстанської Армії.
Зрозуміло, що армія не твориться за один день. Очевидно, що 14 жовтня 1942 року не з’явилася армія в один момент. Але зважаючи на те, що була певна сукупність подій, яка спонукала керівництво повстанського руху визнати саме цей день 14 жовтня, я не бачу підстав переносити цей день. І справді, звичайно, що День Українського козацтва і Покрови теж були одним із мотивів до того, щоб визначати саме цей день, але він був не єдиним.

— Так сталось, що 1 жовтня 2023 року виявилось дещо перевантаженим святами військового спрямування. Окрім Дня захисників і захисниць України, крім Покрови Пресвятої Богородиці, крім Дня Українського козацтва, ми відзначали 1 жовтня ще й День ветерана та День територіальної оборони України. Як ви гадаєте, чи не варто розвантажити цю дату і деякі свята перенести на інші дні?
— Думаю, що варто, і це, до речі, ще один мотив, чому варто говорити окремо і про Українську Повстанську Армію. З одного боку, добре, що в цей день ми згадуємо різні формування Сил оборони України. Однак, з другого боку, мені здається, що їх можна згадувати як в широкому контексті захисників та захисниць, так і, разом з тим, було б раціональніше, якби вони мали свої окремі свята, що припадали б на інші дати.
@armyinformcomua
Боєць бригади «Рубіж» із позивним «Киця», водій 4-го батальйону оперативного призначення «Сила Свободи», не лише вижив після прямого влучання ворожого FPV-дрона у свою машину, а й дочекався найбільшої нагороди — першої за три роки зустрічі із сином, який зміг вирватися з окупації.
Від початку доби між українськими захисниками та російськими загарбниками відбулося 101 бойове зіткнення.
Знищення трьох РЛС та десантного катера противника в окупованому Криму — це елемент великої гри, в яку ЗСУ грають із ворогом. Ворог намагається протидіяти і відповідати.
Дронарі підрозділу РУБпАК «Прайм» 5-го прикордонного загону завдали серії точних ударів по логістиці та позиціях ворога на Північно-Слобожанському напрямку.
Ситуація на півдні України непроста. Противник продовжує обстріли, удари, і штурми. Особливо гаряче на Оріхівському напрямку.
24-та окрема механізована бригада імені короля Данила опублікувала архівні кадри з GoPro, на яких зафіксовано рух бронегрупи з бойових машин піхоти M113 і M80 дорогою в Часів Яр. Колона доставляла піхотинців на рубіж оборони під прикриттям танка Т-72.
від 20000 до 50000 грн
Запоріжжя
Василівський РТЦК та СП
від 21000 до 51000 грн
Степанівка, Сумська область
Від самого початку широкомасштабного вторгнення «Яструби» ефективно й ефектно б’ють окупантів на сході та півдні України, застосовуючи широкий спектр безпілотних літальних апаратів — від…