ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Підполковник Олексій Євдокимов, льотчик першого класу: «Наймолодший вертоліт, яким я керував за 24 роки служби, — випущений 1987-го…»

Life story
Прочитаєте за: 5 хв. 15 Листопада 2019, 16:13

 Льотчики до нас приходять справді талановиті. І ні для кого не секрет, наскільки вищу зарплату їм пропонують у цивільній авіації! Миротворчі місії — теж не вихід. І сім’ям нелегко, дехто не витримує тривалої розлуки… Кому тоді вже потрібні ті кошти? Дуже сподіваємось, що ситуація зміниться й найкращі фахівці лишатимуться в бригадах!

Підполковник Олексій Євдокимов — один із найдосвідченіших військових вертолітників. Літає на всіх типах вертольотів, які є в Україні, і в усіх умовах. Лише в африканському небі налітав понад дві тисячі годин. Що вже казати про постійні ротації на Донбас, польоти лінією кордону, досвід льотчика-випробувача!

П’ять років — у спекотних країнах

Офіцер, який нині виконує обов’язки заступника комбрига, вперше погодився на розмову із журналістом. Каже: не люблять льотчики хизуватись та й проблем нині вистачає… Та все ж поділився як романтикою небезпечної професії, так і списком «але», що вже скільки років не зменшується.

Олексій Юрійович — миротворець-рекордсмен. На його рахунку вісім тривалих ротацій в Африку. Він першим підняв у небо вертоліт у Ліберії. Потім відкривав операцію в Кот-д’Івуарі. Він же виконав і крайній політ у Ліберії під час останньої 23-ї ротації українців. Загалом провів в Африці п’ять незабутніх років.

— Для нас, льотчиків, миротворчі місії стали справжнім порятунком у плані професійної підготовки. Нарешті ми почали літати, — ділиться підполковник. — Бо тоді із середньорічним нальотом у десять годин у багатьох опускалися руки. Писали рапорти… А за пів року в африканському небі плюсували понад двісті годин. Звісно, літати у спекотній країні непросто. Потрібно звикати, пристосовуватися… Висока вологість повітря, температура, це впливає на стабільну роботу двигунів. До того ж, ми починали літати, коли там йшла війна. Потім цей досвід надзвичайно знадобився під час польотів на українському фронті.

Воювати у своїй країні морально важко…

У 2014-му майже всі польоти бригади армійської авіації відбувалися вздовж кордону… Першими на фронт полетіли найдосвідченіші. Серед них і підполковник Євдокимов. Вертолітники проводили у небі до дев’яти годин на день, а спали деколи по кілька годин…

— До середини 2015-го постійно був на Донбасі, — пригадує Олексій Юрійович. — Виконували різні завдання: і бойові на двадцятичетвірках, і поранених вивозили, забезпечували спецоперації. Я мав чималий досвід за плечима і здавалося, давно став холоднокровним. Та воювати у своїй країні однозначно був не готовий. Не фізично, а морально… На донецьких сайтах ми стали ворогами народу. Писали, що вбиваємо людей, навіть погрожували нашим сім’ям.

Прилітав і думав: «Хух, пронесло»

Офіцер розповідає, що складних завдань було вкрай багато… Ризик — шалений.

— Коли вертольоти багато літають, а ворог постійно веде вогонь, то рано чи пізно в когось влучить. Така статистика. Звісно, на Донбасі багато випадків, коли прилітав і думав: «Хух, пронесло», — додає льотчик. — Та за себе у небі ніколи не хвилюєшся. Просто запускаєш двигуни і працюєш… А от, коли знаю, що молодший брат, з яким служимо в одній бригаді, виконує небезпечні завдання, тоді часом місця собі не знаходжу. Хоча він теж має величезний досвід: був у Конго, Ліберії, має понад тисячу годин нальоту. Вже ніби не маленький, а для мене завжди буде молодшим братом. Можу уявити, як хвилюється батько, хоч він і намагається бути по-офіцерському стриманим.

Завжди мріяв стати льотчиком-випробувачем…

Каже, хоч такий досвід надзвичайно цікавий, та все ж сумував за небом. Адже польотів у льотно-випробувальному центрі значно менше, ніж у бойовій бригаді.

— Випробовував вертольоти Мі-8 і Мі-24, — коментує офіцер. — Однак уже звик до тривалих польотів. У центрі ж літали лише для випробування. Доводилося навіть по частинах їздити й просити, щоб дали політати. Потім усе набридло й перевівся в рідну бригаду. Все-таки це моє. Навіть у відпустці через десять днів почуваєшся не в своїй тарілці. Після кожного польоту ось уже 24 роки виходжу з вертольоту щасливий і окрилений.

Але….

Нині досвідчений льотчик активно передає досвід молоді, готує до участі у миротворчих місіях, розповідає про особливості польотів у фронтовій зоні Донбасу.

— Вогник в очах у молодих льотчиків є? — запитую офіцера.

— Та який вогник! Авіація — це ж хвороба! Достатньо один раз піднятись у небо — і це на все життя. А якщо чесно, за молодь ми переживаємо, адже перспективи так собі. Техніка з кожним роком не новішає. Наймолодший вертоліт, яким я керував за 24 роки служби, — випущений 1987-го! Добре, що в наших інженерів золоті руки. Скільки не ремонтуй і не модернізуй старі вертольоти, новими вони не стануть. А льотчики приходять справді талановиті. І ні для кого не секрет, наскільки вищу зарплату їм пропонують у цивільній авіації! Миротворчі місії — теж не вихід. І сім’ям нелегко, дехто не витримує тривалої розлуки… І кому тоді вже потрібні ті кошти? Не кажучи вже про ризик хвороб. Звісно, більшість любить Україну попри будь-які меркантильні інтереси. Але і тих, хто йде працювати в цивільну компанію, теж можна зрозуміти.

Тож дуже сподіваємось, що ситуація зміниться і найкращі фахівці залишатимуться у бригадах!

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
@armyinformcomua
У мене більше не було випадків, коли я чогось не можу: медик з позивним «Панда»
У мене більше не було випадків, коли я чогось не можу: медик з позивним «Панда»

Коли в медеваку критичний поранений, у неї вмикається аварійний режим: без паніки, дії, доведені до автоматизму — робити все, щоб витягнути.

Цілеспрямована атака на систему правопорядку: в Миколаєві внаслідок вибуху поранені 7 поліцейських
Цілеспрямована атака на систему правопорядку: в Миколаєві внаслідок вибуху поранені 7 поліцейських

Сьогодні о 18:10 у місті Миколаїв стався вибух на території непрацюючої АЗС. Внаслідок цього постраждали семеро співробітників Управління патрульної поліції.

Дрон дроном вибивають — вже третина російських «Шахедів» збивається перехоплювачами
Дрон дроном вибивають — вже третина російських «Шахедів» збивається перехоплювачами

Сьогодні кожний третій дрон противника знищується дронами-перехоплювачами. Рішення, що народилося з ініціативи ентузіастів, нині масштабується по всій країні.

«Що більше я влучаю, то більше маю стимул працювати далі» — дронар з позивним «Вухо»
«Що більше я влучаю, то більше маю стимул працювати далі» — дронар з позивним «Вухо»

«Вухо» — оператор важкого дрона-бомбера «Вампір». Хоч електромеханік за освітою, він багато років працював менеджером у торгівлі.

Фіктивна непридатність від 5 до 20 тисяч доларів США  — у Дніпрі багатші платили більше
Фіктивна непридатність від 5 до 20 тисяч доларів США  — у Дніпрі багатші платили більше

Скерована до суду справа начальника відділення ВЛК на Дніпропетровщині та колишньої медсестри, які організували незаконне «списання» чоловіків зі служби.

Розбомбили на $100 млн: уразили російський ЗРК С-300 та РЕБ «чорний глаз»
Розбомбили на $100 млн: уразили російський ЗРК С-300 та РЕБ «чорний глаз»

Пілоти військової служби правопорядку вдарили по ворожому зенітно-ракетному комплексу та системі радіоелектронної боротьби.

ВАКАНСІЇ
Інженер з ремонту дронів, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ

Азов, 12-та бригада спеціального призначення НГУ

Водій військовослужбовець

від 21000 до 121000 грн

Запоріжжя

1 відділ Сватівського РТЦК та СП

Стрілець-зенітник (ДШВ)

Яворів

Яворівський РТЦК та СП

Стрілець-санітар

від 20000 до 120000 грн

Київ

118 окрема механізована бригада

Водій-механік кат. В, С, D, військовослужбовець

від 21000 до 121000 грн

Краматорськ

81 ОАеМБр

Бухгалтер у ЗСУ

від 20000 до 60000 грн

Кривий Ріг

Інгулецький ОРТЦК та СП

--- ---