ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Роль десантування військ у сучасних поглядах Росії на воєнні дії

Армії світу
Прочитаєте за: 5 хв. 10 Квітня 2021, 7:49

Нинішні переміщення підрозділів десантних військ Росії до кордонів з Україною неабияк занепокоїли пересічних громадян та викликали політичну й військово-політичну реакцію керівників країни. Про роль десантів різних типів, яку на них покладає керівництво РФ у своєму баченні сучасної війни, йдеться в аналітичній доповіді Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД), виданої цього року.

У дослідженні «Сучасний російський спосіб ведення війни: теоретичні основи і практичне наповнення» десантуванню військ виділений окремий розділ. Розповідаючи про роль десантів різних типів, автори, наприклад, зазначають, що з 2019 року в Південному військовому окрузі (ВО) Росії активно експериментують з ідеєю масованого застосування тактичних десантів на рівні мотострілецьких з’єднань. На сьогодні цей досвід розповсюджується й на інші округи.

Суть десантування мотострільців полягає у створенні перед основними силами наступу передових загонів — із завданням ослабити оборону противника, відвернути його увагу, завдати неочікуваних ударів та створити плацдарми для подальшого просування основних сил. Їхні дії забезпечують транспортно-бойові вертольоти Мі-8 (до 300 одиниць), прикриття яких здійснюють ударні вертольоти Мі-24/Мі-35 (до 200 од.), Мі-28Н (90 од.) та Ка-52 (120 од.). У такий спосіб відбувається активне перенесення відповідного досвіду, який вперше активно застосували в рамках війни в Афганістані, де провідну роль у тактичних десантах відігравали повітрянодесантні війська.

На думку експертів НІСД, паралельно з експериментом щодо масового впровадження тактичних десантів за участю військ лінійних з’єднань, командування збройних сил (ЗС) Росії й надалі розглядає важливим елементом своїх операцій повітрянодесантні війська (ПДВ). Зокрема, у 2019 році в рамках спільного командно-штабного навчання (СКШН) «Центр-2019» уперше в історії сучасної Росії було десантовано парашутно-десантний полк у повному складі. Востаннє десантування відповідного масштабу відбулося в Радянському Союзі в рамках надмасштабного СКШН «Запад-81».

Зазначене демонструє, що ПДВ продовжує відігравати вагому роль у планах щодо проведення наземних операцій. Загалом упродовж лише недавніх років повітрянодесантні війська ЗС РФ брали участь у щонайменше трьох великих навчаннях — в липні і вересні 2019-го та в березні 2020 року. Нинішня весна 2021 року стала черговим етапом в підготовці ПДВ Росії до наступальних воєнних операцій. Показовим є також те, що під час двох із цих масштабних заходів десантування сил ПДВ здійснювалося в окупованому Криму.

У рамках СКШН «Кавказ-2020» відбулося відпрацювання створення так званого мобільного ешелону. Йдеться про висадку в тилу умовного противника до двох тисяч солдатів і офіцерів повітрянодесантних військ за допомогою як транспортних літаків, так і армійської авіації. Відповідний мобільний ешелон мав забезпечити відбиття контратаки противника, а отже, пришвидшити темпи наступу власних сил.

Головною проблемою є брак засобів мобільності — транспортної авіації і гелікоптерів. Так, для десантування полку в рамках СКШН «Центр-2019» було залучено більшу частину наявного парку літаків Іл-76 — 71 зі 110. Оскільки десантно-штурмові та повітрянодесантні дивізії ПДВ ЗС РФ мають у своєму складі по два-три полки, командування вимушене шукати інші способи десантування. У 2018–2020 роках відбувались експерименти щодо залучення транспортних вертольотів Мі-26 (під прикриттям ударних вертольотів) для перекидання в тил противника гаубиць Д-30, багі з ПТРК та особового складу. Утім, на сьогодні у ЗС РФ кількість боєготових вертольотів Мі-26 не перевищує 30 одиниць, що обмежує можливості десантування таким способом.

Отже, роль десантів різних типів під час проведення широкомасштабної наземної операції є значною.

Такі дії дозволяють обходити переваги оборони противника, здійснюючи прориви та забезпечуючи просування основних сил наступу. РФ продовжує традицію СРСР щодо збереження значення десанту, який вперше було застосовано у 1930-х роках, як один з інструментів реалізації концепції «глибокої операції». Російські військові теоретики також вбачають збереження значної ролі цього роду військ на прикладі успішних дій американських десантних підрозділів з вертикального охоплення сил противника під час конфлікту в Перській затоці у 1990–1991 роках. Утім, найбільш доцільним вважається комбіноване застосування тактичних десантів мотострілецьких підрозділів і повітрянодесантних військ із залученням вертольотів Мі-8 під прикриттям ударних вертольотів. У зв’язку з недостатньою кількістю літаків ВТА Іл-76 чисельний склад десанту ПДВ може бути на рівні роти-батальйону.

Брак авіаційних засобів транспортування (літаків і вертольотів) змушує російське військове керівництво орієнтувати з’єднання ПДВ на виконання невластивих їм завдань — участі у наземних наступальних/оборонних боях, що вимагає значного вогневого посилення поряд з класичним застосуванням ними БМД. З цією метою у 2018-му у штат з’єднань ПДВ у Західному та Південному ВО були введені окремі танкові батальйони.

На основі експерименту, який відбувався в рамках СКШН «Восток-2018» за участю 31-ї десантно-штурмової бригади, було ухвалено рішення про оперативне підпорядкування з’єднанням ПДВ для підвищення їх мобільності частин армійської авіації (транспортних і ударних вертольотів). Однак таке рішення викликає сумнів у його обґрунтованості, адже значно обмежуються можливості виконання чималої кількості інших завдань, поставлених перед армійською авіацією, які зокрема стосуються безпосередньої підтримки і забезпечення бойових дій сухопутних військ з повітря.

* * *

Коментуючи нинішні навчання ЗС РФ із застосуванням десантних військ, автор зазначеної доповіді, провідний воєнний експерт Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков на запитання, чи є основа для занепокоєння, відповідає: «Звичайно, так».

Головний консультант відділу воєнної політики Центру безпекових досліджень НІСД нагадує, що російські десантники «відзначилися» і під час окупації Криму, і під час бойових дій на Донбасі у 2014–2015 роках. «Командування ЗС РФ активно покладається на десантників через, зокрема,  і більший відсоток контрактників у ПДВ, ніж загалом по збройних силах. Плюс програма підготовки в них активніша», — вважає Микола Бєлєсков.

За словами воєнного експерта, насторожує й той факт, що із 45 тисяч наявного особового складу ПДВ Росії в поточній «контрольній перевірці за результатами зимового періоду навчань» візьмуть участь до 30 тисяч десанту.

«Чи є відповідні переміщення стовідсотковою гарантією того, що щось повномасштабне готується з боку РФ щодо нас? — запитує Бєлєсков. — Необов’язково. ПДВ розглядаються як мобільний резерв верховного командування, який можна швидко перекинути в будь-яку точку країни для оперативної реакції. Тому і відпрацьовують такі от перекидання».

Консультант НІСД нагадує, що хоча ПДВ ЗС РФ і мають бути готові до висадок у тилу, повітряних засобів мобільності для виконання цього завдання на всіх не вистачить. «Тому, якщо щось і буде, не дай Боже, то ПДВ більшою мірою будуть використовуватися як звичайна лінійна піхота», — завіряє Микола Бєлєсков.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Розрахунок ППО механізованої бригади знищив за добу три ворожі дрони ZALA

Розрахунок ППО механізованої бригади знищив за добу три ворожі дрони ZALA

Протягом однієї доби розрахунок ППО 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» знищив три ворожі безпілотники ZALA.

У Чорному та Азовському морях немає ворожих кораблів

У Чорному та Азовському морях немає ворожих кораблів

У Чорному та Азовському морях станом на ранок 1 травня ворожі кораблі відсутні на бойовому чергуванні.

Мінус 1120 окупантів, знищені танки, ББМ та артсистеми: втрати рф за добу

Мінус 1120 окупантів, знищені танки, ББМ та артсистеми: втрати рф за добу

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 01.05.24 орієнтовно становлять:

Війська рф обстріляли Нікополь з артилерії та «Градів», пошкоджені 7 багатоповерхівок

Війська рф обстріляли Нікополь з артилерії та «Градів», пошкоджені 7 багатоповерхівок

Ввечері 30 квітня ворог тричі обстріляв Нікополь, застосувавши не лише важку артилерію, а й РСЗВ «Град».

Окупанти 383 рази вдарили по Запорізькій області

Окупанти 383 рази вдарили по Запорізькій області

Впродовж доби окупанти 383 рази вдарили по Запорізькій області. Під ворожим вогнем перебували 6 населених пунктів.

На фронті понад 120 бойових зіткнень, основні напрямки — Бахмутський та Авдіївський

На фронті понад 120 бойових зіткнень, основні напрямки — Бахмутський та Авдіївський

Протягом минулої доби відбулося 122 бойових зіткнення. Загалом, ворог завдав 8 ракетних та 61 авіаційний удар, здійснив 129 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Стрілець-снайпер

від 20000 до 120000 грн

Рівне, Рівненська область

Стрілець-санітар

від 30000 до 120000 грн

Київ

20 окремий батальйон спеціального призначення

Молодший інспектор прикордонної служби

від 21000 до 21000 грн

Дніпро

Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України

Радіотелефоніст-Військовослужбовець

від 20100 до 125000 грн

Київ

Косівський РТЦК та СП

Зовнішній пілот, оператор БПЛА

від 50000 до 50000 грн

Київ

412 ОББпС 101 ОБрО ГШ ЗСУ

Бухгалтер (матеріальний стіл), військовослужбовець

від 23000 до 23000 грн

Дніпро

25 Окрема повітрянодесантна Січеславська Бригада