ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Протипіхотні міни-близнюки: «Клеймор», МОН, MRUD

Озброєння та техніка
Прочитаєте за: 3 хв. 5 Квітня 2021, 16:45

Останнім часом зі сходу України все частіше надходять тривожні повідомлення про підриви як військових, так і цивільних на мінах, якими ворог нашпигував Донбас. Професійний сапер Василь Глюза в розмові з кореспондентом АрміяInform розповів про історію створення протипіхотних мін МОН та різні модифікації цієї підступної зброї.

За його словами, на початку 50-х років у США розробили протипіхотну міну направленого ураження M18A1 «Клеймор». Її прийняли на озброєння Корпусу  морської піхоти США. З початком бойових дій у В’єтнамі від радянських саперів почали надходити доповіді про високу ефективність американських мін. Після отримання перших зразків як трофеїв, їх вивчили та в найкращих традиціях Союзу скопіювали, назвавши МОН-50. На початку 70-х років М18А1 скопіювали в колишній Югославії. Югославський варіант американської міни  «Клеймор» отримав назву MRUD. 

За декілька років після прийняття на озброєння МОН-50 у Союзі розробили більш потужний варіант міни  МОН-90. Вона стала значно важчою та габаритнішою: МОН-50 має вагу 2 кг та масу вибухової речовини 700 г, а МОН-90 важить 12,1 кг та має 6,2 кг вибухової речовини за значно більших габаритів. 

Міни активно застосовували в Афганістані, і якщо МОН-50 користувалася популярністю у піхоти, якій доводилось сидіти по декілька місяців на блокпостах або здійснювати рейди у горах, то МОН-90 мала, як нині кажуть, високі антирейтинги. Річ у тім, що МОН-90,  крім великої ваги та габаритів, а це мало дуже важливе значення у Афганістані, значно складніше було транспортувати, а на місці призначення замаскувати.

Оскільки у Радянському Союзі була тенденція до модифікації раніше створених мін, згодом, на початку 60-х років, розробили нові  міни МОН-100 вагою 5 кг (2 кг вибухівки) та МОН-200 вагою 25 кг (12 кг вибухівки). МОН-200 виявилася малоефективною, дуже важкою, та й замаскувати  таку громіздку міну стало не просто. Її вкрай обмежено застосовували в Афганістані, оскільки встановити міну у вузькому секторі ураження, де вірогідно з’явиться достатня кількість ворожих бійців, щоб ефективно використати велику кількість вибухівки з дуже вузьким завширшки потоком осколків, виявилось надто складним завданням. МОН-200 обмеженими партіями поставляли в Сирію, до В’єтнаму та Єгипту. Після отримання перших партій мін збройні сили вищевказаних країн від нових поставок відмовлялися.

Василь Глюза зазначив, що підрив мін здійснює оператор з пульта керування, коли противник з’являється в секторі ураження, а також підрив відбувається за допомогою детонатора, який має датчик у вигляді малопомітного тонкого дроту. Спрацювання міни у такому випадку відбувається, коли противник зачіпає дріт.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
@armyinformcomua
На Закарпатті адвокат організував схему для ухилянтів

На Закарпатті адвокат організував схему для ухилянтів

Члена спілки адвокатів Закарпатської області викрили в організації схеми для незаконного переправлення за кордон військовозобов’язаних чоловіків.

Виплачувала рублі, писала аналітику для рф — у Харкові судитимуть колаборантку з Куп’янська

Виплачувала рублі, писала аналітику для рф — у Харкові судитимуть колаборантку з Куп’янська

Прокурори Куп’янської окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт щодо 59-річної мешканки Куп’янська, яка під час російської окупації добровільно очолила підприємство «Комэнерго—Купянск» і працювала під керівництвом окупаційної адміністрації.

Агент рф, який готував замовні вбивства в Одесі, отримав 14 років тюрми

Агент рф, який готував замовні вбивства в Одесі, отримав 14 років тюрми

За доказовою базою Служби безпеки та Національної поліції 14 років ув’язнення з конфіскацією майна отримав російський агент, який готував серію замовних убивств громадських активістів в Одесі.

Посадовець відмив понад 101 млн гривень на закупівлі деревини для потреб ЗСУ

Посадовець відмив понад 101 млн гривень на закупівлі деревини для потреб ЗСУ

Правоохоронні органи викрили керівництво квартирно-експлуатаційного відділу Луганська у відмиванні понад 101 млн гривень на закупівлі деревини для потреб військових ЗСУ.

Надихнувся «Школою мужності»: «Малий» підписав контракт із полком «Яструби»

Надихнувся «Школою мужності»: «Малий» підписав контракт із полком «Яструби»

Новобранець на позивний «Малий» уклав «Контракт 18‒24» із 411-м окремим полком безпілотних систем «Яструби» після того, як переглянув сюжети проєкту «Школа мужності» від «ТрО Медіа».

«Гостинна» зустріч — окупант перепливав річку, але наразився на вогонь гвардійців

«Гостинна» зустріч — окупант перепливав річку, але наразився на вогонь гвардійців

На Північно-Слобожанському напрямку воїни 35-го Сумського полку Національної гвардії України ліквідували російських піхотинців, укриття та засоби зв’язку.

ВАКАНСІЇ

Офіцер (за напрямком правоохоронної діяльності)

від 20100 до 58000 грн

Краматорськ

Донецький зональний відділ ВСП

Водій-заправник

від 20000 до 20000 грн

Одеса

ВМС ЗС України

Водій-механік

від 21000 до 190000 грн

Вся Україна

22 окрема механізована бригада

Інспектор прикордонної служби

від 20100 до 120000 грн

Одеса

Державна прикордонна служба України

Стрілець – електрик

від 21100 до 51000 грн

Степанівка, Сумська область

Технік служби захисту інформації в автоматизованих системах

від 21000 до 21000 грн

Чернігів

Військова частина А7328

--- ---