ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Перемогу спочатку слід… змоделювати

Вишкіл Інфографіка Публікації
Прочитаєте за: 5 хв. 13 Січня 2021, 14:14

Упродовж останніх років погляди на роль і місце тренажерної підготовки в загальній системі бойового навчання підрозділів і частин Збройних Сил суттєво змінилися. Практичний вишкіл майже всіх категорій військових фахівців відбувається, зокрема, і з використанням сучасних тренажерів. Адже завдяки застосуванню комп’ютерних технологій є змога змоделювати оперативно-тактичну, ландшафтну та кліматичну обстановки й імітувати динаміку руху бойової техніки.

Основні напрями розвитку тренажерної бази закріплені у Концепції

Нині в ЗСУ відпрацьована Концепція розвитку тренажерної бази. Цей документ визначає її основні напрями розвитку, покращення ефективності й якості навчання, а також систематизує навчальний процес, дозволяє економити моторесурс техніки, пальне, боєприпаси й інші матеріальні засоби. Загалом Концепція вирішує низку основних завдань. А саме: висуває єдині вимоги до тренажерної бази, що дозволяє сформувати технічні завдання для забезпечення потреб війська у тренажерних комплексах. По друге, сформувати перспективну систему підготовки ЗС України з використанням тренажерної бази, її програмного забезпечення, засобів імітаційного моделювання, а також узгодити між собою розробки, що здійснюють різні установи. По третє, визначає склад тренажерної бази та пріоритети в її забезпеченні. І, нарешті, обґрунтовує раціональність витрат моторесурсу техніки, пального, боєприпасів та інших матеріальних засобів на навчання.

Підходи до підготовки переглянуто з урахуванням сучасних викликів

Сучасне озброєння та військова техніка мають високі експлуатаційні показники: надійність, динамічність, ергономічність та пристосованість до експлуатації в різних умовах. Однак ОВТ характеризується високою складністю конструкцій, а його повноцінна експлуатація потребує великих затрат (витрата моторесурсу, ПММ тощо).

Тому від усіх членів екіпажів (розрахунків, обслуг) вимагаються високі навички в підготовці, вміння ефективно використовувати закріплену за ними техніку (ОВТ), а їхній фаховий рівень потребує набуття стійких психофізіологічних якостей. Насамперед здатності швидко приймати рішення у нестандартних ситуаціях, чітко і злагоджено діяти у використанні озброєння, уражати цілі в складних умовах сучасних бойових дій, мати достатній окомір, уміти орієнтуватися на місцевості тощо.

З урахуванням нинішніх безпекових викликів, уже повністю переглянуто підходи до підготовки військовослужбовців, в основу яких закладено нарощування практичної складової в поєднанні з економією затрат на навчання. Так витрачається менше боєприпасів, є економія ПММ, не зношуються стволи й менше ламається техніка тощо.

Тренажерна база розвивається в унісон із програмним забезпеченням

Статичний тренажер механіка-водія

Нині майже половину практичної складової навчання військові відпрацьовують у форматі нормативів (практичних дій, вправ) із використанням тренажерів (у 2014-му майже всю практичну складову відпрацьовували на техніці).

Зауважу, що тренажерна база пострадянської епохи не дозволяла повноцінно відпрацювати практичні роботи, їхні можливості були обмежені (лише статичні тренажери). Причому вправи виконували шаблонно (із застосуванням кіноплівок), їхня експлуатація була дуже витратною (значне споживання електроенергії, дорога вартість ламп накалювання).

Тому одним із шляхів вирішення цієї проблеми є розвиток тренажерної бази в поєднанні з осучасненням програмного забезпечення. Це дозволяє широко застосувати тренажери на принципово новій методичній основі, покращити організаційну структура занять, збільшити їх щільність, змістовність, емоційність.

Тренажери VBS-3 – стандарт тактичної комп’ютеризованої підготовки в арміях країн НАТО

До такої навчальної бази відносять тренажери з технологією комплексної симуляції бойової обстановки VBS-3 (Virtual Battlespace), яка є стандартом тактичної комп’ютеризованої підготовки підрозділів армій держав НАТО. Можливості програмної платформи VBS-3 дозволяють керівникам занять обирати тип місцевості, змінювати пори року, час доби, налаштовувати дії союзних і ворожих сил. Усе це керується за допомогою штучного інтелекту.

При цьому тренажери з таким програмним забезпеченням дозволяють імітувати реальність у переміщенні техніки (динамічність), стрільбі (імітація пострілів із відкатами), звукові ефекти. Тому найбільшою перевагою використання VBS-3 є економічність.

Довідково. Для прикладу, вартість практичного пуску ракети ПТРК під час навчання становить: для ПТРК «Стугна» – понад 600 тис. грн, ПТРК «Корсар» – близько 450 тис. грн.

До навчальних центрів надійшло понад 370 сучасних тренажерів

Нині активно запроваджують тренажерну базу для колективної підготовки на фондах Центрів підготовки підрозділів, де відпрацьовують практичні дії (нормативи) в складі до взводу включно. Також передбачено її нарощування з урахуванням тренування у ланці до бригади включно.

Загалом до навчальних центрів, центрів підготовки підрозділів наразі надійшло понад 370 сучасних тренажерів. Серед них – тренажери підготовки танкових, механізованих, корабельних спеціальностей, фахів ЗРВ, РВіА та ППО, тилових і технічних спеціальностей. Започаткований розвиток лазерних систем імітації вогневого ураження дозволяє проводити навчання з тактичної підготовки з військовиками різних видів і родів військ – від стрільців та розвідників до танкістів, артилеристів та інших.

За допомогою зазначених систем можна навчити військовослужбовців краще орієнтуватися на полі бою, відпрацьовувати не тільки стрілецькі навички, а й повноцінний двосторонній вогневий контакт, із подальшим розвитком на місцевості, максимально наближені до реального бою, але без ризику поранення.

В арміях країн НАТО аналогічні системи активно використовують (MILES), але водночас за своїми характеристиками вітчизняна продукція не поступається закордонним аналогам.

Для вишколу штабів створено центри імітаційного моделювання бойових дій

Для підготовки штабів створені та функціонують центри імітаційного моделювання бойових дій. Основним інструментом підготовки підрозділів у центрах є програмне забезпечення країн членів Альянсу JCATS. Імітаційне моделювання вже стало потужним інструментом у всіх збройних силах передових держав й використовується для підготовки командирів та штабів діям під час планування і ведення операцій.

Довідково. Система імітаційного моделювання JCATS – інтерактивний засіб моделювання, який дозволяє імітувати дії за участю багатьох сторін на рівні до окремих одиниць і використовується як засіб проведення об’єднаних навчань, аналізу, досліджень, планування й розіграшу поставлених завдань.

Як бачимо, навчально-тренувальні засоби відіграють важливу роль у системі бойової підготовки підрозділів і частин ЗС України. Комп’ютерні технології спроможні моделювати оперативно-тактичну, ландшафтну, кліматичну обстановки, імітувати динаміку руху бойової техніки, що зумовило широке використання навчально-тренувальних засобів у практиці військового навчання.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
На Херсонщині показали меморіал на честь українських захисників

На Херсонщині показали меморіал на честь українських захисників

На Херсонщині при в’їзді у Надеждівку Білозерської громади встановили меморіал на честь визволителів села.

Ідентифіковано окупанта, який вбив капітана буксира на Херсонщині

Ідентифіковано окупанта, який вбив капітана буксира на Херсонщині

Прокурорам вдалося ідентифікувати військовослужбовця рф, причетного до вбивства капітана судна у Голій Пристані на Херсонщині.

Володимир Зеленський подякував Австралії за новий пакет допомоги для України

Володимир Зеленський подякував Австралії за новий пакет допомоги для України

Президент України Володимир Зеленський подякував Австралії за оголошений новий пакет підтримки для нашої держави і людей.

Відновленню не підлягає: наші дронщики показали розправу над транспортом окупантів

Відновленню не підлягає: наші дронщики показали розправу над транспортом окупантів

На Бахмутському напрямку українські прикордонники знищили два мотоцикли загарбників.

Президент: Україні треба щонайменше 7 систем Patriot

Президент: Україні треба щонайменше 7 систем Patriot

Українці пройшли сьогодні ще один масований ракетний удар — 34 російські ракети різних типів. Основна мішень — це енергетика, різні об’єкти галузі: і електроенергетика, і об’єкти для транзиту газу. Саме ті газові об’єкти, від яких залежить, зокрема, безпека постачання в Євросоюз.

Українська авіація 16 разів завдала ударів по військах рф

Українська авіація 16 разів завдала ударів по військах рф

Протягом доби авіація Сил оборони завдала ударів по 16 районах зосередження особового складу противника.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Зовнішній пілот, оператор БПЛА

від 50000 до 50000 грн

Київ

412 ОББпС 101 ОБрО ГШ ЗСУ

Кулеметник

від 20000 до 120000 грн

Дніпро

233 окремий батальйон 128 ОБр Сил ТрО

Інспектор прикордонної служби (військова служба)

від 20000 до 20000 грн

Рівне

Державна прикордонна служба України

Гранатометник, військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Покровськ

Бахмутський ОБ ТрО

Бойовий медик

від 21000 до 21000 грн

Чернігів

Військова частина А7328