ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

«Бачу спалахи. Як новорічний салют. А це пуски з «Граду» − кавалер ордена «За мужність»

Life story
Прочитаєте за: 4 хв. 9 Грудня 2020, 13:20

Начальник навчально-тренувального комплексу інженерної техніки факультету підготовки спеціалістів бойового (оперативного) забезпечення Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного старший лейтенант Володимир Фещин війну починав командиром розвідувального відділення тоді ще 80-ї окремої аеромобільної бригади в званні молодшого сержанта.

– Коли починалися події у Криму, в частині почали формувати батальйонні тактичні групи. На початку березня 2014-го бортом нас переправили в Київ. Звідси переїзд у Гончарівськ у 1-шу танкову. На місці бойове злагодження і по завершенні – марш на Миргород. Із Полтавщини далі на Комінтерн Харківської області. Кінцева ж точка маршруту – Луганський аеропорт. Це був кінець квітня, − пригадує офіцер.

Бої за Луганське летовище

Тоді аеропорт ще працював. Львівські десантники взяли його під кругову оборону. Розвідвідділення молодшого сержанта Фещина придали 2-й аеромобільній роті. Завдання стояло не допустити диверсій. Периметром особливо важливого об’єкта встановили численні пости охорони. Розвідники не мали пропустити нікого чужого.

– Із середини травня бойовики почали оточувати летовище. Обстрілювати його з ПТУР і стрілецької зброї. Відтак персонал аеропорту припинив приходити на роботу. До 14 червня – трагічних подій зі збиттям Іл-76 із десантниками 25-ї бригади − у нас було відносне затишшя. А потім пішло загострення, − розповів офіцер.

До цього часу встигло прилетіти два борта з підрозділами 80-ки і технікою. Опісля військові опинилися в оточенні. Провізію і боєприпаси їм скидали з Ан-24. За вантажами, які спускались на землю на платформах, треба було виїжджати на неконтрольовану територію. Ось тут, як правило, і спалахували сутички з ворогом, який намагався відрізати десантників від будь-яких видів забезпечення і захопити цінний вантаж.

Тоді функцію охорони летовища розвідрота передала аеромобільному батальйону, а сама почала діяти за своїм призначенням: розвідувати місцевість на наявність бойовиків і техніки ворога, ходити на завдання у тил, шукати ворожих корегувальників. Мали й розблокувати летовище, щоб десантники могли забирати крам, який їм скидали з транспортників.

– Уже в другій половині червня були дні, що ми голови не могли підняти з укриття. Йшли обстріли «Градами», танками, артилерією, з мінометів. А з липня стало ще гарячіше. Артилерія противника могла безперервно працювати 6 годин. Нам постійно надходила інформація, що піхота противника спішується і готова перейти в атаку. Усі чекали ближніх боїв, − пригадує військовик. – Але противник вдавався здебільшого до обстрілів наших позицій. Тобто, працював із відстані.

…Виявити ворожу техніку

Наприкінці липня десантники отримали інформацію від місцевих мешканців, що в населений пункт Переможне зайшла важка бойова техніка противника, зокрема, реактивні системи залпового вогню.

– Тоді ж отримали наказ від командира роти капітана Олександра: «Скритно висунутися у район села Переможне, перевірити інформацію, виявити місця схову техніки, заодно знайти місця спостереження (так звані ліжки) корегувальників, які прицільно наводили вогонь на українські позиції, − розповів колишній розвідник.

Його відділення, яке очолив один із офіцерів частини, ближче до опівночі 27 липня і вирушило на небезпечне завдання.

– До села було 5−7 кілометрів від аеропорту. Дорогою до нього знайшли два обладнані місця для спостереження. Одне в соняшнику, інше – в заглибленні. Залишили там «гостинці» й рушили далі. Вийшли до села і там біля колгоспних будівель таки знайшли два «Гради» й дві машини обслуговування, − розповів Володимир Фещин.

«Тоді Бог змилувався! Фактично вся група лишилась неушкодженою»

Розвідники «зняли» інформацію і близько п’ятої ранку зайшли на летовище. Володимир йшов у дозорі. І якимось шостим відчуттям повернув голову направо в бік сіріючого горизонту.

– Повертаю голову і бачу спалахи. Як новорічний салют. Кажу миттю: «Бачу пуск із Граду». А товариш попереду Віталій доповнює: «здається по нас». Ми не роздумуючи – зі «злетки» бігом у траву, попадали на землю і чекаємо. Десь через секунд 10−15 по нас і «прилетіло»! − пригадує офіцер.

Розвідники опинилися майже в епіцентрі вибухів. Ракети лягали так близько, що в молодшого сержанта Фещина від полум’я обгоріло волосся і брови.

– Тоді Бог змилувався! Це − справжнє диво! Адже фактично вся група з 14 осіб залишилась неушкодженою, хоча противник випустив по нас цілу касету. Один я був поранений у спину осколком з палець у довжину, − говорить співрозмовник. – Тепер для мене 28 липня – другий день народження!

Після поранення розвідника відправили в польовий шпиталь в Орєхово. Наступного дня, вже в Харківському військовому госпіталі прооперували. А згодом відправили на лікування і реабілітацію до львівського шпиталю.

Ще до війни Володимир вступив до одного зі львівських вишів на спеціальність «Інформаційні мережі зв’язку». У 2015 році здобув вищу освіту і диплом спеціаліста. Це дало йому право закінчити тримісячні курси при Національній академії сухопутних військ і отримати звання молодший лейтенант. Його призначили курсовим офіцером у видовий навчальний заклад. І нині лицар ордена «За мужність» III ступеня старший лейтенант Володимир Фещин продовжує передавати бойовий досвід майбутньому поколінню офіцерів.

Фото автора і з архіву Володимира Фещина

Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Президент нагородив захисників і захисниць напередодні четвертих роковин повномасштабної російської війни
Президент нагородив захисників і захисниць напередодні четвертих роковин повномасштабної російської війни

Напередодні четвертих роковин широкомасштабного російського вторгнення Президент України Володимир Зеленський відзначив захисників і захисниць нагородами.

156 солдатів за квадратний кілометр: яку ціну росія платить за агресію проти України
156 солдатів за квадратний кілометр: яку ціну росія платить за агресію проти України

Повномасштабна війна росії проти України триває вже чотири роки — попри початкові плани ворога захопити нашу державу за «три дні».

Ідентифікували військового рф, який наказав здійснити смертельний постріл з танка на Сумщині
Ідентифікували військового рф, який наказав здійснити смертельний постріл з танка на Сумщині

За процесуального керівництва Сумської окружної прокуратури заочно повідомлено про підозру 34-річному військовослужбовцю зсрф.

Мисливці за «Шахедами» — вогнева група на транспортному літаку отримала нагороди
Мисливці за «Шахедами» — вогнева група на транспортному літаку отримала нагороди

Нагороджена група ППО з пілотованим повітряним судном на базі ДФТГ, яка знищила вже 157 повітряних цілей різного типу.

Нічого святого — 15 років за ґратами отримала держзрадниця, яка зливала позиції Сил оборони у Святогірську
Нічого святого — 15 років за ґратами отримала держзрадниця, яка зливала позиції Сил оборони у Святогірську

Суд визнав провину мешканки Святогірська у державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України) і засудив до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

«Ворога потрібно знищувати всіма доступними способами» — спецпризначенець «Князь» про досвід війни
«Ворога потрібно знищувати всіма доступними способами» — спецпризначенець «Князь» про досвід війни

Наразі «Князь» — офіцер у 10-му мобільному прикордонному загоні «Дозор».

ВАКАНСІЇ
Командир взводу, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Одеса, Одеська область

Водій-санітар

від 20000 до 120000 грн

Вся Україна

92 окремий батальйон підтримки

Сапер, військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Старі Кодаки, Дніпропетровська область

Зам. командира роти з виховної роботи

від 27000 до 127000 грн

Дніпро

Рекрутинговий центр Самарського району, Самарський РТЦК та СП

Інженер автомобільної та бронетанкової служби, діловод

від 10000 до 15000 грн

Запоріжжя

Військова частина А3130

Начальник служби охорони державної таємниці

від 25000 до 30000 грн

Кропивницький

Військова частина А4607

--- ---