ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Дуже швидко і багато незнайомих слів: допіру на Покровському напрямку військові написали Диктант національної єдності

Новини Репортажі з місця подій
Прочитаєте за: 3 хв. 27 Жовтня 2025, 19:15

«Треба жити!» — таку назву мав цьогорічний Радіодиктант національної єдності, присвячений Дню української писемності та мови.

Разом з усіма українцями його написали також військовослужбовці Збройних Сил України.

Кореспондент АрміяInform побував у 117-й окремій важкій механізованій бригаді, яка боронить нашу країну на Покровському напрямку і зібрав враження бійців, які зголосилися писати диктант, бо «жити треба цікаво», а не «скніти у вічній гризоті».

— Цікавий диктант, такий душевний, можна сказати. Писати не дуже складно, але швидко диктували, — каже боєць із позивним «Баланс».

— Я вже колись писав національні диктанти. Але зараз був дуже високий темп у дикторки, дуже високий, — підтримує його боєць з позивним «Гусь».

Він пригадує, що вперше писав Диктант національної єдності приблизно 10 років тому — вже під час війни з росією. До широкомасштабного вторгнення він працював металургом у Маріуполі, але, на жаль, металургія закінчилася з окупацією міста.

— Тоді ми писали диктант з власної ініціативи — зібралися з друзями і написали, — розповідає він.

— Це було несподівано. Я зрозумів, що вже трохи розучився писати. Цікавий досвід, — додає військовий з позивним «Вік».

— Так, можна сказати, справді дуже цікавий досвід. Багато незнайомих слів, але такий досвід отримував тільки в школі останній раз, — підтримує його побратим з позивним «Кондьорщик».

У цивільному житті він був фахівцем зі встановлення й обслуговування кондиціонерів, тож цей неологізм знає краще, ніж «допіру», «кияхи» чи «пітятко».

Загалом же, жартують бійці, у диктанті найбільше сподобалась перше речення з відсилкою до відомого афоризму Леся Подерв’янського. Шкода тільки, що не було про «любіму обізяну», прагнення «бути шпіоном» і «ходить в оперу».

Радіодиктант національної єдності — щорічна традиційна подія, яка вже понад чверть століття об’єднує українців з усього світу. Цьогоріч текст диктанту мав назву «Треба жити!» 

Есей для радіодиктанту написала письменниця і перекладачка Євгенія Кузнєцова, відома за романами «Спитайте Мієчку», «Дороги під ясенами», «Драбина», «Вівці цілі». Також вона авторка науково-популярної книги «Мова-меч. Як говорила Радянська імперія» про мовні політику та ситуацію в радянському союзі.

Читала текст народна артистка України Наталія Сумська — акторка театру й кіно, лауреатка Шевченківської премії, провідна акторка Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

Вона відома своєю активною підтримкою української мови та культурних ініціатив, спрямованих на збереження національної ідентичності.

Цьогорічний радіодиктант вкотре впродовж уже понад чверть століття став символом єдності українського народу — нагадуванням про силу українського слова, яке продовжує звучати в найрізноманітніших куточках світу.

Звучало воно також поблизу передової, де українські захисники спочатку ретельно писали диктант, а потім смачно жартували, згадуючи різноманітні вислови з п’єс Леся Подерв’янського, які стали народними афоризмами.

Фото автора

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Цукровий діабет за $18 000: в Одесі викрили схему незаконного виїзду за кордон
Цукровий діабет за $18 000: в Одесі викрили схему незаконного виїзду за кордон

Повідомлено про підозру 54-річному мешканцю Одеси за організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон.

«Я його навпіл зробив. Все чітко, все файно» — пілот FPV-дронів «Чіп» про знищення ворогів
«Я його навпіл зробив. Все чітко, все файно» — пілот FPV-дронів «Чіп» про знищення ворогів

Боєць 20-ї бригади безпілотних систем «К-2» з позивним «Чіп» командує відділенням FPV-дронів.

Присяга контрактників «18–24»: нові рекрути поповнили лави ЗСУ
Присяга контрактників «18–24»: нові рекрути поповнили лави ЗСУ

У 127-й окремій важкій механізованій Харківській бригаді нові рекрути склали військову присягу.

Сітки порвали, штурмовиків підпалили: «зетніків» знищили в «зеттраншеях»
Сітки порвали, штурмовиків підпалили: «зетніків» знищили в «зеттраншеях»

Пілоти FPV-дронів 225-го штурмового полку показали, як нищать російських піхотинців у захищених окопах.

Шукала долю в телеграмі, а отримає вирок: судитимуть неповнолітню з Краматорська
Шукала долю в телеграмі, а отримає вирок: судитимуть неповнолітню з Краматорська

Завершено досудове розслідування і переданий до суду обвинувальний акт на 16-річну агентку рф, яку СБУ в січні цього року викрила на Донеччині.

«Ти можеш більше»: як Анастасія обрала службу на кораблі і стала офіцером
«Ти можеш більше»: як Анастасія обрала службу на кораблі і стала офіцером

Анастасія розпочала свій військовий шлях у 2019 році з коледжу, потім обрала службу на кораблі й стала лейтенантом ВМС.

ВАКАНСІЇ
DevOps engineer

від 55000 до 130000 грн

Ужгород

68 ОЄБр ім. Олекси Довбуша

Розвідник

від 50000 до 120000 грн

Львів

110 окремий батальйон 111 ОБр Сил ТрО

Розвідник

від 21000 до 121000 грн

Костянтинівка

1 відділ Сватівського РТЦК та СП

Військовослужбовець

від 20100 до 125000 грн

Надвірна

Косівський РТЦК та СП

Водій-гранатометник

від 20500 до 120500 грн

Київ

Військова частина А7039

Вогнеметник, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Одеса, Одеська область

--- ---