За пів століття виробництва кількість випущених «Бойових Соколів» упевнено наближається до 5 тисяч. Винищувач перебував і продовжує перебувати на озброєнні…
Міномети досі залишаються важливою складовою на полі бою. І вітчизняні розробники цієї зброї не зупиняються у пошуках моделі міномета, яка дозволить перебувати на вогневій позиції мінімум часу.
Одним з результатів таких пошуків став причіпний міномет «Чумак».
Кореспонденти АрміяInform мали можливість поспілкуватись із представниками компанії PARS, яка виготовляє цю зброю.
Детальніше про міномет розповів керівник підприємства Акім.
– Чим займається ваша компанія?
– З 2015 року займаємось оборонкою. Понад 600 одиниць бронетехніки модернізовано за допомогою нашої електроніки. Також ми періодично робили дрони. А зараз виготовляємо, зокрема, і артилерійські системи. Ті ж самі міномети.
Взагалі, з мінометами я працюю близько 10 років. Наприклад, ми робили електронні приціли для мінометів калібру 60 мм, для стрільби з руки.
І була у нас давня ідея – зробити автоматизований міномет калібру 120 мм. І от ми цю мрію втілили в життя. Головна перевага цього міномета – він дуже швидко може бути готовий до бою.
Загальна ідея, взагалі, яка? На мінометі стоять відеокамери, тут є нейромережа, яка має знімок певної ділянки, зроблений зверху. Нейромережа аналізує зображення, яке дають панорамні камери, і за рахунок цього відбувається орієнтація ствола.
Відповідно, у нас є алгоритм, який не використовує таблицю стрільби, а безпосередньо інтегрує диференційне рівняння польоту снаряда. Цей міномет набагато точніший, набагато більше враховує факторів.
Взагалі, тут електроніка все це виставляє за лічені секунди. І від моменту зупинки автомобіля з мінометом до моменту відкриття стрільби проходить 20-30 секунд.
Після того можна «накидувати» з темпом до 10 мін за хвилину. І потім за 20 секунд покинути вогневу позицію. Разом усе може зайняти не більше 2 хвилин.
– Це під який автомобіль планувалось робити?
– Було багато ідей… Наприклад, для МТЛБ це зробити. Інші варіанти були. Спілкувались з військовими. У одних – пікап L200, у других – F150 Ford, у третіх – ще щось. І від військових було побажання – залишити вантажний відсік пікапу вільним. Тому ми зробили нашу конструкцію на причепі.
Його можна зачепити до всього, чого хочеш. Якщо по асфальту їздити, його можна, взагалі, легковою машиною тягнути.
А назвали ми наш виріб просто – «Чумак».
– Найбільша потреба в такому виробі була у мінометників?
– Так, бо зараз кожна додаткова хвилина знаходження на вогневій позиції – це загроза того, що по тобі вже летить FPV. Тому основна ідея: швидко приїхали, відпрацювали й так само швидко поїхали.
– Завдяки чому у вашому виробі можна буде досягати потрібної швидкості?
– Завдяки тому, що тут все повністю автоматизовано. Тобто, у людини є планшет, вона виставляє – якщо навіть немає GPS навігації – свою позицію, і виставляє позицію, куди хоче влучити.
Бажано, щоб перед цим був зроблений зверху знімок: чи з дрона розвідувального, чи супутниковий – з топоприв’язкою.
– Чи є вже фідбек від військових?
– Скажу так. Ми довго налагоджували механіку, зараз механіка тут працює. Уже стріляли на полігоні, перевіряли: нічого не відвалюється, нічого не відпадає. На далекобійному заряді теж багато стріляли. Ще залишилось питання щодо наведення по азимуту. Але це питання ми скоро вирішимо.
– Як скоро плануєте кодифікувати виріб?
– Станом на сьогодні з документації вже готові технічні умови. Ще плануємо допровести деякі випробування цього виробу. І потім одразу подаватимемось на кодифікацію.
@armyinformcomua
«Перемир’ям» на східному фронті можна вважати хіба що зменшення інтенсивності бойових дій. Та це тимчасове зниження інтенсивності відбулося для того, щоб потім значно її підвищити.
Ворог не втомлюється шукати нові способи прорвати оборону на Торецькому напрямку. Після бронеколон і малих піхотних груп окупанти спробували атакувати на мотоциклах. Проте варто було їм «засвітитися», як над ними закрили небо артилерійські удари Лицарів 28 окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу.
Правоохоронці Харківщини викрили та затримали 31-річного чоловіка, який підозрюється в організації комплексної схеми ухилення від мобілізації за значну суму в доларах США. Ділок пропонував «повний сервіс», що включав маніпуляції з документами, імітацію служби та навіть фіктивне лікування.
Він «хворів швидкістю» ще в цивільному житті, працюючи зварювальником-монтажником. А сьогодні «Тайсон», командир взводу технічного забезпечення 33 окремої механізованої бригади, цю швидкість використовує, щоб під ворожим вогнем «воскрешати» бойові машини.
Протягом останнього тижня російські війська значно активізували обстріли населених пунктів Херсонщини та змінили тактику: спочатку скидають авіабомби, а потім накривають ту ж саму місцевість артилерією.
На північному кордоні з росією була імітація перемир’я. По Сумщині, Харківщині, Чернігівщині ворог продовжував бити за допомогою артилерії, реактивних систем залпового вогню. Використовував також і безпілотники, скиди, FPV-дрони.
від 20000 до 120000 грн
Львів, Львівська область
від 25000 до 125000 грн
Київ
Азов, 12-та бригада спеціального призначення НГУ
За пів століття виробництва кількість випущених «Бойових Соколів» упевнено наближається до 5 тисяч. Винищувач перебував і продовжує перебувати на озброєнні…