— Чим нині займається ваша компанія? — Ми виробляємо наземні роботизовані комплекси (НРК) — як логістичні платформи, так і камікадзе, мінерів. Також у нас є підрозділ, який…
Мілітаризація українських дітей в окупації — явище масштабне і, на жаль, системне. Адже росіяни вербують і використовують дітей у збройному конфлікті ще з 2014 року. Все це, згідно із міжнародним правом, є воєнним злочином.
АрміяInform запитала у Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, як там фіксують всі ці випадки та порушення прав людини, і, власне, знищення української ідентичності.
Наразі ні Україна, ні міжнародні організації та громадський сектор не мають доступу до тимчасово окупованих територій України, відтак, складно оцінити масштаби та наслідки системної політики рф на знищення української ідентичності дітей, «мобілізацію» українських дітей та мілітаризацію.
Так, за даними Харківського інституту соціальних досліджень та фонду «Голоси дітей», ще у 2021 році до лав російської «дитячо-юнацької військово-патріотичної» організації «юнармії» лише у Криму вступили 29 000 дітей, тобто кожен десятий учень півострова.
А на території так званої «лднр» в «юнармії» на кінець 2021 року було близько 7500 дітей.
Зокрема, учням одинадцятих класів, які навчаються на території ТОТ України пропонується навчання на факультеті тилу рф державної казенної освітньої установи «Пермський воєнний інститут військ національної гвардії рф».
Відомо також про випадки, коли поліцаї на ТОТ України агітували дітей з інтернатів у майбутньому вступати у профільні освітні заклади мвд або ще простіше — без спеціальної освіти йти служити в окупаційних адміністраціях поліцаями відразу після закінчення школи.
Також рф планує вдвічі збільшувати кількість учнів в школах з військовою підготовкою на окупованих територіях України.
Зокрема, на базі Нахімовського училища в окупованому місті Маріуполь станом на 02 вересня 2024 року у казарми мілітарного закладу заселилося 240 дітей віком від 10 до 13 років, у 2025 році таких дітей вже має бути 560.
«Важливо зазначити, що мілітаризація є одним з основних напрямів молодіжної політики рф. У 2023 році було відкрито навчально-методичний центр військово-патріотичного виховання „Авангард“ цілорічної дії, на базі якого проведено 3 патріотичні зміни для 300 дітей і молодих громадян допризовного віку, тобто учнів старших класів», — підкреслюють в офісі омбудсмена.
На цих змінах кримським школярам проводили допризовну підготовку, розповідали про «новороссію» як споконвічно російські землі, в тому числі за участю «юнармії».
Російська окупаційна влада мілітаризує не тільки школярів. Так, наприклад, у спортивному комплексі «Маріупольського Державного Університету імені О. І. Кунджі» (створеного окупаційною адміністрацією м. Маріуполь), було організовано майстер-клас з перегонів дронів у рамках реалізації проєкту «Всеросійська студентська ліга з перегонів дронів (безпілотних повітряних суден)».
«Щодо того, що українські діти, які силою обставин опинилися на ТОТ України, автоматично стають „військовим резервом“ армії рф, важливо зазначити, що під час опитування дітей в Центрі захисту прав дитини, які повернулися з ТОТ України, з депортації з рф чи примусового переміщення з ТОТ України наявні факти популяризації вступу до армії рф. Відомий факт, що дитина, яка досягла повнолітня на ТОТ України, під час перебування на ТОТ України підписала контракт на проходження військової служби у збройних силах рф», — відповіли в Секретаріаті.
Наявні факти свідчать про цілеспрямовану політику рф на тимчасово окупованій території України спрямовану на викорінення української ідентичності і нав’язування російського мілітаризованого патріотизму, додали там.
Представники окупаційної влади в рамках проєкту «Патріотичного виховання громадян рф „посвячують“ українських школярів з тимчасово окупованих територій України в „Орлята росії“.
Крім того, щопонеділка в усіх закладах рф і школах на ТОТ відбуваються так звані „Разговоры о важном“, під час яких дітей навчають „ключевым аспектам жизни человека в современной россии“.
„Ця програма діє з вересня 2022 року, вона введена Міністерством просвіти рф (рос. — Минпросвещения“) для всіх шкіл у Росії й на окупованих територіях України. Заняття відбуваються щопонеділка першим уроком після обов’язкової лінійки з виконанням гімну росії та підняттям російського прапора. Такі „бесіди“ — частина „патріотичного виховання“ країни-агресора. Разом з тим, діти беруть участь у написанні листів підтримки військовим, що формує психологічну лояльність до збройних сил країни-окупанта», — переповідають в офісі омбудсмена.
Там наголошують, що такі дії порушують міжнародні норми, зокрема статтю 38 Конвенції ООН про права дитини.
А від початку повномасштабного збройного конфлікту та окупації територій Запорізької й Херсонської областей, а також Донецької та Луганської областей у 2022 році відбувалося скорочення, припинення чи заборона українознавчих предметів та української мови в школах, велася мілітаризація освітнього процесу, запрацювали позашкільні молодіжні рухи «патріотичного виховання».
З вересня 2023 року в школах на окупованих територіях Запорізької й Херсонської областей, як і в Криму, проводять програму «кадетських класів».
Такі воєнізовані класи відкривають на основі договору між закладом освіти або «міністерствами освіти» регіонів України, окупованих росією, та профільними органами рф, часто за підтримки регіонального осередку партії «єдина росія». У Запорізькій області військові навчання для дітей проводить росгвардія, а у Херсонській області «кадетський клас» відкриває слідчий комітет РФ.
На території тимчасово окупованого Криму наразі діє 128 таких класів.
Мілітаризація дітей — політика рф, спрямована на формування лояльності неповнолітніх до використання силових методів у регулюванні міждержавних відносин, наголошують в команді омбудсмена.
«Вона передбачає поглиблену військову підготовку, зокрема тренування із застосуванням озброєння, додаткові уроки чи позакласні активності, участь у мілітаристських спортивних заходах, членство у воєнно-патріотичних організаціях», — йдеться у відповіді на запит.
Згідно з даними правоохоронних органів України, рф активно залучає неповнолітніх до участі в збройному конфлікті у ролі шпигунів та коректувальників обстрілів, а також до кампанії примусової мобілізації українських громадян на тимчасово окупованих територіях.
Для вербування дітей використовується низка інструментів: від відеоігор до мілітаризації освіти, відпочинку у воєнно-патріотичних таборах, членства в «юнармії» та інших військово-патріотичних рухах.
Такі дії порушують міжнародне право, включно з Конвенцією ООН про права дитини, яка забороняє залучення осіб віком до 18 років до участі в бойових діях, і Римський статут Міжнародного кримінального суду, що визнає залучення дітей до воєнних дій воєнним злочином.
@armyinformcomua
У сучасній війні виграє не лише той, хто сильний, а й той, хто непомітний. 56 окрема мотопіхотна Маріупольська бригада продовжує впроваджувати інновації, які дають перевагу нашим воїнам над ворогом. Серед таких — антитепловізійні костюми, здатні робити бійців фактично невидимими для ворожих тепловізорів і дронів.
Вночі російська армія знову атакувала Дніпропетровську область безпілотниками. Сили ППО збили 8 ворожих БПЛА, але атака не минулася без наслідків.
Ярослав — один із перших добровольців, які підписали контракт за програмою «18-24» з 95 окремою десантно-штурмовою Поліською бригадою ЗСУ.
Якщо шукаєте приклад людини, яка дихає стійкістю і випромінює спокій у найбурхливіші моменти, просто подивіться на Ярослава. З 18 років у строю, сьогодні — командир батальйону 95 окремої десантно-штурмової бригади Збройних Сил України.
18 березня 2025 року о 20:50 війська рф завдали удару по Слов’янську, внаслідок чого поранено двох цивільних віком 58 і 59 років.
Щонайменше 260 тисяч мешканців окупованої Луганщини опинилися без питної води через аварію на водопровідній насосній станції поблизу Алчевська.
від 20100 до 120100 грн
Дніпро
128 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ
— Чим нині займається ваша компанія? — Ми виробляємо наземні роботизовані комплекси (НРК) — як логістичні платформи, так і камікадзе, мінерів. Також у нас є підрозділ, який…