ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Від «Google, допоможи!» до інструктора з мінно-вибухової підготовки: про символ віри принципового «Монаха»

Life story Новини
Прочитаєте за: 6 хв. 27 Січня 2025, 6:29
Колаж Сергія Поліщука / АрміяInform
Колаж Сергія Поліщука / АрміяInform

Військовослужбовець 115 окремої механізованої бригади Євген з позивним «Монах» у лавах Збройних Силах від першого місяця широкомасштабного вторгнення. За цей час він пройшов тривалий бойовий шлях від кулеметника, гранатометника та розвідника до інструктора з мінно-вибухової підготовки. До роботи з вибухонебезпечними предметами він підготував уже сотні бійців.

Про те, якими є його особисті символ віри та непорушні принципи, боєць розповів АрміяInform.

Чому «Монах»? Бо бородатий і з Біблією!

Свій позивний «Монах» Євген отримав через свою бороду та спокійну вдачу розсудливого, відповідального та впевненого у своїх словах та діях чоловіка.

— Була трішки кумедна така ситуація. Коли формувалася наша бригада, зі мною служив хлопчина з такою великою бородою, якого прозвали «Капелан». У мене борода менша, то почали називати «Батюшка». Я тоді сказав, що на високий сан не претендую і буду скромно — «Монахом», — каже Євген.

Воїн розповідає, що любить побути на самоті, щоб зібратися з думками. У вільний час часто читає Біблію, яку завжди тримає при собі.

— Під час формування бригади були хлопці з різних областей, треба було якось один одного запам’ятовувати, тому так воно і причепилося — спочатку як жарт, а потім всерйоз, — пояснює він.

З альпіністів — у розвідники

У цивільному житті Євген був промисловим альпіністом, багато років працював на висотних роботах, тож мав добру фізичну підготовку. Під час формування бригади у березні 2022 року «Монах» потрапив за розподілом у роту розвідки.

— Ми думали, що потрапимо в регулярну частину, але наша частина формувалася з резерву. Все з нуля, всі мобілізовані. Офіцери — молоді хлопці, які ще не встигли закінчити навчання. І так ми за неповний місяць пройшли формування і зайшли в зону бойових дій в район Сєвєродонецька, — розповідає військовий.

У пригоді Євгену став досвід строкової служби, однак, наголошує чоловік, рівень підготовки тоді був не надто високим і явно недостатнім для великої війни.

— Це був 2004 рік, така розруха була в армії… Потрапив тоді в «Десну», в навчальний центр. Потім служив у Бахмуті — тоді він ще називався Артемівськом. Трохи стріляли, по гранаті кидали, але цього мало, навіть якщо тебе навчили прицільно стріляти — потрібно вчити тактику, тренуватися, — переконаний «Монах».

Фото Руслана Тарасова / АрміяInform
Фото Руслана Тарасова / АрміяInform

«Google, допоможи!»

— Ворог був більш готовим до війни. І спочатку мені було складно, бо коли ти займаєшся своєю професією все життя, вклав якийсь період років у щось одне, і тут тобі треба воювати, треба захищатися, треба вбивати — для цивільної людини це було тяжко, — розповідає Євген.

У розвідувальній групі «Монах» був кулеметником, працював з РПК — ручним кулеметом Калашникова. Згодом освоїв шведський гранатомет АТ4. Із цим у Євгена також пов’язана кумедна історія, адже для того, щоб опанувати нову зброю, довелося шукати інструкції за допомогою Google.

— РПК — це той самий автомат Калашникова, тільки більший, тому з ним жодних проблем не було. А от натовську зброю освоювали за допомогою інтернету. У нас навіть жарт такий був у підрозділі: «Google, допоможи!». Ми заходили в інтернет і шукали на YouTube ролики, в яких пояснювали основи користування зброєю, — згадує «Монах».

Шведський гранатомет АТ4 військовий характеризує як дуже якісну й ефективну зброю, помітно кращу за радянські ручні гранатомети. Хоча попрацювати довелося і з РПГ-18 «Муха» та РПГ-22 «Нетто», які показали себе доволі непогано.

У першому бою не знав, як перезарядити автомат, а нині — інструктор з досвідом. Трансформація айтівця з Харкова
У першому бою не знав, як перезарядити автомат, а нині — інструктор з досвідом. Трансформація айтівця з Харкова

«Піхоті завжди найтяжче — їй треба допомагати в першу чергу»

Нову зброю «Монах» з побратимами опановували надзвичайно ретельно, адже розуміли, що від цього залежить виконання бойового завдання та їхні власні життя. Ходили до штабу, просили під’єднати їх до сигналу Starlink для того, щоб мати змогу переглянути необхідні відео.

— Старалися дуже серйозно до цього ставитися — весь час займалися, займалися, займалися. Тому що від цього залежало наше життя та виконання бойового завдання. Якщо ти загинув або поранений, ти вже не зможеш виконати те завдання, яке поставило тобі командування. А я був у розвідроті нашої бригади, і в нас були складні завдання, — розповідає «Монах».

Часто доводилося працювати над виявленням позицій ворожої артилерії з метою контрбатарейної боротьби. У цей час розвідники виходили в так звану сіру зону і вираховували, звідки противник веде артилерійський чи мінометний вогонь.

— Можна не вистрілити за тиждень жодного патрона, але принести дуже багато корисної інформації. Та ж «контрбатарейка»: сидиш в укритті та за допомогою планшета і компаса вираховуєш на звук ворожу артилерію чи міномети. Тоді даєш координати і по них відпрацьовує наша артилерія. Тоді й піхоті легше. А піхоті завжди найтяжче — їй треба допомагати в першу чергу, — переконаний Євген.

Фото Руслана Тарасова / АрміяInform
Фото Руслана Тарасова / АрміяInform

Мінно-вибуховій справі навчався у Харкові та Кам’янці-Подільському

Під час відпочинку та відновлення між ротаціями «Монах» з побратимами завжди навчалися. Разом з товаришами він глибокого освоїв інженерну справу — спочатку на організованих волонтерами курсах у Харкові, а згодом, уже з отриманням офіційного сертифіката, у Кам’янці-Подільському.

— У Харкові навчали базових основ — як виявити міну та зрозуміти, що це за міна і якої шкоди вона може завдати. Що з нею можна зробити, щоб знешкодити і чого не можна робити в жодному разі. Всю теорію я на цих курсах засвоїв, та і практика була гарна на навчальних матеріалах, — із вдячністю згадує Євген.

Навчання в Харкові тривало три тижні, однак оскільки курси були волонтерськими, на них не було змоги отримати офіційний сертифікат про підвищення кваліфікації та опанування нової ВОС. Тому пізніше «Монах» продовжив навчання в Кам’янці-Подільському, де курси тривали вже півтора місяця.

— Мені дуже в Кам’янці-Подільському сподобалось — дуже кваліфіковані викладачі, серйозні. Матеріальна база в них для навчання чудова — я дуже задоволений. Для 45 днів програма дуже насичена, але більше часу під час війни виділити не можна, — розповідає Євген про навчання мінно-вибухової справи.

«Коли вмієш — це вже улюблена робота»

Завдяки попередньому навчанню в Харкові засвоювати знання «Монаху» було легше, ніж хлопцям з інших бригад, які не мали такого досвіду. Однак під керівництвом досвідчених фахівців вони також успішно впоралися з навчанням та отримали відповідні сертифікати.

— Спочатку страшно, але під наглядом викладачів все це робилося спокійно. І вже коли ти перший, другий підрив зробив, то якось заспокоюєшся, стаєш упевненим у своїх діях. Адже коли вмієш — то це вже улюблена робота, — усміхається «Монах».

Після другого важкого поранення за станом здоров’я воїна перевели до групи інструкторів, тож тепер він передає знання менш досвідченим побратимам. Військовий переконаний, що добре вчити й гарно вчитися необхідно всім, хто хоче вижити на полі бою, успішно виконати бойове завдання та перемогти.

— Коли ти навчаєш людей — це велика відповідальність. Якщо ти недовчив людину, недбало поставився, то вона може загинути. А що, як раптом саме та навчальна вправа, якої ти недовчив, коштувала солдату життя? Тому ми намагаємося викладатися на 100%, по максимуму. Від нас теж залежить життя інших людей, — наголошує Євген.

Фото Руслана Тарасова / АрміяInform
Фото Руслана Тарасова / АрміяInform

Щоб учні перевершували вчителів

Важке поранення у руку не дозволяє військовому працювати на повну силу, однак він тішиться, що його не списали та дозволили передавати знання й уміння побратимам.

— Я можу показати, як знешкодити поставлену ворогом розтяжку. Пояснити, як з нею працювати, щоб вона не вибухнула. На це в мене сили вистачає. Вважаю, що ще можу прислужитися бригаді, приносити користь, робити частку внеску в нашу перемогу, на яку ми дуже очікуємо, — каже військовий.

За той час, відколи близько року тому Євген став інструктором, він підготував уже сотні бійців. Він пам’ятає кожного і намагається допомагати їм також і після закінчення навчання.

— Тут ми завжди робимо все для того, щоб людина залишалася живою, не зазнала поранень і виконала бойове завдання. Стараємося працювати так, щоб учні знали все не гірше за вчителів і навіть перевершували нас, — усміхається Євген.

До бою — тільки після психосмуги: як додатково готують до передової в «сухопутці». Репортаж
До бою — тільки після психосмуги: як додатково готують до передової в «сухопутці». Репортаж

Саме в цьому полягає символ віри «Монаха» — навчитися самому й навчати інших, щоб вижити на полі бою і перемогти.

 

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
«Град», 46 артсистем, міст і підстанція: штурмовики показали тижневий «врожай» на Харківщині

«Град», 46 артсистем, міст і підстанція: штурмовики показали тижневий «врожай» на Харківщині

Протягом минулого тижня на Харківщині бійці Третьої штурмової бригади ліквідували РСЗВ «Град», 46 артзасобів, підірвали міст та завдали значних втрат ворогу в живій силі.

Дрон, що прикидається міною: ворог використовує «FPV-ждунів» для створення наземних пасток

Дрон, що прикидається міною: ворог використовує «FPV-ждунів» для створення наземних пасток

Бійці 225-го окремого штурмового полку попереджають про поширення нової ворожої тактики — використання FPV-дронів як наземних мін-пасток, які, лежачи непомітно, чекають на появу цілі.

«Цей моторошний звук»: що відчуває боєць, який щодня полює на ворожі FPV-дрони

«Цей моторошний звук»: що відчуває боєць, який щодня полює на ворожі FPV-дрони

Солдат мобільної вогневої групи Євген Павленко, який почав свій бойовий шлях зі збиття крилатої ракети Х-101, сьогодні є справжнім асом ППО, на рахунку якого — понад 10 знищених цілей, від «шахедів» до ворожих FPV-дронів.

Рев артилерії та вибухи КАБів не стихають: як живе і бореться прифронтова Костянтинівка

Рев артилерії та вибухи КАБів не стихають: як живе і бореться прифронтова Костянтинівка

Костянтинівка на Донеччині стала однією з головних цілей літнього наступу окупантів, які намагаються прорватися до міста з трьох напрямків, одночасно піддаючи його щоденним руйнівним обстрілам з усіх видів озброєння.

Мисливці стали здобиччю: на Краматорському напрямку прикордонники нищать ворожі засідки FPV-дронів

Мисливці стали здобиччю: на Краматорському напрямку прикордонники нищать ворожі засідки FPV-дронів

На Краматорському напрямку оператори ударних дронів прикордонного підрозділу «Фенікс» протягом кількох днів знищили бронетехніку, автомобілі, антену зв’язку та ворожі FPV-засідки.

ДБР викрило схему з розкрадання пального в одній з військових частин на Донеччині

ДБР викрило схему з розкрадання пального в одній з військових частин на Донеччині

В одній з військових частин Донецької області викрили розкрадання пально-мастильних матеріалів.

ВАКАНСІЇ

Зв’язківець в ЗСУ

від 50000 до 120000 грн

Бучач

Третій відділ Чортківського РТЦК та СП

Водій, військовослужбовець

від 21000 до 120000 грн

Миколаїв

189 окремий батальйон 123 ОБр ТрО

Парашутист, укладальник парашутів, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Операційна сестра, військовослужбовець

від 20000 до 50000 грн

Дніпро

Військова частина А4615

Водій-електрик

від 25000 до 45000 грн

Павлоград

Військова частина А4759

Сапер в 126 ОБр ТРО

від 20000 до 120000 грн

Херсон, Херсонська область

--- ---