ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Вишиванка, мазепинка і прапор для кінофестивалю у Венеції: історія найколоритнішого артилериста ЗСУ у степах Донеччини

Life story Новини
Прочитаєте за: 5 хв. 24 Жовтня 2024, 6:37
Фото: Наталії Кравчук / АрміяInform
Фото: Наталії Кравчук / АрміяInform

Цього військовослужбовця впізнаєш відразу, навіть якщо ви ніколи не бачились — мазепинка і вишиванка замість «пікселя» неодмінні атрибути «Лебедя», заступника командира батареї з озброєння артдивізіону 63 окремої механізованої бригади.

За його плечима вже понад сім років бойового досвіду — починав механіком-водієм САУ, а тепер вже отримав офіцерське звання і допомагає керувати батареєю.

У розмові з кореспондентами АрміяInform «Лебідь» розповів про свою військову службу і як це бути найколоритнішим військовослужбовцем у бригаді.

«Командири просили сфотографуватися»

Родом я з невеликого села на Львівщині, біля кордону з Польщею. Завжди любив ходити у вишитих сорочках, цікавився історією. На початку великої війни, коли ми ще були на Волині, з дому мені надіслали костюм. Я ще жартував, що діда хоронили й з нього зняли. І ходив так, всі спочатку дуже дивувалися, — згадує «Лебідь».

Пізніше він отримав з дому і чорну вишиванку, «як у повстанських піснях». Зверху вдягав маринарку, бронежилет і так вирушав на кожен виїзд. Ніхто з командирів не був проти, навпаки, навіть просили сфотографуватися.

— Пізніше знайшов людей, які роблять історичний одяг, вони мені зробили безкоштовно кашкета. Тут вже на Сході місцеві дивувалися, хтось скоса дивився, інші посміхалися.

Фото з особистого архіву

А ще у «Лебедя» є прапор України, який побував на знаменитому Венеційському фестивалі. У 2022 році до підрозділу приїжджали журналісти, які мали вирушати до Італії. Вони попросили у бійців прапор, ті його підписали й зрештою його продемонстрували у Венеції на знак підтримки України.

«Нам давали 2-3 тижні, що ми там витримаємо»

Військова служба для «Лебедя» почалася ще у 2016 році. Під час АТО/ООС він служив у 24 окремій механізованій бригаді імені короля Данила механіком-водієм самохідної артилерійської установки 2С1 «Гвоздика».

За часів АТО/ООС його підрозділ виконував завдання поблизу Соледара, воював на Світлодарській дузі. Пізніше були Мар’їнка, Торецьк. Офіцер згадує, що тоді війна була зовсім іншою у порівнянні з нинішніми реаліями.

— Тоді не було настільки багато роботи, як зараз. Ми спокійно виїхали, відпрацювали й відкотились. Тоді ти не переживав про безпілотники, працювали прямо в полі. Було набагато простіше. Зараз ми працюємо тільки вкопані. Втім у стаціонарної роботи є і переваги: не потрібно час на виїзд, наведення. Нині від передачі цілі до пострілу — 3 хвилини, — пояснює він.

У 2020 році «Лебідь» звільнився з армії, хоча зізнається, що довгий час сумував за службою. Велика війна застала його у Німеччині, де він на той час працював далекобійником.

— За два дні я вже повертався додому і на третій день був у частині (у 24 бригаді — Ред.). Коли я звільнявся з армії, відразу казав: не треба мене шукати, я сам приїду. Втім на той час було дуже багато добровольців і штат бригади був вже сформований, тому мені запропонували приєднатися до іншої, — згадує він.

Після цього підрозділи отримали техніку, деякий час пробули на полігоні, потім перебували на охороні кордону на Волині й паралельно проходили злагодження. У квітні 2022 «Лебідь» та його екіпаж САУ «Гвоздика» вирушили на Миколаївщину, де на той час росіяни наступали з наміром окупувати південь України.

— Нам давали 2-3 тижні, казали, що більше ми там не витримаємо. А ми в результаті протрималися до жовтня аж поки не дійшли до берега моря. Потім нас відправили на Бахмут. Там все летіло з усіх сторін, для артилерії там було дуже складно працювати, пробули там близько двох місяців.

«За добу з однієї гармати вистрілювали 40 снарядів»

Вже понад рік «Лебідь» з артилеристами воює на Лиманському напрямку: — Зараз наше основне завдання — стримувати ворога. Тільки бачимо якісь штурмові дії, 3-4 хвилин і робимо перший постріл. У дивізіоні є аеророзвідка, яка нам передає цілі для ураження.

Він розповідає, що часом за добу з однієї гармати вистрілювали 40 снарядів, за кожної можливості намагалися стріляти по максимуму. Але за два роки характер бойових дій дуже змінився й ускладнився через безпілотники.

— Тільки виїжджали, ворожі «пташки» нас вже бачили і починалися «приходи». Доводилося від’їжджати на відстань, де вже не діставала їхня артилерія. Перший час постійно були в русі, спали по 2-3 години прямо в машинах.

 

Останнім часом на Лиманському напрямку росіяни збільшили кількість штурмових дій, в тому числі з бронетехнікою. — Ворог намагається до зими якомога більше захопити, — розмірковує «Лебідь».

З отриманням офіцерського звання у нього стало значно більше небойової роботи. — Я відповідаю за стан техніки, не тільки бойові одиниці, але і «буханки», пікапи. Все, що їздить і стріляє. Стало більше роботи з документами, тепер я точно в УПА, паперовій армії, — сміється «Лебідь».

Наразі у його підрозділі є вакантні посада командира гармати, навідника, потрібні розвідники-далекомірники, бусолісти, водії.

— У 2022 році не треба було нікого шукати, всі самі йшли. Зараз таких менше, всі чомусь чекають до останнього, але якщо тебе мобілізують, то в ТЦК вже обрати бригаду чи посаду буде неможливо, — додає артилерист.

За його словами, у навчальних центрах зараз мобілізованих навчають вже з урахуванням бойового досвіду, а не тільки по підручниках. — Щоб гармата зробила один постріл, для цього потрібно залучити багато людей, насправді це ціла операція, — пояснює офіцер.

АрміяInform нагадує про можливість скористатися агрегатором вакансій у ЗСУ на нашому сайті. Крім того, набула чинності постанова уряду, що дозволяє військовим частинам мобілізувати резервістів та військовозобов’язаних, які добровільно бажають служити під час мобілізації.

Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
«Я знайшов своє місце»: рекрут 72 ОМБр тільки склав присягу, а вже готовий замінити бійців на передовій

«Я знайшов своє місце»: рекрут 72 ОМБр тільки склав присягу, а вже готовий замінити бійців на передовій

Доброволець 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців знайшов своє місце у Збройних Силах України і вже навіть готовий замінити українських захисників на передовій.

У полон не з пустими руками: окупант вирішив обміняти своє життя на АГС

У полон не з пустими руками: окупант вирішив обміняти своє життя на АГС

Бійці 225-го окремого штурмового полку повернулися з чергового завдання з трофейним автоматичним гранатометом, який російський окупант вирішив обміняти на своє життя.

Двоє зрадників поплатилися за наведення російських ракет на об’єкти Сил оборони

Двоє зрадників поплатилися за наведення російських ракет на об’єкти Сил оборони

Ще двох прихильників «русского міра» засудили до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна за корегування російських ударів по Миколаєву.

Недбалість росіян допомогла «Птахам Мадяра» виявити та знищити ворожий склад зі 120-мм мінами

Недбалість росіян допомогла «Птахам Мадяра» виявити та знищити ворожий склад зі 120-мм мінами

Безвідповідальність російських військових призвела до виявлення та знищення їхнього складу зі 120-мм мінами.

Знищення корабля окупантів: якою була найскладніша морська операція ГУР

Знищення корабля окупантів: якою була найскладніша морська операція ГУР

Найскладнішою морською операцією Головного управління розвідки МОУ було знищення найсучаснішого патрульного корабля окупантів «Сєргєй Котов».

Микола Шевцов обговорив з представниками NSATU оборонні потреби України

Микола Шевцов обговорив з представниками NSATU оборонні потреби України

Заступник міністра оборони генерал-лейтенант Микола Шевцов зустрівся з делегацією Командування НАТО з підготовки та надання допомоги в галузі безпеки Україні (NSATU) на чолі із заступником керівника Спеціальної місії NSATU бригадним генералом Вітольдом Бартошеком.

ВАКАНСІЇ

Електрозварник

від 20000 до 20000 грн

Васищеве

Військова частина 3075 НГУ

Бойовий медик роти охорони

від 20100 до 120100 грн

Чугуїв, Харківська область

Військовослужбовець (Зроби свій вибір сам)

від 20100 до 125000 грн

Миколаїв, Львівська область

Оператор-радіотелефоніст, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ

Морська Піхота ЗСУ

Гранатометник

від 20100 до 120000 грн

Вінниця

Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

Гранатометник

від 21000 до 120000 грн

Миколаїв

189 окремий батальйон 123 ОБр ТрО

--- ---