Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…
Герой сьогоднішнього прискіпливого погляду на парк рухомих платформ українського війська — чи не наймолодший його представник, проте… з дуже багатою історією. Мова піде про БТР-60М «Хорунжий», який лише на початку вересня був кодифікований та допущений до постачання у ЗСУ.
Про відповідне рішення Міністерства оборони України АрміяInform повідомила 2 вересня.
Поділитися своїми враженнями від цієї бронемашини редакція попросила відомого дослідника озброєння, доктора історичних наук, професора кафедри гуманітарних наук Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Андрія Харука.
— Так, мені відомо, що Міністерство оборони України кодифікувало (тобто надало код НАТО) черговий український бронетранспортер — БТР-60М «Хорунжий», виробництва НВО «Практика» (відомого, зокрема, своїми бронеавтомобілями «Козак»).
Машина ця має вже певну історію — відома вона принаймні з 2021 р. «Хорунжий» позиціонується як модернізація БТР-60 (на що виразно натякає позначення БТР-60М). Але я (одразу підкреслю — знайомий з «Хорунжим» тільки за фото) не можу зрозуміти, ЩО ж в БТР-60М лишилось від базового БТР-60 (ймовірно, БТР-60ПБ).
— На чому, Андрію Івановичу, базуються такі ваші висновки?
— Кузов цілком новий, зі зміненим розміщенням моторно-трансмісійного відділення (перенесене з кормової частини корпусу в праву передню). Завдяки цьому бронетранспортер позбувся спадкової вади всієї родини, починаючи від БТР-60 і закінчуючи БТР-90, нікудишньої ергономіки.
Тепер десант для входу/виходу з машини користується зручною рампою, як на західних машинах і українському БТР-4. Крім того, збільшена й висота корпусу, що теж позитивно позначилось на ергономіці.
Спарена установка антикварних карбюраторних двигунів ГАЗ-49Б замінена дизелем Deutz потужністю 210 к.с. Це потягло за собою заміну трансмісії, в якій з’явилась сучасна шестиступінчата автоматична коробка передач Allison. Від БТР-60 могли залишитись, хіба що мости, але й це неточно.
— У самій назві цих бойових транспортних засобів визначено, що вони мають убезпечувати вояків від загроз на полі бою. Що відомо про бронювання цієї платформи?
— Броньовий захист відповідає класу ПЗСА-4, тобто рівню першого стандарту STANAG 4569. Це забезпечує захист від звичайних (не бронебійних) куль калібрів 5,45, 5,56 і 7,62 мм на дистанції 30 м і більше, а також від осколків 155-мм снарядів у разі вибуху на відстані не менш ніж 100 м.
Це не надто високий рівень захисту. Але завдяки цьому БТР-60М вийшов досить легким — споряджена маса його становить 10 800 кг (за даними розробника; ймовірно, це маса «голого» шасі, без бойового модуля).
— Наскільки мені відомо, ця машина була представлена широкому загалу і раніше…
— Прототип «Хорунжого» в жовтні 2021 р. демонстрували в Києві на виставці «Цифрове майбутнє армії» у конфігурації командно-штабної машини. На ньому була встановлена башта з телескопічною антенною щоглою, схожа на башту БМП-1КШ.
Огляд «Хорунжого» у варіанті КШМ. Відео: Building Tech
Але вже в середині листопада цей же прототип (бортовий номер «240») випробовувався на полігоні з турецьким бойовим модулем SARP KPVT, озброєним 14,5-мм кулеметом КПВТ. Рішення, як на мене, сумнівне з огляду на порівняно невисоку надійність КПВТ і брак допоміжного озброєння.
Є ж модулі SARP Dual, які передбачають монтаж одиниць озброєння (кулеметів калібрів 12,7 і 7,62 мм, або ж 40-мм автоматичного гранатомета і 7,62-мм кулемета) і встановлюються на українській бронетехніці — бронеавтомобілях «Козак-2М1» чи транспортерах МТ-ЛБ.
— А втім, крім експозиційних презентацій, ця машина пройшла ще до кодифікації й бойове хрещення. Що про це вам відомо?
— 18 лютого 2023 р. «Хорунжий» вперше «засвітився» на фронті. Екземпляр, який потрапив на коротке відео, відрізняється від першого прототипу деякими деталями конструкції корпусу, браком відеокамер колового огляду тощо.
Озброєний він кулеметом на турелі з ручним приводом і захистом типу «корона» — таким само, як і на багатьох «Козаках». Відтоді жодної інформації про бойове застосування БТР-60М не публікувалось.
БТР «Хорунжий» на фронті. Відео: MasterReiV
Розлючене втратою Агрегатного заводу російське командування кинуло у бій понад сто солдат на бронетехніці. Бій завершився тотальним розгромом загарбників, які зазнали колосальних втрат.
Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс офіційно підтвердив, що його країна передала Україні винищувачі F-16.
Головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський разом з військовими та представниками Міністерства оборони наступного тижня працюватиме з партнерами щодо військових та стратегічних безпекових пунктів Плану перемоги.
Міністр оборони Рустем Умєров провів переговори з делегацією на чолі з міністром оборони Королівства Нідерланди Рубеном Брекельмансом.
Ворожі війська протягом дня атакували три райони області Дніпропетровської області, внаслідок обстрілів є поранені.
Майбутні командири взводів вдосконалюють тактичні навички в рамках багатонаціональної операції ІНТЕРФЛЕКС у Великій Британії.
Захищаємо світ
від 23000 до 23000 грн
Могилів-Подільський
Державна прикордонна служба України
від 50000 до 120000 грн
Київ
66 ОМБр ім. князя Мстислава Хороброго
від 25000 до 25000 грн
Сарата
18 окремий батальйон 35 ОБрМП
Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…