Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…
Києво-Печерська лавра — православний монастир, одна з найбільш шанованих християнських святинь Східної Європи.
У XII столітті ченці започаткували тут перший лікарняний центр для воїнів, який згодом перетворився на окремий монастир. А сьогодні в Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» реалізується програма «Духовне відновлення культурою», метою якої є моральна та духовна підтримка захисників України після найважчих випробувань війни через занурення в культурно-історичний простір Лаври.
Про програму спілкуємося з генеральним директором Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максимом Остапенком.
— Максиме Анатолійовичу, для військових, особливо після поранень, дуже корисно, напевно, зануритися в культурно-історичний простір національної святині через спілкування, екскурсії, а також молитву…
— Ця програма духовного відновлення розпочала свою роботу 2023 року. За відгуками, які ми отримуємо від військових, — вона справді працює.
Вона дуже позитивно впливає на військових, тому що, власне, людина, яка зараз перебуває в армії, значною мірою має отримати і психологічну, і моральну підтримку. Військовий має розуміти, що він не тільки рятує власну родину, власний будинок, б’ється за своє найближче оточення, а й відстоює незалежність цієї держави. Він, потрапляючи в Лавру, розуміє, що в такий спосіб допомагає захищати українські святині, які не менш важливі для держави, ніж все інше, що в нас є. Адже національні святині — це ті речі, які цементують будь-яку націю.
І, на превеликий жаль, росія намагалася в нас ці святині відібрати впродовж століть. Століттями намагалася впливати через святині на українців, на нашу націю, на наш народ. І нині військові, які долучаються до вивчення, до занурення до цих святинь, теж відчувають себе захисниками національної спадщини. І це дуже важливо, адже в такий спосіб ми поєднуємо тут культурну складову, духовну складову і одночасно психологічну реабілітацію тих військових, які сюди приїжджають.
До того ж сама Лавра — це місце молитви, місце глибокої ідентичності та культури, яке точно надихає людей.
Дуже багато з тих, хто відвідує цю програму, потрапляють у Лавру чи не вперше. Мало хто взагалі знає, наскільки це потужне, видатне місце, яке тисячу років формувало нашу ідентичність. І коли люди долучаються до цих святинь, до цієї неймовірної території, вони відчувають дуже серйозне моральне піднесення.
В армії є такий термін — морально-психологічне забезпечення (комплекс заходів, які здійснюються з метою формування, підтримання та відновлення морально-психологічного стану особового складу військ (сил) необхідного для успішного виконання завдань за призначенням. — Авт.). Мені здається, що відвідування таких об’єктів — це саме те, що називається морально-психологічним забезпеченням у чистому вигляді.
— Нещодавно ви взяли участь у семінарі «Використання археології для відновлення», що відбувся у Великій Британії. Головною темою зустрічі стала розробка методик психологічної реабілітації та підтримки учасників бойових дій і ветеранів. Розкажіть докладніше про цю зустріч.
— Цього року в червні ми разом зі співробітником заповідника, начальником науково-дослідного відділу археології Сергієм Тараненком були на запрошення Борнмутського університету у Великій Британії на семінарі, присвяченому реабілітації військових через участь в археологічних розкопках.
На семінарі були присутні шість груп, які займаються такою реабілітацією. Однією з них була наша команда. Ми розповідали про досвід, який втілений уже протягом року в Києво-Печерській лаврі, а фахівці з Борнмутського університету, Міністерства оборони Великобританії і ще кількох британських університетів розповідали про досвід залучення ветеранів, військовослужбовців до реабілітації через занурення в археологію.
У Великій Британії близько 10 років діє програма Nightingale під керівництвом провідного археолога Міністерства оборони Річарда Озгуда. Це дуже цікава програма, що передбачає залучення ветеранів і покращення їхнього психологічного стану після участі в бойових діях через долучення до археології. Ми плануємо виділити археологічний компонент у нашій програмі реабілітації та розширити його. Британський досвід показав нам, як важливо організувати роботу з військовими на розкопках, і ми готові застосувати ці знання в Україні.
Слід відзначити, що британці були в хорошому сенсі шоковані, що за один рік роботи програми «Духовне відновлення культурою» стосовно багатьох моментів нам вдалося досягти того, що вони робили протягом 10 років.
Адже вони тільки тепер приходять до розуміння, що, крім археології, треба шукати можливість долучення історичної і духовної складової. А в основі нашої програми є саме історична і духовна складова, а археологія була одним із компонентів. У нас трошки інші стартові позиції, але ідея саме духовного відновлення через долучення до вивчення власної історії — це вже стала практика, яка існує у Великій Британії, а можливо, і в інших країнах.
Дуже приємно, що Лавра теж змогла поділитися досвідом, і я думаю, що наш досвід буде використаний. Колегам з університетів, які вивчають якраз психологічні аспекти таких програм, дуже цікаво було ознайомитися з нашою інформацією. Я впевнений, що ці контакти і ця програма будуть у подальшому розвиватися. Ми мріємо про те, щоб програма, яка напрацьована в Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» разом з благодійним фондом Антонія і Феодосія Печерських і благодійним фондом «Українська лавра», з Міністерством оборони України, щоб ця програма була масштабована в інші культурні локації України. Вже зараз є пропозиції від інших музеїв, заповідників долучатися до подібних заходів за участю військових.
Для співпраці в межах програми «Духовне відновлення культурою» звертайтеся за телефоном: +38 (050) 974-22-46 (Олег Топилко).
Розлючене втратою Агрегатного заводу російське командування кинуло у бій понад сто солдат на бронетехніці. Бій завершився тотальним розгромом загарбників, які зазнали колосальних втрат.
Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс офіційно підтвердив, що його країна передала Україні винищувачі F-16.
Головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський разом з військовими та представниками Міністерства оборони наступного тижня працюватиме з партнерами щодо військових та стратегічних безпекових пунктів Плану перемоги.
Міністр оборони Рустем Умєров провів переговори з делегацією на чолі з міністром оборони Королівства Нідерланди Рубеном Брекельмансом.
Ворожі війська протягом дня атакували три райони області Дніпропетровської області, внаслідок обстрілів є поранені.
Майбутні командири взводів вдосконалюють тактичні навички в рамках багатонаціональної операції ІНТЕРФЛЕКС у Великій Британії.
Захищаємо світ
Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…