Смертельний інцидент стався над грецьким островом Карпатос в Егейському морі в контексті Егейської суперечки — конфлікту між двома державами-членкинями НАТО щодо суверенітету та суміжних…
29 серпня — День пам’яті захисників України. Вшанування полеглих воїнів є елементом культури багатьох країн.
Як у світі вшановують полеглих захисників та захисниць, і як Україна формує культуру вшанування — у матеріалі АрміяInform.
Так, на другу неділю листопада у Великій Британії і країнах Співдружності націй припадає Remembrance Sunday — Неділя пам’яті або Поминальна неділя. Вона є частиною днів ушанування полеглих у двох світових війнах, які починаються з 11 листопада (Дня перемир’я).
Того дня в 1918 році вщухли гармати й зупинилися бої Першої світової. Відтоді щороку об 11 годині ранку 11-го дня 11-го місяця у Великій Британії оголошують дві хвилини тиші.
У країні зупиняється транспорт, замовкає радіо й телебачення.
День АНЗАК (англ. Anzac Day) — національний день пам’яті в Австралії та Новій Зеландії.
Під час Першої світової війни 25 квітня 1915 року в Дарданелльській військовій операції особливо відзначилися війська Австралійсько-новозеландського армійського корпусу (англ. Australian and New Zealand Army Corps, ANZAC).
Відтоді День АНЗАК став офіційним днем пам’яті австралійців і новозеландців, загиблих у Першій світовій.
Нині в Австралії та Новій Зеландії щороку 25 квітня згадують усіх військових цих країн, хто поліг у війнах, військових конфліктах і миротворчих операціях.
Крім того, в Австралії у військових парадах чи маршах іноді бере участь кінь без вершника (з англ. riderless horse) і з черевиками, розвернутими у стременах. Він символізує загиблих у боях воїнів-кавалеристів.
В Ізраїлі день пам’яті полеглих у війнах називається Йом Ха-Зікарон. Він починається сиреною о 20:00, після якої громадяни Ізраїлю припиняють будь-яку роботу й де би не були, вшановують загиблих хвилиною мовчання. Після першої сирени біля Стіни плачу в Єрусалимі починається Державна церемонія пам’яті.
Наступного дня сирена об 11:00 сигналізує про початок приватних поминальних дійств. Уночі на національному кладовищі Ізраїлю проходить завершальна церемонія.
Наприкінці жовтня — початку листопада британці прикріплюють на свій одяг паперову чи тканинну брошку у вигляді квітки червоного маку — символ пролитої крові і загиблих у війнах солдатів.
Мешканці Австралії та Нової Зеландії прикріплюють до вбрання гілочку розмарину як знак вшанування пам’яті полеглих. Ця рослина росте на півострові Галліполі в Туреччині, — саме там солдати обох країн служили під час Першої світової війни.
У Франції в День пам’яті заведено одягати темний або чорний одяг. Крім того, у Франції шану ветеранам війни також віддають 11 листопада. У цей день в різних частинах країни влаштовують паради й урочисті заходи. Представники збройних сил покладають квіти до меморіалів, зокрема до L’Anneau de la Mémoire (із фр. «Кільце пам’яті») — меморіалу Першої світової війни в Аблен-Сен-Назер.
В Україні вже другий рік поспіль на День пам’яті Захисників України проводять акцію «Стіл пам’яті». Її ініціатори — Благодійний фонд імені Іллі Грабара спільно з платформою «Меморіал».
У ресторанах і кафе, які приєднуються до ініціативи, один столик залишається заброньованим на цілий день — як знак вшанування пам’яті полеглих Захисників України.
Заклади можуть сервірувати стіл у власному фірмовому стилі. Організатори ж лише пропонують доповнити його деякими символами:
Також на столі ставлять табличку, котра пояснює місію акції. Заклад може доповнювати стіл іншими атрибутами чи присвятити його конкретній людині, яку хочуть згадати цього дня.
Попередньо відомо, що на другий рік існування такої традиції в України до участі в акції зареєструвалися вже понад 500 закладів.
Правоохоронці повідомили про підозру п’ятьом мешканцям Києва за фактами перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань. Зокрема, їх підозрюють у підпалі автівок «Chevrolet Tahoe», «Mercedes Vito», «Niva».
HIMARS уразила касетними ракетами ATACMS скупчення російської піхоти та техніки в момент переправи через річку Сейм на Курщині.
Міністр оборони України Рустем Умєров провів плідну телефонну розмову з міністром оборони Румунії Анджелом Тилваром щодо посилення захисту українського неба від російських ракет і дронів.
Двісті тисяч військових успішно пройшли авторизацію у застосунку Армія+. За місяць роботи у війську через Армія+ користувачі подали 4000 рапортів.
Бійці ГУР Міноборони збили російський бойовий літак Су-30СМ над Чорним морем завдяки ПЗРК.
Бійці підрозділу БПЛА «ГРИФОН» 501 батальйону морської піхоти ЗСУ примусили відступити загін штурмовиків, який намагався пройти на наші позиції.
Захищаємо світ
Смертельний інцидент стався над грецьким островом Карпатос в Егейському морі в контексті Егейської суперечки — конфлікту між двома державами-членкинями НАТО щодо суверенітету та суміжних…