Про все це та інше кореспондентка АрміяInform запитала в начальника Управління гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України Діани Копаниці. За останні три…
Зазнавши поранення, періодично військовослужбовці стикаються з проблемами щодо виплат. Комусь не виплачують додаткові 100 тисяч. Хтось не отримує грошове забезпечення за останньою займаною посадою. Тож що і коли вам мають виплачувати, і чому виплати можуть припинитися, розповідає АрміяInform.
У разі поранення за вами зберігається виплата грошового забезпечення за останньою займаною посадою на весь час лікування, але воно може тривати не більш ніж 12 місяців поспіль.
Тут йдеться як про перебування в лікувальних закладах, так і про відпустку для лікування після поранення. Однак не пізніше ніж за 4 місяці після початку лікування ви маєте пройти медичний огляд ВЛК. Він потрібен для визначення потреби в тривалому лікуванні. А отже, і для продовження виплат.
Якщо лікування відбувається за кордоном, то безперервним перебуванням на лікуванні вважається період надання медичних послуг у закладах охорони здоров’я іноземних держав, включаючи час переміщення з одного закладу охорони здоров’я до іншого та час очікування між плановими етапами лікування, реабілітації, протезування. Якщо потрібен огляд для визначення потреби у продовжені тривалого лікування, то цей огляд можна провести дистанційно.
В якому випадку мають виплачувати 100 тисяч гривень на місяць?
Ця додаткова винагорода призначається тим, хто дістав поранення, пов’язане із захистом Батьківщини.
Виплачується:
Підставою для цієї виплати є довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), так звана форма 5. Її мають надати у військовій частині. І в ній має бути вказано, що поранення пов’язане із захистом Батьківщини. Також там має бути прописано, що військовослужбовець був у засобах індивідуального захисту, не вчиняв кримінального правопорушення, не намагався сам собі завдати тілесного ушкодження і не перебував у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Всі перелічені пункти є підставою для відмови у виплаті додаткової винагороди.
Додаткова винагорода має виплачуватися за весь час перебування в госпіталі або лікарні. Розраховується вона пропорційно від кількості днів як «бойові» (наприклад, якщо ви в лікарні були 20 днів, то додаткова винагорода становитиме приблизно 65 тисяч гривень).
Відпустка для лікування після поранення
Якщо після лікування в госпіталі або лікарні ви пройшли ВЛК і вона визначила потребу у відпустці для лікування, то далі вам теж мають виплачувати 100 тисяч гривень на місяць під час перебування в такій відпустці. Але це можливо лише у разі тяжкого поранення. І це має бути прописано у висновку ВЛК. Якщо поранення нетяжке, то виплата припиняється.
Якщо не поранення, а бойова травма?
У разі, якщо йдеться не про поранення, а «бойову» травму, то також виплачується додаткова винагорода.
Якщо додаткова нагорода після поранення не виплачується, то треба написати рапорт на ім’я командира щодо включення до наказу про виплату додаткової винагороди і додати до цього рапорту копію довідки про поранення. Якщо відмовляють у виплаті, то звертатися можна на гарячу лінію Міноборони або до юристів.
Одноразова грошова допомога
Така допомога передбачена тим, хто має інвалідність або частково втратив працездатність. Її розмір залежить від встановленої групи інвалідності та прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який переглядається щороку.
З 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб — 3028 гривень.
Якщо інвалідність настала внаслідок поранення під час виконання обов’язків військової служби, то встановлено такі розміри виплати у 2024 році:
Одноразова допомога надається не лише у випадку поранення під час виконання обов’язків військової служби, а й тим, хто отримав інвалідність під час проходження військової служби внаслідок захворювання або травм.
Розмір допомоги також залежить від встановленої групи інвалідності:
Передбачається одноразова допомога у разі часткової втрати працездатності. Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) має встановити ступінь втрати працездатності у відсотках. Розмір виплати залежатиме від встановленого ступеня.
Для військовослужбовців, які частково втратили працездатність через поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання під час виконання обов’язків військової служби, базовою сумою, від якої рахуватиметься розмір виплати, є 211 960 гривень.
Приміром, якщо МСЕК встановили вам 20% втрату працездатності, то розмір одноразової допомоги становитиме 42 392 грн.
Матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань
Поранення військовослужбовців є однією з підстав для виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Це визначено рішенням Міністра оборони від 16 січня 2024 року.
Така допомога може виплачуватися раз на рік у розмірі місячного грошового забезпечення. Більше про те, як отримати цю допомогу ми писали раніше:
Матдопомога для вирішення соціально-побутових питань: чи надаватимуть у 2024 році — АрміяInform
Обмежено придатний/непридатний після поранення
Якщо після поранення (контузії, травми або каліцтва), пов’язаного із захистом Батьківщини, вас визнали обмежено придатним, або непридатним із переглядом через 6–12 місяців, та вивели в розпорядження, то:
Додаткова винагорода має виплачуватися до закінчення перебування в розпорядженні.
Порада: упродовж усього періоду лікування бажано перебувати на зв’язку із безпосереднім командиром і повідомляти про всі зміни. Власний досвід показує, що це дозволяє запобігти проблемам із виплатами. Також зберігайте всі медичні документи (форма № 100, висновки ВЛК, МСЕК, довідка про обставини поранення тощо). Без них потім довести своє право на виплати буде дуже проблематично.
@armyinformcomua
Президентська бригада імені гетьмана Богдана Хмельницького показала ефективну роботу одного з підрозділів операторів БПЛА.
Повідомлено про підозру в колабораційній діяльності ексспівробітниці маріупольського телеканалу Вікторії Терещенко. Тепер вона очолює місцевий телеканал «Маріуполь 24».
Прикордонники бригади «Форпост» продовжують ефективну роботу з ліквідації ворожого транспорту. Зокрема, наші воїни знищили два УАЗи на Вовчанському напрямку.
На Краматорському напрямку ворог не змінив своєї тактики з приходом холодів та випадінням снігу.
Бійці 79 десантно-штурмової Таврійської бригади провели черговий обряд «обнулєнія» для окупантів, які спробували провести штурмові дії.
Володимир Зеленський відгукнувся на криваві удари ворога по Запоріжжю та Кривому Рогу.
Про все це та інше кореспондентка АрміяInform запитала в начальника Управління гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України Діани Копаниці. За останні три…