ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

АрміяInform знайшла в архіві унікальні колекції мілітарі-витинанок

Новини Публікації
Прочитаєте за: 3 хв. 21 Червня 2024, 7:45

Назва витинанка походить від слова «витинати», тобто «вирізати». Їх вирізають ножем або ножицями силуетно, або ж ажурно з білого та кольорового паперу. Українську селянську хату ХІХ — початку ХХ століття важко було уявити без цих прикрас.

Паперові птахи, звірі, люди — на стінах, коло вікон і на сволоку, під мисником і навколо ікон на покуті, на печі, і, взагалі, по всій оселі. Різнобарвні витинанки з паперу посилювали декоративність вишивок на рушниках, подушках, витканих на килимах квітів і зображень козаків верхи на конях.

Це був дешевий і простий спосіб не тільки прикрасити житло. З колиски, оздобленої витинанками, дитина починала пізнавати світ. Паперові і картонні витинанки були для малечі й першими іграшками.

На жаль, у 60–70-ті роки минулого століття промислові барвисті тканини, килими та інші декоративні прикраси витіснили витинанки з побуту. Нині вони лишаються лише видом мистецтва, технікою, в якій працюють окремі художники. А мистецтвознавці та етнографи досліджують цей унікальний вид мистецтва.

Дослідники кажуть, що пік його популярності припав на 1920–1930-ті роки. Саме до того часу належать унікальні витинанки, що зображували вояків Дієвої Армії УНР, які були спеціально виготовлені і розповсюджувались у середовищі українців, інтернованих після поразки української революції 1917–1921 рр. до Польщі та інших країн Європи.

Вирізані з картону солдатики призначалися як для гри, так і для прикраси книжкових полиць, були своєрідним нагадуванням про Батьківщину.

Перша колекція — «Українським дітям — Рідне Військо. З Армії УНР з 1920 р.» авторства знаменитого художника-баталіста, графіка й сотника Армії УНР Леоніда Юліановича Перфецького. Їх видав у французькому Парижі 1929 року українськомовний журнал «Тризуб» — друкований орган УНР в екзилі, заснований з ініціативи Симона Петлюри.

В описі-рекламі витинанок зазначалося, що це «великий аркуш брістольського картону у фарбах, що представляє піхоту, кінноту, гармати тощо армії УНР з 1920 року. Постаті козаків до витинання — робота маляра-баталіста Л. Перфецького. Найкращий подарунок нашим дітям. Добра розвага — малим, дорослим — гарна оздоба до хати».

Аркуш з витинанками коштував 2 франки, за пересилання з Парижа по території Франції слід було доплатити 15, а за кордон — 30 сантимів. Причому замовити можна було як в редакції журналу «Тризуб» у Парижі, так і в її представництвах у Канаді, Румунії, Польщі та Чехословаччині.

Сучасні українці дізналися про цю колекцію завдяки реконструктору та співробітнику Українського інституту національної пам’яті Владиславу Куценку, який оприлюднив їх 2018 року на фейсбук-сторінці коміксу «Воля».

Другу колекцію «Діточі гри і забави» оприлюднив на своїй фейсбук-сторінці Центральний державний архів вищих органів влади та управління України. Походять вони з фонду «Український історичний кабінет у м. Празі (Чехословаччина)», але виготовлені у Львові, у відомій літографічній робітні Андрія Андрейчина, якою від 1914 року керував син майстра Володимир Андрейчин.

На аркушах витинанок серії І та ІІ, що зображували українську піхоту та кінноту відповідно, було розміщене таке пояснення: «Наклеюється на картоні і витинається після зарисованих контур. Цих витинанок можна уживати також як прикрас на стінах кімнат».

АрміяInform відвідала ЦДАВО і пропонує ознайомитися в деталях із унікальними витворами мистецтва, які багатьом українцям у діаспорі щодня нагадували про рідну Україну, минулу і майбутню славу її війська.

 

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Міноборони розповіло, які цінні цілі ворога були уражені за тиждень

Міноборони розповіло, які цінні цілі ворога були уражені за тиждень

Сили оборони України продовжують зменшувати бойовий потенціал ворога.

Командіра убілі. Хороший бил командір, жалєл всєх… Одінадцать пулєвих — ГУР перехоплення

Командіра убілі. Хороший бил командір, жалєл всєх… Одінадцать пулєвих — ГУР перехоплення

Перехоплена розмова військового рф з батьком, в якій обговорюють випадок, пов'язаний з розстрілом командира одного з підрозділів, який беріг свій особовий склад.

Розбомбив ворожий БТР — Віталій на «Вампірі»

Розбомбив ворожий БТР — Віталій на «Вампірі»

Боєць окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша Віталій відзначився знищенням ворожої техніки.

На Сумщині спалахнула пожежа внаслідок російського обстрілу

На Сумщині спалахнула пожежа внаслідок російського обстрілу

Сьогодні ворожі війська вдарили по одному із прикордонних населених пунктів Сумського району.

У першому читанні ухвалений законопроєкт про повернення на службу військовослужбовців після СЗЧ

У першому читанні ухвалений законопроєкт про повернення на службу військовослужбовців після СЗЧ

Законопроєкт №11322 відкриває можливість повернення на службу військовослужбовців, які вперше самовільно залишили частину (СЗЧ) або вчинили дезертирство під час дії воєнного стану.  Окрім того, вони можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності.

Z та V = смерть — виговці вчать окупантів правилам  

Z та V = смерть — виговці вчать окупантів правилам  

Бійці окрема мотопіхотна бригада імені гетьмана Івана Виговського зробила підбірку знищень ворожої техніку.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Фельдшер, військовослужбовець

від 21000 до 21000 грн

Чернігів

Військова частина А7328

Фельдшер

від 20000 до 120000 грн

Чернігів

119 ОБр Сил ТрО

Зовнішній пілот, оператор БПЛА

від 20000 до 120000 грн

Київ

120 ОБр Сил ТрО

Водій

від 20000 до 130000 грн

Київ

67 ОМБр ДУК

Механік

Запоріжжя

1 відділ Сватівського РТЦК та СП

Спеціаліст оператор протидії технічним розвідкам

від 25000 до 125000 грн

Київ

Морська Піхота ЗСУ