Про обмеження та складнощі, які вдалося і доводиться долати військовим, а також про один з епізодів випробувань, під час яких завданням F-16 було знищити…
Останнім часом в українському суспільстві все частіше постає питання доцільності блокування одного з найпопулярніших месенджерів - Telegram.
Все це через інформаційну небезпеку, яку становлять анонімні канали, а також потенційні можливості російських спецслужб відстежувати приватні повідомлення в цьому застосунку.
Проблему загострило раптове блокування кількох українських офіційних чат-ботів.
Про інформаційну небезпеку Telegram сказано вже багато, але разом із цим до месенджера є і технічні питання, які ставлять під сумнів його надійність. Про це докладніше читайте в матеріалі АрміяInform.
Сьогодні месенджер Telegram є головним каналом отримання новин для українців. Його обирають завдяки оперативності, зручності в користуванні, великому вибору каналів (часто — анонімних) та швидкості надання інформації.
Він не завантажує пам’ять телефону (на відміну від Viber) та задовольняє відразу дві функції — спілкування з близькими й отримання інформації.
Згідно з дослідженням USAID-Internews, у 2023 році Telegram використовували 75% українців, у яких є доступ до нього. Для порівняння: Viber — 60%, Facebook — 45%, Instagram — 37%, Youtube — 32%, TikTok — 18%, WhatsApp — 11%, Twitter — 4%.
Дослідження показує, що серед вищеперелічених додатків, як порівняти з 2022 роком, свою аудиторію в Україні втрачають лише Facebook (-6%) та Youtube (-2%). Головні причини цього — нав’язлива реклама та блокування контенту. Натомість Telegram її стрімко нарощує через задекларовану відсутність цензури та реклами.
Якщо у 2021 році лише 21% українців користувалися Telegram для отримання новин, то після 24 лютого 2022 року ця цифра зросла до понад 60%, а у 2023 році кількість читачів новинних каналів наближалася до 72%.
Власником і засновником мессенджера Telegram є російський підприємець Павло Дуров. Попри те, що в студентські роки він був лауреатом стипендій президента та уряду рф і триразовим лауреатом стипендії російського підсанкційного мільярдера Володимира Потаніна, 2013 року Павло виступив на підтримку Євромайдану.
Зі слів Дурова та відкритих джерел відомо, що в грудні 2013 року фсб рф начебто вимагала від нього особисті дані адмінів груп російської соцмережі «Вконтакте», які підтримували Революцію Гідності в Україні (Павло свого часу був засновником цієї соцмережі).
Дуров, за його ж словами, відмовив російським спецслужбам, через що йому довелося в січні 2014-го продати свою частку «Вконтакте», 21 квітня залишити посаду гендиректора соцмережі, а наступного дня — виїхати з росії.
Після початку широкомасштабного вторгнення Дуров знову наголосив, що ані особисто, ані через будь-яку зі своїх компаній ніколи не надавав жодних даних українців російському уряду.
Ба більше, він акцентував на тому, що його мати — українка з Києва, її дівоче прізвище Іваненко. І донині в нього багато родичів живе в Україні. Тому російсько-українську війну засновник Telegram називає особистою.
Але скептики наголошують, що попри свої заяви Дуров все ж має зв’язки з фсб. Відомо, що після еміграції він відвідував росію. Критики месенджера стверджують, що Telegram від самого початку створювався для росіян на російські гроші росіянами в росії.
Важливість Telegram для росії підтверджується і технічними показниками, вважають Олександр Олешко та Лілія Нижник, які разом з ГО «Аналітичний центр інформаційних ресурсів» провели дослідження технічних вразливостей месенджера, текст якого є у розпорядженні АрміяInform.
У ньому наводяться дані дослідження незалежної аналітичної компанії Demandsage, що проводилося в січні 2024 року — росія як держава посідає друге місце за масштабом завантажень додатку Telegram (34,4 млн), перше за кількістю годин, проведених в додатку (avr 5,1г) і перше — за генерованим трафіком за 2023 рік (до 23,84%).
Звичайні чати в Telegram використовують шифрування між клієнтом і сервером, що означає, що дані на серверах зберігаються у зашифрованому вигляді.
Однак, ключі для дешифрування також можуть зберігатися на серверах, що теоретично може дозволити Telegram доступ до цих повідомлень.
— Листування в Telegram є апріорі небезпечним, оскільки дані можуть зберігатися на серверах разом із ключами для дешифрування; видалені ж повідомлення не видаляються по факту, а просто маркуються видаленими та не відображаються надалі.
Тобто навіть якщо зараз дані не передаються російським спецслужбам, таке рішення в майбутньому відкриє всю історію листування, включаючи видалену, — пояснює кандидат технічних наук Євген Коваленко. — Винятком є секретні чати, але, скажіть чесно, коли ви ними востаннє користувалися?
Цікава деталь: доступ до Telegram в рф обмежувався з квітня 2018 року по липень 2020 року через закон ярової, який зобов’язував операторів телекомунікаційних послуг зберігати записи телефонних повідомлень та інтернет-трафіка їхніх клієнтів протягом пів року, а також зберігати ключі для розшифрування листування користувачів та надавати їх владі на запит.
Це має такий вигляд, що 2020 року між розробниками месенджера і російською владою було досягнуто якихось домовленостей. Але яких саме?
Олександр Олешко та Лілія Нижник вважають, що найбільша біда Telegram у тому, що в будь-який момент усі повідомлення, навіть видалені, можна дістати з месенджера й скористатися ними: тобто дана інформація може потрапити до сторонніх зацікавлених осіб.
Як приклад, дослідники наводять експеримент, проведений працівниками ГО «Аналітичний центр інформаційних ресурсів». Їм вдалося миттєво відновити із серверів Telegram раніше видалений відеофайл. Тож месенджер якийсь час зберігає всі файли, зокрема і видалені.
З якою метою — невідомо. Чи зберігається все, що колись було завантажено в Telegram назавжди чи на пів року, як вимагає російське законодавство, чи на менший термін, — залишається загадкою.
Збирання та зберігання файлів, навіть після видалення, ставить під питання надійність месенджера. Які операції відбуваються з файлами під час зберігання, залишається здогадкою, кажуть співавтори дослідження ГО «Аналітичний центр інформаційних ресурсів», які також розробили застосунок, що дозволяє перевірити безпеку і налаштування конфіденційності вашого акаунту в Telegram.
До речі, є свідчення про те, що росіяни на окупованих українських територіях за допомогою спеціального програмного забезпечення вже мають можливість перевірки історії повідомлень у Telegram. Зокрема, і видалених, а це дуже небезпечно для всіх, хто підтримує там Україну.
Глобальною відповіддю на питання — що відбувається з його безпековим середовищем? — була б публікація розробниками застосунку Telegram у відкритому коді, як це зробили, до прикладу, розробники Signal та українського застосунку «Дія». Чому цього не роблять розробники Telegram, які заявляли, що їхній застосунок буде максимально відкритим — питання риторичне.
28 квітня Telegram несподівано заблокував роботу кількох українських офіційних ботів, які допомагали збирати інформацію про окупантів. У ГУР назвали це блокування «необґрунтованим» і таким, що відбулось всупереч правилам та публічним заявам керівництва Telegram.
Дуров ще 24 квітня попередив, що блокуватиме «облікові записи та ботів, які збирають координати для цільових ударів або публікують особисту інформацію із закликами до насильства». Після цього повідомлення багато хто з користувачів вирішили, що Telegram перетворюється на звичайну соцмережу із цензурними обмеженнями і відступає від задекларованого принципу «доступу до інформації та думок без цензури».
Це можна було б так і сприймати, якби за місяць до цього до засновника месенджера не звернувся прессекретар путіна пєсков. Він закликав блокувати тих, хто використовує Telegram «з терористичною метою».
Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов у зв’язку із цим заявив:
— Треба подякувати Telegram, за те, що той почав більш виразно офіційно визначати свою позицію стосовно геноцидної війни росіян проти українців не на нашу користь. Думаю, що це спонукатиме українців до активнішого реагування на загрози національній інформаційній безпеці.
Але розробники цього разу схаменулися швидко — блокування тривало менше ніж добу. Видалені боти знову запрацювали вже о 10 ранку 29 квітня завдяки втручанню Мінцифри.
Щоб донести інформацію до людей — варто використовувати всі можливі способи. Начальник ГУР МО України генерал-лейтенант Кирило Буданов каже, що Telegram — це палка з двома кінцями, адже його всі читають і він багато в чому завдає руйнівного ефекту всередині країни. Але так само завдяки цьому месенджеру можна щось доносити до людей на окупованих територіях. Буданов каже, що це те, що більш-менш якось працює.
— Відкрию вам страшну правду: ми користуємося тим самим. Коли завдаються якісь удари — відкрити Telegram по регіону, де це було, і дізнатися, куди влучило. Насправді це так і працює, цим просто полегшується завдання ворогу і зменшується ціна, яку він платить за розвідінформацію. Відправляти когось — треба платити гроші, і, по суті, це певний ризик, замовляти космознімок — на це іде певний час, а Telegram — найшвидший спосіб з точки зору коригування ударів по якихось об’єктах.
У будь-якому разі користувачі мобільних застосунків повинні бути обережними, надсилаючи інформацію або зображення, що можуть зашкодити (з точки зору особистої шкоди) та завідомо небезпечні. Пояснює кандидат технічних наук Євген Коваленко:
— На відміну від Telegram у WhatsApp, Signal і навіть у Viber є шифрування, і ключі зберігаються на пристроях користувача, що теоретично гарантує безпеку даних. Signal до того ж має відкритий протокол, що робить його майже 100%-безпечним. Тому чутливе спілкування точно краще перенести у Signal або WhatsApp. Viber використовувати не бажано через ту саму проблему — наявність росіян у засновниках.
Signal використовує end-to-end (наскрізне) шифрування для всіх чатів (для порівняння, Telegram — лише для приватних). Завдяки цьому доступ до листування мають лише його учасники. Навіть команда Signal та мобільний оператор не можуть перехопити ці дані.
Окрім того, старий добрий Messenger Facebook, WhatsApp, gmail — ніхто не скасовував. Як і в багатьох інших країнах світу, життя без Telegram точно можливе. І обмежити використання одного з додатків явно краще, ніж коли ваші персональні дані та листування навіть теоретично можуть бути доступні для сторонніх осіб.
@armyinformcomua
Наші аеророзвідники відмічають накопичення росіянами великої кількості причіпних гаубиць різних типів.
Бійці підрозділу «Котики» взводу розвідки 130 батальйону Сил територіальної оборони ЗСУ показали свою роботу дронами під час потужного штурму села Максимівка південніше Курахово.
Якщо раніше за день спостерігалося до 15 атак ворога на наші позиції, то зараз їх кількість впала до 5-7.
Бійці 36 бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського відбили штурм колони з одного танка та 5 бронемашин ворога.
3 грудня в штаб-квартирі НАТО глава МЗС України Андрій Сибіга та держсекретар США Ентоні Блінкен підписали Меморандум про взаєморозуміння між урядами країн щодо співпраці у забезпеченні стійкості енергетичної системи України.
Пілоти бригади прикордонників «Помста» літають на «дальняк» — у глибину тимчасово окупованої Луганщини.
від 20000 до 120000 грн
Львів
217 окремий батальйон 125 окремої бригади територіальної оборони Сухопутних військ Збройних Сил України
від 21000 до 51000 грн
Степанівка, Сумська область
Про обмеження та складнощі, які вдалося і доводиться долати військовим, а також про один з епізодів випробувань, під час яких завданням F-16 було знищити…