Сьогодні — це один із шести центрів рекрутингу ТрО і 49-ти центрів рекрутингу української армії. Це, власне, та інфраструктура, яка…
Касетними снарядами РСЗВ «Град», «Ураган» та «Смерч», осколково-фугасними снарядами ствольної артилерії САУ «Піон», «Мста-С», «Акація», з мінометів і навіть авіаційними бомбами били окупанти по території Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут». Він розташований у районі П’ятихатки на півночі Харкова.
Тут перебуває дослідна ядерна установка «Джерело нейтронів», до активної зони якої завантажені 37 паливних ядерних елементів. Тож обстріли наукового центру могли спричинити радіоактивне забруднення навколишнього середовища в одному з найбільших міст України.
Українські правоохоронці встановили імена п’ятьох російських військових, які понад пів року — з початку березня до середини вересня 2022 року — віддавали накази обстрілювати ядерний об’єкт. Їм оголосили підозру за фактом злочину екоциду, здійсненого під час війни.
Це командувач Західного військового округу збройних сил росії генерал-полковник Олександр Журавльов та четверо його підлеглих:
· генерал-лейтенант Олег Маковецький — командувач 6-ї армії військово-повітряних сил та протиповітряної оборони;
· генерал-лейтенант Владислав Єршов — командувач 6-ї загальновійськової армії;
· полковник Павло Пілюков — командир 45-ї артилерійської бригади великої потужності;
· полковник Євген Геращенко — командир 79-ї гвардійської реактивної артилерійської Новозибківської бригади.
Довести наявність злочинного умислу в діях російських військових, серед інших доказів, дозволив також аналіз повідомлень про обстріли Харкова в російських пропагандистських медіа та соціальних мережах.
Ці відкриті джерела в мережі «Інтернет» допомагали опрацьовувати слідчим Служби безпеки України представники Інформаційного центру «Майдан Моніторинг».
З людиною, яка допомагала в цій справі і допомагає слідству саме в роботі з відкритими джерелами в мережі «Інтернет», мала змогу поспілкуватися АрміяInform. Це Сергій Петров, історик та аналітик Інформаційного центру «Майдан Моніторинг» з Харкова.
— У березні-квітні 2022 року члени нашої команди брали участь в аналітичній роботі з моніторингу та фіксації уражень будівель Харківського фізико-технічного інституту по його зовнішньому периметру.
За ці два місяці ми кілька разів їздили за завданням слідчих до інституту. Потім, під час слідства, збирали інформацію про обстріли території Харківського фізико-технічного інституту, — розповів АрміяInform аналітик Інформаційного центру «Майдан Моніторинг» Сергій Петров.
Саме аналіз контексту інформаційних повідомлень про обстріли Харкова на російських ресурсах став одним із ключових елементів для доведення наявності злочинного умислу в наказах російських офіцерів щодо вогневих ударів по ядерному об’єкту.
— Завдяки зібраній інформації слідчі Управління Служби безпеки України в Харківській області змогли довести вину російських офіцерів в обстрілах ядерної установки «Джерело нейтронів» на території Харківського фізико-технічного інституту та оголосити їм підозри.
Це перше кримінальне провадження в Україні за фактом екоциду чи можливості його настання в Україні за воєнні злочини росіян, яке дійшло до цього етапу, — наголосив він.
Збір, аналіз та фіксацію інформації команда «Майдан Моніторинг» здійснювала за стандартами протоколу Берклі — рамкового документа, який визначає базові правові, інформаційні, безпекові та етичні стандарти для пошуку, збирання, зберігання, перевірки та аналізу відкритих джерел для того, щоб вони могли стати доказами у кримінальному провадженні в суді.
— Збираючи необхідну слідству інформацію, ми співпрацювали зі Слідчим відділом Управління Служби безпеки України у Харківській області. Взаємодія почалась від перших днів широкомасштабного вторгнення на початку березня 2022 року, — продовжує Сергій Петров.
Тоді «Майдан Моніторинг» запропонував слідчим Служби безпеки України допомогу — фіксувати на фото та відео наслідки обстрілів міста, й упродовж двох місяців члени харківської команди організації майже щодня виїздили на визначені слідчими місця завданих російськими військовими обстрілів у Харкові та його передмістях.
Відтоді команда Інформаційного центру «Майдан Моніторинг» вже майже два роки співпрацює зі слідчими СБУ, не лише допомагаючи їм фіксувати наслідки російських обстрілів та інші російські воєнні злочини під час виїздів по Харкову і згодом по області, але й збираючи інформацію методами OSINT з відкритих джерел.
— Під час роботи з відкритими джерелами в мережі «Інтернет» збираються різнопланові матеріалі з найрізноманітніших джерел. Залежно від завдання у пріоритеті можуть бути як офіційні сайти російських органів влади, так і ворожі пропагандистські медіа чи соціальні мережі, відеоматеріали тощо, — зазначає аналітик.
Переважна більшість зібраної інформації не становить жодної таємниці й поширюється росіянами абсолютно відкрито й свідомо, однак аналіз окремих повідомлень в загальному контексті дозволяє з’ясувати неочевидну на перший погляд інформацію.
Виявити, встановити і довести наявність злочинного умислу в діях російських офіцерів, які наказували обстрілювати територію Харківського фізико-технічного інституту, вдалось саме завдяки контексту інформаційних повідомлень у російських засобах масової інформації.
— Наприклад, на початку березня 2022 року російські медіа масово поширювали заяву міноборони рф про те, що українці збираються підірвати ядерну установку в Харкові. Це відбувалось одночасно з російськими обстрілами наукового центру в П’ятихатках, — розповідає Сергій Петров.
росіяни на рівні найвищого військово-політичного керівництва чудово знали про наявність ядерного об’єкта й усвідомлювали можливі наслідки його обстрілів — він позначений на військових картах, про нього є інформація в інтернеті, а як об’єкт з підвищеною небезпекою він захищений міжнародними конвенціями та угодами.
російські генерали свідомо віддавали накази обстрілювати ядерний об’єкт, достеменно знаючи про його існування та розуміючи можливі катастрофічні наслідки викиду радіоактивних матеріалів внаслідок вибухів на його території. При цьому вони розуміли і мету своїх дій — окупувати Харків.
Відповідні повідомлення в медіа росіяни поширювали саме з метою інформаційного прикриття можливих викидів радіоактивних матеріалів внаслідок вибухів російських снарядів та авіабомб.
Наразі за фактом обстрілів ядерної установки «Джерело нейтронів» Харківського фізико-технічного інституту триває слідство.
Слідчі Служби безпеки України і надалі збиратимуть докази вини російських офіцерів, які віддавали накази на обстріли цього ядерного об’єкта в Харкові. А члени команди Інформаційного центру «Майдан Моніторинг» продовжують допомагати слідству своїми вміннями працювати з великими масивами даних.
@armyinformcomua
Міністр оборони України Рустем Умєров привітав воїнів з Днем Національної гвардії України.
В ніч на 26 березня ворог здійснив чергову атаку рекордною кількістю «Шахедів» по місту Кривий Ріг.
З початку доби між українськими захисниками та російськими загарбниками відбулося 207 бойових зіткнень.
У ніч на 26 березня ворог атакував Охтирку безпілотними літальними апаратами. За попередньою інформацією, ніхто не постраждав.
Втрати російських загарбників за минулу добу становили 1280 військових та 174 одиниці військової техніки.
Війна в Україні ще раз довела: вирішальним фактором є не кількість, а якість озброєння. росіяни покладалися на тактику «м’ясних штурмів», а українські захисники відповіли точними ударами по критичних цілях, де кожен постріл має стратегічне значення.
до 20000 грн
Рівне
Державна прикордонна служба України
від 20000 до 120000 грн
Чернігів, Чернігівська область
від 20100 до 120100 грн
Дніпро
128 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ
Сьогодні — це один із шести центрів рекрутингу ТрО і 49-ти центрів рекрутингу української армії. Це, власне, та інфраструктура, яка…