ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

«Аеропорт. Неповернення»: документальний фільм про оборону ДАПу показали в Музеї Майдану

Новини Репортаж
Прочитаєте за: 4 хв. 31 Січня 2024, 17:00

Показ документального фільму «Аеропорт. Неповернення» відбувся в інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану з нагоди Дня вшанування захисників Донецького аеропорту.

До стрічки увійшли розповіді військових, які захищали Донецький аеропорт на початку російсько-української війни, а також тогочасні документальні відеозаписи, які дозволяють реконструювати перебіг подій і зрозуміти, що відчували 2014 року учасники оборони ДАПу.

Участь у заході взяли творці й герої стрічки — полковник Збройних Сил України, Герой України Євген «Адам» Межевікін, нагороджена орденом «Народний Герой України» як воєнний журналіст режисерка фільму Сніжана Потапчук та виконавча продюсерка фільму Катерина Феленюк.

У фільмі показані перші дні захисту Донецького аеропорту у травні-червні 2014 року, коли оборонці летовища перебували в повній ізоляції аж до визволення Авдіївки, яке сталося за 72 дні після першого бою за ДАП.

— Воїни витримали, але не витримав бетон. Ця цитата вже назавжди увійде в історію героїчної боротьби за Україну, — зазначила модераторка заходу, працівниця Музею Майдану Юлія Пішта. — Документальний фільм — це пряме свідчення історії, яку будуть ще писати і досліджувати.

Про історію створення стрічки розповіла режисерка Сніжана Потапчук, пригадавши, як відразу після оголошення про початок антитерористичної операції взяла камеру і поїхала на схід України. 25 травня 2014 року, у день президентських виборів, вона була в Донецьку і змогла зафільмувати перші колони озброєних бойовиків, які зайшли з території росії через Сніжне і Торез.

— Ми були молоді, азартні. Нам здавалось, що куля не вбиває, і обов’язково ми маємо фільмувати все, що відбувається на сході країни, — згадала вона.

Згодом у Маріуполі Сніжана Потапчук познайомилась з бійцем 72-ї бригади Тимофієм Рудяком на псевдо «Вернигора» — саме він потім запросив знімальну групу в оточений ворогом Донецький аеропорт. Однак, потрапити в аеропорт вдалося лише після звільнення Авдіївки разом з бійцями 93-ї бригади. Саме тоді вдалося записати інтерв’ю з учасниками оборони летовища.

Спогадами про захист Донецького летовища в документальному фільмі діляться з журналістом Андрієм Куликовим «кіборги» Євген Межевікін, Василь Максимів, Андрій Маруга й Олександр Скиба.

Також про події довкола оборони ДАП розповідають мешканка Донецька, розвідниця-волонтерка Лілія «Сова», командир розвідувальної групи 72-ї ОМБр Тимофій «Вернигора» Рудяк, спецпризначенць Сил спеціальних операцій «Турист» і тогочасний в. о. міністра оборони Михайло Коваль.

Завдяки їхнім правдивим свідченням і кадрам документальної відеохроніки фільм є цінним історичним джерелом, яке дозволяє з’ясувати не лише загальний перебіг, але й важливі та промовисті деталі оборони Донецького аеропорту.

Роботу над створенням стрічки розпочали 2019 року — і саме тоді записали спілкування військових з Андрієм Куликовим, яке знімали в аеропорту «Бориспіль». Як зазначила продюсерка фільму Катерина Феленюк, саме емоційне спілкування ведучого з героями фільму «зшиває» в єдине ціле побудовану на архівних кадрах хронікальну подієву стрічку.

— Цей фільм цікаво розглядати саме зараз, адже, як порівняти з 2019 роком, у нас будуть додаткові емоції, додатковий досвід, який ми пережили протягом двох років після повномасштабного вторгнення, — вважає вона.

Події, які відбулися 2014 року, потребують нового дослідження. Їх необхідно поновлювати в пам’яті й переосмислювати, бо хоч це і відносно недавня історія, вона відходить на другий план і забувається в нашому перенасиченому подіями сьогоденні.

— У першу чергу на згадку прийшли хлопці, які тоді воювали. Насамперед ті, хто загинув у 2022–2023 роках, — сказав після перегляду фільму Євген Межевікін у коментарі кореспондентам АрміяInform.

Також він зауважив, що більшої уваги потребує подвиг захисників Луганського аеропорту. Попри те, що особисто «Адам» не брав участі в його захисті, він пильно вивчав досвід оборони Луганського летовища.

— Упродовж всієї війни ми проходили службу пліч-о-пліч із захисниками Луганського аеропорту. Там відбувались потужні бої, складною була логістика, і противник залучив дуже значні сили, щоб захопити цей об’єкт.

Фільм «Аеропорт. Неповернення» вкотре нагадав про подвиг захисників Донецького аеропорту у 2014–2015 роках. Нині тогочасні події потребують чергового глибокого переосмислення в суспільстві з огляду на сучасний досвід широкомасштабного нападу російської федерації на Україну.

Кореспондент АрміяInform

Позаштантий кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Генштаб ЗСУ: Противник активізувався на Куп’янському напрямку

Генштаб ЗСУ: Противник активізувався на Куп’янському напрямку

Протягом минулої доби зафіксовано 169 бойових зіткнень. Ситуація на фронті залишається складною.

У ВМС повідомили, скільки ракетоносіїв знаходяться в Чорному і Середземному морях

У ВМС повідомили, скільки ракетоносіїв знаходяться в Чорному і Середземному морях

Станом на ранок 12 жовтня в Азовському морі ворожі кораблі відсутні.

Десятки ББМ, танки й понад тисячу окупантів: Генштаб ЗСУ оприлюднив втрати рф

Десятки ББМ, танки й понад тисячу окупантів: Генштаб ЗСУ оприлюднив втрати рф

Станом на ранок 12 жовтня за добу на фронті російські загарбники втратили 1290 одиниць особового складу вбитими та пораненими.

Наслідки російських авіаударів по житлових будинках у Запоріжжі: є поранені

Наслідки російських авіаударів по житлових будинках у Запоріжжі: є поранені

Сьогодні, 12 жовтня, ворог вночі атакував Запоріжжя. Внаслідок російських авіаударів троє людей поранені.

За день відбулось 146 боєзіткнень, з них 32 — на Курахівському напрямку

За день відбулось 146 боєзіткнень, з них 32 — на Курахівському напрямку

Від початку доби відбулося 146 бойових зіткнень, противник завдав 59 авіаційних ударів, зокрема, задіяв 88 КАБ, та 602 удари дронами-камікадзе, здійснив понад 3700 обстрілів позицій українських військ.

«Наша група пішла першою в бій на Запоріжжі»: війна командира роти «Анода»

«Наша група пішла першою в бій на Запоріжжі»: війна командира роти «Анода»

Командир аеромобільної роти з позивним «Анод» 46 окремої аеромобільної бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ разом зі своїм підрозділом наразі виконує завдання на одному з найскладніших напрямків на Сході.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Водій, військовослужбовець

від 20500 до 120500 грн

Київ

Військова частина А7039

Радіотелефоніст

від 21400 до 121400 грн

Дніпро

31 Бр НГУ ім. генерал-майора Олександра Радієвського

Стрілець

від 21000 до 121000 грн

Покровськ

107 ОБТРО м. Маріуполь

Лікар медичного пункту, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Одеса, Одеська область

Військовий капелан

від 25000 до 55000 грн

Харків, Харківська область