ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Аеропорт. Неповернення»: документальний фільм про оборону ДАПу показали в Музеї Майдану

Новини Репортаж
Прочитаєте за: 4 хв. 31 Січня 2024, 17:00

Показ документального фільму «Аеропорт. Неповернення» відбувся в інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану з нагоди Дня вшанування захисників Донецького аеропорту.

До стрічки увійшли розповіді військових, які захищали Донецький аеропорт на початку російсько-української війни, а також тогочасні документальні відеозаписи, які дозволяють реконструювати перебіг подій і зрозуміти, що відчували 2014 року учасники оборони ДАПу.

Участь у заході взяли творці й герої стрічки — полковник Збройних Сил України, Герой України Євген «Адам» Межевікін, нагороджена орденом «Народний Герой України» як воєнний журналіст режисерка фільму Сніжана Потапчук та виконавча продюсерка фільму Катерина Феленюк.

У фільмі показані перші дні захисту Донецького аеропорту у травні-червні 2014 року, коли оборонці летовища перебували в повній ізоляції аж до визволення Авдіївки, яке сталося за 72 дні після першого бою за ДАП.

— Воїни витримали, але не витримав бетон. Ця цитата вже назавжди увійде в історію героїчної боротьби за Україну, — зазначила модераторка заходу, працівниця Музею Майдану Юлія Пішта. — Документальний фільм — це пряме свідчення історії, яку будуть ще писати і досліджувати.

Про історію створення стрічки розповіла режисерка Сніжана Потапчук, пригадавши, як відразу після оголошення про початок антитерористичної операції взяла камеру і поїхала на схід України. 25 травня 2014 року, у день президентських виборів, вона була в Донецьку і змогла зафільмувати перші колони озброєних бойовиків, які зайшли з території росії через Сніжне і Торез.

— Ми були молоді, азартні. Нам здавалось, що куля не вбиває, і обов’язково ми маємо фільмувати все, що відбувається на сході країни, — згадала вона.

Згодом у Маріуполі Сніжана Потапчук познайомилась з бійцем 72-ї бригади Тимофієм Рудяком на псевдо «Вернигора» — саме він потім запросив знімальну групу в оточений ворогом Донецький аеропорт. Однак, потрапити в аеропорт вдалося лише після звільнення Авдіївки разом з бійцями 93-ї бригади. Саме тоді вдалося записати інтерв’ю з учасниками оборони летовища.

Спогадами про захист Донецького летовища в документальному фільмі діляться з журналістом Андрієм Куликовим «кіборги» Євген Межевікін, Василь Максимів, Андрій Маруга й Олександр Скиба.

Також про події довкола оборони ДАП розповідають мешканка Донецька, розвідниця-волонтерка Лілія «Сова», командир розвідувальної групи 72-ї ОМБр Тимофій «Вернигора» Рудяк, спецпризначенць Сил спеціальних операцій «Турист» і тогочасний в. о. міністра оборони Михайло Коваль.

Завдяки їхнім правдивим свідченням і кадрам документальної відеохроніки фільм є цінним історичним джерелом, яке дозволяє з’ясувати не лише загальний перебіг, але й важливі та промовисті деталі оборони Донецького аеропорту.

Роботу над створенням стрічки розпочали 2019 року — і саме тоді записали спілкування військових з Андрієм Куликовим, яке знімали в аеропорту «Бориспіль». Як зазначила продюсерка фільму Катерина Феленюк, саме емоційне спілкування ведучого з героями фільму «зшиває» в єдине ціле побудовану на архівних кадрах хронікальну подієву стрічку.

— Цей фільм цікаво розглядати саме зараз, адже, як порівняти з 2019 роком, у нас будуть додаткові емоції, додатковий досвід, який ми пережили протягом двох років після повномасштабного вторгнення, — вважає вона.

Події, які відбулися 2014 року, потребують нового дослідження. Їх необхідно поновлювати в пам’яті й переосмислювати, бо хоч це і відносно недавня історія, вона відходить на другий план і забувається в нашому перенасиченому подіями сьогоденні.

— У першу чергу на згадку прийшли хлопці, які тоді воювали. Насамперед ті, хто загинув у 2022–2023 роках, — сказав після перегляду фільму Євген Межевікін у коментарі кореспондентам АрміяInform.

Також він зауважив, що більшої уваги потребує подвиг захисників Луганського аеропорту. Попри те, що особисто «Адам» не брав участі в його захисті, він пильно вивчав досвід оборони Луганського летовища.

— Упродовж всієї війни ми проходили службу пліч-о-пліч із захисниками Луганського аеропорту. Там відбувались потужні бої, складною була логістика, і противник залучив дуже значні сили, щоб захопити цей об’єкт.

Фільм «Аеропорт. Неповернення» вкотре нагадав про подвиг захисників Донецького аеропорту у 2014–2015 роках. Нині тогочасні події потребують чергового глибокого переосмислення в суспільстві з огляду на сучасний досвід широкомасштабного нападу російської федерації на Україну.

Кореспондент АрміяInform

Позаштантий кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Посол США про останню атаку росії: Треба продовжувати підтримку України у її боротьбі проти рф

Посол США про останню атаку росії: Треба продовжувати підтримку України у її боротьбі проти рф

Посол США Бріджит Брінк відреагувала на ранкову атаку «шахедів» по Україні і наголосила, що це показує необхідність продовження допомоги країні.

У МАГАТЕ стурбовані тим, що Запорізька АЕС не має резервного живлення

У МАГАТЕ стурбовані тим, що Запорізька АЕС не має резервного живлення

Окупована росіянами Запорізька атомна електростанція протягом останніх десяти днів не має резервного джерела живлення та є повністю залежною від своєї єдиної лінії 750 кВ. Ситуація з енергопостачанням за межами майданчика станції залишається джерелом глибокої стурбованості.

Ще 319 військових Президент нагородив орденами і медалями

Ще 319 військових Президент нагородив орденами і медалями

Президент України Володимир Зеленський відзначив державними нагородами 319 захисників України, 148 із них — посмертно.

Українська авіація завдала вісім ударів по ворогу

Українська авіація завдала вісім ударів по ворогу

Протягом доби авіація Сил оборони завдала ударів по 8 районах зосередження особового складу противника.

Затягування з постачанням зброї та ППО для України призводить до втрат людських життів — Президент

Затягування з постачанням зброї та ППО для України призводить до втрат людських життів — Президент

Затягування з постачанням зброї для України та ППО для захисту наших людей призводить до втрат життів.

Захищаємо світ

00
00
00