Про все це та інше кореспондентка АрміяInform запитала в начальника Управління гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України Діани Копаниці. За останні три…
Набути корисних знань та умінь, допомогти Збройним Силам України і навіть зробити перший крок до здобуття перспективної військової спеціальності у разі мобілізації дозволяє ініціатива «Народний FPV» від проєкту Victory Drones та вітчизняного виробника дронів Vyriy Drone.
Про те, в чому користь інженерного онлайн-курсу для учасників та Сил оборони України, кореспонденту АрміяInform розповіла його координаторка Юлія.
Victory Drones — проєкт технологічного посилення Сил безпеки та оборони України, основним фокусом роботи якого є навчання та підготовка військовослужбовців.
Інженерний онлайн-курс «Народний FPV» розпочав роботу ще в жовтні 2023 року й одразу викликав значну зацікавленість у суспільстві. До нас прийшли сотні охочих навчитися виготовляти FPV, тож, станом на сьогодні ми вже навчаємо четвертий потік учнів, маємо понад 1300 сертифікованих випускників і понад 200 зібраних дронів, які або вже передані до ЗСУ, або перебувають у процесі передачі. Нині триває набір на п’ятий потік «Народного FPV», який розпочне навчання наприкінці січня.
Другий сплеск інтересу до курсу стався завдяки тому, що до нього привернув увагу очільник Мінцифри Михайло Федоров. Як публічна особа він має багато читачів, тож, коли він написав про «Народний FPV», інформація про курс розійшлася максимально широко, а ідею його створення навіть почали помилково приписувати Міністерству цифрової трансформації України. Можна подякувати пану міністру за рекламу курсу і пошкодувати через ту міскомунікацію, що виникла в суспільстві через неуважне прочитання його слів. Насправді «Народний FPV» — це суто волонтерська освітня ініціатива, яка не має жодного прямого стосунку до державних структур чи інституцій.
На сьогодні ми вже маємо понад 10 тисяч заявок на курс. Після публікації допису очільника Мінцифри, хвилі обговорення у соцмережах і матеріалів у медіа кількість охочих долучитися до ініціативи суттєво зросла, що не може не тішити. Звичайно, не всі вони зможуть долучитися до навчального курсу, оскільки передбачені процедури відбору. Насамперед йдеться про обов’язкову перевірку потенційних учасників на відсутність зв’язків з росією, чим займаються відповідні державні служби.
Для цивільних проєкт має дві онлайн-програми з інженерії — базовий теоретичний курс «Інженер БПЛА» на платформі Prometheus та прикладний курс зі збірки «Народний FPV». У його межах передбачено лекції не лише про те, як механічно збирати дрон, тобто спаяти деталі і що куди прикрутити, але також лекції про будову FPV-дрона й особливості його використання.
Ґрунтовним є заняття з навчання основ пайки, вміння й навички в межах якого можна відпрацювати завдяки особистому спілкуванню з лекторами, які коментують роботу і дають корисні поради щодо виправлення помилок. Висока якість пайки, якої досягають наші учні-початківці після перших же спроб, вражає навіть досвідчених фахівців з багаторічним досвідом.
Є також лекції зі збирання дрона та з його програмного налаштування. Слід мати на увазі, що не можна просто взяти будь-які мотори, будь-яку раму, зібрати і думати, що воно полетить. Для того, щоб дрон нормально літав і був безпечним для використання, необхідно чітко дібрати всі компоненти і підібрати правильні програмні налаштування. Робити це мають досвідчені фахівці.
Під час навчання другого потоку ми додали лекцію про пілотування дрона, тому що багато людей вчиться з розумінням того, що війна надовго, триває мобілізація, і прагнуть завчасно здобути первинні навички пілотування. У цьому сенсі інженерний онлайн-курс «Народний FPV» може стати першим кроком до здобуття перспективної військової професії.
Результати роботи випускників курсу дуже високі, адже лише 10% дронів, які надходять, не змогли полетіти відразу, щойно їх дістали з коробки, і потребували певного доопрацювання. При цьому важливо зазначити, що це найперші дрони, які виготовили учасники ініціативи у своєму житті.
Тобто 9 з 10 наших випускників спроможні виготовити свій найперший FPV-дрон настільки якісним, що він практично не потребує жодного доопрацювання. Ще 10% мали або незначні помилки, які легко усунути, або ж браковані деталі від виробника, які так само можна замінити.
Перед тим, як відправляти дрон військовим, ми обов’язково тестуємо його, він літає з необхідним вантажем. Це необхідно, бо ніхто не скасовував, наприклад, заводський брак комплектуючих, виявити який краще завчасно перед відправкою на фронт, ніж у бойових умовах.
Щоб купити всі необхідні для виготовлення інструменти, потрібно приблизно 5–6 тисяч грн. Найдорожче коштує паяльник — до двох тисяч. 6 тисяч грн — це, звичайно, максимальна сума, бо значна кількість потрібних інструментів — викрутки, ножиці, пасатижі тощо — зазвичай є в кожному господарстві.
Самі ж компоненти разом з батареєю обійдуться приблизно в 15 тисяч грн. Список рекомендованих компонентів курсу «Народний FPV» склали досвідчені інженери виробничої компанії Vyriy Drone та інженери проєкту Victory Drones, які підібрали як склад деталей, так і відповідні програмні налаштування.
Ціна дуже залежить від того, де саме купувати деталі. Якщо замовляти з Китаю, то вони обійдуться суттєво дешевше, якщо ж купувати їх в Україні, то це буде дорожче. Деякі учасники розповідали, що перший дрон обійшовся їм у 19 тисяч саме тому, що вони не хотіли довго чекати на доставку та обирали місцевих постачальників.
Але навіть в Україні можна вкластися в ті ж 15 тисяч грн, якщо спеціально приділити цьому увагу і пошукати найкращі варіанти. Учасники курсу жартують, що збирання FPV — це поєднання шопінгу на AliExpress і гуртка пайки. Це, звичайно, жарт, але слід визнати, що закупівля й отримання комплектовання насправді забирає чимало часу.
Цінність ініціативи «Народний FPV» полягає в поширенні в українському суспільстві знань про технології, спроможні зупиняти окупантів. Мета проєкту — дати знання з інженерії БПЛА, залучити якомога більше людей у цю галузь.
Це потрібно як військовим, так і цивільним. Військові, які вже є FPV-пілотами, зазвичай мають потребу глибше розібратися в інженерії БПЛА, в будові FPV, для того, щоб уміти за потреби зібрати дрон чи відремонтувати його. Тому не дивно, що серед учнів курсу близько 20% є саме чинними військовими.
Цивільні ж завдяки курсу отримують змогу не лише допомогти Силам оборони України, але й здобути цінні знання, вміння і навички, які стануть корисними як у цивільному житті, так і в разі майбутньої мобілізації. Частина наших учнів свідомо обрала курс саме для того, щоб після його завершення мати змогу мобілізуватися і стати оператором FPV-дронів у лавах Збройних Сил України.
Зрештою, з огляду на перспективність використання FPV-дронів під час сучасних бойових дій, навчання основ збирання та пілотування дронів обов’язково має бути включене до шкільної програми в межах предмета «Захист України». З огляду на це одним із напрямів діяльності Victory Drones є також навчання шкільних учителів, які в майбутньому зможуть передавати здобуті знання учням.
@armyinformcomua
Президентська бригада імені гетьмана Богдана Хмельницького показала ефективну роботу одного з підрозділів операторів БПЛА.
Повідомлено про підозру в колабораційній діяльності ексспівробітниці маріупольського телеканалу Вікторії Терещенко. Тепер вона очолює місцевий телеканал «Маріуполь 24».
Прикордонники бригади «Форпост» продовжують ефективну роботу з ліквідації ворожого транспорту. Зокрема, наші воїни знищили два УАЗи на Вовчанському напрямку.
На Краматорському напрямку ворог не змінив своєї тактики з приходом холодів та випадінням снігу.
Бійці 79 десантно-штурмової Таврійської бригади провели черговий обряд «обнулєнія» для окупантів, які спробували провести штурмові дії.
Володимир Зеленський відгукнувся на криваві удари ворога по Запоріжжю та Кривому Рогу.
Про все це та інше кореспондентка АрміяInform запитала в начальника Управління гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України Діани Копаниці. За останні три…