Про обмеження та складнощі, які вдалося і доводиться долати військовим, а також про один з епізодів випробувань, під час яких завданням F-16 було знищити…
«Авдіївка просить молитви…» — фотофейк, згенерований штучним інтелектом, облетів нещодавно українські соцмережі. Десятки тисяч поширень з такою ж кількістю «сумних» реакцій. Такі «фото» з українським бійцями і закликом молитися за них — не новинка в мережі, хоча досі майже завжди викликають емоцію у випадкового користувача, який, не замислюючись, ставить реакцію на цю картинку, примножуючи їй охоплення.
Українці в такий спосіб стають ціллю для примітивних російських маніпуляцій. Кореспондентка АрміяInform розбиралася, що не так із цими картинками та як не потрапити в пастку, репостнувши черговий слізно-емоційний пост, створений російським ІПСО за допомогою штучного інтелекту.
Як експерта ми запросили Беату Куркуль, литовську художницю, яка відома завдяки своїм численним малюнкам українських військовослужбовців. Іноді мисткиня також використовує в роботі генеративну нейромережу Midjourney, що може створювати зображення на основі текстового опису, заданого користувачем.
Тож, нижче — короткий лікбез від Беати Куркуль на тему, як можна відрізнити згенероване нейромережею зображення від справжнього:
— По-перше, якщо говорити про картинки, присвячені військовим, то звертаємо увагу на такі елементи:
Анатомія людей — перша і найяскравіша ознака, що картинку створено ШІ. Обличчя героїв гарні, але досить однотипні, а ось зображення решти тіла відверто «кульгає»: не вистачає пальців, додаткові кінцівки або їх відсутність, неприродно довгі шиї, «поламані» під шкірою кістки, тощо. Волосся дівчини на картинці «з Авдіївки» — гладке і вкладене, ніби вона щойно вийшла із салону краси.
Шеврони, патчі, особливо із зображенням українського прапора — часто ШІ малює альтернативний варіант українського прапора чи герба, не домальовує якісь частини.
Камуфляж — поки штучний інтелект, принаймні Midjourney, не вміє генерувати український піксель. На окремих ділянках може видати щось схоже, а поруч зобразити зовсім інший патерн.
Саме в зображенні з військовими на колінах «з Авдіївки» перше, що впадає знавцям в око — це російський камуфляж.
Елементи екіпірування — підсумки, бронежилети, рації тощо — ці деталі теж генеруються досить криво, і часто в більшій кількості, ніж буває насправді.
Зброя — іноді можна досягти пристойного результату, але дуже часто зброя генерується дивно. У нашому випадку — зброя на грудях дівчини, яка «дивиться» в живіт.
Будь-які артефакти — у заявленій картинці зображений хрест із нехарактерними доповненнями, а постать Христа більше схожа на якусь балерину.
— По-друге, дивимось, хто запостив. Якщо це групи із сумнівними або надто узагальненими назвами штибу «Молимося», «Ми за Україну» тощо або всілякі фейкові акаунти на кшталт «Злого Бандери» — швидше за все, це черговий вкид.
Розглядайте, багато розглядайте — як ШІ-картинки, так і фото воєнних фотографів, підпишіться на офіційні акаунти Генштабу, Міноборони, АрміяInform тощо — там викладаються тонни фотографій українських військових.
— Розвиньте в собі помірну недовіру, яка повинна «кричати» щоразу, коли ви в соціальних мережах натискаєте на зображення, що виводить вас із душевної рівноваги. Повторюся: тут має включитися аналітична функція мозку. Не емоції, — зазначає мисткиня.
Згенеровані штучним інтелектом зображення заполонили інтернет і вони вже не зникнуть, як би того не хотіли адекватні юзери соціальних мереж. Їх не заборонять, не заблокують, адже ШІ — відмінний інструмент сучасності.
І його можна використовувати як на користь, так і зі злим умислом. Тому з творчістю штучного інтелекту треба бути знайомим хоча б поверхово: як-от кажуть, обізнаний — отже, озброєний.
Темна сторона ШІ — це можливість для професіонала легко і швидко генерувати дуже реалістичні фейкові зображення, які потім можна використовувати в різних вкидах і навіть ІПСО: як-от у нашому випадку зробили росіяни, намагаючись хоч за допомогою ШІ поставити славетну українську націю на коліна.
І це не один і не два епізоди, це десятки маніпуляцій щодня. І ще — нейромережі дуже швидко розвиваються, якість зображень постійно покращується. Тож фейкові картинки ставатимуть дедалі реалістичними. Тому нам також треба розвивати логіку і аналітичні підходи…
Розбір фото — від Беати Куркуль
@armyinformcomua
Пілоти бригади прикордонників «Помста» літають на «дальняк» — у глибину тимчасово окупованої Луганщини.
Дронарі батальйону безпілотних систем «Рарог» 24 механізованої бригади імені короля Данила показали кадри ліквідації комбата армії рф Євгена Смирнова, відомого під позивним «Єрмак».
Міністр оборони України Рустем Умєров сьогодні повернувся із закордонних відряджень та доповідав щодо нових домовленостей і реалізації попередніх, особливо щодо протиповітряної оборони.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте наголосив на необхідності посилення протиповітряної оборони України з боку партнерів.
Танки 12 бригади спеціального призначення Нацгвардії «Азов» на Торецькому напрямку допомагають там, де ворога важко викурити артилерією та дронами.
Міністерство оборони України спільно з Міністерством охорони здоров’я запустили реформу ВЛК, яка дає можливість проходити медогляд у будь-якому цивільному закладі охорони здоров’я за власним вибором.
Про обмеження та складнощі, які вдалося і доводиться долати військовим, а також про один з епізодів випробувань, під час яких завданням F-16 було знищити…