Чому ворог зосереджується саме тут? На це питання відповів військовий експерт Петро Черник. «Курський напрямок — це питання їхнього (рф — ред.) престижу, тому що от уже…
105 років тому кінець листопада — початок грудня 1918 року став часом активного формування збройних сил Української Народної Республіки. Тоді до війська як добровільно, так і згідно з наказом про мобілізацію, але так само охоче, йшли тисячі українських селян. На жаль, тогочасне загальнонародне зрушення поклало початок не лише творенню низки боєздатних частин регулярної Армії УНР, але також явищу отаманщини, яке стало для української республіки згубним.
Численні отамани, яких за сучасною термінологією можна назвати польовими командирами, стали єдиною дієвою владою на території, номінально підконтрольній Директорії УНР. Формально діючи від імені українського уряду, отамани шляхом збройного примусу реалізовували владу на місцях з огляду на потреби підлеглих їм збройних загонів, особисті інтереси та власні уявлення про соціальну справедливість.
Перші ознаки отаманщини, яка в найближчому майбутньому стала неподоланною й руйнівною для української державності, проявились уже на початку грудня 1918 року. Тоді тисячі набраних до армії українських селян не були належним чином інтегровані до стрункої військової структури, злагоджено керованої від рівня найвищого військово-політичного керівництва до командування кожного конкретного найдрібнішого збройного формування.
Директорія УНР виявилась неспроможною зорганізувати збройні сили й налагодити дієве управління армією, однак і саме українське селянство в переважній своїй масі не було схильне до регулярної і тим більше тривалої військової служби. Ентузіазм вступу до війська наприкінці листопада — у грудні 1918 року обумовлювався радше прагненням соціальної справедливості й бажанням переділити на користь селян панську землю, ніж готовністю тривалий час воювати за українську державу.
Селяни охоче йшли в армію, розраховуючи на нетривале перебування у війську. В найкращому разі для них йшлося про кілька тижнів, у найгіршому про два—чотири місяці, з таким розрахунком, щоб вже до весни повернутися додому й засіяти надану за військову службу землю. Соціальні прагнення селян очевидно переважали над національними, про потребу ж обороняти власну державу від зовнішньої загрози для них у той час не йшлося взагалі.
На тлі таких настроїв селянства Директорія цілком передбачувано обіцяла, що «мобілізація тимчасова і не на довгий строк, щоб закріпити демократичний лад і підготувати нову українську армію по черговому призову». Власне кажучи, українцям говорили саме те, що вони хотіли почути, щоб здобути їхню підтримку у вирішальний момент боротьби проти гетьманського режиму. Мало хто думав тоді про те, що буде відбуватися після повалення влади гетьмана Павла Скоропадського.
Директорію часто звинувачують у недалекоглядності, однак якою була б реакція селян, якби їм від самого початку повідомили про потребу тривалий час воювати з більшовиками? Ці останні до того ж не сприймалися широкими селянськими масами як очевидні вороги, бо вже пообіцяли бажаний селянам переділ землі і ще не встигли відзначитись на території України тотальним визискуванням за системою продрозкладки і кривавим терором воєнного комунізму. Зрештою, і самі соціалістично орієнтовані українські політики зі складу Директорії в той час не передбачали нову важку війну з більшовицькою росією і, відповідно, не готувалися до неї.
Загальнонародне піднесення бурхливого антигетьманського зриву пішло на спад відразу після повалення гетьманського режиму уже від середини грудня 1918 року. За кілька тижнів від величезної кількісно армії лишились поодинокі відносно добре організовані боєздатні частини та розрізнені майже не керовані з центру повстанські загони. Крім того, повстанські маси українського народу розікрали значну кількість військового майна, поставивши під загрозу регулярне постачання армії.
З усього цього народилась сумнозвісна отаманщина, яка стала спільним продуктом неспроможності влади та небажання народу створити регулярні чітко організовані та боєздатні збройні сили Української Народної Республіки. Усвідомлення потреби творити власну регулярну національну армію надто повільно приходило спочатку до українських політиків і ще повільніше — до широких народних мас. Це стало однією з головних причин того, що, на відміну від Польщі чи країн Балтії, Україна не змогла ефективно протистояти агресії більшовицької росії у 1919–1921 роках і зберегти власну суверенну державу.
Світлини з відкритих джерел
@armyinformcomua
Штаб-сержант на офіцерській посаді — це історія командира мінометної батареї на псевдо «Рено», який переконаний, що в сучасному війську головне не погони, а результат, і що лідером стають не за призначенням, а за вчинками.
На Донеччині пілоти підрозділу «Фенікс» прикордонної бригади «Помста» продемонстрували видовищні кадри своєї роботи.
Оператори 20-го окремого полку безпілотних систем «К-2» влаштували справжній «бліндажоцид» для російської піхоти, методично знищуючи ворожі укриття.
Оператори БПЛА Третьої штурмової бригади продовжують методично знищувати ворожу піхоту.
Підрозділи Сил спеціальних операцій у взаємодії з іншими складовими Сил оборони 15 червня завдали ураження по потужностях з виробництва ворожих ударних БПЛА у місті Єлабуга в Татарстані.
Колись — «обмежено придатний» інженер-будівельник, сьогодні — нагороджений відзнакою «Військової доблесті» командир механізованого взводу, який пройшов пекло під Покровськом та довів собі, що може захистити рідних.
від 55000 до 125000 грн
Слов'янськ
Батальйон спеціального призначення Донбас 18 Слов'янської бригади Національної гвардії України
від 20000 до 60000 грн
Коломия
Військова частина А1267
від 21000 до 120000 грн
Вся Україна
43-тя окрема артилерійська бригада ім. Тараса Трясила
Чому ворог зосереджується саме тут? На це питання відповів військовий експерт Петро Черник. «Курський напрямок — це питання їхнього (рф — ред.) престижу, тому що от уже…