
Військовослужбовці і військовослужбовиці ЗСУ, які користуються речовим майном нестандартних розмірів, часто стикаються з дефіцитом придатних для носіння берців чи курток. Нещодавно до Інформаційного агентства АрміяInform звернулися бійці, які проходять службу в бойових підрозділах, з проханням роз’яснити, як і що робити, щоб отримати одяг чи взуття потрібних розмірів тим, кому потрібні «маломірки» чи «великомірки».
Ми звернулися до фахівців Центрального управління речового забезпечення Тилу Командування Сил логістики Збройних Сил України із запитанням: «Яким має бути алгоритм дій підрозділів забезпечення, щоб надати таким військовослужбовцям і військовослужбовицям речове майно необхідного розміру?».
На наш запит ми отримали таку відповідь: «Для належного забезпечення військовослужбовців, у тому числі і жінок, Збройних Сил України постійно закуповується військова польова форма одягу малих розмірах. У ростовках до договорів передбачається взуття від 35 до 50 розмірів та одяг від 42 до 68 розмірів».
«Згідно з вимогами розділу ІІІ Інструкції „Про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період“, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29.04.2026 № 232 (зі змінами), військовослужбовцям, у тому числі жінкам, яким готові предмети обмундирування та взуття, що виробляються підприємствами-постачальниками, не підходять за розмірами і ростами, дозволяється пошиття цих предметів в ательє військової торгівлі або цивільних установах за порядком, викладеним в інструкції», — йдеться в роз’ясненні.
Так, у пункті 3 розділу ІІІ даної Інструкції визначено, що індивідуальне пошиття предметів обмундирування проводиться, як правило, в ательє військової торгівлі, ательє та швейних підприємствах цивільних організацій, незалежно від форм власності за договорами, укладеними між військовими частинами та цими організаціями.
Вартість пошиття предметів обмундирування в ательє оплачується за рахунок кошторису Міністерства оборони:
пошиття за ордерами — безготівковим порядком шляхом перерахування коштів з поточного рахунку військової частини на розрахунковий рахунок відповідного ательє;
у разі видачі тканини на руки — шляхом відшкодування вартості шиття фінансовим органом військової частини.
Підставою для оплати пошиття предметів обмундирування за ордерами є рахунок ательє з додатком першого примірника квитанції замовлення (додаток 3) за кожне виконане замовлення.
У пункті 10 розділу ІІІ Інструкції також визначено, що речі, які видаються військовослужбовцям строкової служби, у разі потреби підлягають припасуванню, яке здійснюють кравці ремонтної майстерні під керівництвом начальника речової служби військової частини.
Ілюстрація Сергія Поліщука