ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Разом воювали, разом пішли на пенсію і разом створили бізнес

Репортаж Соціальний захист
Прочитаєте за: 6 хв. 12 Листопада 2023, 12:22


Відкрити власну справу після служби — мрія багатьох військовослужбовців, однак не всі наважуються на такий крок. Ветеран ЗСУ Олександр Виговський ризикнув — і після 25 років у Збройний Силах України започаткував власний бізнес, а нині став учасником ветеранської грантової програми від Міністерства у справах ветеранів. Про те, як розвивається бізнес колишнього артилериста, кореспондентка АрміяInform дізналась під час престуру до Житомирщини, організованого Українським ветеранським фондом за сприяння Міжнародного фонду «Відродження».

Кожен ветеранський бізнес — це своя історія, сповнена викликів і духу побратимства. Історія Олександра Виговського почалась 2017 року, коли вони з другом створили спільний бізнес «Ваш Лаваш» і годували містян смачною випічкою.

— Ми разом воювали, разом пішли на пенсію і разом вирішили створити перший бізнес. Ідея прийшла, коли ми з побратимом лежали в київському шпиталі і вже знали, що звільняємося за станом здоров’я. Розуміли, що пенсія пенсією, але ми ще досить молоді, і треба жити далі, у нас діти-студенти, які потребують підтримки. Ми дійшли згоди щодо спільного бізнесу, повчилися, і в травні 2017 року відкрили нашу першу пекарню, — згадує ветеран.

Бізнес поступово розвивався і став досить успішним, однак мінливі часи вплинули на справи побратимів, і їм довелося вносити корективи.
— Вже згодом, під час пандемії, складно було працювати у сфері харчування, і ми вирішили відкрити станцію технічного обслуговування, і працювали в цьому напрямку. У нас був пекар, який до цього 15 років працював автомеханіком. Ми сказали: досить пекти хліб, будемо машини ремонтувати, — розповідає Олександр. Так з’явився новий бізнес — станція технічного обслуговування «Ваш Гараж».

За словами Олександра, справа з СТО починалась складно, бували дні, що зовсім не було роботи. Проте нині компанія має напрацьовану клієнтську базу, запис здійснюється на кілька днів вперед.

— Головне — якісно виконувати свою роботу, добре ставитися до людей, і тоді все буде добре, люди цінують якість, працює «сарафанне радіо», тож маємо добру репутацію, — зазначає він.

Ветеран визнає, що двадцятип’ятирічний досвід служби, безперечно, дається взнаки, з одного боку — нелегко звикати до цивільного життя, а тим більше поринути у світ комерції. З іншого боку — армія загартовує і дає знання, необхідні для підприємництва.

— Організація і навички управління, вміння згуртувати колектив, налаштувати на роботу, не приймати рішень зопалу — це те, що дає армія. Але я ніколи не думав, що займатимусь бізнесом. Найстрашніше для кадрових військових, які 20–25 років служили у війську — це страх виходу на пенсію. Чим займатися далі? З вісімнадцяти років і до пенсії вони служили
у збройних силах, за них командири вирішували, що вдягнути, куди йти і що робити. І тут ти на пенсії, що робити? Однак не треба боятися, все можливо, треба тільки працювати. Не скажу, що було важко, радше страшно через невідомість попереду, — зазначає Олександр Виговський. — А коли вже почав діяти, далі все піде як по маслу, вже не боїшся ризикувати. Так, є ризик
прогоріти, але не треба зупинятися, варто пробувати знову і знову.


Після широкомасштабного вторгнення, коли через обстріли почались проблеми з електропостачанням, виникла ідея встановити на СТО сонячні батареї, щоб продовжити працювати попри відключення світла. Дізнавшись, що Український ветеранський фонд пропонує гранти для ветеранських бізнесів, Олександр подав заявку, переміг у конкурсі «ВАРТО», і нині
пройшов перший етап грантової підтримки.

— Я дуже вдячний Фонду, що ми можемо постійно працювати попри перебої з електроенергією. Сума гранту становила 734 тисячі гривень. Виплати відбуваються в два етапи, під час першого етапу ми отримали 60% коштів, які витратили на закупку та монтаж сонячних панелей, а також установку інверторів. Зараз ми подали звіт по першому етапу, якщо все буде добре, то на наступному етапі отримаємо решту суми, ще докупимо панелі і встановимо зарядну станцію для електромобілів, тоді зможемо й таку послугу надавати, — говорить Олександр.

У зимовий період, коли дні короткі, панелі генеруватимуть близько 50% енергії, а влітку планується забезпечувати роботу СТО сонячною енергією на 95%. На думку підприємця, це значна економія, і якщо не вмикати потужні електроприлади, то енергії вистачить на 6–7 годин роботи.

— Гранти — це дуже велика підтримка, особливо для бізнесменів- початківців. Це капіталовкладення, якого в тебе немає. Якщо брати кредит — невідомо, як бізнес піде, як віддаватимеш той кредит, це великий ризик. А державний грант дається під певні умови, і тут все від тебе залежить, все виконуєш, звітуєш, маєш результат, — підкреслив підприємець. — Зараз ми впевнено розвиваємося, маємо плани щодо розширення мережі СТО. Оскільки наше місце розташування на трасі Київ — Чоп, то плануємо надавати допомогу на дорогах на виїзді.

Сьогодні на СТО Олександра Виговського працюють четверо співробітників, один з них — ветеран, а також син і брат ветерана. Пріоритет при працевлаштуванні мають колишні військовослужбовці або членів їхніх родин. Наприклад, у пекарні працюють дружини і матері ветеранів.

За словами заступника виконавчого директора Українського ветеранського фонду Віти Костик, з 2022 року допомогу фонду отримав 161 ветеранський бізнес і 17 громадських організацій, які опікуються ветеранами.

— Ми продовжимо реалізовувати конкурсні програми, тому що відчуваємо потребу в цьому. Ветерани потребують працевлаштування та адаптації до нинішніх умов. Повертаючись у громаду, ветеран має, перш за все, утримувати свою сім’ю, а для цього має бути працевлаштований, а якщо він може відкрити справу і працевлаштувати своїх побратимів — це досить
гарна історія, — підкреслила представниця Українського ветеранського фонду.

Взяти участь у грантових програмах УВФ мають право ветерани, ветеранки, члени їхніх родин, дружини та чоловіки ветеранів, якщо проєкт стосується реінтеграції та соціалізації. Всі мають рівні можливості. У фонді організовано воркшопи, що традиційно відбуваються щочетверга о 14:00. Це навчання, яке допомагає ветеранам подати заявку на конкурс. Під час занять надається роз’яснення: як подати заявку, сформувати бюджет, на чому зробити акцент у бізнес-плані. Водночас низка громадських організацій допомагає ветеранам саме в написанні грантової заявки. Також спільно з Українським католицьким університетом є Український ветеранський фонд, який організував онлайн-курси для навчання ветеранів.

Олександр Виговський, ветеран ЗСУ, здобув освіту в Сумському військовому інституті артилерії, потім служив у 30-й танковій дивізії, від командира взводу до командира батареї проходив службу в артилерії. Згодом став старшим помічником начальника штабу артилерійської групи. Закінчив службу на посаді начальника бойового управління бригади. З 2014-го до 2017 року воював у районі АТО. Після виходу на пенсію постійно підтримує військових і займається волонтерською діяльністю.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
Хочу жить