На ці запитання відповіді надав військовий експерт Петро Черник. Американці з Талібаном вели переговори понад рік — Процес пошуку формули виходу із цієї фази почався….
Відкрити власну справу після служби — мрія багатьох військовослужбовців, однак не всі наважуються на такий крок. Ветеран ЗСУ Олександр Виговський ризикнув — і після 25 років у Збройний Силах України започаткував власний бізнес, а нині став учасником ветеранської грантової програми від Міністерства у справах ветеранів. Про те, як розвивається бізнес колишнього артилериста, кореспондентка АрміяInform дізналась під час престуру до Житомирщини, організованого Українським ветеранським фондом за сприяння Міжнародного фонду «Відродження».
Кожен ветеранський бізнес — це своя історія, сповнена викликів і духу побратимства. Історія Олександра Виговського почалась 2017 року, коли вони з другом створили спільний бізнес «Ваш Лаваш» і годували містян смачною випічкою.
— Ми разом воювали, разом пішли на пенсію і разом вирішили створити перший бізнес. Ідея прийшла, коли ми з побратимом лежали в київському шпиталі і вже знали, що звільняємося за станом здоров’я. Розуміли, що пенсія пенсією, але ми ще досить молоді, і треба жити далі, у нас діти-студенти, які потребують підтримки. Ми дійшли згоди щодо спільного бізнесу, повчилися, і в травні 2017 року відкрили нашу першу пекарню, — згадує ветеран.
Бізнес поступово розвивався і став досить успішним, однак мінливі часи вплинули на справи побратимів, і їм довелося вносити корективи.
— Вже згодом, під час пандемії, складно було працювати у сфері харчування, і ми вирішили відкрити станцію технічного обслуговування, і працювали в цьому напрямку. У нас був пекар, який до цього 15 років працював автомеханіком. Ми сказали: досить пекти хліб, будемо машини ремонтувати, — розповідає Олександр. Так з’явився новий бізнес — станція технічного обслуговування «Ваш Гараж».
За словами Олександра, справа з СТО починалась складно, бували дні, що зовсім не було роботи. Проте нині компанія має напрацьовану клієнтську базу, запис здійснюється на кілька днів вперед.
— Головне — якісно виконувати свою роботу, добре ставитися до людей, і тоді все буде добре, люди цінують якість, працює «сарафанне радіо», тож маємо добру репутацію, — зазначає він.
Ветеран визнає, що двадцятип’ятирічний досвід служби, безперечно, дається взнаки, з одного боку — нелегко звикати до цивільного життя, а тим більше поринути у світ комерції. З іншого боку — армія загартовує і дає знання, необхідні для підприємництва.
— Організація і навички управління, вміння згуртувати колектив, налаштувати на роботу, не приймати рішень зопалу — це те, що дає армія. Але я ніколи не думав, що займатимусь бізнесом. Найстрашніше для кадрових військових, які 20–25 років служили у війську — це страх виходу на пенсію. Чим займатися далі? З вісімнадцяти років і до пенсії вони служили
у збройних силах, за них командири вирішували, що вдягнути, куди йти і що робити. І тут ти на пенсії, що робити? Однак не треба боятися, все можливо, треба тільки працювати. Не скажу, що було важко, радше страшно через невідомість попереду, — зазначає Олександр Виговський. — А коли вже почав діяти, далі все піде як по маслу, вже не боїшся ризикувати. Так, є ризик
прогоріти, але не треба зупинятися, варто пробувати знову і знову.
Після широкомасштабного вторгнення, коли через обстріли почались проблеми з електропостачанням, виникла ідея встановити на СТО сонячні батареї, щоб продовжити працювати попри відключення світла. Дізнавшись, що Український ветеранський фонд пропонує гранти для ветеранських бізнесів, Олександр подав заявку, переміг у конкурсі «ВАРТО», і нині
пройшов перший етап грантової підтримки.
— Я дуже вдячний Фонду, що ми можемо постійно працювати попри перебої з електроенергією. Сума гранту становила 734 тисячі гривень. Виплати відбуваються в два етапи, під час першого етапу ми отримали 60% коштів, які витратили на закупку та монтаж сонячних панелей, а також установку інверторів. Зараз ми подали звіт по першому етапу, якщо все буде добре, то на наступному етапі отримаємо решту суми, ще докупимо панелі і встановимо зарядну станцію для електромобілів, тоді зможемо й таку послугу надавати, — говорить Олександр.
У зимовий період, коли дні короткі, панелі генеруватимуть близько 50% енергії, а влітку планується забезпечувати роботу СТО сонячною енергією на 95%. На думку підприємця, це значна економія, і якщо не вмикати потужні електроприлади, то енергії вистачить на 6–7 годин роботи.
— Гранти — це дуже велика підтримка, особливо для бізнесменів- початківців. Це капіталовкладення, якого в тебе немає. Якщо брати кредит — невідомо, як бізнес піде, як віддаватимеш той кредит, це великий ризик. А державний грант дається під певні умови, і тут все від тебе залежить, все виконуєш, звітуєш, маєш результат, — підкреслив підприємець. — Зараз ми впевнено розвиваємося, маємо плани щодо розширення мережі СТО. Оскільки наше місце розташування на трасі Київ — Чоп, то плануємо надавати допомогу на дорогах на виїзді.
Сьогодні на СТО Олександра Виговського працюють четверо співробітників, один з них — ветеран, а також син і брат ветерана. Пріоритет при працевлаштуванні мають колишні військовослужбовці або членів їхніх родин. Наприклад, у пекарні працюють дружини і матері ветеранів.
За словами заступника виконавчого директора Українського ветеранського фонду Віти Костик, з 2022 року допомогу фонду отримав 161 ветеранський бізнес і 17 громадських організацій, які опікуються ветеранами.
— Ми продовжимо реалізовувати конкурсні програми, тому що відчуваємо потребу в цьому. Ветерани потребують працевлаштування та адаптації до нинішніх умов. Повертаючись у громаду, ветеран має, перш за все, утримувати свою сім’ю, а для цього має бути працевлаштований, а якщо він може відкрити справу і працевлаштувати своїх побратимів — це досить
гарна історія, — підкреслила представниця Українського ветеранського фонду.
Взяти участь у грантових програмах УВФ мають право ветерани, ветеранки, члени їхніх родин, дружини та чоловіки ветеранів, якщо проєкт стосується реінтеграції та соціалізації. Всі мають рівні можливості. У фонді організовано воркшопи, що традиційно відбуваються щочетверга о 14:00. Це навчання, яке допомагає ветеранам подати заявку на конкурс. Під час занять надається роз’яснення: як подати заявку, сформувати бюджет, на чому зробити акцент у бізнес-плані. Водночас низка громадських організацій допомагає ветеранам саме в написанні грантової заявки. Також спільно з Українським католицьким університетом є Український ветеранський фонд, який організував онлайн-курси для навчання ветеранів.
Пілоти Тактичної групи «Адам» змогли дроном вигнати окупантів під вогонь нашого кулемета.
Для налагодження доставки води, продовольства та боєприпасів на передові позиції на півночі Харківської області російські окупанти намагаються дедалі активніше використовувати безпілотні літальні апарати.
Штурмова група російських окупантів вирішила знову перебігти через канал Сіверський Донець - Донбас та атакувати позиції 24 механізованої бригади імені короля Данила.
На півночі Харківської області російські військові масово потерпають від розладів шлунково-кишкового тракту.
На Харківському напрямку російські окупанти посилили дистанційне мінування місцевості перед своїми передовими позиціями.
Пілоти 1 штурмового батальйону 92 штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка уразили двох російських солдатів.
Захищаємо світ
від 20500 до 120500 грн
Київ
Військова частина А7039
від 25000 до 125000 грн
Київ
Морська Піхота ЗСУ
від 25000 до 125000 грн
Київ
Азов, 12-та бригада спеціального призначення НГУ
На ці запитання відповіді надав військовий експерт Петро Черник. Американці з Талібаном вели переговори понад рік — Процес пошуку формули виходу із цієї фази почався….