
Комітет з присудження премії імені Богдана Хмельницького підбив підсумки та визначив переможців мистецького конкурсу на найкраще висвітлення військової тематики у творах літератури й мистецтва, які спрямовані на підняття престижу Збройних Сил України, популяризацію військової служби, формування національної самосвідомості, вірності військовим традиціям.

За чотири роки участі в роботі комітету не пам’ятаю такої одностайності колег щодо оцінювання робіт, що надійшли на конкурс. Навіть рішення не присуджувати премію в номінації «Театральне мистецтво» не викликало жодних дискусій. На превеликий жаль, цього року театральні колективи України не представили достойних робіт на конкурс Міністерства оборони України. Хоча, за словами члена Національної спілки театральних діячів України Ганни Веселовської, в арсеналі українських театрів чимало вистав тематики героїчного сьогодення українців. Не помітили оголошення про конкурс чи не знайшлося часу для підготовки документів? Гадаю, театральні діячі знайдуть відповідь на це питання.

— Традиційно найбільше робіт надійшло до номінації «Літературні твори військової тематики», — зазначив на підсумковому засіданні заступник голови комітету Олексій Сергієнко. — Але велика кількість ще не означає якість творів і відповідність умовам конкурсу. На жаль, надіслана на конкурс окремими авторами поезія здебільшого слабка. Вірші деяких учасників конкурсу по-графоманськи нагромаджені словами, трапляється, що відверто шкутильгає рима.
Обговорюючи надіслані літературні твори, члени Комітету одностайно висловились на підтримку книги Олени Мокренчук «Аліска, фронтова лисичка». На перший погляд, назва твору не має нічого спільного з «підняттям престижу Збройних Сил України та популяризацією військової служби». Та це лише на перший погляд.
У живій розмовній формі авторка малює нам військовий побут на передовій, тяжку бойову роботу бійців механізованої бригади імені Чорних Запорожців, де Олена виконувала обов’язки пресофіцера. Родзинка твору — в унікальності подачі: через історії про «пухнастиків», які є в кожному підрозділі, письменниця розповідає про те, як гартується характер воїнів, про їхню людяність, відвагу та мужність. Тож «Аліска, фронтова лисичка» беззастережно перемогла в літературній номінації. А один із членів журі зауважив, що коли підросте його маленький син, обов’язково читатиме йому «Лисичку».
Серед музичних творів перевагу члени комітету надали симфонічній поемі композиторки Анастасії Комлікової «AVE VITA», яка стала своєрідним відгуком на широкомасштабне рашистське вторгнення. Мовою музики авторка поеми відтворює героїзм захисників української землі, перемогу добра над злом.

На думку членів журі, мова твору є сучасною й демократичною та обов’язково знайде свій відгук у серцях слухачів. До речі, Анастасія Комлікова є генеральним директором концертно-театрального закладу «Український академічний фольклорно-етнографічний ансамбль „Калина“», який регулярно виступає з благодійними концертами перед підрозділами ЗСУ та пораненими бійцями в лікувальних установах.
Ще одна представниця сильної і прекрасної статі стала переможницею: в номінації «Твори кіномистецтва» перемогу й теж одностайним рішенням членів комітету здобула документальна кінострічка журналістки Центральної телерадіостудії МО України Маріамни Маркевич «Rekrut назавжди» (оператор Ігор Бондаренко) із серії «Нескорені». Фільм присвячений пам’яті полеглого 2022 року в боях на Луганщині військового журналіста й воїна-спецпризначенця, автора та ведучого популярного медійного проєкту «Рекрут» Олексія Чубашева.
Маріамна Маркевич, яка служила і працювала з Олексієм в одному творчому колективі, просто не могла не відгукнутись на яскраве, динамічне й до болю коротке життя колеги. Вона змогла органічно поєднати відео проєкту «Рекрут» зі зйомками Олексія під час виконання бойових завдань і доповнити спогадами його побратимів. Стрічка нікого з членів журі не залишила байдужим. Та все ж вважаю за потрібне привести відгук до неї матері Олексія Альони Чубашевої: «Дуже гарний фільм, відчуття, що Олексій поряд, гарно висвітлені моменти життя, дивилась на одному подиху декілька разів, і кожного разу — як новий сюжет. Дякую всій команді за гарну роботу. Олексій вами б пишався, вірю що прийде час і фільми будуть про подвиги живих!!!».
У номінації «Образотворче мистецтво» члени комітету перемогу віддали заслуженому художнику України, засновнику «Студії військово-історичного мистецтва України» Андрію Холоменюку.
Висвітлюючи події, пов’язані з військовою агресією росії, Андрій Іванович створив батальні картини «Бій за КПП Маринівка», «Блокпост Балу», «Нескорений острів», серія портретів загиблих захисників. Художник написав чимало картин безпосередньо в місцях бойових дій, організував кілька персональних виставок у розташуванні військових частин. Є полотна Андрія Холоменюка і в Генеральному штабі Збройних Сил України.
Підсумки конкурсу підбито. Як бачимо, цьогоріч у конкурсі домінували жінки — їх троє серед чотирьох переможців. Утім, члени комітету клопотатимуть перед Міністром оборони й про заохочувальне нагородження ще кількох учасників конкурсу.
Фото автора