ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Військовослужбовець має право самостійно подати необхідні документи для отримання статусу УБД

Публікації Соціальний захист
Прочитаєте за: 4 хв. 9 Жовтня 2023, 16:40
Фото: Дмитро Юрченко / АрміяInform

До Інформаційного агентства АрміяInform неодноразово звертаються військовослужбовці ЗС України, які проходять службу у бойових підрозділах, із запитанням, що робити та до кого звертатися, якщо попри тривалий час участі у бойових діях їм і досі не надано статусу «учасник бойових дій». Відповідно, ані самі захисники, ані їхні сім’ї не можуть скористатися соціальними пільгами, передбаченими законодавством для УБД.  

Ми звернулися до фахівців Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України з пропозицією надати відповіді на наступні запитання наших читачів: «Чи існують особливості у порядку надання статусу учасника бойових дій військовослужбовцям в умовах воєнного стану?», «Яким є актуальний порядок надання такого статусу?»

На наш запит ми отримали таку відповідь:

«Відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ (із змінами), в Україні введено правовий режим воєнного стану.

Отже, військовослужбовцям, які починаючи з 24.02.2022 року беруть (брали) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, надання статусу учасник бойових дій їм здійснюється відповідно до абзацу п’ятого пункту 6 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з агресією російської федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі — Порядок)».

Отже, жодних «перешкод», «особливостей» чи новацій для отримання статусу УБД, обумовлених перебуванням військовослужбовця на лінії бойового зіткнення або «умовами воєнного стану» — немає. Для всіх захисників і захисниць працює єдиний, чітко прописаний законодавчо, порядок набуття такого статусу.

Варто зауважити, що існує чимало  джерел з довідковою інформацією стосовно алгоритму дій для отримання військовослужбовцем статусу УБД. Зокрема, відповідні матеріали регулярно публікуються й на сайті АрміяInform, є така інформація й у «Довіднику військовослужбовця»

У Департаменті соціального забезпечення також дали відповідь на ще одне запитання від наших читачів: «Яким має бути порядок дій військовослужбовця у разі, якщо посадові особи військової частини не подають необхідні документи для присвоєння військовослужбовцю статусу учасника бойових дій?»

У роз’ясненні щодо цього запитання зазначається наступне: «У разі неподання певними посадовими особами військової частини до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі — Комісія) документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, військовослужбовець відповідно до вимог Порядку, може самостійно звернутися до відповідної Комісії, яка утворена в Міноборони або в Збройних Силах України, та до повноважень якої належить вирішення питань про визнання його учасником бойових дій.

На розгляд Комісії подається заява/рапорт військовослужбовця, довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України (додаток 6 Порядку), згода на збір та обробку персональних даних, дві кольорові фотокартки розміром 3 на 4 см на матовому папері, зображення обличчя має займати 65-70% фотокартки».

Отже, будь-який військовослужбовець, який має право на отримання статусу УБД, може самостійно підготувати пакет необхідних документів (їх перелік визначено наказом МО України від 10 листопада 2022 року № 369) та подати їх на розгляд відповідної комісії.

Тут варто зазначити, що станом на сьогодні у відомствах оборонно-безпекового блоку утворено та діє понад двадцять комісій з питань розгляду матеріалів про  визнання громадян учасниками бойових дій. Крім того, при Міністерстві у справах ветеранів України функціонує Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання громадян учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги.

Також інформуємо, якщо підготовка документів, потрібних для отримання статусу УБД, з якоїсь причини гальмується на рівні командування частини, тоді варто звернутися на телефонну гарячу лінію Міністерства оборони України за номером 0 800 500 442.

Працівники гарячої лінії можуть проконсультувати військовослужбовця щодо питання, яке його цікавить,  безпосередньо під час телефонного звернення, надати відповідь у письмовому вигляді, або ж допомогти за допомогою додаткового дзвінка до відповідного структурного підрозділу.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Машина в кюветі, ухилянти на трасі, переправник дав дьору: на Закарпатті зірвали схему на $18000

Машина в кюветі, ухилянти на трасі, переправник дав дьору: на Закарпатті зірвали схему на $18000

Оперативники Чопського прикордонного загону викрили ще один канал незаконного переправлення через кордон громадян України призовного віку.

Рустем Умєров про центри рекрутингу: Даємо вибір, щоб люди не боялися служити своїй країні

Рустем Умєров про центри рекрутингу: Даємо вибір, щоб люди не боялися служити своїй країні

Міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що центри рекрутингу української армії допомагають громадянам знайти своє місце в Силах оборони.

У ВМС ЗСУ уточнили інформацію щодо уражених 19 травня російських кораблів

У ВМС ЗСУ уточнили інформацію щодо уражених 19 травня російських кораблів

У Військово-Морських Силах Збройних Сил України уточнили інформацію щодо нещодавніх повідомлень про ураження російських кораблів в тимчасово окупованому Севастополі.

Володимир Зеленський: Напрямки основних боїв не змінились, необхідно завдавати окупанту якнайбільше втрат

Володимир Зеленський: Напрямки основних боїв не змінились, необхідно завдавати окупанту якнайбільше втрат

Президент Володимир Зеленський сьогодні двічі заслухав доповідь Головнокомандувача ЗС України генерал-полковника Олександра Сирського щодо фронтової ситуації.

Президент провів спеціальну нараду на базі РНБО та Ставки: дрони, РЕБ та протидія російським авіабомбам

Президент провів спеціальну нараду на базі РНБО та Ставки: дрони, РЕБ та протидія російським авіабомбам

Президенту України Володимир Зеленський провів 22 травня спеціальну нараду на базі РНБО та Ставки Верховного Головнокомандувача.

Сили оборони сьогодні відбили 105 атак ворога, найбільше — на Куп’янському напрямку

Сили оборони сьогодні відбили 105 атак ворога, найбільше — на Куп’янському напрямку

Ворог продовжує атакувати вздовж майже всієї лінії фронту — загальна кількість наступальних і штурмових дій сьогодні вже зросла до 105.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Сапер, військовослужбовець

від 50000 до 120000 грн

Ужгород, Закарпатська область

Медсестра/Медбрат

від 20000 до 120000 грн

Херсон, Херсонська область

Робота/Військовослужбовець ЗСУ/Одесса та Область/Без досвіду

від 20100 до 120000 грн

Одеса, Одеська область

Моторист-механік, військовослужбовець

від 25000 до 55000 грн

Одеса

Флотилія ВМС ЗСУ

Кулеметник

від 20000 до 120000 грн

Херсон

126 ОБр Сил ТрО