ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Образ ветеранів в українському суспільстві»: які результати загальнонаціонального опитування

Новини Соціальний захист
Прочитаєте за: 5 хв. 21 Вересня 2023, 18:11

Український ветеранський фонд Мінветеранів та Соціологічна група «Рейтинг» презентували чергове загальнонаціональне опитування «Образ ветеранів в українському суспільстві». За останній рік аналітики зафіксували тенденцію до погіршення очікувань у суспільстві щодо майбутнього ветеранів російсько-української війни та оцінок виконання державою зобов’язань перед військовими. У телефонному опитуванні 5–6 вересня 2023 року взяли участь 1000 респондентів з неокупованих територій, де є мобільний зв’язок.

Результати дослідження демонструють більш песимістичні оцінки щодо ставлення до ветеранів з боку суспільства та їхнього повернення до цивільного життя. Однак заступник директора Соціологічної групи «Рейтинг» Любомир Мисів назвав результати радше реалістичними, ніж песимістичними, адже велика війна триває понад 570 днів.

— Наслідки не можуть бути добрими, бо країна перебуває півтора року у стані широкомасштабної війни, більш ніж мільйон людей залучені у Збройні Сили України і інші підрозділи Сил оборони, цивільне населення переживає соціально-економічні негаразди, у нас 5 млн біженців, і на сьогоднішній день це трагедія для нашої держави. Тому коли ми робили перший замір, він показав певні «рожеві окуляри» суспільства і щодо ветеранів, і що все буде добре. На жаль, час робить своє. На початку було очікування, що війна от-от дійде кінця, однак, ми, як соціологи, розуміємо, і політики та міжнародні партнери говорять, що ця війна на десятиліття. Тож у цих результатах немає нічого страшного, це об’єктива реальність, — зазначив він.

Любомир Мисів

Хоча сьогодні 79% загалом вважають, що в суспільстві є повага до ветеранів, з іншого боку, порівняно з минулим опитуванням, з 6% до 18% зросла частка тих, хто має протилежну думку.

Зафіксовано зростання очікування можливих ризиків у житті ветеранів, таких як:

  • відсутність роботи (за рік відсоток виріс із 34% до 42%);
  • конфлікти в родинах ветеранів (з 31% до 46%);
  • зловживання алкоголем та наркотичними речовинами (з 31% до 43%);
  • самогубства (з 18% до 28%);
  • порушення законів (з 13% до 23%).

За словами соціолога, у процесі дослідження перелік ризиків змінився, при цьому чинники, які додали, стали основними. Серед найбільш вірогідних ризиків, що постануть перед ветеранами: психоемоційна нестабільність, проблеми з фізичним здоров’ям, труднощі з отриманням медичної допомоги, відсутність інклюзивного простору та адаптованого робочого місця для осіб з інвалідністю.

Крім того, дослідження показує, що рівень абсолютної довіри до військових знижується. Хоча загалом показники сьогодні становлять понад 90%, відсоток абсолютної довіри до ветеранів, які повернуться зараз, знизився із 71% до 58%, до військових, який зріс у лютому 2023 року до 75%, наразі впав до 61%.

Продовжує зменшуватись кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої обов’язки перед ветеранами російсько-української війні: у серпні 2022 року таких було 69%, у січні 2023 — 53%, у вересні 2023 — 33%. Цікаво, що думка про невиконання зобов’язань з боку держави більш поширена серед тих, хто не має близьких на війні або має тих, котрі воюють саме зараз.

Зі свого боку простежується збільшення рівня незадоволеності щодо виконання своїх зобов’язань державою перед ветеранами російсько-української війни. У липні 2022 року лише 19% опитаних вважали, що держава не виконує своїх зобов’язань перед ветеранами. У вересні 2023 року так вважають 49% опитаних.

Безперечно, держава має виконувати свою функцію, однак і громадяни мають обов’язок перед ветеранами. Невдовзі ми будемо країною ветеранів, і повинні сприймати ветеранські питання не як проблему, а як завдання.

— Здебільшого у цих цифрах я бачу упередженість, і ветерани зіткнуться саме з цим. Відчуття, яке матиме ветеран у нашому суспільстві, в першу чергу, залежить не від того, що зробить держава, а від особистої відповідальності кожного громадянина, який зараз користується можливістю жити завдяки тому, що люди у формі захищають нас щодня. Я проти такого патерналістського підходу в багатьох сферах. Зокрема, коли роботодавці вимагають, щоб держава компенсувала їм працевлаштування ветеранів. Ваш бізнес працює, тому що люди у формі захищають вас, це питання суспільного договору, — наголосила виконавча директорка Українського ветеранського фонду Наталія Калмикова.

Яким же бачать ветерана опитувані? Говорячи про основні ознаки образу ветеранів російсько-української війни, 53% опитаних уявляють їх як осіб середнього віку. Також респонденти не бачать гендерної різниці в понятті «ветеран» — 80% переконані, що такими можуть бути представники обох статей. Водночас за 9 місяців зросла частка тих, хто асоціює ветеранів тільки із чоловіками (з 13% до 20%). Соціологи пояснюють це жорстокістю цієї війни. Крім того, у суспільстві образ ветерана все частіше асоціюється з людиною середнього віку (53%) та людиною з інвалідністю (47%).

— Ми бачимо, що покоління середнього віку важко переживає цю війну. Це люди, які мають сім’ї, жили в певному достатку і багато чого втратили внаслідок війни як психологічно, так і матеріально. Тому вони більш негативно реагують на цю ситуацію. Натомість молодь сприймає цю війну і як трагедію, і як виклик, — зазначив Любомир Мисів.

За прогнозами, після перемоги у війні в Україні буде понад 5 мільйонів представників ветеранського середовища: ветеранів, їхніх родин та сімей загиблих.

Фото Назара Волошина

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Наталія Калмикова перевірила якість постачання медичних аптечок

Наталія Калмикова перевірила якість постачання медичних аптечок

Командувач МС ЗС України генерал-майор медичної служби Анатолій Казмірчук разом із заступником МО України Наталією Калмиковою вчергове відвідали один з медичних складів МС України.

Сили оборони відбили 45 ворожих атак на Авдіївському та Новопавлівському напрямках

Сили оборони відбили 45 ворожих атак на Авдіївському та Новопавлівському напрямках

Загалом ворог завдав 6 ракетних та 79 авіаційних ударів, здійснив 62 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах.

У Харкові вшанували пам’ять загиблих під час теракту в будівлі ОДА: ворожому навіднику присудили довічне

У Харкові вшанували пам’ять загиблих під час теракту в будівлі ОДА: ворожому навіднику присудили довічне

Вранці 1 березня 2022 року російські загарбники скоїли один із найкривавіших терактів на Харківщині: армія рф поцілила по будівлі Харківської ОДА крилатими ракетами.

Президент України нагородив українських захисників у військовому госпіталі

Президент України нагородив українських захисників у військовому госпіталі

Президент України Володимир Зеленський та Прем’єр-міністр Королівства Нідерланди Марк Рютте під час поїздки до Харкова відвідали клінічний центр, де проходять лікування українські військовослужбовці, що зазнали поранень у боях на Харківщині.

росіяни атакували авіабомбами село на Харківщині

росіяни атакували авіабомбами село на Харківщині

російські війська вдень скинули авіабомби на село Вільхуватка Куп’янського району Харківської області, внаслідок чого пошкоджені щонайменше шість приватних будинків та електропідстанція.

Володимир Зеленський і Марк Рютте зустрілися з експертами, які розслідували збиття літака рейсу МН17

Володимир Зеленський і Марк Рютте зустрілися з експертами, які розслідували збиття літака рейсу МН17

У Харкові Президент України Володимир Зеленський і Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте зустрілися з українськими слідчими та рятувальниками, які брали участь у роботі спільної слідчої групи з кримінального розслідування злочину, а також забезпечували дослідження й транспортування тіл жертв катастрофи літака Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines рейсу MH17.

Захищаємо світ

00
00
00