ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Ярослав Чорногор: Загроза для України, Польщі та Литви від «вагнерівців» зберігається

Інтерв`ю Новини світу та України Публікації
Прочитаєте за: 7 хв. 4 Серпня 2023, 17:45

«вагнерівці» — російські найманці, які вчиняють воєнні злочини не лише в Україні, а й по всьому світу. Нещодавно їх було передислоковано до білорусі, яка залишається плацдармом кремля для агресивних дій проти України та гібридної війни проти Заходу.

Більше про те, що саме роблять «вагнерівці» в білорусі та Африці та як можна їх засудити на міжнародному рівні, розповів в інтерв’ю кореспонденту АрміяInform директор програми російських та білоруських студій Ради зовнішньої політики «Українська призма» Ярослав Чорногор.

— Ярославе, ви є серед співавторів дослідження про групу «вагнера». Скажіть, будь ласка, до яких основних висновків дійшли про злочинну діяльність цього угруповання?

— Ми дійсно в «Українській призмі» досліджуємо й поточну ситуацію щодо «вагнерівців» і зробили проміжне дослідження з анатомії «вагнера». І дійшли до висновку, що так звана приватна військова компанія «вагнер» ніякою ПВК не є. Це є однією зі структур кремлівської гібридної машини — пропагандистської й військової. Та виступає інструментом, який працює в інтересах кремля.

Як ви гадаєте, що означає передислокація «вагнерівців» до білорусі після так званого путчу в червні?

— Природу самого цього демаршу «вагнерівців» до кінця ми не знаємо. Існують лише окремі версії та сценарії того, що відбулося. На основі цього будуються шляхи розвитку подій зараз. Але доконаним фактом є те, що кілька тисяч «вагнерівців» відносно невеликими колонами зайшли до білорусі. Розмістилися на полігоні в осіповичах і там розгортаються.

«вагнерівці» у ростові-на-дону/ Фото EPA

Частина їхніх бойовиків роз’їхалася по окремих полігонах білорусі. Найімовірніше, під виглядом інструкторів вони здійснюватимуть підривну діяльність стосовно України й західних союзників.

Як ви оцінюєте той факт, що два білоруські гвинтокрили перетнули кордон із Польщею? Що це означає в подальшій гібридній тактиці кремля проти Заходу?

— Ми не можемо відкидати такий момент, що це була випадковість. Але насправді кожна випадковість є якоюсь складовою, якщо вона спланована, має більший ефект.

Тут бачимо те, що це була перевірка на міцність НАТО. Поляки відразу взагалі відмовлялися визнати факт зальоту гвинтокрилів на територію Польщі. Варшава, навіть визнавши в подальшому це, ніяких серйозних дій військового характеру не впроваджує.

А «вагнерівці» перебувають у стані високої готовності вже тривалий час. Будемо чекати на розвиток подій.

А чи є загроза нападу «вагнерівців» з боку білорусі на Україну?

Тієї чисельності, яка зараз перебуває в білорусі, явно недостатньо для того, щоб самостійно вести бойові дії проти України. Думаю, що та частина угруповання «вагнерівців», яка перебуває в білорусі, якраз і не призначена для прямих штурмових дій.

Їхня спеціалізація, найімовірніше, диверсійно-розвідувальна робота. Тут ми можемо очікувати, що певні дії будуть. Можливо, приховано.

Варто розуміти, що такі структури, які пов’язані зі спецслужбами росії, можуть діяти в якийсь момент дуже активно. А також відтягувати на себе увагу.

Моя особиста думка: таке ми можемо бачити в районі Сувалок (коридор між Литвою й Польщею, через який можна дістатися калінінградської області рф. — Ред.). Саме через відвернення уваги, використовуючи мігрантів на литовському й польському кордоні.

А на українсько-білоруському кордоні, гадаю, будуть максимально приховані дії.

Є міф, що пригожин — суперник путіна, хоча насправді це  частина гри. Наприклад, пригожин був присутнім на форумі росія-Африка, який відбувся у санкт-петербурзі наприкінці липня. Як ви зараз оцінюєте активність «вагнерівців» в Африці у стратегії кремля щодо дестабілізації цього континенту?

Роль «вагнерівців» в Африці не знизилася. Немає чітких даних, що вони причетні до перевороту в Нігері. Найімовірніше, вони там є, оскільки взагалі їхня активність у цьому регіоні (Західна Африка. — Авт.) дуже помітна.

Єдине, що втручання «вагнерівців» стає публічним щодо отримування результатів, коли вже потрібно ділити певні ресурси. Тоді вони потрапляють в об’єктиви камер. До того моменту «вагнерівці» тримаються в тіні. Одна з їхніх спеціалізацій — вчинення переворотів, загострення політичної ситуації, створення хаосу, нестабільності для подальших політичних дій. Тому «вагнерівці» в Африці зберігають свій вплив.

Я не вірю в картинку, де пригожин нібито конкурент путіна. Диктаторський режим у росії за останні 20 років вибудований так, що будь-яка конкуренція путіну знищується ще на ранніх етапах. Ми це бачимо по Нємцову, Навальному чи гіркіну.

Серйозна критика, яка завдає хоч якоїсь шкоди кремлю, відразу знищується, а люди зникають або опиняються за ґратами. Оскільки з пригожиним нічого не сталося, крім певного інформаційного шуму, можна стверджувати, що він ніколи не був серйозною протидією путіну. І навіть його демарш, можливо, був лише боротьбою кремлівських башт (різних сфер впливу в москві. — Авт.) для досягнення тактичних політичних цілей. Але точно не для повалення режиму чи тим більше проти путіна.

Які ваші рекомендації в дослідженні щодо роботи України з партнерами щодо засудження «вагнерівців» на міжнародному рівні?

На світовому рівні наші рекомендації полягають у тому, щоб визнати так звану пвк «вагнер» не просто злочинним міжнародним утворенням, а саме терористичним. Для нас це важливо з тієї точки зору, щоб «вагнерівці» не почувалися в безпеці у країнах вільного світу. Щоб вони понесли за свої злочини відповідну кару будь-де, де до них дотягнеться рука правосуддя українського або міжнародного.

Як, до речі, з процесом визнання в Україні пвк «вагнер» терористичною організацією?

У нас це досить дискусійне питання. Я б не хотів його детально коментувати, оскільки це більше справа юристів, ніж політологів. Кожен може мати свою думку, але з юридичної точки зору необхідне обґрунтування й відповідні рішення.

З погляду громадянина та друзів по нашій громадській організації для нас головне, щоб «вагнерівці» були заарештовані, постали перед судом та понесли відповідальність. А будуть вони в ранзі злочинців чи терористів це вже юридична площина.

Присутність «вагнерівців» в Африці. Інфографіка італійського Інституту міжнародний політичних студій

Які ви бачите основні загрози для національної безпеки білорусі? Як перебування «вагнерівців» у цій країні може вплинути на хід російсько-української війни?

Перше, ми бачимо, що росіяни повністю вивели представників своїх збройних сил з території білорусі. Хоча вони весь час там перебували. І навіть на останньому періоді відбувалися певні навчання російських мобілізованих. Тут же ситуація кардинально змінилася: зайшли, по суті, ті ж самі російські військові, які представляються «вагнерівцями».

Щодо безпекової ситуації це зрозуміло, що вплив росії в білорусі посилиться. Бо за всієї організації тих сил, які перебували на території білорусі, вони були спрямовані проти України. «вагнерівці» можуть бути направлені як проти України, так і діяти всередині білорусі як в інтересах лукашенка, так і проти. Якщо такою буде воля кремля.

Загроза для України, Польщі, Литви зберігається. кремль створив таке вогнище, яке, можливо, зараз там не яскраво палає, але в разі необхідності може роздмухати значну пожежу. Ба більше, гадаю, що лукашенка підкупили, крім матеріальних речей (можливо, частка російського бізнесу в Африці), запропонувавши захист.

Я думаю, що персональний захист це найбільше, що цікавить лукашенка та його оточення. Він чітко розуміє, що білоруська армія сама не готова буде воювати ні проти України, ні проти будь-кого.

Головна страшилка в білорусі це НАТО. Без будь-якого уточнення, але натівцями мінськ лякає своє населення. Притому не асоціюючи Польщу й Литву як країни НАТО.

Тому, по-перше, «вагнерівці» позиціонуються як захисники від НАТО. А по-друге, щоб білоруські війська були вмотивовані воювати. Можливо, в якийсь період, коли це буде вигідно кремлю. Або в гіршому варіанті спробувати захистити лукашенка від полку Калиновського.

Існує висока ймовірність того, що білоруські військові відмовляться воювати. Ми це бачили по російських регіонах, коли РДК і Легіон «Свобода росії» заходили на білгородщину, наприклад. І спротиву там не було. Вони йшли, скільки там вистачало ресурсу дійти. Тому якщо «калиновці» зайдуть на територію білорусі з брянської області, то можуть дійти до обласного центру.

А «вагнерівці» готові в будь-який момент воювати, тим паче, що їхня дислокація під осіповичами цьому сприяє.

Фото Миколи Давидовського

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Сили оборони уразили пункт дислокації ворога на Бахмутському напрямку

Сили оборони уразили пункт дислокації ворога на Бахмутському напрямку

Окупантів виявив підрозділу авіарозвідки «Ясні Очі» 23 окремої механізованої бригади.

Ворог завдав авіаудару по житловому сектору Костянтинівки на Донеччині

Ворог завдав авіаудару по житловому сектору Костянтинівки на Донеччині

Ворог завдав авіаудару по житловому сектору міста Костянтинівка Донецької області.

У Києві затримали диверсанта рф, який підпалив релейну шафу Укрзалізниці: йому загрожує довічне

У Києві затримали диверсанта рф, який підпалив релейну шафу Укрзалізниці: йому загрожує довічне

Служба безпеки та Національна поліція затримали диверсанта, який за завданням розвідки рф готував серію підпалів на стратегічних об’єктах Укрзалізниці в Києві.

Окупанти за добу втратили на Сході десятки одиниць бронетехніки

Окупанти за добу втратили на Сході десятки одиниць бронетехніки

Сили оборони України продовжують завдавати противнику втрат у живій силі та техніці на східному напрямку.

«Еда и вода … не доходят, караванщики массово гибнут»:   українські дрони на Харківщині перерізали окупантам постачання

«Еда и вода … не доходят, караванщики массово гибнут»: українські дрони на Харківщині перерізали окупантам постачання

Знесилені відсутністю води та їжі загарбники все голосніше скаржаться на повну відсутність постачання внаслідок знищеної українськими дронарями логістики у прикордонних ділянках на півночі Харківської області.

У Силах оборони повідомили про обстановку на Півдні

У Силах оборони повідомили про обстановку на Півдні

Ворог минулої доби, 21 липня, застосував 241 FPV-дрони, 7 ударних безпілотних літальних апаратів типу «Ланцет», а також скинув з БПЛА різних модифікацій 180 осколкових боєприпасів на півдні Україні.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Військова служба

від 50100 до 130100 грн

Дніпро, Дніпропетровська область

Фельдшер

Дніпро

93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр"

Командир машини, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Одеса, Одеська область

Снайпер

від 40000 до 120000 грн

Житомир

1 ОБрСпП ім. Івана Богуна

Кулеметник

від 20100 до 120000 грн

Київ

Розвідувальний батальйон 5 Окремої Штурмової Київської бригади

Стаpший механік, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область