Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…
Протягом місяця низка розвідувальних органів західних країн оприлюднили свої звіти стосовно бачення поточного безпекового середовища, зокрема в контексті російської агресії проти України та спроб кремлівського режиму поширити свій вплив у цивілізованому світі. Нижче наведено деякі оцінки та висновки, що стосуються нашої країни.
Федеральна розвідувальна служба Швейцарії (або NDB. — Авт.) оприлюднила свій щорічний звіт «Безпека Швейцарії – 2023», у якому надано оцінку безпековому середовищу як усередині, так і навколо країни. Нагадаємо, що Швейцарія зберігає багаторічний статус нейтральності, але агресія росії проти України змусила навіть цю країну змінити погляд на питання національної безпеки.
Зокрема, ворожа розвідувальна діяльність, тероризм, насильницький екстремізм, протиправний кібервплив та загроза поширення зброї масового знищення стають дедалі більш актуальними навіть для Швейцарії.
У звіті наголошено, що на нашому континенті точиться війна, якої Європа не знала від 1945 року, наслідки якої вже мають глобальний характер. Відповідно загальна безпекова ситуація навколо Швейцарії оцінюється як більш нестабільна та непередбачувана, що вимагає адаптації до нових реалій. Наголошується, що Швейцарія й надалі зберігатиме нейтралітет, посилюючи співпрацю з ЄС і НАТО для внеску в європейську архітектуру безпеки.
Водночас NDB тримає в полі постійної уваги війну в Україні та інші проблемні регіони світу. Фактом є те, що росія зруйнувала світовий порядок, заснований на усталених правилах міжнародної спільноти. Відповідно продовжує знижуватися вплив та загальна ефективність міжнародних платформ та форумів для підтримки миру та безпеки, зокрема ООН чи ОБСЄ.
Заслуговують на увагу деякі прогнози розвідувального органу Швейцарії щодо розвитку геополітичної ситуації. Перш за все, завершення війни рф проти України виключно військовими засобами до кінця поточного року розглядається як малоймовірне. Адже москва розраховує на виснаження України та партнерів, тому є ознаки ведення саме затяжного конфлікту. Програші на полі бою навряд чи зупинять кремль, який має намір вести війну, котру вважає «протистоянням Заходу». Одночасно зріс ризик безпосереднього військового протистояння між росією та НАТО, хоча обидві сторони намагаються не допустити його виходу за межі України. Паралельно зростає ризик ядерної ескалації, щонайменше в вигляді погроз, інформаційного та дипломатичного тиску з боку кремля. Очікується, що війна проти України хоч і завдає рф величезних збитків, але поки що не створює серйозної загрози стабільності режиму путіна.
Побічним чинником війни стало прискорення тенденції повернення до біполярного світоустрою. З одного боку, це США з європейськими стратегічними партнерами. З другого — Китай як інший полюс держав, які протистоять Заходу при одночасному зменшенні впливу росії.
Наведене формує перелік викликів і загроз національній безпеці Швейцарії, утім як і іншим європейським країнам Старого світу. Хоча збройний напад на Швейцарію з боку рф чи будь-якої іншої країни є малоймовірним, терористичні загрози залишаються на підвищеному рівні, який пов’язується із джихадизмом. Не виключається зростання прямого насильства з боку лівих екстремістів проти осіб, які вважаються правими екстремістами, або проти співробітників сил безпеки. Водночас використання екстремістами потоку біженців з України є фактором ризику, що впливає на безпекову ситуацію в Європі. Звертається увага на загрозу зростання російського та китайського шпигунства. Адже війна рф проти України зробила діяльність її спеціальних служб більш важливою, хоча і значно ускладнила їм умови для шпигунства. Санкції, обмеження на подорожі, висилання дипломатів та загальна недовіра лише посилили для рф потребу в отриманні інформації через канали розвідки.
Не забули у звіті про підтримку російської агресії з боку Ірану. Війна росії проти України та санкції Заходу спричинили активізацію зв’язків Тегерана з москвою, перш за все в економічній та військовій сферах. Формально офіційна риторика Ірану щодо війни має нібито нейтральний характер, але іранські дрони над головами українців свідчать про протилежне.
До речі, швейцарські розвідники застерігають, що за певних обставин може бути посилено тиск з боку окремих західних країн на Україну з метою спонукання нас до переговорів з агресором на умовах, які для нас є неприйнятими.
З наведеним вище корелюються положення звіту Федерального відомства захисту конституції Німеччини (або BfV. — Авт.), у якому надано аналіз актуальних загроз національній безпеці ФРН та напрямки посилення протидії.
Що стосується внутрішньої безпеки ФРН, то у звіті зазначається, що протягом року в країні має місце зростання кількості політично мотивованих злочинів, правих екстремістів та їх прихильників. Вважається, що наведене обумовлено вторгненням росії в Україну. Одночасно агресія рф сприяла посиленню антисемітських наративів серед певних прошарків населення, які вважають, що війна нібито «є елементом єврейської стратегії контролю над світом».
Одночасно Німеччина, як один із головних партнерів України, об’єктивно стала ціллю підвищеної розвідувальної та підривної діяльності з боку росії та низки інших держав. На порядку денному протиправної діяльності — агентурна розвідка, дезінформація, неправомірне втручання, спонсорство екстремізму, кібервплив тощо, що загалом посилює загрозу Німеччині та її національним інтересам. Наведене негативно впливає не лише на бізнес-середовище та економіку держави загалом, а також і на демократію та соціальну згуртованість населення.
Відповідно в центрі уваги контррозвідки ФРН залишається рф. Німецькі фахівці в найближчій перспективі очікують посилення всіх складових розвідувальної діяльності рф проти ФРН, включаючи дії в кіберпросторі.
Видворення 40 співробітників російських дипломатичних представництв в Німеччині призвели лише до нових спроб росіян з перезавантаження розвідувальної діяльності, відрядження нових фахівців під дипломатичним прикриттям до легальних резидентур тощо. Очевидно, що рф цікавить переважно безпекова політика Німеччини та партнерів по НАТО в контексті російської агресії та проєкти допомоги Україні.
Оскільки кремль традиційно використовує енергоносії як зброю та знаряддя тиску, російську розвідку цікавить німецька та загалом європейська енергетична політика.
Окрему увагу німецької розвідки привернули спроби рф щодо «гібридного впливу», зокрема з поширення дезінформації, формування громадської думки та політичного дискурсу на свою користь, впливу на процеси прийняття політичних рішень, підриву довіри суспільства до демократичних інститутів і механізмів з активним використанням соціальних мереж, агентів впливу та проросійських активістів.
Після запровадження ЄС з лютого 2022 року низки пакетів санкцій проти росії, BfV активно залучилася до збору та реалізації інформації про спроби росії з їх обходу, закупівлі підсанкційних матеріалів і технологій, каналів постачання, що також стало потужним внеском партнерів у відбиття російської агресії проти України.
За матеріалами Національного інституту стратегічних досліджень
В Одесі командувач ВМС ЗС України віцеадмірал Олексій Неїжпапа провів зустріч з делегацією Королівських військово-морських сил Нідерландів на чолі з командувачем ВМС Нідерландів віцеадмірал Рене Тасом.
Бійці Президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького зробили вражаючі підбірку знищеної російської піхоти на Сході.
Загарбники продовжують обстрілювати прикордонні території Чернігівської, Сумської та частини Харківської областей. Всього протягом минулої доби нараховано 131 обстріл (409 вибухів) з різних видів озброєння.
Оператори 412 окремого батальйону безпілотних систем NEMESIS знищили понтонну переправу на Луганському напрямку.
Працівники ДБР викрили керівницю Хмельницького обласного центру МСЕК та її сина на незаконному збагачені. Під час обшуків у них знайшли лише готівкою майже $6 млн у різних валютах.
Оперативна обстановка на Харківському напрямку суттєвих змін не зазнала та залишається складною. Сили оборони України продовжують стримувати натиск російських окупаційних військ.
Захищаємо світ
від 21000 до 121000 грн
Краматорськ
106 окремий батальйон ТрО 109 окремої бригади Тро ЗСУ
від 17000 до 17000 грн
Запоріжжя
Державна прикордонна служба України
від 25000 до 125000 грн
Київ, Київська область
від 21000 до 121000 грн
Запоріжжя
113 окремий батальйон територіальної оборони
від 9880 до 11362 грн
Кременчук
Кременчуцька районна військова адміністрація Полтавської області
Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…