ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Ольга Стефанішина: Тільки з Україною Європа стане по-справжньому сильним гравцем

Blogger pool
Прочитаєте за: 3 хв. 12 Червня 2023, 19:53

Розвиток оборонної співпраці держав-членів ЄС був центральним питанням обговорень, в яких нещодавно брала участь (крайній — на майданчику Європейської ради міжнародних відносин кілька днів тому). Це той новий дискурс, який ще пару років тому викликав великий скептицизм. Однак широкомасштабна війна росії нарешті змусила Європу прокинутися і серйозно замислитися про свої оборонні можливості.

«Стратегічна автономія», про яку говорив Президент Франції Емманюель Макрон, має нарешті шанс набути дуже конкретного змісту через спільне оборонне планування, закупівлі, збільшення потужностей підприємств оборонно-промислового комплексу. І це завдяки Україні, нашій стійкості та ефективності у відсічі агресії рф.

Надзвичайно показовою для мене стала дискусія під час Конгресу партії ALDE — Ліберали та демократи за Європу,  де фактично визначали пріоритети ліберальної родини. Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен чітко заявила про необхідність державам ЄС збільшувати оборонні бюджети та активізувати співпрацю у сфері оборонної промисловості — занадто довго Європа не говорила про власну оборону, покладаючись на США та НАТО. У цьому ж руслі говорила голова Комітету з питань оборони Бундестагу Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн, критикуючи багаторічне ігнорування російської загрози. Ключовий меседж: Європа має не просто заговорити, але і почати діяти у напрямку розбудови своєї обороноздатності, бути стійкою і готовою захищати свої цінності.

ЄС — це про спільний ринок, економічну інтеграцію. Однак вперше на оборонну промисловість держав-членів блоку поглянули з точки зору розвитку внутрішнього ринку ЄС. Необхідність військової допомоги Україні дала значний поштовх до збільшення обсягів виробництва у ЄС продукції військового призначення. Водночас цілісного розуміння, як має виглядати оборонна співпраця ЄС, все ще бракує. Триває вироблення законодавчої рамки.

1 червня Європарламент підтримав законопроєкт про збільшення європейського виробництва боєприпасів і ракет, було схвалено мандат щодо Акта про підтримку виробництва боєприпасів. Очікується, що вже у липні цей документ, після узгодження серед інституцій ЄС, буде поданий на голосування Європарламенту. Паралельно триває робота над Європейським оборонно-промисловим зміцненням через спільний закон про закупівлі (EDIRPA), який має діяти як короткостроковий фінансовий інструмент для стимулювання спільних оборонних закупівель між державами-членами.

Низка держав послідовно виступає за європейсько-орієнтований підхід у цій сфері. Кошти ЄС мають йти на розвиток власного виробництва. І це зрозуміло, хоча досягнення цієї мети не є простим у сучасному глобалізованому світі, а також зважаючи на нагальність потреби України у боєприпасах. Слід нагадати, що ідея спільних закупівель з’явилася саме як механізм для допомоги Україні та поновлення європейських запасів. Очікується, що вже наступного місяця Європейське оборонне агентство вийде на етап підписання контрактів з виробниками.

Війна триває вже не один рік, широкомасштабна агресія півтора року, і навіть після успішних контрнаступальних заходів будуть потрібні об’єднані зусилля для ефективно стримування агресивної росії. Сьогодні ми і ЄС зосереджені на невідкладних заходах, але маємо думати також про системні речі — сталу оборонну політику, стале оборонне планування, а також сталий розвиток оборонної промисловості. І це стане надійним елементом гарантій безпеки для України та всієї Європи. Що жодним чином не стає на заваді нашим євроатлантичним прагненням. Розвиток оборонних спроможностей Європи не підважує, а у перспективі посилює НАТО.

Наступний 2024 — рік виборів у ЄС. Сподіваємося, що оборонна промисловість буде серед пріоритетів нової Єврокомісії. Геополітичні реалії вимагають цього. Водночас що надзвичайно важливо — Україну вже розглядають як частину цієї європейської оборонної архітектури. Тільки з Україною Європа стане по-справжньому сильним гравцем.

Ольга Стефанішина

Читайте нас в Telegram
Вісім областей росії було атаковано безпілотниками

Вісім областей росії було атаковано безпілотниками

Це була спільна спецоперація СБУ, ГУР МОУ та ССО ЗСУ.

На східному напрямку за добу ліквідовано понад 600 окупантів, знищено 7 танків та майже пів тисячі БПЛА

На східному напрямку за добу ліквідовано понад 600 окупантів, знищено 7 танків та майже пів тисячі БПЛА

За минулу добу на східному напрямку Сили оборони України ліквідували ще 627 російських загарбників та знищили чимало техніки.

Військові контррозвідники спалили 4 ППО, 36 артсистем та 11 танків

Військові контррозвідники спалили 4 ППО, 36 артсистем та 11 танків

Бійці з Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки відпрацювали по цілях з допомогою ударних БПЛА.

Президент підписав указ, який забороняє військовим доступ до азартних ігор

Президент підписав указ, який забороняє військовим доступ до азартних ігор

Президент Володимир Зеленський підписав указ «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 квітня 2024 року «Щодо протидії негативним наслідкам функціонування азартних ігор в мережі Інтернет».

Володимир Зеленський підтримав проєкт створення другого ешелону лікарень, що прийматимуть поранених захисників

Володимир Зеленський підтримав проєкт створення другого ешелону лікарень, що прийматимуть поранених захисників

Щоб приймати бійців із південного напрямку, планують реконструювати Криворізьку лікарню №2, найбільшу в місті.

На кордоні знищили спостережний комплекс росіян

На кордоні знищили спостережний комплекс росіян

На Харківському напрямку бійці повітряної розвідки Держприкордонслужби знайшли та знищили відеокамеру спостережного комплексу «Муром - М».

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Водій-радіотелефоніст, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Водій-інспектор прикордонної служби

від 21000 до 24000 грн

Чоп

Державна прикордонна служба України

сапер, радіосапер

від 25000 до 130000 грн

Згурівка, Київська область

Фельдшер 155 окремий батальйон територіальної оборони

від 21000 до 51000 грн

Степанівка, Сумська область