Про це під час інтерв’ю АрміяInform розповів радник — уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко. — Після повернення бійців…
У Посольстві Литовської Республіки в Україні відбулася прем’єра вистави «Листи без відповіді», організованої службою зв’язків із громадськістю Командування Сил ТрО ЗСУ.
«Листи без відповіді» — перфоманс, створений за мотивами книги відомого українського історика, кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Інституту історії та археології Балтійського регіону (Клайпедський університет, Литва) Артема Петрика, який напередодні широкомасштабного вторгнення росії приїхав до батьків у Херсон і опинився в окупації.
Артем Петрик провів 9 місяців під російською окупацією, під час якої намагався потайки нотувати все, що відбувалося з Херсоном та його мешканцями. Саме так виникла книга «Сни про Херсон», куди ввійшли оповіді про життя звичайних херсонців, багатьох з яких уже немає серед живих.
— Незадовго до початку широкомасштабного вторгнення я прибув з Литви до своїх батьків у Херсон, так я опинився в окупації. Навесні, коли почалися протести проти окупантів, у мене виникла думка, що необхідно все це зафіксувати. Спочатку це були звичайні нотатки, які перетворилися на щоденник, що потім трансформувався в оповідання, які увійшли до збірки «Сни про Херсон». Власне на основі цих оповідань, і конкретно одного з них, яке називається «Листи без відповіді», організований сьогоднішній перфоманс. У цих оповіданнях описана не лише моя доля, а різних людей, які пройшли випробування окупацією та війною… і живих, і мертвих. Це такий маніфест Херсона до вільної України, до вільного світу, — розповів Артем Петрик.
Історик поділився, що рішення проводити захід на території литовського посольства є символічним для нього, адже він сам тривалий час мешкав і працював у Литві та є її дослідником.
— Литва — головний і послідовний союзник України. Починаючи з 2014 року, вона надає неперервну допомогу Україні, як військову, так і гуманітарну. Взагалі, історично Литовська держава завжди підтримувала національно-визвольний рух. Можу сказати, що литовці в чомусь пройшли схожий шлях. Ідея про створення перфомансу саме в цьому місці належить головному капелану Сил ТрО Сергію Дмитрієву та режисеру Ахтему Сеітаблаєву, — підкреслив Артем Петрик.
Також він повідомив, що в найближчому майбутньому у світ вийде його книга, частково присвячена Херсону, але основним її героєм буде український капелан. Артем Петрик висловив припущення, що, можливо, це буде одна з перших книг, у якій буде зображений шлях українського капелана через його трансформацію від звичайного парафіяльного священника до військового капелана. Детальніше про історію Артема читайте згодом.
Головний капелан Сил ТрО Сергій Дмитрієв розповів, чому вирішив організувати перфоманс саме на базі литовського посольства та про те, наскільки важливим для нього є Херсон.
— Моя служба розпочалася з Херсонської області, з 13 березня 2014 року. Тож у якомусь сенсі Херсон для мене — рідне місто. Колись автор книги, Артем Петрик, був моїм студентом — парафіянином. Оскільки я товаришую з литовським посольством, а Артем є представником Клайпедського університету, виникла ідея показати цей перфоманс саме там. Звісно, це також чергова можливість показати нашим іноземним партнерам і дипломатам реальні історії реальних людей, — розповів Сергій Дмитрієв.
Також він повідомив, що цей захід — це можливість зібрати кошти на допомогу херсонцям, які страждають унаслідок підриву Каховської ГЕС.
За словами Сергія, нині два капелани з Херсонського ТрО на човнах рятують людей та розвозять їжу в затопленому місті.
Детальніше про історії херсонських капеланів, які попри всі труднощі продовжують своє служіння, — читайте згодом у наших матеріалах.
Перед початком вистави гостям посольства представили фотовиставку «Довжиною у війну». Це спільний проєкт військовослужбовців служби зв’язків із громадськістю Командування Сил територіальної оборони Збройних Сил України Олега Пальчика та Олексія Дмитрашківського.
Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінас звернувся до гостей заходу з вітальним словом та висловив слова підтримки українському народу.
— Насамперед я хочу привітати вас усіх у нашому посольстві, на Литовському острівці у Києві. Ця жахлива війна, на жаль, триває, а рашисти продовжують свою брудну роботу, але ви знаєте, на щастя, триває і життя. Життя, яке нам дає надію та віру в нашу спільну перемогу. Цей вечір також буде дуже особливим, адже ми запросили вас на прем’єру вистави про життя та про виживання мешканців Херсона під час цієї жахливої війни. Цей перфоманс створений за мотивами великого друга Литви, людини, яка має литовське коріння, Артема Петрика, — звернувся Вальдемарас Сарапінас.
Участь у перфомансі взяли українські актори театру на Подолі — Катерина Шенфельд та Роб Фельдман.
Після завершення заходу Надзвичайному і Повноважному Послу Литовської Республіки в Україні подарували шеврон Сил ТрО ЗСУ з підписами творчого колективу.
Фото автора
З початком широкомасштабної війни 25 країн почали брати поранених військових Сил оборони України до себе на реабілітацію і протезування. Серед лідерів — Німеччина, Польща, Іспанія, Нідерланди, Франція, Болгарія, країни Балтії.
Понад двадцять разів війська рф атакували протягом дня Нікопольський район Дніпропетровщини. Ворог цілив важкою артилерією та дронами-камікадзе, скинув боєприпас з БПЛА.
Двох «гостей» краю, які забажали випробувати свої сили у стрімких водах Тиси, затримали військовослужбовці відділення «Грушово» спільно зі співробітниками оперативно-розшукового відділу Мукачівського прикордонного загону.
У вівторок, 10 вересня, російські війська кілька разів атакували населені пункти Херсонської області, є постраждалі.
Велика Британія оголосила про накладення санкцій на повітряно-космічні сили росії, які використовують різні системи озброєнь та завдають руйнувань України.
Президент Володимир Зеленський заслухав доповіді Головного управління розвідки МОУ та Служби зовнішньої розвідки щодо наявних для України можливостей та загроз.
Захищаємо світ
від 20000 до 23000 грн
Диканька
Військова частина 3052 НГУ
від 23500 до 53500 грн
Кам'янка-Бузька
Військова частина А4623
від 20000 до 120000 грн
Запоріжжя
112 окремий батальйон 110 ОБрТрО
Про це під час інтерв’ю АрміяInform розповів радник — уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко. — Після повернення бійців…