ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Перемога України сформує власне бачення подій Другої світової війни: підсумки круглого столу

Публікації
Прочитаєте за: 5 хв. 3 Травня 2023, 18:33

Перемога над нацизмом у Другій світовій війні, без перебільшення, є найбільшим здобутком ХХ століття. Ми досі продовжуємо перебувати в системі координат, яка була створена за підсумками тієї війни. Проте відтоді, як росія анексувала у 2014 році український Крим та частину Донецької і Луганської областей, система міжнародних відносин, що утвердилася після Другої світової, почала давати збій. А з початком широкомасштабного вторгнення росії в Україну стало очевидним, що світовий порядок потребує докорінного реформування, якщо не перезапуску в цілому.

Переосмислення наслідків Другої світової війни в усьому світі триває постійно. Але в Україні воно відчувається особливо гостро. Адже саме на нашій території з 1941 по 1944 рік було задіяно 61% всіх сухопутних військ східного фронту Вермахту. А в 1943–1944 роках, коли відбувалося вигнання гітлерівців, Україною пройшли 50% сил червоної армії. Руйнування і людські втрати, спричинені війною, були найбільшими за всю тисячолітню історію нашої країни. Про це нагадала заступник генерального директора Національного музею історії України у Другій світовій війні Людмила Рибченко під час круглого столу «Внесок України та українців у перемогу над фашизмом у Другій світовій війні: уроки історії, які ми досі вчимо», що відбувся в Military Media Center.

— Україна, до якої ми звикли, в сенсі існуючих державних кордонів та етнічної палітри населення, є продуктом Другої світової війни. Зокрема, внаслідок цієї війни «зникли з карти» України ті етно-політичні групи, які століттями відігравали тут важливу роль: кримські татари були депортовані, німці на півдні України були знищені, українське єврейство зазнало непоправних втрат, українські поляки й чехи — знищені або депортовані… Тобто Україна, що існувала до 1939 року, зникла. Вона перетворилася на де-факто двоетнічну територію з постійно зростаючою російською компонентою, — зазначив у своєму виступі доктор історичних наук, співробітник Центру досліджень воєнної історії ЗСУ Іван Патриляк.

Друга світова війна так і не розв’язала кардинальне питання української державності. А цього не відбулося тому, що один із зачинателів війни — радянський союз — не був покараний. До того ж він у підсумку став її переможцем, посівши одне з ключових місць у міжнародних організаціях. Тому нинішня російсько-українська війна є завершальним етапом Другої світової. Біль від втрат, спричинених у ХХ столітті, змушує нас рішуче протидіяти агресору, який у ХХІ столітті вирішив за лекалами фашизму та нацизму збудувати власну людиноненависницьку ідеологію та застосувати всі хибні й злочинні практики Другої світової війни проти України.

— росіяни сприйняли непокарання як слабкість світу, що вони можуть повторювати, насамперед повторювати свою агресію і злочини, — наголосив у своєму виступі Іван Патриляк. На його думку, саме тому справедливе покарання росіян, що неминуче настане в підсумку нинішньої війни, стане фінальною крапкою в Другій світовій, яка нарешті стане історією. А цивілізація розпочне новий етап розвитку.

— Описуючи бойові дії на сході України, ворог дуже часто використовує міфологеми радянського союзу — «сталінград», «курська дуга» тощо. Дуже багато цих паралелей, якщо їх розглянути правильно, дозволяють зрозуміти тактику росіян сьогодні, — зауважив військовий історик, керівник експертної групи з питань внутрішніх комунікацій Директорату інформаційної політики у сфері оборони та стратегічних комунікацій Міністерства оборони України Василь Павлов.

— Наприклад, про «людські хвилі» дуже добре знають люди, які досліджували битву за Дніпро під час Другої світової війни. Німецькі кулеметники божеволіли від того, що в них вже перегрівались кулемети, але «хвилі» радянських солдатів не закінчувались. Те саме ми бачимо зараз під Бахмутом з боку російських загарбників. До цього ряду можна віднести і концепцію «Київ за три дні». Це фактично радянська передвоєнна концепція «малой кровью на чужой территории», або «единой силой, могучим ударом» завдати швидкого удару і знищити противника.

Ми бачимо зараз, що росія, розповідаючи, що вона ніколи не готувалась до війни, все-таки здійснила агресію проти України. Те саме було до Другої світової війни, коли радянський союз фактично накопичував напередодні нападу нацистів величезні ресурси і був так само готовий розпочати свою агресію, але Німеччина його випередила, — нагадав Василь Павлов.

Ще однією паралеллю є використання росіянами ракетного озброєння для терору мирного населення. Аналогічно німецькі війська обстрілювали ракетами Велику Британію у 1944 році. Як відомо, це не скорило цю країну і це не скорить нині Україну.

Українські офіцери, командування значно краще розуміються на воєнній історії, ніж росіяни, які перебувають у полоні своїх міфів. Приміром, вони, як і в середині ХХ століття, міфологізують неіснуючих героїв, вигадуючи їм неіснуючі подвиги.

Проведення паралелей між Другою світовою і російсько-українською війною, за словами Василя Павлова, дозволяє завершити або переосмислити деякі сюжети ДСВ. Так само очевидно, що дуже багато ідеологічних прикладів ДСВ припинили своє існування, згорівши в полум’ї нинішнього протистояння.

Учасники круглого слову дійшли висновку, що об’єктивно описавши перебіг триваючої нині російсько-української війни можна буде зовсім інакше поглянути і на Другу світову, і на інші війни, що відбувалися на території України. Це буде вже не чужий, а свій український державницький погляд на військові конфлікти минулого і на роль України, української нації у світовій історії.

Фото Дмитра Юрченка

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Вступна кампанія-2025: КАІ запрошує на інженерну військову підготовку

Вступна кампанія-2025: КАІ запрошує на інженерну військову підготовку

Кафедра військової підготовки «Київського авіаційного інституту» запрошує на навчання чоловіків та жінок, які бажають стати частиною війська, здобувши технічну освіту та престижну військову спеціальність.

Рустем Умєров про новий обмін полоненими: Ще одне підтвердження — Україна своїх не залишає

Рустем Умєров про новий обмін полоненими: Ще одне підтвердження — Україна своїх не залишає

Ще один етап обміну між Україною та росією завершився успішно — додому повертаються українські військовослужбовці, які перебували в полоні та потребують невідкладного лікування.

«Бігли, як олімпійці»: артилерист розповів про те, чому навіть «богам війни» треба вміти бігати швидко

«Бігли, як олімпійці»: артилерист розповів про те, чому навіть «богам війни» треба вміти бігати швидко

Артилерист 54-ї окремої механізованої бригади на позивний «Лисий» розповів повчальну історію про те, як під час швидкої евакуації з-під ворожого обстрілу йому та побратимам довелося бігти, «як олімпійським чемпіонам», щоб врятувати свої життя.

Одруження за день та фіктивний догляд: як ухилянти «косили» від армії за допомогою схеми «Опікун»

Одруження за день та фіктивний догляд: як ухилянти «косили» від армії за допомогою схеми «Опікун»

Правоохоронці викрили масштабну схему ухилення від мобілізації та звільнення зі служби, в рамках якої по всій країні підробляли документи про необхідність догляду за родичами з інвалідністю.

У Коордштабі повідомили, кого звільнили з російського полону в межах нового обміну

У Коордштабі повідомили, кого звільнили з російського полону в межах нового обміну

Сьогодні відбувся ще один етап обміну полоненими в категорії «важкопоранені та тяжкохворі» згідно з домовленостями у Стамбулі.

Відбувся ще один обмін: Володимир Зеленський — про повернення нової групи українців з полону

Відбувся ще один обмін: Володимир Зеленський — про повернення нової групи українців з полону

Президент України Володимир Зеленський повідомив про повернення з російського полону ще однієї групи захисників, більшість з яких перебувала у неволі понад два роки, зокрема оборонці Маріуполя.

ВАКАНСІЇ

Бухгалтер (за контрактом у ЗСУ)

від 50000 до 170000 грн

Кривий Ріг

Криворізький РТЦК та СП

Командир взводу, військовослужбовець

від 21000 до 51000 грн

Десна, Чернігівська область

Оператор БПЛА (пілот дрона)

від 55000 до 125000 грн

Слов'янськ

Батальйон спеціального призначення Донбас 18 Слов'янської бригади Національної гвардії України

Стрілець-санітар

від 24000 до 124000 грн

Мукачеве, Закарпатська область

Військовослужбовець (Зроби свій вибір сам)

від 20100 до 125000 грн

Миколаїв, Львівська область

Медик

від 20100 до 120000 грн

Київ

Розвідувальний батальйон 5 Окремої Штурмової Київської бригади

--- ---