ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Річниця «Рамштайну»: як світ допомагав Україні ставати сильнішою

Актуальна тема
Прочитаєте за: 15 хв. 27 Квітня 2023, 13:03

Кілька днів тому, 21 квітня, у Німеччині відбулася 11-та зустріч Контактної групи з питань оборони України, яку також уже звикли називати зустріччю у форматі «Рамштайн», антипутінською коаліцією або Атлантичною хартією 2.0.

Сьогодні, 27 квітня, формату «Рамштайн» виповнюється рік. Перша така зустріч відбулася після широкомасштабного вторгнення рф в Україну, зокрема, після звільнення Київської області від окупантів. Саме тоді Захід остаточно повірив у можливість перемоги України, а також на власні очі побачив наслідки російської окупації. Перша зустріч відбулася на авіабазі НАТО в Німеччині та започаткувала постачання Києву важкої зброї у війні з рф.

За рік і два місяці широкомасштабного вторгнення росії в Україну загалом відбулося 11 зустрічей у форматі «Рамштайн». За цей час підтримка України значно посилилася, при чому як кількісно, так і якісно. Якщо важку зброю на початку (до звільнення Київщини) Україна майже не отримувала, то наразі в Україну все більше і більше прибуває новітніх зразків озброєння НАТО: від артилерійських снарядів  до сучасних танків та систем ППО.

Паралельно з цим українські військові готуються ними користуватися на натівських базах та за допомогою іноземних інструкторів. Еволюція «Рамштайну» очевидна —  те, що ще рік тому нам здавалося неможливим — усе частіше стає реальним. АрміяInform вирішила нагадати, з чого все починалося та як змінювалася допомога Україні, зокрема види озброєння, які надсилали Силам оборони України за результатами кожної зустрічі. Отже, більше — у нашому огляді.

За рік допомога країн групи «Рамштайну» Україні зросла в десять разів

Станом на квітень 2023 року загальна сума безпекової допомоги від країн-учасниць Контактної групи з питань оборони України становить 55 млрд доларів. Це — вдесятеро більше, ніж з моменту першої зустрічі у форматі «Рамштайн». Про це 21 квітня заявив міністр оборони США Ллойд Остін під час відкриття 11-го засідання Контактної групи з питань оборони України на базі американських ВПС «Рамштайн» у Німеччині.

— Наша підтримка не похитнулася, і я пишаюся прогресом, якого ми досягли разом. Загалом члени цієї контактної групи надали Україні понад 55 мільярдів доларів допомоги у сфері безпеки, що вдесятеро більше, ніж з моменту нашої першої зустрічі. Лише за останні кілька місяців ми надали обладнання та забезпечили тренування для підтримки ще дев’яти бронетанкових бригад для України, які мають усе необхідне для того, щоб утримувати позиції на полі бою, — сказав Ллойд Остін.

Найбільший відсоток цієї допомоги припав на США (35 млрд доларів).

Європейський Союз виділив від блоку для України 7 пакетів безпекової допомоги. Окремі країни також виділяли кошти зі своїх національних бюджетів.

Зустрічі у форматі «Рамштайн» це серія дипломатичних зустрічей міністрів оборони та начальників генеральних штабів кількох десятків країн світу. Основна мета обговорення, синхронізація та прискорення надання військової допомоги, зброї та спорядження Україні для перемоги у війні з рф. Також там розглядають питання післявоєнної підтримки нашої держави.

Назва зустрічі — формат «Рамштайн» за місцем проведення першого засідання на базі Повітряних сил США в місті Рамштайн у Німеччині, яка розпочалася за ініціативою та лідерством Секретаря оборони США Ллойда Остіна та Голови Комітету начальників штабів Збройних сил США генерала Марка Міллі. Надалі зустрічі відбувалися у різних місцях, очно та онлайн, однак неофіційна назва «Рамштайн» за ними закріпилася. За рік по тому — 11-ту зустріч Контактної групи провели в тому ж місці, де все починалося.

Які країни беруть участь у «Рамштайні»

Список учасників Контактної групи досить чималий. Окрім країн-учасників НАТО, до зустрічей долучаються представники Австралії, Південної Кореї, Нової Зеландії, Японії, Ізраїлю, Йорданії, Катару, Кенії, Ліберії, Марокко, Австрії та інших країн, та, безумовно — України. У першій зустрічі у форматі «Рамштайн» 22 квітня 2022 року взяли участь представники 30 країн НАТО, а також партнерів Альянсу — Австралії, Південної Кореї, Нової Зеландії, Японії, Ізраїлю, Йорданії, Катару, Кенії, Ліберії, Марокко, Тунісу.

Пізніше до них приєдналися також міністри оборони Австрії, Боснії та Герцеговини, Колумбії, Косово, Еквадору, Молдови та Грузії.

Кількість учасників Контактної групи з питань оборони, країн-донорів, які допомагають нашій державі Україні, за рік зросла до 54 країн.

Як зазначив на 9-й зустрічі Контактної групи Міністр оборони України Олексій Резніков: «міжнародна антипутінська коаліція зростає». До слова, досить символічно, що нині за чисельністю вона зрівнялася з антигітлерівською коаліцією часів Другої світової війни, яка зрештою призвела союзників до перемоги над нацизмом.

З 27 квітня минулого (2022) року у форматі «Рамштайн» відбулося 11 зустрічей. Про головні результати кожного з засідань Контактної групи з питань оборони України — детальніше далі.

«Рамштайн-1»: 5 мільярдів на зброю для України

Перша зустріч у форматі «Рамштайн» відбулася 22 квітня 2022 року. Вона  була радше консультативною й обʼєднала, як уже зазначалося, приблизно 30 країн членів та союзників НАТО. Метою було з’ясовувати можливості промислового потенціалу, зокрема, каталогізація ВПК союзників України, аби зрозуміти, як вони можуть зміцнити Україну.

 

Ухвалено рішення про надання необхідних озброєнь у стислий термін, понад 30 країн зобов’язалися виділити більш ніж 5 млрд доларів військової допомоги.

«Рамштайн-2»: ракети Harpoon і артилерія

«Рамштайн-2» відбувся за місяць після першого, 23 травня 2022 року, але набув певної конкретики щодо збройної допомоги. Союзники зобов’язалися наростити поставки артилерії 155-мм калібру та посилити берегову оборону України. Зокрема, Італія, Греція, Норвегія та Польща оголосили про передачу критично необхідних артсистем та боєприпасів, також пускових установок Mk 141 для ракет Harpoon і, власне, самих ракет від Данії. Чехія анонсувала передачу гелікоптерів вогневої підтримки, танків та ракетних систем.

Загалом понад 20 країн оголосили про пакети збройної допомоги для Києва, які включали: артилерію; снаряди; системи берегової оборони; бойові машини; навчання українських військових; танки (але ще радянського зразка). Кількість учасників контактної групи зросла до 44 країн.

«Рамштайн-3»: Україна отримала HIMARS та гелікоптери Mі-17

Третя зустріч Контактної групи з допомоги Україні відбулася 15 червня 2022 року у Брюсселі та тривала паралельно з жорстокими боями за Сєвєродонецьк на Донбасі. Кількість учасників зустрічі зросла до 50 країн. Головним результатом стало погодження постачання далекобійних реактивних систем залпового вогню M270 і M142 HIMARS.

США оголосили поставки 18 гаубиць М777,  розкрили деталі свого чергового пакета допомоги на 1 млрд доларів, який налічував: гаубиці; 155-мм снаряди; десятки тисяч боєприпасів і ракет для систем HIMARS; авто для транспортування та ремонту техніки; системи Harpoon; радіостанції; оптичні пристрої нічного бачення.

Партнери за підсумками зустрічі заявили, що посилять українське узбережжя ракетами Harpoon, Brimstone, а Німеччина пообіцяла постачати системи MARS II. Словаччина зобов’язалася передати гелікоптери Мі-17 та ракетні боєприпаси. Канада, Польща та Нідерланди — пообіцяли Києву додаткову артилерію (йшлося про постачання 300–400 артилерійських систем).

«Рамштайн-4»: боєприпаси та протикорабельні ракети

Ramsteіn-4

«Рамштайн-4» відбувся 20 липня 2022 року у форматі онлайн. Напередодні США оголосили про новий пакет допомоги для України на 400 млн доларів: гроші пішли на 1000 високоточних 155-мм боєприпасів та 20 додаткових систем HIMARS. Інші країни зобов’язалися забезпечити навчання українських військових на натовських озброєннях, а також відновлювати українську техніку, постачати запчастини та інші бойові засоби.

«Рамштайн-5»: ракети HARM, Hellfire та «Гепарди»

Зустріч відбулася 8 вересня 2022 року, цього разу на базі НАТО «Рамштайн» у Німеччині. Тоді НАТО оголосило про зимовий пакет допомоги для України, а також допомогу з розмінування територій.

Американська сторона заявила про передачу додаткових гаубиць, протирадіолокаційних ракет HARM, сотні броньовиків Humvee, мільйонів набоїв, понад 5 000 протитанкових систем та тисячі протитанкових мін. Норвегія анонсувала поставки 160 ракет Hellfire, Німеччина — зенітних самохідних установок Gepard та броньованих танків-мостоукладачів Biber.

«Рамштайн-6»: ППО та зимове спорядження

«Рамштайн-6» відбувся 12 жовтня 2022 року у Брюсселі одразу після масованого ракетного обстрілу України 10 жовтня.

Саме через масований обстріл рф на зустрічі вперше офіційно було оголошено про постачання Україні систем протиповітряної оборони. Надалі українські Сили оборони отримали NASAMS, IRIS-T, Hawk. Німеччина зобов’язалася поставити додаткові системи MARS II та самохідні артилерійські установки PzH 2000. Канада та Нідерланди також оголосили про постачання зброї та іншої допомоги на кілька десятків мільйонів доларів.

«Рамштайн-7»: додаткове ППО й танки

Зустріч відбулася 16 листопада 2022 року, за її результатами Україна отримала сучасні системи ППО, снаряди для РСЗВ, ствольну артилерію та додаткове зимове спорядження.

Греція оголосила про готовність поставити 155-мм боєприпаси, Польща — додаткову артилерію та боєприпаси, а також засоби ППО ближньої дії. Іспанія підтвердила постачання систем ППО Hawk, Німеччина — додаткові РСЗВ, Канада та Швеція зобов’язалися передати озброєння та зимове спорядження на сотні мільйонів доларів.

«Рамштайн-8» започаткував танкову коаліцію для України

Ukraine Defense Contact Group at Ramstein Air Base in Ramstein, Germany, Friday, Jan. 20, 2023. (AP Photo/Michael Probst)

Зустріч відбулася 20 січня 2023 року в Німеччині на авіабазі НАТО. Він був знаковим, бо фактично розблокував постачання західних танків для України. Хоча спочатку Німеччина відмовилася погодити постачання танків Leopard 2, посилаючись на те, що чекає на рішення США щодо танків M1 Abrams. Однак після зустрічі через тиск союзників Берлін змінив своє рішення.

США оголосили про передачу 8 ЗРК Avenger, 59 БМП Bradley, 90 БТР Stryker, 53 машини із захистом від мін і засідок (MRAP), 350 високомобільних багатоцільових колісних машин (HMMWV), тисячі артснарядів, додаткових боєприпасів для HIMARS, ракет HARM тощо. Велика Британія — 14 танків Challenger 2, близько 30 САУ AS90, 100 одиниць бронетехніки, включно з БТР FV430 Mk3 Bulldog, десятки безпілотників, тисячі артснарядів, 600 ракет Brimstone. Франція — основних бойових танків AMX-56 Leclerc. Нідерланди — двох пускових установок ЗРК Patriot. Італія — батарею ЗРК SAMP-T. Данія — 19 французьких 155-мм САУ CAESAR.

Естонія передала десятки 155-мм гаубиць FH-70 і 122-мм D-30, тисячі 155-мм артилерійських боєприпасів, машини підтримки для артпідрозділів, сотні протитанкових гранатометів Carl-Gustaf M2 з боєприпасами.

Латвія — десятки переносних ЗРК Stinger і додаткові елементи ППО, два вертольоти М-17, декілька десятків БПЛА та запчастини для самохідної гаубиці М109. У польському пакеті допомоги — зенітні установки С-60 із 70 тисячами боєприпасів. Країна продовжила постачання 155-мм гаубиць KRAB та різних видів боєприпасів.

«Рамштайн-9»:  Танки для України та порушення теми про літаки

Зустріч відбулася 14 лютого 2023 року у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі. Саме за його результатами сформувалася більш чітка танкова коаліція для допомоги Україні. На той момент уже 8 країн пообіцяли поставити Києву танки Leopard, зокрема й найновішої модифікації.

Данія оголосила передачу всіх своїх САУ Caesar. Греція — 20 БМП-1. Італія та Франція — батарею ЗРК SAMP-T, а також інших систем ППО та великої кількісті боєприпасів до них. Норвегія виділить понад 7 млрд доларів США протягом 5 років на різні форми підтримки України. Німеччина, Польща, Канада, Португалія, Іспанія, Норвегія, Данія, Нідерланди і Швеція — 150 танків Leopard 1 та Leopard 2 різних модифікацій. США — танки M1 Abrams, а також певної кількості модернізованих Т-72 від Польщі та Чехії.

«Рамштайн-10»: боєприпаси для контрнаступу та МіГи

«Рамштайн-10» відбувся 15 березня 2023 року. Однією з ключових тем зустрічі став спосіб забезпечення України боєприпасами, яких критично бракує на полі бою.

Було анонсовано посилення ППО, постачання боєприпасів, навчання та формування «броньованого кулака». Зокрема, Канада оголосила про передачу 8 000 снарядів калібру 155 мм і початок постачання танків Leopard. Німеччина — 5 000 артснарядів калібру 155 мм і 155-міліметрових високоточних боєприпасів, а також боєприпасів для РСЗВ MARS II, двох автонавантажувачів, чотирьох мобільних антенно-щоглових систем і 500 пістолетів SFP9. Словаччина та Польща — винищувачів МіГ-29. Норвегія у співпраці зі США — двох додаткових систем NASAMS.

МіГ-29

«Рамштайн-11»: закриття неба над Україною

Одинадцята зустріч Контактної групи у «Рамштайні» головним пріоритетом обрала — закриття неба над Україною. Попри те, що офіційний Київ очікував усе ж таки надання сучасних винищувачів 4+ покоління, таких як американські F-16 чи шведські Greapen, учасники зустрічі зосередилися на посиленні наземних засобів ППО для України.

U.S. Ramstein Air Base, in Germany, Friday, April 21, 2023. (Sebastian Gollnow/Pool Photo via AP)

Це підтвердив глава Пентагону Ллойд Остін під час зустрічі контактної групи:

«Україна зараз більше потребує посилення протиповітряної оборони, і з цим погодились усі учасники «Рамштайну». Додаткові комплекси ППО та боєприпаси до них — пріоритетом номер 1 у найближчій перспективі. США продовжать залучати партнерів та союзників, наголошувати на тому, щоб Україна отримувала найсучасніші системи ППО», — сказав пан Остін.

На цьому ж наголосив очільник Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі: «Акцент робиться на потужну систему ППО в Україні, саме на наземні системи. Щодо надання F-16 — це політичне питання і вирішувати його буде політичне керівництво».

Крім того, в рамках засідання відбулася зустріч представників «танкової коаліції», на якій обговорили:

  • у Польщі створять центр технічного обслуговування танків Leopard для України;
  • у червні 250 українських військових почнуть навчання на танках Abrams M1A1 SA, воно триватиме 2,5 місяці;
  • дуже ймовірно, що Україна отримає більше ніж 31 Abrams від США, адже на 31 танк необхідно 124 людини, а навчатимуть вдвічі більше;
  • завдяки постачанню Україні танків Leopard вдалося створити 9 механізованих бригад, що, на думку Ллойда Остіна, має посилити ЗСУ на полі бою.

Як бачимо, формат «Рамштайн» за рік серйозно еволюціонував. Як повідомив на підсумковій конференції Ллойд Остін: «Лише за кілька місяців ця Контактна група поставила понад 230 танків, більше ніж 1550 броньованих машин, а також іншого обладнання й боєприпасів  не лише для окремих підрозділів, а й для підтримки понад дев’яти нових бронетанкових бригад».

До формату «Рамштайн» Україні також допомагали — хто і як

Варто також зазначити, що допомога Україні від закордонних партнерів розпочалася ще до широкомасштабного вторгнення. За кілька тижнів до ескалації російської агресії проти України у війні, що триває уже дев’ять років, іноземна розвідка, зокрема, британська та американська, попереджали про неминучість широкомасштабного вторгнення рф в Україну. Тож зрозуміли важливість допомогти нам підготуватися до цього.

Британія, наприклад, у січні-лютому 2022 передала Україні понад 2 тисячі ПТРК NLAW і тисячу ракет до «Джавелінів». Допомогу передали також Швеція та країни Балтії.

Інші партнери доставляли в Україну ручні протитанкові й зенітні комплекси, стрілецьку зброю і боєприпаси до неї, амуніцію, засоби захисту, іншу нелетальну допомогу. З початку квітня почалися серйознішої й конче необхідної нам техніки.

Зокрема, чехи розпочали передачу танків Т-72, естонці — «радянських» гаубиць Д-30, австралійці, британці, канадійці, інші партнери терміново розпочали постачання бронетранспортерів і бойових броньованих машин. Згодом американці погодились на передачу артилерійських систем — прийшли перші гаубиці М-777. Однак до «Рамштайну» про якусь системність західної військово-технічної допомоги Україні не йшлося. Тож виникла потреба в координації поставок озброєння: хто постачатиме техніку, хто боєприпаси до неї, а хто — здійснюватиме технічне обслуговування та ремонт.

Саме координація роботи і була основним завданням «Рамштайну». Однак, відкриваючи справжнє обличчя росії та жахливих для усього цивілізованого світу методів ведення війни — ракетних обстрілів мирних міст, цивільної інфраструктури України, підлих і жорстоких воєнних злочинів проти українського народу в Бучі, Ірпені, Ізюмі, Краматорську, та багатьох інших містах, Білий дім ухвалив рішення підняти завдання «Рамштайну» на новий політичний рівень: крім завдань з координації військово-технічної допомоги, на нього покладалася функція формування так званої антипутінської коаліції.

Відтак за рік роботи формату «Рамштайн» партнери передають Україні нові пакети допомоги, у які входить артилерійське озброєння, системи ППО, танки та інша бронетехніка, зокрема і сучасних систем натівського зразка, як-то ЗРК «Петріот», основних бойових танків НАТО «Леопард-2», «Челленджер», «Абрамс». Окрім постачання техніки, союзники взяли на себе також ремонт і модернізацію техніки та озброєння. Також системно здійснюється навчання і підготовка українських військових на базах та за стандартами НАТО.

Уже декілька зустрічей поспіль обговорюються питання закриття українського неба, зокрема за допомогою сучасних винищувачів 4+ покоління типу F-16 та їх аналогів. І нехай поки що небо над Україною триматимуть все ж таки системи ППО — сучасні, модернізовані, однак тенденція розвитку допомоги від партнерів, зокрема, перегляд воєнних доктрин і військово-технічних концепцій, прогнозує, що навчаються опановувати українські пілоти новітні винищувачі, зокрема у Британії, не даремно.

Адже після того, як українські Збройні Сили, як і український народ, продемонстрували не лише стійкість, не лише те, що ми можемо оборонятися, а й контрнаступати — на «Рамштайні» почали порушуватися питання, які до того навіть не звучали.

Нині ми вийшли на зовсім інші показники. Нам допомагають у багатьох напрямках, від боєприпасів  натівських стандартів; артсистем та РСЗВ до створення танкової коаліції і надання систем ППО/ПРО. А також озброювати повноцінні батальйонно-тактичні групи, у той час як на самому початку постачання були обмежені. У цій ситуації США фактично проявили політичну відповідальність найвищого рівня. Ще одна надзвичайно важлива тема — підготовка в державах НАТО українських військових, завдяки цьому рівень підготовки резервів ЗСУ незрівнянно вищий за підрозділи мобілізованих росіян.

Безперечним досягненням України і США, представники яких координують діяльність робочої групи, є регулярність таких зустрічей (11 зустрічей за рік) та чітка координація, яка дозволяє фактично в режимі реального часу швидко реагувати на потреби України на полі бою та на загрози з боку рф.

 

Фактично саме «Рамштайн» став початком регулярного, систематичного оновлення військово-технічного оснащення нашої армії, остаточного переходу від застарілого радянського озброєння до сучасного натівського та переломного моменту на полі бою.

Ілюстративне фото

Тож, як бачимо, все більше і більше цивілізованих країн світу розуміє, що ми захищаємо не лише свою територіальну цілісність і суверенітет, а й безпеку усієї Європи та світу. Тому антипутінська коаліція і допомога Україні дедалі зростає і, сподіваємося, зростатиме й надалі.

Разом — переможемо.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Десантування у космос — російські штурмовики яскраво наїхали на міну

Десантування у космос — російські штурмовики яскраво наїхали на міну

Аеророзвідники підрозділу Hydra 137 батальйону морської піхоти зафіксували видовищне закінчення ворожого штурму.

«Все для раптового та безшумного під’їзду» — на Новопавлівському напрямку велосипедні та самокатні штурми

«Все для раптового та безшумного під’їзду» — на Новопавлівському напрямку велосипедні та самокатні штурми

На Новопавлівському напрямку ситуація в зоні відповідальності 141 окремої механізованої бригади залишається напруженою. Противник пробує тиснути, використовувати здебільшого тактику малих піхотних груп. По традиції, не шкодує своїх солдатів.

Мінус 34 окупанти — бригада «Помста» не дає росіянам накопичуватися на Краматорському напрямку

Мінус 34 окупанти — бригада «Помста» не дає росіянам накопичуватися на Краматорському напрямку

Бригада «Помста» продовжує нищити FPV-дронами російських штурмовиків, не даючи їм накопичуватися на Краматорському напрямку.

Окупанти били по Харкову «Іскандерами» зі шрапнеллю, кількість постраждалих зросла

Окупанти били по Харкову «Іскандерами» зі шрапнеллю, кількість постраждалих зросла

Станом на 8:30 відомо про понад 60 постраждалих від ранкового обстрілу Харкова російськими ракетами.

В Україні хвилина мовчання

В Україні хвилина мовчання

Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 143/2022, хвилина мовчання проводиться щодня о 9:00, її оголошують у всіх засобах масової інформації.

Україна та США підписали меморандум: це крок до Угоди про економічне партнерство

Україна та США підписали меморандум: це крок до Угоди про економічне партнерство

Україна і Сполучені Штати Америки підписали Меморандум, який засвідчує конструктивну спільну роботу наших команд та намір фіналізувати й укласти угоду, яка буде вигідна обом нашим народам.

ВАКАНСІЇ

Стрілець

від 21000 до 121000 грн

Вся Україна

1 центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ

Санітарний інструктор, військовослужбовець

від 20000 до 125000 грн

Богодухів

209 батальйон Сил ТрО

Навідник-оператор, військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Дніпро, Дніпропетровська область

Зв’язківець в 126 ОБр ТРО

від 20000 до 120000 грн

Херсон, Херсонська область

Майстер БПЛА

від 20000 до 125000 грн

Богодухів

209 батальйон Сил ТрО

--- ---