Про обмеження та складнощі, які вдалося і доводиться долати військовим, а також про один з епізодів випробувань, під час яких завданням F-16 було знищити…
Попри заяви російських політиків та пропагандистів під загальним гаслом «у нас все добре», війна проти України дедалі глибше впливає на всі сфери життя російського суспільства.
Наразі вже не викликає сумнівів, що російська агресія спричинила найбільший вплив саме на власну економіку та фінанси. По іншому бути не може, адже, за експертними оцінками, на так звану спеціальну військову операцію лише протягом 2022 року росія витратила 10 трлн рублів. Кілька прикладів нижче наочно демонструють поточну ситуацію.
Зокрема, мобілізаційні заходи та навантаження на економіку змінили ринок та умови праці. російські компанії скорочують персонал та масово замінюють «дистанційну роботу» на гібридний режим, що все більше передбачає роботу з офісу. Необхідність змін виникла після втечі з країни від мобілізації близько мільйона росіян, багато з яких мають високий рівень кваліфікації. Це підтверджують дослідження сервісу пошуку роботи «SuperJob»: з осені 2022 року кількість вакансій з гібридним режимом зросла в 1,3 раза і компанії у всіх округах росії почали вводити для потенційних співробітників вимогу приходити в офіс кілька разів на тиждень.
Оскільки ситуація з наповненням бюджету не викликає оптимізму, депутати Держдуми вирішили підібратися ближче до своїх занадто багатих співгромадян. Слідом за законом про електронні повістки, який передбачає заборону на продаж майна за відмову йти в армію/на війну, тепер у Держдумі пропонують вилучати у заможних громадян готівку. Депутат анатолій вассерман подав жорсткий законопроєкт щодо контролю за коштами, які росіяни зберігають «під матрацами». Він вважає, що громадяни, які зберігають готівку в рублях та валюті у сумі понад 1 млн руб., повинні повідомити про це податківців і пояснити походження коштів.
Водночас економічні проблеми та санкції проти російської авіації вдарили по роботі транспортної галузі загалом. Результат не забарився — авіаквитки на рейси всередині росії вже цього року можуть подорожчати на 15-30%, попередили в російському уряді, оскільки не схвалено виділення субсидій по аналогії з 2022 роком. У зв’язку з наведеним очікується зростання вартості перевезень та зменшення кількості рейсів.
Банківська сфера росії також оперативно реагує на наслідки війни. Останній великий європейський банк Raiffeisen Bank International (RBI) почав згортати свою роботу в росії. З будівлі на столичній Калузькій площі почали знімати вивіску банку, повідомляє канал «Обережно, Москва». Видання Frank Media також повідомило, що російські банки, які проводили платежі в євро, почали втрачати таку можливість — згаданий «Райффайзенбанк» припинив платежі в євро найбільшому банку Татарстану — «Ак Барсу». А ще раніше він закрив перекази в євро банку «Тінькову» та іншим банкам рф.
Зазначена ситуація стала можливою також завдяки реакції міжнародної спільноти на російську агресію. Найбільш чутливими виявилися економічні санкції. Серед свіжих новин з цього приводу — найбільший держбанк Індії попередив про блокування платежів за російську нафту, якщо контракт буде укладено за ціною, яка перевищує визначену для росії «стелю» в 60 доларів. Тим самим вони страхують себе від вторинних санкцій, виконуючи вимоги міжнародних обмежень. Коли ОПЕК+ ухвалив рішення про те, щоб скоротити тимчасово видобуток, нафта ненабагато, але підросла в ціні. Відповідно, в результаті російська нафта наблизилася до рівня «стелі». Тому в Індії на випередження ухвалюють раціональне рішення, щоб уникнути можливих випадковостей. Очевидно, що в росії цю історію «проковтнуть» без звуку, оскільки Індія сьогодні буквально рятує російську нафту.
В Об’єднаних Арабських Еміратах також почали вводити санкції проти росіян. Клієнти одного з провідних банків ОАЕ Emirates NBD почали отримувати листи з попередженням, що їхні активи буде переведено на окремий сегрегований рахунок, якщо вони не є резидентами Євросоюзу, Європейської економічної зони чи Швейцарії. Банк вказує, що виплати за цінними паперами та надходження від їхнього продажу, переведення їх на свій банківський рахунок до ENBD російський клієнт зробити вже не зможе. Банк пояснив ці обмеження необхідністю виконання директив ЄС щодо фінансових санкцій.
Уряд Німеччини вимагає від прем’єр-міністра Вірменії Нікола Пашиняна перекрити паралельний імпорт і банківські перекази до росії. Вимога була надана під час його недавнього візиту до Берліна. Після повернення до Єревану Н. Пашинян доручив забезпечити неухильне дотримання санкцій ЄС щодо росії.
З метою втримання контролю над суспільством, в росії посилюються заходи контролю та обмеження прав громадян. Зокрема, під загрозою відключення мобільного зв’язку опинилися 20 млн росіян. Мобільні оператори почали вимагати від росіян актуалізувати персональні дані під загрозою вимкнення послуг зв’язку. Масове розсилання push-повідомлень та СМС абонентам з проханням підтвердити персональні дані в особистому кабінеті «Держпослуг» або шляхом відвідування салону зв’язку пройшло на початку квітня.
Водночас посилюються репресії проти людей, які мають антивоєнні настрої. Протягом 2022 року суди оштрафували росіян на майже два мільйони доларів за протоколами про «дискредитацію» російської армії. Усього було призначено штрафів на 151 257 500 рублів — приблизно 1,85 мільйона доларів або 1,7 мільйона євро. До судів надійшло 5622 справи про «дискредитацію» (ст. 20.3.3 КАП). За ними призначили 4439 штрафів та винесли одне попередження. До середини квітня 2023 року до російських судів надійшли вже понад 6500 протоколів про «дискредитацію». За підрахунками правозахисних організацій, як мінімум 503 особи стали фігурантами кримінальних справ через свою антивоєнну позицію.
Є підстави вважати, що фінансово-економічні перспективи середнього класу в рф і надалі погіршуватимуться. Ситуація досить проста — про цю верству населення просто забули. Адже влада визначила три пріоритетні групи для соціальної підтримки: допомога сім’ям з дітьми, пенсіонерам індексується пенсія, виплати учасникам бойових дій проти України. Доходи силовиків та чиновників також не страждають. А от представники вільних професій, малого та середнього бізнесу як основи середнього класу такої підтримки не отримали, їхні доходи продовжать знижуватися.
Будь-яка війна традиційно впливає на стан здоров’я нації та статистика захворювань є найкращим індикатором зазначеного. Зокрема, російське міністерство охорони здоров’я повідомляє, що у 2022 році, після кількох років спаду, в рф почало зростати кількість заражень ВІЛ-інфекцією. 2022 року з діагнозом ВІЛ на облік стали 63150 осіб — на 3,3% більше, ніж роком раніше.
Настрої пересічних росіян погіршує весняна призовна кампанія на строкову службу. Наразі повістки до військкоматів вже отримали 52 тисячі росіян, з яких 21 тисяча визнані придатними до строкової служби, 31 тисяча — обмежено або не придатними. Суспільство починає висловлювати невдоволення новими процедурами призову. Зокрема, рух «Весна» започаткував кампанію під гаслом «Ні електронним повісткам!» з вимогою скасувати ухвалення держдумою поправки до закону «Про військовий обов’язок та військову службу», які, зокрема, вводять розсилку повісток через «Держпослуги» та рекомендованими листами. Наразі кількість підписантів перевищила позначку 100 000 осіб!
Результати наведених економічних та соціальних «ініціатив» російських законотворців та кремля загалом не змусили на себе довго чекати. Моніторинг російського інформаційного простору фіксує падіння довіри до Держдуми рф на 35% за останні дві доби. Її спікер в’ячеслав володін втрачає 40% лояльності, а депутати від 10 до 70% залежно від висловленої позиції. При цьому зростання негативу на адресу Держдуми в інформаційному просторі становить 60%.
Дуже схоже на те, що все більше росіян стали шукати собі альтернативи «благополучного життя» в росії. З цього приводу вдалося знайти інформацію, що громадяни рф лише на території Грузії з початку 2022 року купили понад вісім тисяч квартир та посіли перше місце серед іноземців із покупок житла в країні. Ще 2187 квартир громадяни росії придбали в Грузії у першому кварталі 2023 року попри те, що через російську війну проти Грузії 2008 року в цій країні існують досить потужні антиросійські настрої. Грузія стала одним із найпопулярніших напрямків втечі для росіян, які виїжджали з країни після початку широкомасштабного вторгнення в Україну та після оголошення мобілізації. Лише протягом 2022 року на територію Грузії в’їхали майже півтора мільйона громадян рф.
@armyinformcomua
Державний оператор тилу Міністерства оборони оголосив тендер на закупівлю бутильованої води для українських військових на перше півріччя 2025 року.
Президент Володимир Зеленський заслухав доповідь Головнокомандувача ЗСУ генерала Олександра Сирського щодо загальної ситуації на фронті та захисту наших позицій.
Бійці роти ударних безпілотних авіакомплексів Muramasa 109 окремої бригади Сил тероборони ЗСУ уразили окупантів, які відбили дронову атаку та спробували проїхати по «дорозі смерті» на Покровському напрямку.
У Часовому Яру противник намагається пробити позиції ударами в лоб і зайти в тил — успіху не має.
Майже двісті тисяч військовозобов’язаних отримали відстрочку в Резерв+.
З 1 грудня в застосунку «Дія» відновлено можливість бронювання співробітників для критичних підприємств.
від 25000 до 25000 грн
Харків
Державна прикордонна служба України
від 20000 до 120000 грн
Запоріжжя
229 окремий батальйон 127 ОБр Сил ТрО
Про обмеження та складнощі, які вдалося і доводиться долати військовим, а також про один з епізодів випробувань, під час яких завданням F-16 було знищити…