Смертельний інцидент стався над грецьким островом Карпатос в Егейському морі в контексті Егейської суперечки — конфлікту між двома державами-членкинями НАТО щодо суверенітету та суміжних…
Тематична зустріч «Чорні запорожці: від УНР до 72 ОМБр — бойові традиції вільної України» відбулась в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану. Захід було організовано в межах проєкту Українського інституту національної пам’яті «Історія і сучасність українських військових звитяг».
Зустріч стала яскравим свідченням тяглості українських військових традицій, перекинувши символічний місток від славетного кавалерійського полку Чорних запорожців Армії Української Народної Республіки доби Перших визвольних змагань до сучасної 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців Збройних Сил України. Як їхні попередники понад століття тому, так і нині Чорні Запорожці мужньо боронять український народ від російських загарбників.
Позитивну тенденцію повернення в публічний простір пам’яті про українських героїв, військових, які виборювали і боронили незалежність України, зазначила у вступному слові модераторка заходу, головна спеціалістка відділу популяризаційної роботи Українського інституту національної пам’яті Наталія Позняк-Хоменко. Вона зауважила, що імена українських військових повертаються не лише в назви вулиць українських міст та сіл, але й у назви військових підрозділів.
— Ми починаємо вчитися на прикладах своїх українських героїв і ми починаємо шанувати їхню славу, шанувати їхню звитягу, шанувати їхній подвиг, — наголосила модераторка. Особливо важливим це повернення до історичних джерел української військової традиції є нині, коли боронити Україну доводиться від того самого ворога, що і понад століття тому — російської імперської експансії.
Про звитяги легендарного військового формування кавалерії Армії УНР — кінного дивізіону 2-го Запорізького полку, який згодом став Першим полком Чорних запорожців, — ґрунтовно розповів офіцер Центру досліджень воєнної історії ЗСУ Михайло Ковальчук. Відомий дослідник військової історії України доби Перших визвольних змагань 1917–1922 років докладно прослідкував бойовий шлях «чорношличників», як ще називали Чорних запорожців, наголосивши, що вони були однією з найбільш боєздатних частин українських збройних сил. Науковець порівняв Чорних запорожців із сучасними штурмовими загонами, які за тогочасною термінологією називали «ударними».
— Вони ніколи не здавалися, не відступали, не здавались до полону, — підкреслив науковець. — Їхня характерна риса полягає в тому, що вони завжди атакували навіть більші сили противника. Найцікавіше те, що їхня чисельність ніколи не перевищували пів тисячі осіб. І ці п’ять сотень людей — це всі «чорношличники» як вони є, й у такому складі вони увійшли до історії як одна з найкращих, найбоєздатніших частин Армії УНР.
Так само вкрила себе славою сучасна 72-га окрема механізована бригада Збройних Сил України, яка від 2017 року носить почесне найменування Чорних Запорожців. Її бійці боронять Україну з перших днів нинішньої війни з росією — саме вони вже в березні 2014 року захищали Маріуполь, утримували оборону Маріупольського та Донецького аеропортів, воювали під Зеленопіллям та Ізваріним, боронили Авдіївку…
Від початку широкомасштабного російського вторгнення, у лютому — березні 2022 року, 72-й бригаді випало захищати від загарбників столицю України і визволяти тимчасово окуповані території Київщини. Нині бригада воює з окупантами на Донеччині, де уславилась нищівним розгромом російських морських піхотинців під Вугледаром.
Про бойовий шлях бригади розповів командир 3-го взводу другої роти мотопіхотного батальйону 72-ї ОМБр Роман Орищенко, який особисто брав участь у боях за село Мощун Бучанського району Київської області та його околиці. Він наголосив, що російські агресори серйозно прорахувались, недооцінивши українське військо та волю українського народу до спротиву чужоземним окупантам.
— В Україні росіяни отримали гідну відсіч. Вони були побиті на всіх напрямках — Київщина, Чернігівщина, Сумщина, з Харківщини їх було вибито. Таких поразок давно вже не зазнавала російська армія та її окупаційні війська. Я впевнений, що і в подальшому вони будуть зазнавати поразок і будуть розбиті не тільки під Вугледаром, як зараз, але також і на інших напрямках та під іншими містами, поки повністю не будуть вибиті з української землі, — підсумував Роман Орищенко. Він запевнив, що нині серед Чорних Запорожців так само багато героїв, як і за доби Перших визвольних змагань, а українська нація не гречкосії, а народ-воїн, спроможний дати гідну відсіч і перемогти будь-яких загарбників.
Зала Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану була вщерть заповнена відвідувачами. Ще більше зацікавлених історією та сучасністю глядачів приєднались до зустрічі онлайн, а також мають змогу переглянути відеозапис на сторінках організаторів заходу в соціальних мережах Українського інституту національної пам’яті (YouTube), Національного музею Революції Гідності (YouTube) та Інформаційно-виставкового центру Музею Майдану (Facebook).
Фото автора
Платформа Osavul отримала одну з найбільших інвестицій у Європі у сфері інформаційної безпеки — $3 мільйони від трьох європейських фондів: 42CAP, u.ventures та SMRK.
Президент України Володимир Зеленський провів зустріч зі спікером Фолькетингу Сореном Геле та віцеспікерами парламенту Данії.
Противник посилює натиск на Лиманському напрямку, збільшує застосування важких вогнеметних систем «Солнцепьок» по позиціях Сил оборони.
Заарештували чоловіка, який доповідав росіянам про зведення опорних пунктів у Святогірській громаді.
Сьогодні вдень російські терористи завдали удару по приватному сектору Київського району міста Харкова.
Головне управління розвідки Міністерства оборони України опублікувало перехоплені розмови мешканців красної яруги бєлгородської області щодо жертв серед військових та цивільних через недбале поводження з вибухівкою.
Захищаємо світ
від 20100 до 120100 грн
Дніпро
128 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ
від 20000 до 120000 грн
Запоріжжя
Заводський РТЦК та СП
Смертельний інцидент стався над грецьким островом Карпатос в Егейському морі в контексті Егейської суперечки — конфлікту між двома державами-членкинями НАТО щодо суверенітету та суміжних…