Про це АрміяInform розпитала воєнного експерта Петра Черника: Завдання мінімум рф – вихід на адмінкордони Донеччини та Луганщини «Чому росіяни…
В інформаційному просторі дедалі частіше стала з’являтись інформація про застосування противником керованих авіабомб масою у 500 і більше кг.
Одразу після потужного удару такими боєприпасами по Сумській області цю інформацію підтвердив полковник Юрій Ігнат, речник командування Повітряних Сил ЗСУ. За словами Юрія Ігната, російські льотчики використовують крилаті керовані авіаційні бомби, які не потребують безпосереднього перебування літаків у зоні ураження.
— Це нова загроза, і на неї треба реагувати, — заявив речник командування ПС ЗСУ.
Варто зауважити, що самі по собі керовані плануючі бомби не є чимось новим. Зокрема, невеликі боєприпаси КАБ-20Л, 50Л та інші росіяни використовують навіть із розвідувально-ударних БПЛА «Форпост». Проте великі бомби «з крилами», які з’явилися наприкінці зими у прифронтовій зоні, а також на території Чернігівської і Сумської областей, становлять новий рівень небезпеки, яку необхідно враховувати під час планування оборони.
Ця «модернізація» забезпечує здатність бомби застосовуватись, як і крилата ракета великої потужності, з бойовим запасом у сотні кілограмів вибухової речовини.
Завдяки можливості долетіти до місця призначення на відстань до 50-70 км літак може скинути бомбу на безпечній відстані від лінії фронту, уникаючи зони дії протиповітряної оборони Сил оборони України.
Перше повідомлення про використання російською федерацією цього типу авіабомби з’явилося на початку лютого, коли керовану авіабомбу застосували під час атаки на один з українських об’єктів у Чернігівській області. Згодом, на початку березня, російські телеграм-канали поширили фото та відео застосування цієї авіабомби під назвою УПАБ-1500Б проти оборонних позицій українських військ у районі Авдіївки Донецької області. Варто відзначити, в Авдіївці, яка стала одним з осередків бойових дій останніми тижнями, авіаудари окупантів регулярно призводять до руйнування цілих житлових кварталів.
Керована плануюча авіаційна бомба — потужна бомба, яка містить близько тонни вибухівки та використовує інерційну й супутникову системи наведення на цілі, що перебувають на відстані до 40 км. Хоча ця розробка, заболотний «аналог» американської JDAM-ER, була продемонстрована вперше ще у 2019 році, раніше не було повідомлень про її застосування російською авіацією.
Найважчий удар плануючими бомбами (іншого типу) стався в ніч на 24 березня, коли 10 кремлівських льотчиків-убивць атакували українські міста в Сумській області поблизу кордону з рф. Тоді авіація ворога здійснила 11 авіаударів крилатими бомбами, які експерти ідентифікували як УМПК.
Згідно з повідомленням Повітряних Сил ЗСУ, ці бомби належать до фугасних авіабомб з 500 кг вибухівки, які оснащені примітивною супутниковою системою наведення та крилами для польоту на понад 50 км. Офіційний кремль поки що не визнав ані масового виробництва керованих авіабомб, ані включення цих засобів до складу свого озброєння.
За словами Юрія Ігната, «з цим треба щось робити». Така бомба немає високої дальності ураження, втім, «навіть кілька десятків кілометрів, які вона може пролетіти, завдають шкоди». Представник командування Повітряних Сил вбачає чи не єдиний спосіб захистити Україну від російських авіабомб — збивати літаки, які їх запускають.
— Далекобійні засоби ППО і безумовно авіація — сучасні літаки, які зможуть відігнати подалі російську авіацію від наших кордонів, — говорить речник командування ПС ЗСУ щодо методів боротьби з новою загрозою прифронтовим районам.
Наразі ситуація така: ворожі винищувачі намагаються запускати крилаті бомби з певної відстані від лінії фронту і державного кордону, щоб уникнути зіткнення з українськими наземними системами ППО. Українські зенітні ракетні комплекси, такі як С300, можуть збивати цілі на відстані до 75 км, а «Бук-М1» — до 35 км. Проте неможливо встановити ці системи ППО безпосередньо біля лінії фронту, бо вони стануть головними цілями для противника.
Одним із варіантів вирішення проблеми є застосування більш далекобійних систем ППО, наприклад, комплексу PATRIOT від США чи SAMP/T від Франції та Італії, які здатні вражати цілі на відстані до 150 км. Проте найкращим варіантом, за словами Юрія Ігната, може стати застосування західних сучасних винищувачів, таких як F-16, які зможуть знищувати літаки противника за допомогою ракет «повітря-повітря». Певні модифікації ракет AIM-120 можуть діставати цілі на відстані до 180 км.
Щодо західних літаків, то Міністерство оборони України та ЗСУ постійно публічно озвучують, що Україні потрібні F-16.
На Херсонщині станом на ранок 16 жовтня за добу внаслідок російської агресії шестеро людей дістали поранення.
Механізована рота 225 штурмового батальйону на своїх Marder розтрощила росіян на Курському напрямку.
Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 143/2022, хвилина мовчання проводиться щодня о 9:00, її оголошують у всіх засобах масової інформації.
Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський провів важливу телефонну розмову з начальником штабу оборони Великої Британії адміралом сером Тоні Радакіном.
Війська рф продовжують тероризувати Нікопольщину. Внаслідок ворожої атаки на Марганецьку громаду постраждали вагітна жінка та 4-річний хлопчик. Обоє потерпілих перебувають у лікарні в стані середньої тяжкості.
Протягом минулої доби зафіксовано 171 бойове зіткнення. За уточненою інформацією, вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах п’ять ракетних ударів із застосуванням 13 ракет, а також 65 авіаударів, зокрема скинув 130 КАБ.
Захищаємо світ
від 21000 до 52000 грн
Степанівка, Сумська область
від 20100 до 20100 грн
Житомир
Державна прикордонна служба України
від 50000 до 120000 грн
Ужгород
68 ОЄБр ім. Олекси Довбуша
від 20000 до 50000 грн
Кропивницький
Військова частина А3406
Про це АрміяInform розпитала воєнного експерта Петра Черника: Завдання мінімум рф – вихід на адмінкордони Донеччини та Луганщини «Чому росіяни…