ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Микола Міхновський — організатор українського війська: до 150-річчя від дня народження

Прочитаєте за: 5 хв. 31 Березня 2023, 16:01

31 березня 2023 року виповнилось 150 років від дня народження Миколи Міхновського (1873–1924) — видатного українського громадсько-політичного діяча, який стояв біля джерел створення модерного українського війська. Вже від березня 1917 року він став одним із головних організаторів Українського військового клубу імені гетьмана Павла Полуботка, головним завданням якого була організація української національної армії.

Перше наше завдання — це творити власну військову силу всіма засобами, які до того будуть надаватися. Мусимо передбачувати всі труднощі і перешкоди, які поставить перед нами не лише петроградський тимчасовий уряд та військове командування, а й все без винятку московське суспільство. Бо останнє встигло виробити в собі психологію народу-пана у відношенні до всіх немосквинів. Під цим оглядом, перший-ліпший московський «міхрютка» — на цілу голову вищий від тих наших демократів, що закликають до спільного «революційного фронту» з москалями, — наголошував Микола Міхновський.

Серед причетних до військової сфери політиків та активістів доби Української національно-демократичної революції 1917-1921 років Микола Міхновський посідає особливе місце. Твердо стоячи на позиціях самостійництва, він різко виділявся на тлі більшості інших членів Центральної Ради, які довший час обстоювали необхідність автономії України у складі майбутньої демократичної росії. Здобуття Україною незалежності, за його твердим переконанням, слід було здійснювати негайно і з опорою на власне українське військо. Національні збройні сили повинні були стати засобом здобуття і збереження суверенної української держави.

Ці погляди не були 1917 року новиною — вони сформувались уже під час його попередньої громадсько-політичної діяльності. Миколу Міхновського можна вважати одним із найперших послідовних ідеологів українського націоналізму. Вже 1900 року він написав для Революційної української партії маніфест «Самостійна Україна», в якому обстоював необхідність здобуття Україною незалежності в боротьбі, за потреби – боротьбі збройній. За кілька років у «Десяти заповідях Української народної партії» він стверджував створення суверенної української держави: «Одна, єдина, неподільна, від Карпат аж до Кавказу самостійна, вільна, демократична Україна — республіка робочих людей».

Обкладинка брошури Миколи Міхновського «Самостійна Україна»

З початком українського революційного державотворення від березня 1917 року особливу увагу Микола Міхновський приділив організації військового руху. Вже 29 березня (16 березня за старим стилем) він став одним із головних засновників і головою Українського військового клубу імені гетьмана Павла Полуботка, який невідкладно розпочав роботу зі створення українських національних збройних сил. Для цього провадилась активна роз’яснювальна та пропагандистсько-агітаційна робота серед українців, які служили в російській армії.

Першою досяжною метою для військового товариства стало створення українських військових частин. Досягти цього вдалось уже через місяць — 1 травня (18 квітня за старим стилем) 1917 року на Сирецькому полі під Києвом відбулось організоване клубом імені Павла Полуботка свято «Перші квітки», на якому було створено першу українську військову частину доби революції — Перший український полк імені Богдана Хмельницького.

Прапор Першого українського полку імені Богдана Хмельницького (вгорі) і замітка про свято «Перші квітки» у газеті «Нова Рада» (П’ятниця, 21 квітня 1917 року. № 19. С. 1, внизу)

Наступним кроком стала організація проведення Всеукраїнського військового з’їзду, який відбувся 18-21 (5–8 за старим стилем) травня 1917 року. Микола Міхновський головував під час одного з його засідань й у підсумку був обраний до складу Українського Військового Генерального Комітету. Учасник з’їзду делегат Певний лишив такі спогади про яскравий виступ Миколи Міхновського:

А по ньому Міхновський, поручик! Так цей — куди там Винниченку! Цей тільки Україну, братця, знає! Так і говорить — Україна, значить, для українців! Господи! Мов із «Кобзаря» тобі відчитує! А всі слухають — аж дух затаїли. Не тільки люди — каміння слухає! А про тих, про москалів, як почне говорити, так ніби і сліду по них не лишить! Україна і більш нічого. Така, як самі захочемо! Це вам, братця, людина! Наша людина! Настоящий тобі козак-характерник! З ним хоч і на смерть любо!

Головним опонентом Міхновського під час роботи з’їзду був Володимир Винниченко, який стояв на позиціях автономізму і ставив соціальні питання вище за національні. Подібними були тоді погляди більшості членів Центральної Ради, що обурювало самостійників. Зважаючи на це, Микола Міхновський та його однодумці діяли на власний розсуд, готуючись до проголошення незалежності України з опорою на збройну силу і продовживши формування українських національних військових частин. Наступною з них став створений у червні Другий український козацький полк імені гетьмана Павла Полуботка.

Публікації у газеті «Нова Рада» про підготовку та роботу Всеукраїнського військового з’їзду (Четверг, 4 мая 1917 року. № 30. С. 2 (ліворуч) та Вівторок, 9 мая 1917 року. № 34. С. 3 (ліворуч))

Кульмінацією зусиль Миколи Міхновського стала спроба проголошення незалежності України з опорою на підтримку самостійницьки налаштованих українських вояків, відома як Виступ полуботківців. Відбувся він у ніч з 17 на 18 червня (з 4 на 5 червня за старим стилем) 1917 року. Попри те, що жодного документа про безпосередню участь Міхновського у цій події не існує, немає також і сумнівів щодо прихильної позиції головного самостійника до мети цього збройного виступу. Якщо він і не був його основним організатором, то вже точно став головним ідейним натхненником.

Поразка виступу полуботківців ударила і по Міхновському — невдовзі його відправили на Румунський фронт, щоб позбивати можливості брати активну участь в розбудові українського війська та впливати на події у Києві. Втім, наданий ним імпульс розбудови українського війська не був марним. За кілька перших революційних місяців 1917 року Микола Міхновський спромігся не лише закласти організаційні основи українського військового руху, але й надихнути тисячі українських воїнів, які згодом мужньо бились за незалежну українську державу під час Перших визвольних змагань.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Сили ТрО продемонстрували, як їхні воїни тренувались у стрільбі з різних положень

Сили ТрО продемонстрували, як їхні воїни тренувались у стрільбі з різних положень

На заняттях з вогневої підготовки військовослужбовці тренувались в стрільбі з різних положень та в русі.

Вороги залишаються в українських чорноземах: оператор БПЛА 128 бригади розповів про свою роботу

Вороги залишаються в українських чорноземах: оператор БПЛА 128 бригади розповів про свою роботу

Никопольчанин Олексій на власні очі бачив, як росіяни розстрілюють ракетами і артилерією місто, де він виріс. Саме тому Олексій не вагався і записався до лав 128 окремої бригади територіальної оборони ЗСУ.

ГУР Міноборони показало, як тривають заняття з вогневої підготовки для рекрутів

ГУР Міноборони показало, як тривають заняття з вогневої підготовки для рекрутів

Вогнева підготовка рекрутів до підрозділів активних дій ГУР МО України триває — на спекотних полігонах стає ще гарячіше, адже у справі сила бойового духу і смертельна зброя.

32 боєзіткнення відбулись сьогодні на Покровському напрямку

32 боєзіткнення відбулись сьогодні на Покровському напрямку

Від початку доби на фронті відбулося 85 бойових зіткнень. Наші захисники зупиняють ворога, тримають рубежі та руйнують плани росіян. Разом з тим, окупанти і далі активно діють на Покровському напрямку.

Гарячі і запальні ночі: дронарі бригади імені Виговського знищили чергові позиції ворога

Гарячі і запальні ночі: дронарі бригади імені Виговського знищили чергові позиції ворога

Воїни окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського продовжують нищити росіян.

Командувач ДШВ нагородив воїнів бригади, яка виконує завдання на одній з найбільш складних ділянок фронту

Командувач ДШВ нагородив воїнів бригади, яка виконує завдання на одній з найбільш складних ділянок фронту

Десантники 77 окремої аеромобільної бригади ДШВ ЗС України продовжують успішне виконання бойового завдання на одній з найбільш складних ділянок фронту — Борівській.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Інспектор прикордонної служби (1, 2 кат.), технік

від 20000 до 22000 грн

Львів

Державна прикордонна служба України

Водій, військовослужбовець

від 21000 до 51000 грн

Дрогобич

Військова частина А1546

Номер обслуги(ППО)військовослужбовець

від 122000 до 126000 грн

Краматорськ, Донецька область

Стрілець (до штурмового підрозділу)

від 51000 до 121000 грн

Ужгород, Закарпатська область

Інспектор прикордонної служби

до 20100 грн

Рівне

Державна прикордонна служба України

Бойовий медик

від 20000 до 50000 грн

Полтава

Військова частина A7310