ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Бельгійська штурмова гвинтівка FN FNC: надійна і зручна дальня родичка «Калашникова»

Озброєння та техніка
Прочитаєте за: 10 хв. 14 Березня 2023, 11:11
Бельгійська штурмова гвинтівка FN FNC. Фото: eufor

На пострадянському просторі та в країнах-сателітах ринку російського озброєння штурмовими гвинтівками часто називають будь-які сучасні західні зразки армійської індивідуальної стрілецької зброї на кшталт американської М16 чи німецької G3. Але сам термін «штурмова гвинтівка» (нім. Sturmgewehr, англ. Assault rifle) досить розмитий і умовний. На початку минулого століття так називали автоматичні гвинтівки, більше схожі на ручні кулемети. З середини ХХ століття це визначення почали застосовувати до компактних автоматичних карабінів під проміжний патрон. Втім, і традиційні автоматичні гвинтівки подекуди називали штурмовими. І як не демонстрували в колишньому СРСР ненависть до всього «НАТОвсько-агресивного», наймасовіша зброя радянської армії «Калашников» по своїй суті теж має безпосередній стосунок до родини штурмових гвинтівок.

Проте сьогодні ми розглянемо виріб зброярів із країни шоколаду, вафель і діамантів — Бельгії — гвинтівку FN FNC.

1975 року бельгійська фірма Fabrique Nationale (FN) з невеличкого містечка Ерсталь, що поблизу Л’єжа, представила нову автоматичну гвинтівку калібру 5,56 мм. Вона була покликана замінити гвинтівку FN CAL, що мала безліч недоліків, хоча серійне виробництво якої після численних випробувань було поновлено, а незабаром знову зупинено.

У квітні 1976 року FN, як і багато інших фірм з виробництва зброї та боєприпасів країн-учасниць блоку НАТО, взяла участь у великомасштабних випробуваннях. Вони проводилися з метою вироблення спільних для всіх країн-учасниць блоку НАТО вимог до зброї та боєприпасів, які планувалося прийняти на озброєння у вісімдесяті роки як єдину штатну зброю. Під час цих та подальших випробувань у прототипу нової бельгійської автоматичної гвинтівки, позначеної як FNC 76, було виявлено та усунено цілу низку недоліків.

Уже 1976 року розроблення нової зброї було завершено випуском штурмової гвинтівки FN FNC, названої за традицією фабрики абревіатурою від перших літер повного найменування зброї: Fabrique Nationale Carbine — «карабін національної фабрики».

Буквально через кілька років усі тести та випробування нової зброї були завершені та FN FNC запустили в серійне виробництво. Після цього розпочалося розроблення різних модифікацій цієї штурмової гвинтівки та просування її на світовому ринку зброї.

Слід зазначити, що практично відразу після початку виробництва FN FNC була прийнята на озброєння в бельгійських збройних силах і стала поставлятися для експортного продажу. Її різні модифікації та ліцензійні версії зацікавили інші держави, зокрема Індонезію (ліцензійна версія Pindad SS1 у різних модифікаціях); Швецію (1981 року модифікація FN FNC-80 прийнята на озброєння під маркуванням Karl Gustaf AK-5; з 1984 року фірмою «Bofors» налагоджено ліцензійний випуск власної версії, що має ряд відмінностей від бельгійського прототипу); США (використовується в поліції та загонах спеціального призначення). Також FN FNC використовувалася і у Венесуелі, Шрі-Ланці, Нігерії та інших країнах.

FNC виконана зі сталі та алюмінієвих сплавів, а ряд нерухомих частин — з пластмас. Під час виготовлення гвинтівки широко використовується технологія штампування.

Фірма розробила два варіанти гвинтівки FNC. Перший має ствол стандартної довжини 449 мм і відкидний приклад, у другого ствол укорочений до 363 мм. Обидва варіанти забезпечуються дульним гальмом, що відіграє роль полум’ягасника й компенсатора реактивної дії, можуть мати постійний пластмасовий приклад. Нині на рушницях встановлюється спеціальний кронштейн для кріплення американського штик-ножа М7. Як і в інших гвинтівок фірми FN, для вилучення рухомих частин гвинтівка переламується на передньому шарнірі. Невеликі розміри роблять гвинтівку зручною в умовах обмеженого простору, наприклад, усередині наземних та повітряних транспортних засобів.

Залежно від застосовуваних набоїв стволи гвинтівки FNC випускаються з нарізами двох типів. Перший тип відповідає патрону FN SS109 (5,56×45 НАТО) з кроком нарізів 178 мм, другий виготовляється за спеціальними замовленнями, відповідає патронам М193 та FN SS 92, має крок нарізів 305 мм.

FNC побудований на основі автоматики з газовим двигуном за довгого ходу газового поршня. Схема роботи газового двигуна та затворної групи подібна до тієї, що застосована в автоматі «Калашникова». Однак у конструкції бельгійської гвинтівки втілена низка новацій технологічного та конструктивного плану, що дозволили спростити як виробництво, так і обслуговування зброї. Газовий поршень розташований над стволом і з’єднаний з рамою затвору, проте під час розбирання шток газового поршня може бути легко відділений від затворної рами. Затвор поворотний, з двома бойовими упорами, замикання здійснюється за казенну частину ствола. Поворотна пружина розташована позаду затвора у ствольній коробці.

Бельгійська штурмова гвинтівка FN FNC. Фото: postimg

У газовідвідному механізмі передбачено двопозиційний газовий регулятор (для нормальних та важких умов роботи автоматики), а також відсікач газовідвідного механізму, пов’язаний зі складаним гранатометним прицілом. У разі приведення прицілу для метання гвинтівкових гранат у бойове положення газовідвідний отвір автоматично перекривається. Для запуску гвинтівкових гранат зі ствола використовується штатне дульне гальмо-полум’ягасник.

Ствольна коробка виконана з двох частин — верхньої та нижньої. Верхня частина виконана зі штампованої листової сталі, нижня — з алюмінієвого сплаву. Половини ствольної коробки з’єднуються двома штифтами, в передній та задній її частині. Для неповного розбирання достатньо видавити задній штифт і «переламати» ствольну коробку, після чого витягти з неї рухом назад затворну групу, попередньо відокремивши від затвора рами рукоятку заряджання. За потреби обидві половини ствольної коробки можна повністю відокремити одну від іншої, видавивши й передній штифт. Отвір у верхній частині ствольної коробки для рукоятки заряджання має пружну кришку, яка закриває цей отвір і відкривається тільки за відходу рукоятки заряджання назад, а потім, за відходу рукоятки вперед, відразу ж закривається, захищаючи механізми від засмічення.

Ударно-спусковий механізм FNC курковий має запобіжник — перемикач режимів вогню на лівій стороні ствольної коробки над спусковою скобою. Перемикач має 4 положення — запобіжник (S), одиничні постріли (1), черги з відсіканням по 3 постріли (3), автоматичний вогонь (A). Живлення здійснюється з коробчатих магазинів, стандартних для НАТО і взаємозамінних з магазином американської гвинтівки М16. Таким чином будь-який з них може використовуватися для гвинтівок FNC та М16, а також для ручного кулемета «Мінімі». Штатна місткість магазина 30 набоїв, але можуть використовуватися й інші, аж до 100-патронних барабанів.

Бельгійська штурмова гвинтівка FN FNC. Фото: gamebanana

У стандартному варіанті FNC комплектується металевим складаним праворуч прикладом з покриттям із пластику. Водночас на замовлення покупця FNC може комплектуватися пластиковим нескладаним прикладом. Спеціально для повітрянодесантних військ випускається варіант FNC Para з укороченим стволом. Прицільні пристосування включають мушку в напівкруглому намушнику на газовій каморі й діоптричний L-подібний перекидний цілик на ствольній коробці, з установками на дальність 250 і 400 метрів. FNC може комплектуватися кріпленнями для оптики та 4-кратним денним оптичним прицілом або різними нічними прицілами. Під час пристрілки приціл регулюється за напрямком, мушка — по вертикалі.

Для стрільби гвинтівковою гранатою відкидається нагору спеціальний приціл, шарнірно укріплений на газовій камері. Він же служить краном газовідведення, перекриваючи його, що запобігає проходу порохових газів у газову камеру й дає змогу створити максимальний тиск позаду гранати. Мушкою при цьому є верхній край гранати.

Кронштейн-перехідник, встановлений на ствольній коробці, служить для кріплення штатних оптичних прицілів за стандартом НАТО. Для ведення вогню з оптичним чи нічним прицілом рекомендується використовувати легку сошку. Легкий складаний (вправо) приклад утворений за схемою двох металевих трубок, плечовим упором та пластмасовою розпіркою. Верхня трубка прикладу покрита пластиком для зручності дії ним у холодному або спекотному кліматі. У складеному положенні приклад кріпиться під рукояткою рами затвора. При цьому довжина стандартної моделі зменшується до 766 мм, а моделі з коротким стволом — до 680 мм, що дає змогу використовувати гвинтівку як автомат.

Цівка гвинтівки виконана у вигляді двох перфорованих алюмінієвих половин із пластиковими накладками, що кріпляться надітою на ствол пружинною засувкою. Пістолетна рукоятка — пластикова, пустотіла. Казенна частина ствола замикається поворотом затвора, при цьому два бойові виступи затвора входять у зачеплення з пазами в казеннику ствола, що зробило непотрібним вкладиш ствольної коробки. Газовий регулятор керує газовідвідним отвором, а газова камера регулює викид газів. Відкритий отвір, позначений цифрою I, є стандартним положенням та використовується під час стрільби в нормальних умовах. Закритий отвір, позначений цифрою II, служить для ведення вогню в несприятливих умовах.

Під час руху затворної рами назад під впливом тиску порохових газів відбувається поворот затвора на 30 градусів і його бойових упорів з пазів казенної частини ствола. Викидач витягує стріляну гільзу, яка вдаряється об жорсткий відбивач на лівій стінці ствольної коробки та викидається через вікно коробки вправо. Рама затвора своїм заднім виступом повертає назад курок. Під дією поворотної пружини рама затвора повертається вперед, штовхаючи затвор. Затвор захоплює наступний патрон і надсилає його в патронник. Під час приходу рами затвора в крайнє переднє положення затвор повертається і замикає канал ствола. Затвор і рама гвинтівки FNC є одними з небагатьох деталей, що потребують точної верстатної обробки під час виготовлення.

Бельгійська штурмова гвинтівка FN FNC. Фото: polenartactical

У самозарядному режимі під час повороту курка назад виступ спускового шептала входить у паз бойового взводу курка й після повернення рухомої системи вперед і замикання каналу ствола курок залишається у зведеному положенні. Для наступного пострілу стрілок має натиснути на спусковий гачок. У режимі ведення стрільби чергами шептало відхилено так, що не може перехопити курок, і той стає своїм бойовим взводом на автоспуск. Рама затвора в крайньому передньому положенні віджимає автоспуск і спускає курок. Ефективна дальність ведення вогню за стандартної довжини ствола становить 400 м, діаметр розсіювання на дальності 100 м — 116-120 мм.

Крім стандартних боєприпасів, у цій зброї використовуються патрони типу SS 109, спеціально розроблені бельгійською фірмою до цієї гвинтівки. Цей патрон можна використовувати і для стрільби з ручного кулемета FN Мінімі, але тільки в тому разі, якщо кулемет оснащений відповідним змінним стволом. Розроблений FN-патрон був абсолютно новим типом боєприпасів, який мав замінити бельгійську версію SS 92 американського патрона М 193, який використовується для стрільби з гвинтівки FN CAL. Але ці сподівання не справдилися.

Куля нового, розробленого в Бельгії патрона, яка трохи важча за кулю патрона типу SS 92, має дуже тверду сталеву або свинцеву серцевину. Вона набагато гостріша й має більшу кінетичну енергію, але щоб використовувати такі боєприпаси, потрібно мати відповідним чином сконструйований ствол. Випущена з гвинтівки FNC, ця куля на відстані в 1100 м пробивала американський сталевий шолом. Не можна було використовувати патрони всіх трьох типів для стрільби з одного ствола. Тому попри неминучі в цьому випадку недоліки було вирішено виробляти для нової зброї два стволи різного виконання.

Характеристики штурмової гвинтівки FN FNC

  • Калібр — мм 5,56
  • Патрон — 5.56×45mm НАТО
  • Довжина зі складеним прикладом — 776 мм
  • Довжина з розкладеним прикладом — 997 мм
  • Довжина ствола — 450 мм
  • Вага без патронів — 4,06 кг
  • Місткість магазина — 30 патронів
  • Темп ведення вогню — 650 постр./хв
  • Початкова швидкість кулі — 881 м/с
  • Прицільна дальність — 400 м

Бельгійська штурмова гвинтівка FN FNC передусім призначена для озброєння загонів піхоти, що ведуть бойові дії у важкодоступній місцевості з поганими погодними умовами (гори, пустеля, джунглі) або значною віддаленістю від частин технічного та матеріального забезпечення. Крім того, завдяки своїй компактності та малим малогабаритним показникам, ця зброя є дуже зручною в умовах обмеженого простору (бої в міських умовах, доставка бійців повітряним чи наземним транспортом). Подібні характеристики, а також відмінні бойові показники викликали до гвинтівки FN FNC підвищений інтерес, проте до моменту початку її серійного виробництва ніша озброєння подібного типу була зайнята зразками  виробників-конкурентів зброї, тому вона не отримала дуже широкого поширення.

Не залишили без уваги бельгійську гвинтівку FN FNC і творці гостросюжетних бойовиків. Зокрема ця зброя «засвітилася» в культовому фільмі «Сутичка» режисера Майкла Манна. Саме цією гвинтівкою в кінокартині був озброєний Аль Пачіно в ролі лейтенанта поліції Вінсента Ханна.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
1260 окупантів, танки та ББМ: Генштаб ЗСУ оприлюднив втрати росії

1260 окупантів, танки та ББМ: Генштаб ЗСУ оприлюднив втрати росії

Станом на ранок 14 жовтня за добу на фронті російські загарбники втратили 1260 одиниць особового складу вбитими та пораненими.

Ворог вивів ракетоносії у Чорне море: є загроза удару

Ворог вивів ракетоносії у Чорне море: є загроза удару

У Чорному морі 2 ворожі кораблі, які є носіями крилатих ракет «Калібр» загальним залпом до 8 ракет.

Агресор ударив по населенню та інфраструктурі Запоріжжя 177 разів за добу

Агресор ударив по населенню та інфраструктурі Запоріжжя 177 разів за добу

Упродовж доби окупанти завдали 177 ударів по 9 населених пунктах Запорізької області.

ЗСУ стримали 105 ворожих штурмів: найактивніше росія атакує на чотирьох напрямках

ЗСУ стримали 105 ворожих штурмів: найактивніше росія атакує на чотирьох напрямках

На фронті відбулося 105 бойових зіткнень. Найгарячішою ситуація залишається на Курахівському напрямку, також ворог активний на Лиманському, Покровському та Куп’янському напрямках.

Другий номер «Капелана»: чого навчать «непридатних» на Interflex у Британії

Другий номер «Капелана»: чого навчать «непридатних» на Interflex у Британії

Стати снайпером може не кожен — потрібен гострий зір та інші фізичні та психологічні дані. Так само не кожному дано стати військовим капеланом — необхідне поєднання віри, моральних якостей, відповідної освіти.

В Африці розуміються на протимінному захисті: у ПАР представили БТР з високим рівнем балістичної протекції

В Африці розуміються на протимінному захисті: у ПАР представили БТР з високим рівнем балістичної протекції

На виставці ADD 2024 у Південно-Африканській Республіці місцевий зброярський концерн Paramount Group представив свою бойову броньовану машину MBOMBE 8 з новим дистанційним модулем.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Заступник командира роти охорони з морально-психологічного забезпечення

від 27000 до 30000 грн

Запоріжжя

Військова частина А3130

Водій

від 20000 до 120000 грн

Чернігів

119 ОБр Сил ТрО

Механік ударних БпЛА

від 20000 до 120000 грн

Львів

217 окремий батальйон 125 окремої бригади територіальної оборони Сухопутних військ Збройних Сил України

Майстер ремонтного відділення бронетанкової техніки

від 25000 до 45000 грн

Павлоград

Військова частина А4759

Інспектор прикордонної служби

від 21000 до 21000 грн

Черкаси

Головний центр підготовки особового складу ДПСУ ім. генерал-майора Ігоря Момота