Попри належність до винищувачів четвертого покоління та наявність у бойовому строю Ізраїлю сучасних F-35 і F-15, саме F-16I Sufa виконують левову частку ударних місій:…
Повітряні загрози сьогодення змушують виробників зброї шукати й нові методи протидії. І широкомасштабна російська агресія в Україні ще раз підтвердила необхідність в такому захисті. Деякі завдання в контексті протиповітряної оборони можуть ефективно вирішуватися лише зенітними системами з комбінованим озброєнням – ракетами та гарматами. Комплекси такого роду цікаві для різних замовників, і тому розробляються в кількох країнах.
Однією з найновіших розробок у галузі ракетно-гарматних систем є зенітне бойове відділення (зенітний артилерійський комплекс) Skyranger 30 з 30-мм револьверною автоматичною гарматою КСЕ, призначене для встановлення на броньовані машини та орієнтоване насамперед спеціально на боротьбу з малими безпілотами та іншими низько барожуючими цілями.
Самохідна зенітна артилерійська установка (ЗАУ) Skyranger як один із елементів однойменного зенітного ракетно-артилерійського комплексу спочатку розроблялася швейцарською компанією Oerlikon Contraves. Після її входження до складу німецької фірми Rheinmetall AG (заснованої ще у 1889 р.) розробником проєкту стало відділення Rheinmetall Air Defence.
Проєкт Skyranger спочатку передбачав створення зенітної системи з модульною архітектурою. До складу комплексу планувалося включити всі основні засоби виявлення, управління та ураження, виконані у вигляді окремих компонентів. Їх пропонувалося встановлювати на різні шасі з відповідними характеристиками. Завдяки цьому потенційний замовник міг отримати бойові машини на бажаній базі, що мало стати непоганою конкурентною перевагою.
Skyranger є дистанційно керованою баштою, членом цілого сімейства модульних систем ППО. До них належать системи бойового управління, артилерійська система та ракетна система, які можуть сформувати повноцінну архітектуру ППО. Артилерійська система Skyranger може працювати як автономно, так і в поєднанні з існуючими ракетними системами або вузлами управління вогнем.
Башта по-своєму унікальна, бо «вписується» в будь-яку бойову платформу НАТОвського стандарту. Skyranger 30 HEL може встановлюватися на мобільні колісні або гусеничні шасі, наприклад, БТР Boxerабо БМП Lynx KF41. А змонтований на шасі бронетранспортера комплекс ППО Skyranger 30 HEL здатен захищати мобільні підрозділи на марші від загроз з повітря. Крім того, зенітна установка може використовуватись у стаціонарному режимі.
Потенційним замовникам пропонується ЗРПК у складі чотирьох основних елементів. У повному складі комплекс Skyranger здатний стежити за повітряним простором у ближній зоні та знищувати цілі різних типів. Утім, замовник може придбати лише окремі компоненти, які потім можна вбудовувати в існуючу систему ППО. Та найбільшу ефективність ЗРПК Skyranger здатен показувати саме в повному складі, рекомендованому виробником.
Ключова особливість Skyranger 30 HEL – штатне використання бойового лазера. Енергетична установка потужністю у 20 кВт з можливістю збільшення потужності до 100 кВт доповнює 30-мм зброю з програмованими снарядами повітряного підриву. Крім того, на зенітці встановлено спарену установку з керованими ракетами.
Зенітний артилерійський комплекс Skyranger 30 є полегшеним варіантом уже відомого комплексу Skyranger 35 (Skyshield) з 35-мм гарматою Oerlikon Revolver Gun (Millenium, GDM-008). У комплексі застосована легша 30-мм револьверна автоматична гармата КСЕ, створена на основі 30-мм авіаційної гармати Oerlikon KCA розробки 1970-х років і використовує боєприпаси калібру 30×173 мм (гармата Oerlikon KCA встановлювалася на шведському винищувачі Saab JA-37 Viggen). Чимало фахівців-зброярів вважають її найкращою у світі зброєю у цьому калібрі.
Тактико-технічні характеристики зенітної системи ППО Skyranger 30 HEL:
Гармата:
Тип гармати – Oerlikon Revolver Cannon KCE-ABM
Калібр – 30мм x173
Номінальна скорострільність – 1200 постр/хв.
Швидкострільність одиночного пострілу – 200 постр/хв.
Середня початкова швидкість ПРО (V0) – 1075 м/с
Середня початкова швидкість повного калібру (V0) – 1075 м/с
Довжина гармати із дульною базою – 2941 мм
Довжина ствола (80 калібр) – 2126 мм
Типи боєприпасів (код НАТО):
Програмований тип – ABM (KETF)
Стандартний тип – HEI-T, FAP, TP-T, APFSDS-T
Кількість пов’язаних набоїв, готових до пострілу – 252 шт
Ракети – SHORAD
Кількість ракет, готових до запуску – 2 шт
Гарматна башта:
Маса гарматної башти без боєкомплекту: 1500-2000 кг
Маса гарматної башти з боєкомплектом: 1800-2300 кг.
Радіус стріловидності (ствол 0°) – 3634 мм
Дуга траверсу – nx 360°
Кут піднесення – від -10° до +85°
Датчики пошуку:
3D пошуковий радар – AESA, S-діапазон або X-діапазон
Інструменталь надальність – 20 км
Просторове охоплення – 360°, -10° … +80°
Швидкий інфрачервоний сканер – FIRST
Просторове охоплення – nx360°, 0° … +18°
Комплект електрооптичних датчиків – телевізійна камера ч/б чи кольорова, ≥HD, 1°… 30°
ІЧ-камера – MW, HD, що охолоджується, 1,3°/4,6°/21,8°
Лазерний далекомір – клас захисту очей 1/1М, 5Гц, 20км
Відеотрекер – оптимізовано для повітряних цілей
Рух датчика ЕО щодо башти зброї – nx360°, –15°…+85°
Радар супроводу (опція) – Ku-діапазон або X-діапазон
Тип радара – фазовий доплерівський моноімпульсний, напівпровідниковий
Інструментальна дальність – 20 км
Частота оновлення – 50 Гц
Управління вогнем:
Модуль керування вогнем – GCC35
Робота: 2 пульти оператора в машині (командир, навідник).
Гармата КСЄ у складі комплексу Skyranger 30 має практичну скорострільність до 1200 пострілів за хвилину і веде вогонь програмованими боєприпасами підвищеної осколкової дії (снаряд має 160 готових осколків із вольфрамового сплаву загальною масою 200 грамів). Дані постріли виконуються серійно і входять до боєкомплекту 30-мм гармати Rheinmetall Mauser МК30-2/АВМ німецької БМП Puma. Заявлено, що для ефективного ураження одного малого БПЛА достатньо від одного до трьох снарядів. Ефективна дальність ведення вогню зі Skyranger 30 – до 3 км (у Skyranger 35 з 35-мм гарматою вона сягає до 4,5 км). Механізми та приводи зброї КСЄ повністю електрифіковані.
Двовитковий новий програматор гармати КСЕ (більш компактний, на відміну від старого тривиткового програматора на 35-мм гарматі Millenium) дозволяє вимірювати початкову швидкість кожного набою та з високою точністю виставляти йому призначений час підриву.
Бойове відділення (броньована башта) Skyranger 30 має повну масу 2-2,5 тонни (замість 4-4,5 тонн башти комплексу Skyranger 35) з боєкомплектом 30-мм гармати в 250 пострілів. Башта – опціонально «житлова», з люком командира на даху, проте стандартно розрахунок системи (дві особи – навідник-оператор та командир) мають розміщуватись у корпусі броньованого шасі машини комплексу. Башта має броньовий захист рівня STANAG 4569 Level 2, з можливістю підвищення до рівня Level 4. Діаметр погону башти становить 1414 мм.
Система виявлення комплексу Skyranger 30 включає розроблену Rheinmetall Italia (колишня відома фірма Oerlikon Contraves) РЛС AMMR з АФАР S-діапазону з п’ятьма нерухомими панельними антенами на стінках башти, що забезпечують круговий огляд. Для РЛС заявлено дальність виявлення малих цілей до 20 км. Також встановлені дві пасивні оптико-електронні системи виробництва Rheinmetall – FIRST (виявлення) та TREO (супроводу та управління вогнем, включає тепловізійну та телевізійні камери та два лазерні далекоміри). З використанням системи FIRST комплекс можна застосовувати в таємно-пасивному режимі виявлення цілей. Також, за бажанням замовників, можливе встановлення окремої РЛС виявлення Х-діапазону (зокрема, Oerlikon X-TAR3D).
Дані з усіх радіоелектронних та оптичних засобів надходять у систему управління вогнем (СУО). Вона забезпечує наведення зброї на ціль, вирахування даних для програмованого підривника тощо. Оператор має можливість спостерігати за роботою автоматики та вносити корективи. СУО інтегрована із засобами зв’язку, що забезпечують отримання зовнішніх цілевказівників та роботу в складі батареї або дивізіону.
Кут піднесення гармати в башті Skyranger 30 становить 85°. Башта також оснащена комплексом встановлення димових мультиспектральних перешкод, що відстрілюються, Rheinmetall ROSY.
У башті зарезервоване місце для встановлення пускової установки для двох-чотирьох зенітних керованих ракет різних типів (з інфрачервоним або лазерним променевим наведенням). Зокрема, є можливість застосування двох малогабаритних ракет від еміратської компанії Halcon (ЗРК малоїдальності SkyKnight, що входить до складу еміратської групи EDGE). Їхня ефективна дальність від 2 до 8-9 км, і вони мають інфрачервоне самонаведення.
Лазерний бойовий модуль, який використовується на Skyranger 30 HEL, має власні датчики для ідентифікації та супроводу цілей. Системні вузли координуються для гармонійної взаємодії для забезпечення якості променя, необхідного для потужної лазерної зброї, що дозволяє навіднику променя наводити його на ціль та відстежувати її з високою точністю.
«Ідея Skyranger 30 полягає в тому, щоб забезпечити армійські підрозділи власною мобільною системою, здатною вражати літаки, гелікоптери, безпілотні повітряні літальні апарати та крилаті ракети, використовуючи комбінацію гармати середнього калібру з програмованими боєприпасами та ракет ближнього радіусу дії». Про таке в коментарі ІА АрміяInform розповів військовий експерт і директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець. «Електроніка Skyranger 30 ефективно визначає місце розташування цілі і дальність до неї, після чого снаряди з програмованим детонатором вражають її осколками. На успішне знищення БПЛА фактично потрібна всього одна черга малої або середньої довжини. Башта Skyranger 30 має таке ж посадкове кільце, як і у Skyranger 35 – діаметром 1,414 метра, що робить дві системи повністю взаємозамінними. Інтерфейс «людина-машина» також залишається дуже схожим. Гармата цієї установки доповнена різними датчиками. У ній запроваджено низку рішень відповідно до сучасних стандартів безпеки, що дозволяє досягти скорострільності в 16 снарядів за секунду».
Після початку широкомасштабної російської агресії проти України та повернення загрози так званих конфліктів високої інтенсивності, тобто протистояння добре оснащеним арміям з доступом до передових технологій, багато європейських армій знову зацікавилися системами протиповітряної оборони ближньої дії або SHORAD (протиповітряна оборона ближньої дії – англійська абревіатура), щоб мати можливість захищати мобільні сили та вразливі об’єкти критичної інфраструктури від атак бойових літаків, вертольотів чи крилатих ракет. Але центральну роль грають безпілотники і шалені (некеровані) боєприпаси, які є зброєю, використання якої здебільшого не передбачено у високотехнологічних арміях. У результаті багато виробників вступили в гонку, пропонуючи свої рішення SHORAD, яким, зокрема, і є система ППО Skyranger 30 HEL.
@armyinformcomua
Протягом минулої доби між українськими військами та російськими загарбниками було зафіксовано 171 бойове зіткнення, з них 53 з яких — на Покровському напрямку.
У ніч на неділю, 22 червня, російські війська завдали авіаударів по Краматорську та Слов’янську.
Станом на 06.00 22 червня в Чорному морі немає жодного російського військового судна.
Втрати російських загарбників за минулу добу склали 1100 військових та 331 одиниця різної техніки.
Минулої доби між Силами оборони та російськими загарбниками відбулося 128 бойових зіткнень.
Хвилі революції в російській імперії докотилися й до Фінляндії — північної провінції, яка була частиною імперії відповідно до Фрідріхсгамського мирного договору 1809 року зі Швецією.
від 21500 до 51500 грн
Кам'янка-Бузька
Військова частина А4623
від 55000 до 125000 грн
Слов'янськ
Батальйон спеціального призначення Донбас 18 Слов'янської бригади Національної гвардії України
Попри належність до винищувачів четвертого покоління та наявність у бойовому строю Ізраїлю сучасних F-35 і F-15, саме F-16I Sufa виконують левову частку ударних місій:…