Чому ворог зосереджується саме тут? На це питання відповів військовий експерт Петро Черник. «Курський напрямок — це питання їхнього (рф — ред.) престижу, тому що от уже…
Ще одна значуща подія сталася після 369-ї доби героїчного протистояння російській збройній агресії. Українські сили оборони знищили під Авдіївкою штурмовик Су-25 пкс рф, довівши загальну кількість збитих літаків загарбників від початку широкомасштабного вторгнення до 300 одиниць. А з урахуванням знищених гелікоптерів втрати окупантів у бойовій авіації на 27 лютого 2023 року становлять 588 одиниць сучасної авіаційної техніки.
Як порівняти, то це найбільші втрати пкс рф за весь час їх існування з травня 1992 року.
Всього до початку широкомасштабного вторгнення в Україну пкс рф мали у своєму складі 1370 літаків різних модифікацій. З них: 380 Су-27, 267 МіГ-29, 131 МіГ-31, 274 фронтові бомбардувальники Су-24, 125 новітніх Су-34 та 193 штурмовики Су-25. Більшість авіапарку — це літаки, які були прийняті на озброєння ще за радянських часів і вважаються морально застарілими за своїми технічними характеристиками. Але вони пройшли модернізацію і продовжують виконувати визначені їм завдання. Також на озброєння було прийнято чимало сучасних зразків літаків нового покоління: Су-34, Су-35. Якщо додати до них 124 важкі бомбардувальники:16 Ту-160, 42 Ту-95 і 66 Ту-22М та 91 бойовий літак морської авіації вмф рф 22 МіГ-29К/КУБ, 43 Су-27/33, 22 Су-24 і 4 Су-25, отримаємо вражаючу цифру — 1585 машин.
Згідно з офіційною статистикою, росія, починаючи з 1992 року по лютий 2022 року, втратила 315 своїх військових літаків і гелікоптерів. До речі, переважна кількість цих втрат сталася внаслідок авіакатастроф, викликаних технічними неполадками або людським чинником: помилками пілотів та службами організації польотів. Щодо втрат під час збройних агресій проти Ічкерії та Грузії — найбільш суттєвими вони були в період першої і другої чеченських війн. Тоді напіввійськові формування Ічкерії знищили 55 російських гвинтокрилів різної модифікації і 9 бойових літаків. Найбільш вдалою стала їхня атака 19 серпня 2002 року поблизу Грозного. З переносного зенітного ракетного комплексу «Ігла» бійці національного спротиву влучили в гвинтокрил Мі-26, на борту якого перебувало понад 150 військовослужбовців зс рф. Ракета потрапила у двигун гвинтокрила, і той змушений був здійснити жорстку аварійну посадку. Загинуло 127 російських військовослужбовців. Кількість жертв зросла внаслідок приземлення машини на заміновану територію поблизу військової бази Ханкала.
Під час нападу на Грузію у 2008 році пкс рф втратили 6 бойових літаків, включаючи дальній стратегічний ракетний бомбардувальник Ту-22 М3, якого було збито із землі засобами ППО грузинської армії. Причому з 6 машин, втрачених у Грузії, 4 були збиті лише за один день — 9 серпня 2008 року.
З початком втручання у військовий конфлікт в Сирії у 2015 році пкс рф також недорахувалися 7 гвинтокрилів і 11 літаків. Особливо запам’яталося принизливе показове знищення російського бомбардувальника Су-24 24 листопада 2015 року. Під час порушення повітряного простору Туреччини його без вагань збив винищувач F-16 турецьких ВПС. Маючи повну перевагу в повітрі у зв’язку з відсутністю у сирійських повстанців засобів ППО, тим не менш окупанти постійно втрачають літаки і гелікоптери. Зазвичай це стається через технічні несправності, а також під час раптових обстрілів баз розташування військової авіації рф у Сирії.
Але справжнє пекло для пкс рф під час широкомасштабного вторгнення росії в Україну торік у лютому влаштували українські захисники. Всі пам’ятають висадку повітряного десанту загарбників у Гостомелі в перші дні вторгнення. Тоді бійцям Національної гвардії вдалося дати гідну відсіч непроханим гостям. Маючи всього два розрахунки зенітних гармат, а також два розрахунки ПЗРК «Ігла» вони знищили 6 російських ударних гелікоптерів, серед яких були Ка-52, і Мі-8 з десантом на борту. А 26 лютого наші сили ППО помстилися за загибель наших десантників у Луганському аеропорту у 2014 році, збивши ворожий Іл-76 з великою кількістю окупантів на борту в районі Василькова.
Спроби вести безкарні масовані атакуючі дії з повітря обернулися для загарбників значними втратами. Так, наприклад, 5 березня 2022 року під час бомбардування важкими авіаційними бомбами «УФЗАБ-500», «УФАБ 250-270», «ФАБ-50» житлових кварталів Чернігова був збитий з ПЗРК літак Су-34. Його пілот, старший льотчик, начальник повітряно-вогневої та тактичної підготовки олександр красноярцев був взятий у полон. Схожа участь спіткала багатьох пілотів збитих літаків і гелікоптерів. Вони втрачали свої бойові машини і опинялися в полоні або знищувалися в небі. Тому сьогодні ворожа авіація вже не хазяйнує в небі України, а діє з території рф або з тимчасово окупованої. Але і це не рятує загарбників. Повертаючись до статистики, нагадаємо «чорні» дні для військової авіації агресорів. 15 березня 2022 року був завданий потужний ракетно-артилерійський удар по аеродрому Чорнобаївка біля Херсона. Одночасно було знищено 13 бойових гвинтокрилів. Ще більш результативною за наслідками стала «бавовна», яку завдали наші Сили оборони по території тимчасово окупованого Криму. 9 серпня в результаті вогневого впливу по аеродрому окупантів в Новофедорівці було знищено 15 бойових літаків пкс рф. Серед них 10 бомбардувальників Су-24 і 5 сучасних Су-30. А наприкінці 2022-го «бавовна» завітала і на територію рф: 6 грудня 2022 року було завдано два удари по аеродромах стратегічної авіації пкс рф у рязанській і саратовській областях. У підсумку цих «привітань» два стратегічні ракетні бомбардувальники Ту-22М3 і Ту-95МС вийшли з ладу і більше не будуть дошкуляти українцям.
Прогноз на подальші втрати окупантів в авіації є обнадійливим. Адже, по мірі зростання кількості і якості сучасних засобів ППО від наших західних партнерів, шансів вижити в українському небі для літаків і гелікоптерів окупантів майже не залишається.
Фото з відкритих джерел
@armyinformcomua
Штаб-сержант на офіцерській посаді — це історія командира мінометної батареї на псевдо «Рено», який переконаний, що в сучасному війську головне не погони, а результат, і що лідером стають не за призначенням, а за вчинками.
На Донеччині пілоти підрозділу «Фенікс» прикордонної бригади «Помста» продемонстрували видовищні кадри своєї роботи.
Оператори 20-го окремого полку безпілотних систем «К-2» влаштували справжній «бліндажоцид» для російської піхоти, методично знищуючи ворожі укриття.
Оператори БПЛА Третьої штурмової бригади продовжують методично знищувати ворожу піхоту.
Підрозділи Сил спеціальних операцій у взаємодії з іншими складовими Сил оборони 15 червня завдали ураження по потужностях з виробництва ворожих ударних БПЛА у місті Єлабуга в Татарстані.
Колись — «обмежено придатний» інженер-будівельник, сьогодні — нагороджений відзнакою «Військової доблесті» командир механізованого взводу, який пройшов пекло під Покровськом та довів собі, що може захистити рідних.
Чому ворог зосереджується саме тут? На це питання відповів військовий експерт Петро Черник. «Курський напрямок — це питання їхнього (рф — ред.) престижу, тому що от уже…