Стабілізація та повільне відновлення 2024 рік — третій рік широкомасштабної війни — минув під знаком стабілізації української економіки. Після падіння…
Голова Представництва НАТО в Україні Карен МакТір була призначена на посаду фактично за місяць до широкомасштабного вторгнення рф в Україну. Пані МакТір замінила на посту Александра Віннікова, який очолював представництво НАТО в Україні з часу його заснування у березні 2016 року. Раніше Карен МакТір обіймала посаду військового аташе посольства Великої Британії в Україні тож, повернутися сюди, хай навіть у такий напружений у той період час, їй було вкрай важливо — прагнула зрозуміти, наскільки НАТО може посилити співпрацю з Україною, щоб допомогти нам здолати російського агресора.
Про рік своєї роботи у Представництві НАТО в Україні під час відкритої російської війни проти нашої держави: що змінила війна у роботі Представництва, якою була і стала Україна у свідомості лідерів і громадян країн Альянсу, а також про підтримку України у боротьбі проти російських загарбників, медичну допомогу, навчання, реабілітацію та трастові фонди НАТО, які продовжують працювати у країні, де йде війна, говоримо з пані Карен МакТір.
— Пані Карен, Ви очолили Представництво НАТО в Україні в січні 2022 року. Вже тоді всі говорили про загрозу широкомасштабного вторгнення рф в Україну. Скажіть, якою була робота Представництва НАТО в Україні на початку Вашого призначення, та що змінилося після 24 лютого?
— Коли я вперше прибула до України в січні 2022 року, я одразу почала зустрічатися з високопосадовцями ключових державних міністерств та відомств, щоб зрозуміти, як українці оцінюють ситуацію та наскільки вони готові. А також подивитися, як ми могли б посилити співпрацю Україна-НАТО на підтримку зусиль України з реформування її сектору безпеки і оборони відповідно до стандартів НАТО. Ці зустрічі і контакти виявилися дуже корисними, коли нам довелося перейти на дистанційну роботу (після 24 лютого 2022 року. — Ред.). Це стало найбільшою зміною в нашій роботі й викликом — продовжувати працювати над зміцненням відносин між НАТО і Україною і здатності України захищати себе, зокрема і ззовні. Проте, більше половини наших українських співробітників продовжують працювати в Україні у тісній співпраці з вашим урядом.
І так, наша робота змінилася. Ми зосередилися не лише на наданні консультацій з питань реформування сектору безпеки та оборони, а й насамперед на наданні практичної допомоги. Зокрема, нелетальної військової підтримки Україні, яка реалізує своє право на самооборону від незаконного і жорстокого широкомасштабного російського вторгнення.
До слова, хочу зазначити, що один з наших співробітників пішов до лав ЗСУ та наразі відважно бореться за захист України і навіть був нагороджений!
— На Вашу думку, як 24 лютого 2022 року змінило сприйняття України країнами НАТО та розуміння впливу російської агресії проти України на європейську та глобальну безпеку?
— Я думаю, що членам Альянсу стали зрозумілими дві речі: перше, що Україна має волю і здатність захистити себе і перемогти загарбників, якщо їй надати необхідні інструменти. І друге, що кричущий і незаконний акт агресії росії загрожує не лише безпеці Європи, але й безпеці всього світу. Стратегічна концепція НАТО чітко визначає, що сильна і незалежна Україна є життєво важливою для стабільності Євроатлантичного регіону. Більше того, мир і безпека з часів Другої світової війни залежать від поваги до міжнародного права, включаючи зобов’язання, викладені в Статуті Організації Об’єднаних Націй щодо поваги до політичної незалежності й територіального суверенітету держав. радянський союз допоміг розробити й прийняв ці принципи, коли підписав Статут ООН, і російська федерація залишається зобов’язаною дотримуватися їх. Для постійного члена Ради Безпеки ООН, на якого покладено обов’язок дотримуватися Статуту ООН і підтримувати мир і безпеку, кричуще порушити його, напавши на мирну сусідню державу. російська агресія не повинна бути успішною, інакше загрози миру і безпеці будуть множитися.
— Коли росія напала на Україну у 2014 році, ви були аташе з питань оборони Великої Британії. Як тоді сприйняли російську агресію проти України у Великій Британії та країнах НАТО?
— Ми всі засудили агресію 2014 року і запровадили санкції проти росії. Чітка і послідовна позиція НАТО полягає в тому, що ми ніколи не погодимось з незаконною анексією росією Криму або інших територій України. Після незаконної анексії Криму росією, у 2014 році, Альянс здійснив найбільше посилення колективної оборони за останнє покоління, посиливши нашу здатність захищати усіх членів Альянсу на суші, на морі, в повітрі, в кіберпросторі та в космосі. У відповідь на вторгнення росії в Україну НАТО ще більше посилює свої сили — 40 тисяч військовослужбовців під командуванням НАТО, сотні кораблів і літаків. Ми подвоїли кількість багатонаціональних бойових груп на східному фланзі Альянсу з чотирьох до восьми, від Балтійського до Чорного моря. Члени НАТО посилюють інвестиції в оборону. 2022 рік став восьмим роком поспіль, коли європейські члени Альянсу і Канада збільшили свої витрати. До кінця року вони додатково інвестували понад 350 мільярдів доларів США з часу, коли лідери НАТО погодили зобов’язання щодо інвестицій в оборону у 2014 році. Члени Альянсу також інвестують більше в сучасні сили й засоби та роблять внески в розгортання і навчання НАТО. Усе це надсилає росії чіткий сигнал про те, що ми будемо захищати і обороняти кожен дюйм території Альянсу. Водночас я повинна підкреслити, що НАТО є оборонним альянсом і не становить жодної загрози для росії, якщо на нас не нападуть.
— А як Ви оцінюєте внесок країн Альянсу в підтримку України в її боротьбі проти російської агресії та підтримку України з боку НАТО, яка особливо посилилася після широкомасштабного вторгнення?
— НАТО повністю солідарний з урядом і народом України в захисті своєї країни. Члени і партнери НАТО надають безпрецедентну підтримку Україні, щоб вона могла захистити себе від агресії, перемогти і вистояти як суверенна незалежна держава. Члени Альянсу надають Україні багато різного озброєння, зокрема бронетехніку, системи дальнього радіуса дії, такі, як HIMARS, сучасні засоби протиповітряної оборони, а тепер і танки. Всі ці системи допоможуть Україні краще захистити себе і повернути свою територію. Ми також повинні забезпечити, щоб системи, які ми вже поставили, продовжували працювати і мали достатню кількість запасів. Ми постійно підтримуємо зв’язок з Україною щодо того, що їй потрібно для захисту. Зі зміною ситуації змінюється і наша допомога.
— Що змінив Мадридський саміт у співпраці Україна-НАТО? Яка роль нелетальної допомоги від НАТО у зміцненні обороноздатності Збройних Сил України?
— На Мадридському саміті лідери НАТО погодили посилений пакет допомоги Україні. Це низка проєктів на десятки мільйонів євро. Зокрема, паливо, зимовий одяг, медикаменти та інше життєво важливе обладнання.
Наша підтримка триватиме й надалі. На найближчі місяці заплановані проєкти вартістю в сотні мільйонів євро. У довгостроковій перспективі ми також допоможемо Україні перейти від радянської техніки до сучасної техніки НАТО і зміцнити її інститути оборони і безпеки. Ця підтримка ґрунтується на багаторічній підтримці й навчанні з боку НАТО і значній військовій допомозі з боку членів Альянсу. Вона демонструє нашу відданість Україні та є додатковою до військової підтримки Альянсу вартістю в мільярди доларів. Ми чітко дали зрозуміти, що продовжуватимемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно.
— Війна завдає серйозної шкоди психічному здоров’ю цивільних осіб і військовослужбовців, які зазнають різних травматичних подій. Чи надає НАТО якусь підтримку в цій сфері?
— З початком широкомасштабної війни в Україні в лютому 2022 року, на прохання українських високопосадовців, Представництва НАТО в Україні (ПНУ) та Програма MCT (Military Carreer Transition Programme — Програма переходу до військової кар’єри) ,зокрема, дослідили шляхи підтримки військовослужбовців у їхній психологічній стійкості, а також зосередилися на забезпеченні вагомого внеску в посилення інституційної спроможності залучених міністерств та категорій бенефіціарів через розвиток добре структурованої системи психічного здоров’я для українських учасників бойових дій та ветеранів.
У відповідь на офіційні запити Міністерства внутрішніх справ та Служби безпеки України щодо надання допомоги у підвищенні психологічної стійкості їхніх фахівців у сфері психічного здоров’я, головним чином шляхом навчання психологів, Програма переходу до військової кар’єри залучила національних та міжнародних експертів для проведення тренінгу з EMDR (травмотерапія для очей). Проєкт був успішно завершений і зараз розглядається його наступний етап.
У жовтні 2022 — січні 2023 року за підтримки Програми переходу до військової кар’єри НАТО було проведено серію з 12 семінарів для командирів, заступників командирів та відповідного військового персоналу Сил територіальної оборони Збройних Сил України. Ці тренінги надають безпосередню допомогу та закладають основу для подальшого поширення знань та практичних навичок з надання першої психологічної допомоги серед військовослужбовців військових частин, що є важливим короткостроковим, тобто тактичним кроком, який матиме довгостроковий, стратегічний вплив на обороноздатність країни та добробут всього українського суспільства.
На прохання Міністерства охорони здоров’я України та відповідно до ініціативи Першої леді щодо психологічної допомоги та психосоціальної підтримки Програма переходу до військової кар’єри надає допомогу в адаптації клінічних настанов та медичних протоколів Департаменту ветеранів війни та оборони США, а також затверджених керівництв та методологій в українську державну систему психологічної реабілітації ветеранів та учасників бойових дій.
Перекладені та надруковані документи будуть розповсюджені серед фахівців ветеранських госпіталів та інших зацікавлених медичних закладів, які надають послуги українським ветеранам та учасникам бойових дій з метою негайного реагування на кризові ситуації у сфері психологічної реабілітації та підтримки психічного здоров’я. Обговорюється можливість проведення подальших практичних тренінгів із застосування методики.
На жаль, деякі медичні заклади, які до 24 лютого 2022 року отримали підтримку НАТО, зокрема, для покращення інфраструктури, забезпечення реабілітаційним обладнанням, а також навчання персоналу, зіткнулися з пошкодженнями, втратами і потребували передислокації своїх активів. Зрозуміло, що мільйони українців були переміщені як всередині країни, так і за кордон. Серед них було багато кваліфікованих медичних працівників.
Зважаючи на зростаючу кількість поранених військовослужбовців і цивільних осіб у 2022 році, програми реабілітації і пов’язана з ними міжнародна співпраця, така, як Цільовий фонд Україна — НАТО з медичної реабілітації в Україні, мають важливе значення. Ми можемо використовувати наявні рамки і досвід реалізації проєктів, який накопичувався з 2014 року, для надання Україні необхідної підтримки в плані реабілітації людей, а також допомогти Україні посилити її власну систему реабілітації.
— Чи діють сьогодні в Україні трастові фонди? Якщо так, то як вони працюють в країні, де йде війна?
— Через військову агресію російської федерації проти України багато видів діяльності Цільових фондів медичної реабілітації в Україні було призупинено. Однак, протягом важкого 2022 року, завдяки тісній співпраці з урядом України, Міністерством соціальної політики, Міністерством у справах ветеранів, Міністерством охорони здоров’я та багатьма іншими українськими державними установами та організаціями, було реалізовано низку заходів, спрямованих на підтримку України.
Надано підтримку Національній збірній команді України (33 учасники та 34 члени їхніх родин, а також співробітники Національної збірної — загалом 67 осіб) для участі у «Іграх воїнів», які відбулися в Орландо, США, 16-29 серпня 2022 року. Підтримка полягала у координації та фінансуванні проживання, харчування та страхування української національної делегації.
Проведено навчання (післядипломна освіта) 50 психологів для госпіталів ветеранів війни за стандартами США та НАТО. У 2022 році відбулося 4 семестри навчання. Завдяки цій програмі українські психологи отримують клінічну практику відповідно до стандартів США та НАТО щодо роботи з травмою, рекомендованих Адміністрацією у справах ветеранів та Міністерством оборони США, Інститутом медицини США.
Відбулося навчання 16 фахівців Міністерства охорони здоров’я України з наративної експозиційної терапії (НЕТ) для лікування травмованих людей, які пережили війну, учасників бойових дій, ветеранів. Це однорічна навчальна програма, яка розпочалася у квітні 2022 року, оскільки була визнана важливою для українських колег.
Розпочато реабілітацію українських військовослужбовців у Королівстві Нідерланди на загальну суму 1 млн євро (для 4 груп, загалом 16 осіб) у вигляді негрошового внеску. Перші 4 військовослужбовці прибули до Медичного реабілітаційного центру в м. Дорн 4 січня 2023 року. До цього подібну реабілітацію Нідерланди надали у жовтні 2021 — квітні 2022 року для 4 українських військовослужбовців. Її успішні результати та плідна співпраця з Трастовим фондом НАТО з медичної реабілітації дозволили Нідерландам продовжити підтримку України та її поранених захисників у 2022-2023 роках.
@armyinformcomua
Жертвами ракетного удару рф по Києву у суботу, 18 січня, стали щонайменше троє цивільних, ще троє отримали поранення.
Бійці 28 бригади імені Лицарів Зимового Походу показала чергову кровожерливу тактику російської армії.
У ніч на суботу, 18 січня, українські війська вдарили по нафтобазі країни-агресора в Калузькій області.
Відзначився боєць взводу розвідки 2 батальйону 12 бригади спеціального призначення «Азов» Нацгвардії з позивним «Фіш».
У Києві затриманий директор департаменту одного із найбільших банків України, який «донатив» на армію рф.
Аеророзвідники 3 механізованого батальйону 47 бригади «Маґура» вчасно помітили та знищили групу російських солдатів, які готувалися до штурму.
від 20000 до 120000 грн
Петрівське, Запорізька область
Стабілізація та повільне відновлення 2024 рік — третій рік широкомасштабної війни — минув під знаком стабілізації української економіки. Після падіння…