— Національний президентський оркестр — знаний у світі професійний колектив, який люблять та поважають в музичному середовищі. Як вас нині, в час великої війни, зустрічають за кордоном? — Наша…
АрміяInform продовжує розповідати про підготовку військовослужбовців ЗСУ. Цього разу мова піде про те, чи впроваджується досвід, який ЗСУ здобули після початку широкомасштабного вторгнення, у процес підготовки слухачів Національного університету оборони України (НУОУ).
Що нині важливо для слухачів лідерських курсів L-4, L-3, L-2, магістерських програм? Як має викладач змінити підхід до підготовки своїх матеріалів? Та що таке капіталізація досвіду?
Про це нашим кореспондентам розповів начальник кафедри ВМС Національного університету оборони України капітан 1 рангу Степан Яким’як.
— Кожне заняття нині спирається виключно на досвід. Я кажу про свою кафедру, і я вважаю, що так працюють зараз інші кафедри й університет в цілому. Тобто будь-який теоретичний матеріал без аналітичного порівняння з реальним досвідом не працює. І слухачі так сприймають. Існує велика відмінність між тими, хто навчався до війни, і тими, що прибувають в умовах не припинюваних воєнних дій. Зараз, коли заходжу в аудиторію, то бачу очі, які буквально впиваються в мене: тому, що ці слухачі тільки-но вийшли з бою, кожен з них пережив якийсь особистий момент, має свій досвід і сприймає все через призму можливих втрат у його підрозділі… І тому тут немає інших варіантів, крім, як спиратися на досвід, — розповідає Степан Яким’як.
За його словами, і викладач має враховувати все це у своєму матеріалі:
— Тобто він має зрозуміти, як цей досвід вплинув на теорію і чи вона може бути придатна надалі. У мене є лекція зі стратегічних аспектів для слухачів курсів L-4, на початку якої я кажу: «Шановні колеги, ця лекція розроблена до війни: ось цілі противника, завдання, угруповання, як вони мали б діяти. Результати з досвіду вам відомі. А ось стратегічні цілі застосування ВМС на морі, оперативні завдання і як повинні розвиватися Військово-Морські Сили, щоб виконувати ці завдання. Порівняймо». Ми так аналізуємо, зупиняємось на кожному слайді, досліджуємо, розбираємо всі елементи — що реалізовано, що не підійшло, а для чого немає ресурсів. Ось таке сканування та порівняння з досвідом дозволяє скласти пазл і виокремити потрібні теоретичні елементи, приділити їм увагу в майбутньому.
Капітан 1 рангу додає, що у НУОУ є однозначна вимога до освітніх програм магістерської підготовки та L-курсів — вони всі мають бути переглянуті та базуватися на досвіді.
— Міністр оборони України окреслив 5 основних позицій під час візиту до нас 31 серпня минулого року. Серед них була й капіталізація досвіду. На цей момент це дуже важливо для Сил оборони, а при подальшій співпраці з НАТО це забезпечить розуміння цілей для наступних завдань. Також надзвичайно важливим є обмін досвідом з країнами НАТО. Це теж крок до капіталізації. Капіталізація досвіду — це, коли ми збираємо його, узагальнюємо, відбудовуємо систему й розвиваємо методологію, впроваджуємо досвід, та головне — завдяки цьому здобуваємо перемоги над ворогом і стаємо сильнішими за підтримки партнерів! І зараз ми постійно працюємо заради удосконалення методів підготовки слухачів, яка б використовувала повною мірою новітню методологію капіталізації досвіду. І всі програми, які нині існують, враховують досвід війни, базуються на ньому, — зазначив начальник кафедри Військово-Морських Сил Національного університету оборони України капітан 1 рангу Степан Яким’як.
Фото Дмитра Юрченка
@armyinformcomua
Підрозділи розмінування Міністерства оборони України в листопаді очистили від вибухонебезпечних предметів 18 445,39 га територій, з яких 18 266,09 га — це землі сільськогосподарського призначення.
Пілоти 36 бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського показали цілу низку влучань у ворога дронами-камікадзе та скидами.
Президент України Володимир Зеленський і Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц у Києві оглянули новітні зразки виробів із системами автоматичного виявлення та ураження цілей, зокрема БПЛА, FPV-дрони, наземні роботизовані комплекси та систему керування «рою дронів».
У місті Торецьк тиждень міських боїв відмінусовує в російській окупаційній армії до пів тисячі осіб.
З 1 жовтня командирам військових частин було надано право здійснювати призов без участі територіальних центрів комплектування. Цим порядком вже встигли скористатися понад 2 тисячі військовозобов’язаних та резервістів.
На Сіверському напрямку штурмовикам окупантів нема куди сховатися, їх розстрілюють, неначе в тирі.
— Національний президентський оркестр — знаний у світі професійний колектив, який люблять та поважають в музичному середовищі. Як вас нині, в час великої війни, зустрічають за кордоном? — Наша…