ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Перший рік війни позаду, другий — попереду: підсумки та прогнози експерта

Публікації
Прочитаєте за: 9 хв. 22 Лютого 2023, 15:05

У березні 2022 року АрміяInform опублікувала велике інтерв’ю з військовим експертом Петром Черником. Тоді він зробив чимало прогнозів. Зокрема, передбачав, що в росії буде оголошено мобілізацію, а сама країна закриється від усього цивілізованого світу. Також він стверджував, що Європа до кінця року практично повністю відмовиться від російських нафти і газу…

Про це тоді не говорили навіть експерти з енергетики. Ще Петро Черник спрогнозував, що путін стане політиком-ізгоєм і ні за яких умов не припинить війну. Також експерт стверджував, що окупанти відмовляться від ідеї штурму Києва і втечуть з-під столиці, а їхні довгі «клини» на різних напрямках «різатимуть» українська армія та партизани. Петро Черник підкреслював, що Україна вистоїть цей рік, що крах путінського режиму неминучий. Також він зауважував, що російська армія вперше за 400 років воює без українців у своїх лавах, а тому не буде успішною. Усі ці прогнози експерта справдились. Крім одного: експерт очікував, що сукупні втрати понад сто тисяч окупантів стануть для росії неприйнятними, і змусять її згорнути бойові дії.

— Це був мій прогноз, який не справдився, – каже він перед нашою великою розмовою напередодні річниці російського повномасштабного вторгнення. — Я маю визнати, що росіяни максимально байдужі до втрат і безсердечні навіть до своїх же людей.

АрміяInform звернулася до Петра Черника знову, аби почути його думки про висновки після року повномасштабного вторгнення та ймовірний розвиток подій у 2023 році. Далі — пряма мова експерта.

Знищений російський танк

Про філософію війни, «зняті» запобіжники на рушницях в усьому світі і український шлях до перемоги

– путін зробив дві найгірші речі у 2022 році. Він повернув світ у мілітарну філософію в міжнародних відносинах. Десятиліттями багато держав не розглядали велику війну у Європі як реальний сценарій. Це дозволяло зменшувати військові бюджети, а вивільнені кошти спрямовувати на розвиток і добробут громадян. Нині це все зруйновано. Десятки країн в авральному порядку збільшують в рази витрати на оборону і закупівлю озброєнь, забираючи гроші у громадян. Звідси інфляція, зростання цін і зниження рівня життя в багатьох європейських країнах.

путін уже спричинив величезну драму — розпочав війну, яка забирає тисячі життів. Він зруйнував ялтинську систему міжнародних відносин, яка утворилася за результатами Другої світової війни. Це так звана четверта система міжнародних відносин. Зроблю невеликий історичний екскурс. Як казав великий Ніколо Макіавеллі, якщо хочеш знати як буде — вивчи як було. Перша Вестфальська міжнародна система утворилася за результатами релігійних воєн (1648 рік). Друга так звана Віденська — за результатами наполеонівських воєн (1815 рік). Третя Версальська — за результатами Першої світової війни. Четверта зараз перекреслена. Виникає запитання, чи може п’ята міжнародна система утворитися в мирний спосіб? На превеликий жаль, не може. путін і російський імперіалізм «зняли» всі запобіжники.

У світі багато нерозв’язаних проблем. Китайсько-тайванська, індо-пакистанська, азербайджано-вірменська, нескінченне арабо-ізраїльське та ірано-ізраїльське протистояння, глибоко заморожені конфлікти в «ситій» Європі, починаючи від Кіпру і закінчуючи північно-ірландським. Насамкінець курдська проблема, де територія проживання 50-мільйонного народу поділена між чотирма державами. До російського вторгнення усі сторони намагалися дотримуватися мирного і дипломатичного шляху вирішення суперечок. путін хоче нав’язати світу ідею, що це можна і треба робити воєнним способом. Уявімо ситуацію, коли понад 190 країн світу сядуть за один стіл і будуть пробувати ухвалити рішення про роззброєння. Ви особисто повірите в можливість цього, якщо поруч буде сидіти представник росії? Отже, перший глобальний висновок після року нашої війни в геополітичному контексті — попереду кілька десятиліть, і я не перебільшую, великого воєнного «квесту».

російська агресія є першою цивілізаційною війною у 21-му столітті. Світові тиранії через Україну «мацають» світові демократії, як далеко можна зайти. Мій прогноз – наступний рік в усьому світі буде роком воєн. Якщо в першому акті вистави на стіні висить рушниця, то у третьому вона обов’язково вистрілить. Пам’ятаєте цей вислів Чехова? Так ось зараз ця заряджена рушниця висить на стінах більшості країн світу. Системна стрільба неминуча. І в цій ситуації у нас нема іншого вибору, як бути в системі євроатлантичної безпеки. І будувати український «Цахал», армію, в якій служать усі громадяни.

Про історію російських воєн без українців у своїх лавах та без підтримки союзників

Наступний підсумок: «бліцкриг» не вдався. Московія терпить шалену поразку. У минулій розмові ми зауважили, що росія вперше за 400 років воює без українців. І без українців не є сильною. Зараз я додам. росія не має успішних прикладів ведення великих воєн без союзників. Тільки лінивий не згадував про Другу світову війну і про «ленд-ліз». Але є ще одна знаменита війна, яку росіяни дуже люблять і кажуть, що «ми загнали Наполеона аж у Париж». Але вони забувають згадати, що 150 тисяч рушниць та сотні тонн пороху і свинцю їм дали британці. Також британці дали чимало грошей росіянам на цю війну та списали багато російських боргів. Так ось. Коли в росіян є союзники — вони в таборі переможців. Без союзників вони програють. У цей історичний момент у них нема союзників. Тож я впевнений на сто відсотків у поразці росії. Важко спрогнозувати, коли і за яких обставин це станеться. Знову приведу твердження вже згаданого вище Макіавеллі про те, що «війни починають, коли хочуть, а закінчують — коли можуть».

Робота контактної групи у форматі «Рамштайн». Фото DVIDS

Про важливу подію року, яка є передумовою завершення війни

Важлива подія року — величезний «бронепакет» від наших союзників, що становить близько тисячі бойових броньованих машин найкращої сучасної західної техніки. Це дозволить озброїти 6-8 повноцінних механізованих бригад. Це безпрецедентне явище. Отже, у союзників є розуміння, що треба створювати передумови для завершення цієї війни. Всі ознаки демонструють, що наприкінці весни ці передумови будуть створені. Це також розуміють росіяни, тому так шалено тиснуть на сіверсько-донецькому і бахмутському напрямках. Вони вважають, що зможуть досягти якоїсь переговорної «точки» і підписати проміжний мир. Однак на цю хвилину, висловлюся словами останнього командувача УПА Василя Кука, «переговори з окупантами на твоїй землі можуть тривати не довше автоматної черги». Водночас усі війни закінчуються підписанням документів, і ця закінчиться капітуляцією росії.

Про критерії української перемоги

Я маю п’ять власних критеріїв, досягнення яких дозволить «видихнути» українцям у протистоянні з одвічним ворогом. російська федерація розпадається на 20-30 держав. Чим більше – тим краще. І жодна з них не матиме населення понад 30 мільйонів людей і ядерної зброї. Україна вступає в НАТО. росіяни несуть відповідальність за скоєні злочини. У більшості інших випадків росія продовжуватиме загрожувати Україні.

Транспортування РСЗВ HIMARS. Фото DVIDS

Змоделюємо ситуацію. путін помер або усунутий від влади і вбитий. Президентом росії стає будь-хто з опозиціонерів. Зберігається цілісна держава і ядерна зброя та доступ до природніх ресурсів. Через 10-30 років вони знову почнуть війну з українцями. Чому? Бо ця війна цивілізаційна. Зростання російської імперії починалося з поглинання України. Це суто геополітичний чинник. Є ще й інший — ідейний. Про нього мало згадують, але говорити про нього треба. Це ідентичність. Бо найсильніша і найважливіша ознака кожної людської спільноти це самовизначення. Московити ніколи не приймуть свого походження від татаро-монголів та угро-фінських племен. Їм потрібна престижність Київської Русі. І вони вже не знають, як пояснювати своїм наступним імперським поколінням чому «Київ — матір городів руських» перебуває не під їхньою владою.

Танки Leopard 2. Фото DVIDS

Про вірогідність появи західних літаків в українському небі

Щодо прогнозів короткого часу. Не маю жодних сумнівів, що українські пілоти отримають західні винищувачі. І це будуть не тільки F-16. Чому я упевнений в надходженні літаків? У квітні 2022 року нам здавалося, що HIMARS це фантастика. Вони надійшли, нині працюють на фронті, і вже на них ніхто й уваги не звертає. Це вже звичайна буденність. Та ж історія із засобами протиповітряної оборони. У серпні минулого року я з побратимами потрапив під ракетний удар. Тоді ми думали, що нам конче потрібні західні системи ППО IRIS-T, NASAMS, Hawk, Patriot. І ось вони нині вже працюють в Україні. Усі, крім Patriot. І ті скоро до нас приїдуть.

Упродовж місяців ми мали колосальну дискусію щодо танків. Дадуть – не дадуть. У підсумку за результатами «Рамштайн-9» щонайменше триста одиниць приїде в Україну. Це три танкові бригади. Це дуже серйозна зброя, яка переважає за якістю всі російські зразки. Те саме буде і з авіацією. Бо не може такого бути, щоб сто мільйонів доларів США, які виділив Конгрес на підготовку українських пілотів, були використані в інший спосіб. Якщо вони адресовані на підготовку пілотів, то, вважаю, ця підготовка буде здійснена.

Чому саме американський авіаційний комплекс? Бо будь-який літак потребує обслуговування і постійного супроводу експлуатації від заводу-виробника. Це контракти і гроші. І нема сильнішого лобіста у США, ніж військово-промисловий комплекс. І розуміючи, як важко даються поставки зброї Європі, краще все таки мати справу зі США. На 95 відсотків ця війна — це війна артилерії. Та роль літаків не менш важлива. Ще Вінстон Черчіль казав, що авіація — це кавалерія сучасності. Адже сучасні літаки, зокрема й F-16, мають величезну номенклатуру засобів уражень. Найголовніше — далекобійне озброєння. Починаючи від ракет різного типу класу «повітря-поверхня» і закінчуючи планерними бомбами GBU-39. У воєнній історії існує такий термін як зброя, яка переламує бойовище. Мій улюблений приклад — британський «довгий» лук у столітній війні. Здавалося б, що важко так удосконалити лук, щоб він стріляв набагато дальше. Але британцям це вдалося, і вони змінили хід війни. Нам треба близько сотні літаків, щоб озброїти дві бригади. Але навіть дванадцять літаків на окремій ділянці фронту можуть суттєво вплинути на оперативну обстановку.

Про висновки і прогнози короткими реченнями

Відродилася українська політична нація та відновлена українська держава. Остаточно зруйнований міф про другу армію світу. Народилася й утвердилася потужна мілітарна структура — Збройні Сили України. Питання розвитку і удосконалення ЗСУ — питання виживання українців. Війна триватиме у 2023 році. Вона неминуче закінчиться перемогою України та капітуляцією росії.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Терор проти цивільних на Півдні з боку рф набрав обертів в п’ятницю

Терор проти цивільних на Півдні з боку рф набрав обертів в п’ятницю

Ворожі обстріли південних областей України суттєво посилилися в п’ятницю, 19 липня, забравши життя шести цивільних громадян, серед яких діти.

В Україні хвилина мовчання

В Україні хвилина мовчання

Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 143/2022, хвилина мовчання проводиться щодня о 9:00, її оголошують у всіх засобах масової інформації.

На оборону дають додатково пів трильйона гривень: куди підуть ці гроші

На оборону дають додатково пів трильйона гривень: куди підуть ці гроші

Кабінет Міністрів України схвалив проєкт Закону «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» щодо фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони на суму 495.3 млрд грн.

В ніч на суботу збито російський БпЛА невстановленого типу. І ще 12 «шахедів»

В ніч на суботу збито російський БпЛА невстановленого типу. І ще 12 «шахедів»

В результаті протиповітряного бою підрозділи мобільних вогневих груп Сил оборони України, зенітних ракетних військ та радіоелектронної боротьби Повітряних Сил збили 13 повітряних цілей у ніч на сьогодні.

Ситуація на фронті: рф б’є ракетами і КАБами, йде в штурми на Покровському напрямку

Ситуація на фронті: рф б’є ракетами і КАБами, йде в штурми на Покровському напрямку

Протягом минулої доби зафіксовано 135 бойових зіткнень, свідчить оперативна інформація Генерального штабу ЗС України станом на 8:00 ранку суботи, 20 липня.

Сили оборони зробили 990 «хороших» росіян в п’ятницю: втрати ворога за добу

Сили оборони зробили 990 «хороших» росіян в п’ятницю: втрати ворога за добу

За результатами боїв на російсько-українському фронті в п’ятницю, 19 липня, загарбники втратили майже тисячу одиниць особового складу вбитими та пораненими.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Водій, військовослужбовець

від 21000 до 21000 грн

Львів

125 ОБр СВ ЗСУ

Стрілець, Військова частина А7290

Лозова

Військова частина А7290

Санітарний інструктор

від 20000 до 120000 грн

Кропивницький

Військова частина А7343

Снайпер

від 20000 до 120000 грн

Київ

21 окремий батальйон спеціального призначення

Офіцер, лікар медичного пункту

від 55000 до 130000 грн

Ужгород

68 ОЄБр ім. Олекси Довбуша

Військова служба

від 50100 до 130100 грн

Дніпро, Дніпропетровська область