Про одну з моделей повітряних суден, що були перетворені на брухт на ворожих летовищах у перший день нинішнього літа, — літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50,…
Війна — це період горя і втрат. Діти як надчутливі створіння переживають свої втрати глибоко всередині й можуть минути роки, коли проявляться наслідки цих процесів. Вони завжди пам’ятатимуть, що пережили війну, у спогадах залишаться звуки повітряної тривоги, темні вечори при світлі ліхтариків, жахи окупації та евакуаційні потяги, втому і черги на кордоні, сльози прощання. Горе від втрати рідних чи близьких стане частиною особистості цих дітей. Звідки їм взяти силу витримати все це і жити далі?
Нещодавно саме для таких дітей був створений мобільний додаток Lero. Про те, як працює застосунок, кореспондентці АрміяInform розповіла автор ідеї психологиня Лариса Рибик.
— Розробка аплікації розпочалась ще до війни, ми планували її підтримку для підлітків, які втратили батьків чи близьких. Одна з категорій характеристик дитячого горя — це горе в тіні, яке не видно. Коли дорослі переживають свою травму, вони не помічають травму дитини, яка залишається сам на сам зі своїм болем. Їй немає до кого звернутися і, крім того, дитина ще не розуміє, що це горе. А під час війни в нашій країні це набуло ще більшої актуальності. Дітей, які переживають втрату, нині занадто багато в Україні. І ми начебто всі їх підтримуємо, але дитина ще не може розказати все, що вона відчуває, не може ідентифікувати, що це горе. Діти можуть то посміятись, то поплакати, і виникає ніби ілюзія — якщо я сміюсь, значить я не горюю. Діти не охоче йдуть до психологів, підлітки не довіряють дорослим.
— На що спрямований додаток Lero, яка головна ідея його застосування?
— Ми хотіли зробити так, щоб дитина не відчувала, що вона сама. Працюючи з підлітками, ми їм кажемо: я знаю, що з тобою відбувається, що іноді тобі самотньо, але ти не один, ми поряд. Якщо хочеш, можеш помалювати, коли тобі погано — можеш нам зателефонувати або написати електронний лист. Ми даємо дитині сигнал: ми не втручаємося у твоє життя, але ми поруч. Що стосується самого додатка, це не безпосередня психологічна терапія, а просто підтримка.
Lero — додаток у смартфоні для підлітків, які переживають горе та втрату, з точки зору психологічного супроводження й корисного контенту дуже ефективний. Програма розрахована на 90 днів. Кожен день дитина буде отримувати 5 простих завдань — зробити певну активність, наприклад, погуляти з собакою або пострибати зі скакалкою, арт-терапія в одному реченні, наприклад, намалюй свої хороші риси. Також у додатку є терапевтичні вправи, казки, та вправи на релаксацію (відеомедитація).
— Тобто щодня, зазираючи у додаток, діти мимоволі проходять певний етап психологічної реабілітації?
— Так, кожне завдання несе свою функцію. Ми намагаємось зробити так, щоб дитина звертала увагу на себе: що зі мною відбувається, що я відчуваю на рівні тіла, думок, емоцій. Завдання різні: розфарбуй свої емоції, намалюй, що ти зараз відчуваєш. Або погуляй з друзями, зроби руханку, пограй в настільні ігри з тими, хто поруч. Іноді завдання більш спрямовані на переживання втрати: напиши листа батькам або комусь, кого ти втратив, давай зробимо скриньку пам’яті, вправа «чоботи, наповнені горем». Кожен з 90 днів програми ви відкриваєте нову сторінку, де є картинки емоцій і натискаєте, яку емоцію ви зараз відчуваєте. Це робиться для того, щоб згодом дитина могла переглянути свій вибір і динаміку свого стану.
— Водночас це можливість не тримати почуття в собі, а випустити їх назовні, пережити і відпустити?
— Це дозволяє дитині розізлитися на нас, понатискати на екрані все, що вона хоче. Так ми даємо тут право виплеснути емоції на нас. Крім того, у додатку є зворотній зв’язок. Можна сказати: мені це не подобається. Головне, що протягом цих 90 днів ми бачимо, що відбувається з підлітком, але не порушуємо його простір і даємо можливість згодом зв’язатися з психологом. Даємо сигнал, що ми поряд, але не будемо тебе перенавантажувати, і завдяки цьому додатку і цим вправам в тебе є всі ресурси впоратися самостійно. «Ти зможеш, я в тебе вірю» — так діє цей додаток. Сподіваюся, це стане поштовхом, щоб згодом дитина звернулася до психолога, відчувши довіру.
— Як можна знайти додаток Lero?
Можна просто завантажити з Google Play або AppStore або перейти за посиланням:
https://play.google.com/store/apps/details…
https://apps.apple.com/ua/app/lero/id6444846259
Зверніть увагу, якщо налаштування телефона українською мовою, то додаток буде з українським контентом, а якщо налаштування російською, то і матеріали будуть відображатися російською.
Крім того, нині в нас є технічна можливість зробити цей додаток польською та литовською мовами і зараз шукаємо, з ким співпрацювати за кордоном, щоб цей додаток став доступним у сусідніх країнах. Попри те, що там немає війни, але є хвороби, інші проблеми, коли діти теж переживають горе і втрати. Зробивши цей додаток доступним іншими мовами, ми зможемо допомогти дітям інших країн і хоча б так віддячити цим державам за підтримку України.
@armyinformcomua
Пілоти бригади «Буревій» влаштували нічне полювання на ворожу піхоту, яка пересувалася біля залізничних колій на тимчасово окупованій території, відправивши окупантів на станцію призначення «вічний спокій».
На Покровському напрямку пілоти батальйону БпЛА «EWOKS» 152-ї бригади двома влучними ударами знищили дорогу та технічно складну ворожу антену зв’язку.
Натхненний прикладом загиблого дядька, 18-річний Данііл зі Слов’янська одразу після повноліття долучився до лав морської піхоти, бо, за його словами, «не хотів чекати, поки хтось інший стане між моєю родиною й ворогом».
На Краматорському напрямку оператори FPV-дронів 5-ї штурмової бригади знищили групу ворожої піхоти.
На Харківщині пілоти прикордонного підрозділу «Фенікс» продемонстрували результативну роботу, знищивши БТР, танк, міномет, САУ «Гвоздика» та вантажівки російських окупантів.
Депутату Дворічанської селищної ради на Купʼянщині заочно повідомили про підозру у колабораційній діяльності за те, що під час окупації він добровільно очолив комунальне підприємство, створене загарбниками.
від 23500 до 58500 грн
Кам'янка-Бузька
Військова частина А4623
Про одну з моделей повітряних суден, що були перетворені на брухт на ворожих летовищах у перший день нинішнього літа, — літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50,…